• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Status
Not open for further replies.
Köszönöm a részletes válaszokat.

Amivel viszonozni tudom, az az, hogy leírom, egy mezei user milyen logikával közelíti meg a döntést.

A lényeg, kell nekem egy 60X35-ös alapterületű akvárium tetejére világítás. Az ember keresgél, olvasgat, aztán rájön, hogy a világítások nagy részét soha nem tesztelték növényes aksikon, ezért azt mondja, ahhoz megyek, aki már próbált ilyet. Így elég rövid úton kiszóródnak Diversa és társai, maradnak a GA-s opciók:

1. 4X24 Quad. Sajnos a strobi üzemmódjától már hangos a fórum, de én hiszek benne, hogy ha mindkét sarkát lekötjük, max a műszálas pulcsi tudja feltölteni. Ergo 35 eFT körül egy kis maszekolással van egy megoldásunk. Ha leülünk a sarokba egy fröccs mellé gondolkodni, akkor rá fogunk jönni, hogy ez közel sem a valós ár, amit fizetni fogunk. Azt akkor kapjuk meg, ha megnézzük az akvárium kb 3 éves életciklusa alatt világításra kifizetett pénzeinket. Vagyis + minimum 2 csőcsere: 2 X 4 X kb 3eFT= 24 eFT. Erre jön a közel 100 W meghajtása napi 8 órán át kb 1100 napig = 880 ezer Watt óra. Ez nem kevés pénz, de fogalmam sincs, mennyi. Saccoljunk évi 10 eFt-t. Összköltség 3 év alatt: 69 eFt

2. Aquasky. 69 eFT és nincs maszekolás. 3 év alatt nincs csőcsere, 30 W meghajtása az 264 ezer Watt óra, vagyis alig harmada az energiaköltség. Nagyságrendileg ha a másik 10 eFt, akkor ez legyen 3 eFt. Összesen 72 eFt + a LED kiégés, fakulás technológiai kockázata 8800 óra üzemidő alatt, amit fejezzünk ki 10 eFt-ben, bizalommal a japán technika iránt. Összesen 82 eFt

A vásárlási döntéshez megfogalmazott kérdés: Hajlandó vagyok-e kiadni 13 eFt-t azért, hogy legyen egy high-tech, ADA márkájú növényes világításom, ami ráadásul gyönyörű?

Mikor is jön a szállítmány? :)
 
Hehe ez jó. Sosem számoljuk a megtérülést, de igazából csak azért mert az elmúlt években azt láttuk, hogy ha LED-ből ki akarod préselni egy jó T5-ös fényét, azaz 4 csöves T5 lámpáét, akkor semennyit nem spórolsz az árammal.

És akkor most itt van egy ilyen másféle módon világító Aquasky. Ami az akvárium minden pontján ugyanúgy világít és csak fele annyit fogyaszt mint egy 4xT5 lámpatest, vagy kevesebbet.

Személyes véleményem, ha megengeditek, hogy ez ugyan egy ADA lámpa, de az árcédula rajta nem ADA. Nagyon nem.
Szerencsés véletlen vagy tudatos tervezés nem tudom, de találtak rá módot, hogy költséghatékonyan csináljanak egy entry level terméket.
Hozzáadták az ADA maximalizmusát, ami a csomagoláson és az akril állványon is érződik, valamint az egyenletes fényén ami alatt bármi megterem és ez az Aquasky. Viszont működik. És nagyon jól működik. Komolyan mondom a legtöbb lámpánál látod azt mi volt a kompromisszum. Quad témánál említetted a villogást pl.

De itt nem látok ilyet az Aquasky esetén. Ezt a lámpát az olcsó előállítási költségek ellenére simán adhatná az ADA 50%-kal drágábban is. Mert ennyire jó. A körítés is.

Az egyetlen hátránya jelenleg az, hogy csak fix méretű akváriumra és fix méretű üvegvastagságra jó. Mást egyszerűen nem tudok mondani róla.

----- Ne azért vedd meg mert én áradozok róla. :) Nézd meg személyesen. Hasonlítsd össze másik 60-as világítással. És ha még mindig úgy gondolod, nálunk megtalálod a lámpát.

1.5 hét mire megjön. Légi fuvarral hozzák. És tényleg jó! :D
 
Az egyetlen hátránya jelenleg az, hogy csak fix méretű akváriumra és fix méretű üvegvastagságra jó. Mást egyszerűen nem tudok mondani róla.

1.5 hét mire megjön. Légi fuvarral hozzák. És tényleg jó! :D

Nem feltétlen hátrány a fix méretezés, kezdek rájönni, hogy inkább praktikum. Próbáltam szobabútorhoz igazítani az akvárium hosszát, de ahogy Ati is "rávilágított", hiába állítható a világítás hossza, a fénycsövet nem lehet megnyújtani, tehát ha nem függesztett a világítótest, hanem felfekvő, akkor úgyis érdemes a szabványhoz igazodni.

Ráadásul a 36 cm szabvány magasság is praktikum, mert a halas akvárium méretek hónaljban már nagyon szorítanának, amikor hátul gyomlálok. Gondolom magasabb vízoszlop meg a gyep elől is elnyelné a vizet. Ki van ez találva. :)

Az a kérdés maradt még, hogy egy egyedi méretű akvárium 35 cm szélességét be tudja-e világítani az Aquasky, mert az ADA szabvány aksik 60X30-asok, ha jól emlékszem. De úgy gondolom, hogy a hátsó magasnövésű növények úgyis közelebb lesznek a vízfelszínhez, ezért ha nem direkt fényt kapnak, akkor is jól elnövögetnek.

A héten kiugrom és jobban szemügyre veszem ezt a szerkezetet, Atinál úgyis függőben van egy Osmo kütyüm cseréje.
 
Ma játszottam egy kicsit...

Mennyivel több fénye van egy 30-as Aquasky LED-nek mint 2x2db Aqualighter power led-nek.

8615377089_7c64f799b6_b.jpg
 
Az érdekelne, hogy lehet-e valahogy állítani a led erősségét? Mert ugye magasabbra nem lehet rakni, az meg nem tudom, hogy jó-e ha kevesebbet világít de akkor izomból. 29L főlé akarok rakni egy 601-est de javarészt mohás téma, így nem akarnék neki 1W/l-ert, van erre valami ötlet? Az akvárium vezérlők hogy oldják ezt meg?
 
Az érdekelne, hogy lehet-e valahogy állítani a led erősségét? Mert ugye magasabbra nem lehet rakni, az meg nem tudom, hogy jó-e ha kevesebbet világít de akkor izomból. 29L főlé akarok rakni egy 601-est de javarészt mohás téma, így nem akarnék neki 1W/l-ert, van erre valami ötlet? Az akvárium vezérlők hogy oldják ezt meg?

Dimmer nincs sajnos. Én inkább a másik oldalról közelíteném meg a szitut. Ez az első olyan lámpa ami hozza azt a fényt amit egy ATI-nál szeretünk pl.

Szerintem mohás akit is lehet alatta nevelni. A moha tévhit, hogy sötétben érzi jól magát. Sok fénynél dús búja leveleket hoz a legtöbb. És sokkal sűrűbb lesz. Lást Tibi Willow moha őrülete, vagy Cecska Tibi moha erdője....Szóval lehet egyszer érdemes lenne tenni egy próbát ebbe az irányba is.

Persze ha nincs CO2 akkor a fény sok. Szóval inább ez lesz az a pont amikor nem megfelelő választás a lámpa.
 
Dimmer nincs sajnos. Én inkább a másik oldalról közelíteném meg a szitut. Ez az első olyan lámpa ami hozza azt a fényt amit egy ATI-nál szeretünk pl.

Szerintem mohás akit is lehet alatta nevelni. A moha tévhit, hogy sötétben érzi jól magát. Sok fénynél dús búja leveleket hoz a legtöbb. És sokkal sűrűbb lesz. Lást Tibi Willow moha őrülete, vagy Cecska Tibi moha erdője....Szóval lehet egyszer érdemes lenne tenni egy próbát ebbe az irányba is.

Persze ha nincs CO2 akkor a fény sok. Szóval inább ez lesz az a pont amikor nem megfelelő választás a lámpa.
lesz CO2 pont emiatt és a lámpa is megfelelő, csak érdekelt, hogy ha gond van mik a lehetőségeim. Ennyi :) Köszönöm a választ
 
Talán a fás elrendezésről készült összehasonlító képeken látszik igazán ennek a lámpának az ereje és nagyszerűsége(y) Nézzétek meg az árnyékos helyeket a régi és az ADA fénnyel!
 
Dimmer nincs sajnos. Én inkább a másik oldalról közelíteném meg a szitut. Ez az első olyan lámpa ami hozza azt a fényt amit egy ATI-nál szeretünk pl.

Szerintem mohás akit is lehet alatta nevelni. A moha tévhit, hogy sötétben érzi jól magát. Sok fénynél dús búja leveleket hoz a legtöbb. És sokkal sűrűbb lesz. Lást Tibi Willow moha őrülete, vagy Cecska Tibi moha erdője....Szóval lehet egyszer érdemes lenne tenni egy próbát ebbe az irányba is.

Persze ha nincs CO2 akkor a fény sok. Szóval inább ez lesz az a pont amikor nem megfelelő választás a lámpa.

Én pár napja állítottam be egy 60-as aquasky-t. Előtte két Aquatic Nature 26 W volt az akvárium felett indítási fázisban. Ez a lámpa elképesztő. Fényágyú, de mégis nagyon egyenletes a fénye, nincsenek erős árnyékok, kemény fények. Sokat írtak ezeknek a LED-eknek a hőleadásáról, de én csak minimális melegedést érzékelek, talán max 50 fok körül lehet a lámpatest, de akkor már órákat ment. És amiért én igazán szerelembe estem azon túl, hogy egy jó lámpa:

1. Egyetlen felesleges vonal sincs rajta. Minimalista, de épp így tökéletes. Ha ismeritek a japán kőkerteket, kb azok készülnek ilyen filozófia mentén.
2. Teljes betekintést enged felülről az akiba, szinte észre sem lehet venni, teret enged az alatta lévő akváriumnak, nem vonja el a figyelmet róla.
3. Mikor bekapcsolod, oldalról olyan, mintha egy korona lenne az akin, minden led oldalfénye diszkréten, gyémántosan csillog.
4. Nem érzem, hogy egy erőgép zabálja a drága áramot minden percben, amikor a hobbimnak élek.

Az viszont biztos, hogy tolni kell hozzá a co2-t, és így is csak 5 órában merem használni egyelőre, mert még csak két hetes az akvárium.

G.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Oldal tetejére