• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A magányos szív

Hát kérésed számomra parancs;)
Jöjjön három kép a mai próbaüzemről:
A cucc tesztüzeme a mosókonyhában, ahova be tudtam ékelődni:
15342318619_febeae9ed6_b.jpg

gyári adat szerint 1:4 a szűrt és a hulladék víz aránya, akkor a vödrök is így állnak:D
A kalibrált TDS mérőm mérés előtt:
15342562778_ef5bce6a4b_b.jpg

és a beüzemelés vizét megmérve:
15342561288_f79eed7cf3_b.jpg

a sima csapvizem 242-es, az akvárium jelenlegi vize 271-es.
 
Nos, lejött az első 10 liter RO vizem.
A jó hír az, hogy a hulladék víz nem 1:4 lett, hanem saccra kb 1:3, vagy még kevesebb.:eek:
Ez azért nem rossz hír.:D
A hulladék sem hulladék, az meg a sügéreknek, nekik úgyis kemény, sok oldott anyagot tartalmazó víz kell.(y)
Holnap folyt köv, de a 10 litert becserélem az akvába, aztán újra mérek egy tds értéket, hogy 271-ről mennyire jön le.;)
 
a HM iszonyú durván be tud dzsungelesedni. főleg ha sok a fényed. de még kőkemény vízben, kevesebb fénnyel és co2 nélkül is brutál. nálam volt még a legelső 65 literesben.
 
Az arány 1:2,5 alatt maradt. Inkább 2,2 körüli.
A vízcsere utáni nyerő számom: 218, amit elég markáns csökkenésnek érzek.:D
Holnap folyt köv, újabb vízcsere tiszta RO vízzel(y)
 
Ma reggel újabb 10 liter RO vizet cseréltem (14-15 ppm) és ez megint látványosan csökkentette a víz pp-jét, 188-ra, de ebben már benne van a visszapótolt GA mic/mac is + 2 ml easy carbo.
Ma este kalibrálom a pH mérőmet is, aztán rámérek, hogy mennyi is a tényleges pH értékem.
 
Juhhééééjjjjjj! @Nigro , úgy néz ki, hogy tíz nap múltán kezd működni az új recept!
Nem hinném, hogy az elmúlt 24 óra vízlágyítása lenne az oka, de egy-két helyen a parvula megmozdulásának jelei mutatkoznak(y):ROFLMAO:(y)
Íme bizonyítékként pár nem túl jó kép, de a lényeg látszik rajtuk:
15533763171_a020e8791b_b.jpg

14915704574_f5cf4ee543_b.jpg

Az üveg dzsuvás, mert a manado mozgékonysága miatt nem merek lehatolni az algakaparóval a talajig, de ha megerősödik a parvulám annyira, hogy ne azt kelljen nézzem: mikor libben odébb a talaj, akkor jön a kíméletlen takarítás! Bár csak ott tartanék már...
Holnap még főzök a focis csapatunknak egy jó kis marhalábszárat szeggyel tuningolva, aztán jöhet a CO2 szett beüzemelése.
 
Kedd óta a ppm-em felkúszott 201-re...
Adtam a szájának, cseréltem 15 liter 14-15-ös vizet, így most már 150 körül mocorog visszatápozva, carbozva(y)
 
A sztracsatellában van négy amandám. A testalkatuknak ha lehet hinni, akkor két lány és két fiú. A fickókat és az egyik csajszit már levadásztam és átpakoltam ide, mert nagyon kerekednek a jányok.:)
Majd valahogy levadászom a másikat is, csak sok a gaz abban a fránya medencében! Hogy ki volt az a zsivány, aki telepakolta???
Itt meg jó dzsumbujos a HM, amit viszont nem nyírok meg egyelőre, hátha nász lesz ezekből a szép kerek hasakból... Utána majd látom, csak úgy ne járjak, mint a vak ember!
 
Van egy sanda gyanúm: az amandák leívtak és kikelt valamennyi (még saccolni sem tudom, kb 20 db lehet) pici amanda.
Kb 3 mm-esek lehetnek és a víz felszínének és az üvegnek a találkozásánál látok a front felőli oldalon (valószínűleg a többi oldal mentén is lehet valami) cérnavékony kis halakat, orrukkal a felszín irányában függőleges pozícióban.
Tegnap vettem észre őket először, nem tudtam mire vélni, mert mozdulatlanul lebegtek. Estére eltűntek.
Ma reggel megint látom, hogy ott van pár darab és az egyik nagyjából vízszintes testhelyzetben nekiállt ficánkolni, ekkor tudatosult, hogy ezek bizony nagy valószínűséggel kis amandák kell legyenek.:):):)
Már tegnap is néztem a csajszi pocakját, ami látványosan kisebb, mint amikor átraktam őket. A nagy kihívás most jön, mert halvány elképzelésem sincsen, mivel tudom felnevelni őket.
Első gondolatom a talaj szemcséken, illetve az akváriumban minden felületen jelen lévő biofilm.
Papucsállatka biztosan jó lenne, de nem tudom, hogy nekiállok-e nevelni nekik, meg hát az legalább 5-6 nap, mire etetni tudnék vele, addig meg nem hiszem, hogy kihúznák kaja nélkül. Első nekifutásra porrá morzsoltam pár szem ivadéktápot, azt szórtam a vízbe.
Pár napig, lehet, hogy akár egy hétig is, amíg a sorsuk nem derül ki, azt hiszem, az akvát nem bántom, mert többet jelentene, ha fel tudnám nevelni őket, mint holmi karbantartás.
 
No, ez az akva a hét végén ebben a formájában befejezi a pályafutását.
Néhány dolgot azért megtanultam ennek köszönhetően:
- manado nem rossz talaj, de csak asztal simaságú scape-hez, vagy emeléshez szerencsés a használata.
- relatíve jól lehet bele ültetni, feltéve, ha megvan az a minimum 4-5 cm-es magassága és az ültetendő növénynek elég hosszú a gyökere/szára, hogy ne ússzon ki belőle
- parvula mini fényágyú és CO2 nélkül olyan lassú, mint reumás csiga az akácerdőben. másfél hónap után már indulatba jött, de látványosnak nevezni költői túlzás lenne
- ha low tech körülmények között akar az ember parvulát tartani (ez ilyen akva volt) akkor kb 1-1,5 cm-nél nem kisebb átmérőjű csomókká szabad csak szétszedni, mert ez sokkal látványosabban indul, mint az apróbbra (0,5 cm körül) szétszedettek. Azok másfél hónap után is gyakorlatilag stagnálnak
- érdemes "sakktábla" stílusban ültetni: amekkora a tő átmérője, kb annyi távolság maradjon a tövek között, mert valószínűsíthetően így fog a legszebben fejlődni
- low tech körülmények között is szépen tud fejlődni a HM, nő, mint a bolondgomba, szépen bubizik 4-5 órai világítás után, amit itt kapott, az már megfelel egészséges növény neveléséhez
- ha aránylag magas (3-5 cm) gyepet akar az ember nevelni és nem fél néha köszörűshöz vinni az ollóját;), akkor ilyen körülmények között a HM nagyon jó alanynak bizonyul, de tényleg az a minimum, hogy hetente meg kell nyírni, de lehet, hogy inkább kétszer
- ha elég sűrűre van ültetve, akkor szépen összeáll egy tömör masszává, egyébként lassú, inkább felfele indul, mint oldalra (itt 75 literes akvára ~3200lm volt, ami ~42-43 lm/liter!), több fénynél elképzelhető, hogy oldalra ugyanolyan lelkesedéssel indul
- stau hiába kis igényű, ez még neki is kevés volt: fejlődgetett, de nem lett szép kis bokrocska és elkezdett alulról kopaszodni is, még ha nem is veszélyesen, levele algásodott, holott a HM, rotala rotifundiola levelei ezt nem csinálták, parvulán sem volt érzékelhető alga
- rotala rotifundiola növöget, de inkább csak kínlódik/nyurgul, kicsi leveleket hoz, kevés neki ez a fény mennyiség és a lába alatt lévő JBL tápgolyók sem tudtak észrevehetően segíteni ezen.

Utóélete már körvonalazódik az akvának, de a hétvégéig még nem lövöm le, majd akkor fogom véglegesíteni;)
 
Utoljára módosított:
Nos ebben a formában ez az akvárium befejezi a pályafutását.
Egyfajta metamorfózison megy át és innen kezdve ez lesz a zöldséges kert, amiben igyekszem növényeket nevelni elkövetkező scape-ekhez.
A benne lévő növények egy részéből rendeztem be a csobogót, a többit kiválogattam és ami esélyesnek tűnt a továbbfejlődésre, visszaültetem, illetve egy elfekvő kockából a használható növényeket szintén átpakolom ide.
Tudom, hogy ha minden jól megy nemsokára látszólag bábeli zűrzavar lesz, de majd igyekszem kezelhető szinten tartani.
Kérem az illetékeseket, hogy tegyék át ezt a naplót a lezárt naplók közé.
Köszönöm
 
Back
Oldal tetejére