• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A magányos szív

Hétfő óta természetesen visszajött az alga a kőre, megint bubizik, én meg bosszankodok:
15236157667_c5ecb6c84f_b.jpg

azért a HM is beszáll a meccsbe:
15236028570_37b96a35cd_b.jpg

egyébként az új levelei szép haragos zöldek.
A rotala is növöget. Vissza fogom nyesni a talaj fölött 3-4 levélnyire, hogy bokrosodjon
15419523531_dd0e5229f4_b.jpg

a bal hátsó sarokban az üveg mellett látszik, hogy amiket beültetés előtt elcsíptem, milyen szépen hajtanak
És a barna algás stau:mad:
15236155627_1c3fba3249_b.jpg

legalább szépen hozza az új leveleit.
 
No, itt is megvolt az esedékes hétvégi karbantartás.
A HM-et és a rotalát megnyírtam elég drasztikusan, a sztracsatellából lenyírttal kiegészítettem, valamint a pénteki GA-s látogatáskor vásárolt Tropica Eleocharis Sp. Mini TC (Parvula) most csak 1 500,00 Ft - Green Aqua -val kiegészítettem a három hete üresen árválkodó részt.
Nagyon durván eltér a három hetes parvula és a frissen hozott színe.
Persze a kőről is lesikáltam amennyire lehetett az algát, így most pár napig remélem megint elfogadhatóan fog kinézni.
@Nigro -val átbeszéltünk pár dolgot, ezek alapján állítottam be a tápozást GA welness csomagra. A szűrés izmosítása is meg fog történni rövidesen, csak még fel kell kutassam a szivattyú készletemből a megfelelő bevethető darabot, illetve a sarok mattenbe a szivacs mögé be kellene csempészni még valami szűrőanyagot.
Vizem még elég opálos, ha letisztul, lövök pár képet.
 
Akkor a tegnap ígért képek:
a három hete stagnáló gyepem:
15460321522_4bee5339c7_b.jpg

@Nigro ajánlotta táp váltás megtörtént, most már csak a fejleményeket várom. Abban maradtunk, hogy ha max két hét alatt nincs pozitív változás, tovább egyeztetünk.

A friss telepítés:
15460665365_d8a6bf2fd6_b.jpg

Ez durván látványosabb, mert friss is és nem is kellett annyira szétszedjem. Ami a meglepő volt, hogy amikor @Nigro val beszéltünk arról, hogy melyik parvulát is hozzam, Ő vette le a polcról az általa javasolt Tropica Eleocharis Sp. Mini TC (Parvula) most csak 1 500,00 Ft - Green Aqua dobozt, én rábiccentettem, aztán itthon amikor ki akarom mosni, gyakorlatilag nem volt benne zselé, a növény felélte. Mondjuk, fejlettebb is volt, mint a korábbiak, de ez a tapasztaltak fényében nem is meglepetés. Köszi Atti, jól választottál!:D

A kövem egy nap alatt ennyire algásodott vissza:
15273963380_72d5295635_b.jpg

lehet, hogy nem hagyom egy hétig, inkább hetente kétszer sikálom amíg az egyensúly nem áll be.

A kiegészített HM és rotala nyírás után:
15273964420_4e592c973a_b.jpg

15460662185_33228d6468_b.jpg

Úgy érzem, már nem kell süríteni, most már csak a megfelelő nyírás eltalálása lesz a feladat, mert az eddig tapasztaltak alapján nőni fognak, csak az ollóval kell jól bánnom.
Bízok benne, hogy ha megerősödnek, a kis buckámat esélyes, hogy megtartsák.
 
Haladok: a szűrés megerősítésére megkerestem és találtam kb 2 liternyi őrölt lávakövet.
Szivattyú megrendelve, talán a hétvégén megérkezik a 600 l/h-ás Atman power head.
Ha mégsem jönne meg (mind a 4 db, amit rendeltem), akkor az 550 l/h-ás megy bele, aztán majd ha meglesznek az Atmanok, akkor cserélek legfeljebb.
 
Eltelt pár nap a váltás óta. Ami bíztató, hogy a tápozás megváltoztatása, részben megemelése az aljzaton a barna alga terjedését nem fokozta, sőt, mintha stagnálna.
A kövemen bezzeg szépen nődögél tovább, bár mintha inkább most zöld jönne a barna helyett. Estére gyönyörű apró bubikat ereget, pont mint a HM.
Ha a szivattyúm megjön és ráerősítek a szűrésre bízok benne, hogy beindul a pozitív változás ,és a gyepem is beindul.
Folyamatban van egy citromsavas CO2 cucc beszerzése, szerintem ide fogom betenni és apránként (jövő héten ha minden jól megy:D) beüzemelem a RO készülékemet is. Mondjuk még egy DC beszerzésére is szükségem lesz, hogy a CO2-t tudjam belőni.
Szép lassan csak kialakul ez valahogy...
 
A szuresed hatasfokan es a vizmozgatason is javithatsz ha a jelenlegi megoldasodat atalakitod egy un. cseh tipusu megoldasra.Itt egy vazlat , hogy mukodik.
A rajz a talajszuro = megoldasrol szol , neked csak annyit kell tenned hogy elhagyod a tolcseres reszt .
Elonye , hogy sokkal nagyobb vizmennyiseget mozgat meg. Joval nagyobb a keletkezo vizaram, es nem utolsosorban, nem bugyog hanem sokkal csendesebb.

Itt egy video rola mukodes kozben:

12248540033_89b8e8fa14_c.jpg
 
Köszönöm az ötletet.
Az érdekes, hogy pont a héten olvastam erről, porlasztó gyilkos néven. Amennyire szeretek barkácsolni, tartok tőle, hogy megépítem, de ennél az akvánál motorosra akarok váltani, egy 600 l/h-ás Atmant rendeltem ide (is) és a matten belső terébe a szivattyú alá akarok tenni lávakő őrleményt, valószínűleg egy kis perlont is, amit megintcsak egy vékony szivaccsal zárok majd le a szivattyút védendő.
Ezzel kicsit felturbózom a szűrésemet, hiszen a sarok mattenen átáramló víz egy része át fog jönni a lávakő őrleményen és a perlonon is. Természetesen egy ideig majd a nagyja jön a felső részén (kisebb ellenállás ugyebár), de ennek következtében ott fokozottabb lesz az eltömődés, így idővel kiegyenlítődik.
 
A porlasztokoves meghajtas az egyik legroszabb megoldas, mert tulzottan erolteti a pumpat .
A motoros pumpa ( 600 l/h) az biztos, hogy jobb szurest es foleg sokkal jobb keringetest produkal.
 
A porlasztokoves meghajtas az egyik legroszabb megoldas, mert tulzottan erolteti a pumpat .
Maximálisan egyetértek, ezért a jelenleg levegővel hajtott szűrőimben a pipákba csak felülről belehúztam a levegő csövet és nincs semmi a végén. Igaz, a bazi nagy bubik sokkal rosszabb hatásfokot adnak, mint a cseh módszer, de a porlasztókövesnél látványosan jobb még így is.:)
 
Mielott attertem volna a cseh modszerre , nalam is bugyogott rendesen. A haver aki nalunk aludt, reggel azzal ebredt , hogy ....
"...na mivan, megfott mar vegre az a k...va tokany...? " :D
 
Ez tetszik! Nálam a nappaliban ugyan motoros a szűrő meghajtása, de ha szolidan is de csobog. Az udvarhelyi barátom amikor nálunk vendégeskedik, azt szokta mondani, hogy olyan érzése van, mintha egy patak partján vadkempingezne a Hargitán.
 
A patakpartos hasonlat az teljesen pozitiv hasonlat. Teny az , hogy a levego meghajtasu eljarasok kozul ez a "cseh" megoldas tavolrol a legjobb.
Siman lehet aludni mellette mert nincs csobogas. En ugy oldottam meg , hogy a kiomlo konyok also 1/3 vizben van .Ezzel a legerosebb a vizaramlat es a legcsendesebb is.
 
En ugy oldottam meg , hogy a kiomlo konyok also 1/3 vizben van .
Én is igyekeztem hasonlóan beállítani a jelenlegi szűrőimet, mert arra empirikus úton már rájöttem, hogy így gyakorlatilag nem beszélhetünk sem emelőmagasságról, sem a víz ellennyomásáról (ha teljesen víz alatt lenne, akkor ez is lenne).
 
Megérkezett a citromsavas CO2 szett, majd kerítek hozzá két pille palackot az indításhoz, összebarátkozok vele és jövő héten szerintem indul a mandula.:D
A RO készüléket is beüzemelem, kíváncsi leszek, mit produkál (papírja szerint 10-40 mikrosiemens közötti vizet állít elő) vízhozamban és ppm-ben.
Elvileg 190 l/nap a teljesítménye, majd kiderül.
 
Az elmúlt héten, amióta a HM-et bedúsítottam, nő, mint a bolondgomba.
Szerintetek, ha jó rövidre megnyírom, mit fog csinálni? lesz belőle egy gyep szerű, jó sűrű dzsumbuj?
A rotala most kicsit gyengébben vitézkedik, viszont a stau szépen hozogatja az új leveleit.
A gyepem még mindig stagnál, de majd a jövő heti erősítés hátha mozgásra (akarom mondani fejlődésre) bírja.
 
Én a HM-ből csináltam gyepet kb 1cmre vágtam. De a nagynyomású co2 mellett úgy nőtt hogy, a végén hetente kétszer nyírtam mert úgy nőtt.Inkább kicseréltem MC-re.Itt egy pár fotó.
DSCF0011.JPG

DSCF0070.JPG

Nagyon szuper tömött gyep lett belőle, nem szabad hogy, felnyúljon mert felkopaszodik.
 
Köszönöm a képeket és az infót is.
Egyelőre bekockáztatom, legalább lesz valamennyi sikerélményem, meg a nyesedék jó lesz máshova.
Ez az 1 cm-re nyírás kicsit meglepett, mert én 2-3 cm-ben gondolkodtam, de ha tényleg ennyire meglódul a CO2-tól, akkor érthető.
Fejleményekről majd beszámolok.
 
Nos, megy a vízlágyítóm bejáratása.
A gyári adat szerinti 10-40 microsiemens/cm adat az 5-20 ppm-nek felel meg ugyebár...
Nos kb 20 perc után a tisztított vizem 16-17 ppm, tehát ha a felső széléhez közel is, de belül van a megadott tartományon.
Kíváncsi leszek, hogy az idő előrehaladtával milyen mértékű és előjelű változás lesz.
Húsz percenként rámérek, aztán majd látom...
 
Back
Oldal tetejére