• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

60*30*30

Krisztian B

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Honapok figyelgetese es olvasgatasa meghozta a gyumolcset, elinditom elso novenyes akvariumomat...
Elore elnzest kerek az ekezetek es a magyar kifejezesek pontatlansaga miatt. Londonban elek, angol billentyuzetem van es az avarisztika felet angol oldalakrol es bolti tanacsokbol szippantottam be (masikat meg az akvakerteszrol).
Mivel elso planted, velemenyeket, otleteket & kritikat csak batran :D

Meret: 60*30*30
Aljzat: ADA Amazonia (kb. 7 liter)
hardscape: "landscape rock" (kb. 6 kg) és red moor gyoker
világítás: T5 Quad 2x24W 3 novesnyes csovek...
Co2: tuzolto palack, nagynyomasu rendszer elsonek uveg diffuzor, majd atomizer rovidesen
tapozas: ADA tervnek...

Novenyek: meg nem veglegesedett le

10466468755_f0192584c9_h.jpg


Elso elkepzelesek alapjan vmi hasonlo latkepet szeretnek krealni.
 
Utoljára módosított:
Par kerdesem lenne :D
Eloszor is meglkevo akváriumot bontottam meg es a fauna (guppyk, neon tetrak, garnelak, csigak, kagylo... ) jelenleg egy muanyag kadban pacazik... Felek azert, h hogyan veszelik at a kovetkezo napokat...
Boltban szakitol ( uk elsodleges ada retailere) azt a tanacsot kaptam, h meglevot szetszedem, muanyag kadban ellesznek ideiglenesen.... helyrerakom a talajt es a koveket majd ultetes nelkul feltoltom a tankot... napi egy komplett vizcsere az elso heten, miegymas...
kerdesem, h ultessek v ne ultessek az elso heten
a masik, h szuru nelkul is rendben e az akvarium igy az elso hetre (mivel a muanyag kadban ketyeg)
koszonom szepen
 
ultessek v ne ultessek az elso heten
Szerintem mindenféleképp ültess :) Az Amazoniabol kioldódó növénytápokat elkezdik felszívni rögtön a növények, de ennek ellenére nagyon fontos a napi vízcsere egy hétig. De még utána is két naponta, és így csökkentve folyton a cserék sűrűségét.
Viszont szűrőt, az első másodperctől tegyél bele az akiba, mert az ammoniaboom-ot muszáj megszűrni, mert azonnal bealgásodhatsz. És a Co2 beoldáshoz is kell áramlás, hogy mindenhova eljusson a gáz, és a Co2-t is az első pillanattól tövig kell nyomni.
 
Szia!

Ha még nem ültettél, akkor érdemes kibányászni az amazoniát és táptalajt rakni alá. Önmagában elég vékony jég csak amazoniával. Bár ez növény függő is, de nem kerül olyan sokba egy zacsi tropica táptalaj.
Ha ez megvan, akkor jöhet az ültetés, lehetőleg sok növénnyel. Szűrés mindenképpen kell, meg baci kultúrát is érdemes adagolni, hogy minél előbb telepíthető legyen az aki.
A halakon meg cserélj naponta, két naponta vizet, vagy ahogy jól esik nekik.
Az első két hétben elhagyhatod a tápozást, ha emers növényeket ültetsz, de - ahogy Markiboly is írta - a co2 mehet.
annyi, hogy amikor telepítesz, akkor a jószágokat majd szoktatni kell a szódához. :D
 
Táptalaj nélkül szerintem neki se kezdj!
Főleg, hogy high-tech lesz az akvárium.

Én még a scapen is molyolnék egy kicsit! Bal oldalt az a fa elég idegen. Ha csak ez a fád van, akkor lehet inkább be se kellene rakni és csak a kövekre koncentrálni. Abból is mehetne bele még egy pár szebb darab! :)

ja és HAJRÁ! :)
 
Táptalaj nélkül szerintem neki se kezdj!
Főleg, hogy high-tech lesz az akvárium.

Én még a scapen is molyolnék egy kicsit! Bal oldalt az a fa elég idegen. Ha csak ez a fád van, akkor lehet inkább be se kellene rakni és csak a kövekre koncentrálni. Abból is mehetne bele még egy pár szebb darab! :)

ja és HAJRÁ! :)
Egyetértek.
Én még talajt is raknék bele pluszban, hogy emelkedjen hátrafele. Illetve elől én nem csinálnék magasítást.
 
Azt el is felejtettem, h mar vettem, Ada Power Sand special S taptalajt... Amint megvan a vegleges layout, alahintem :D
A fa tenyleg eltori a kepet, de kicsi szivem csucske, hogy tudnam vhogy megis beilleszteni szerintetek?
A szuroben jelenleg ket szivacs, Eheim EhfiMech es subtrat pro van
art a bakterium telepeknek ha ezzel inditom a tankot, vagy hagyjam ahogy van?
Koszi
 
Nos ha csak egy picit is ágasabb lenne az a fa, lehetbe építeni egy sziklás-fás layout-ot, sok részlettel, de hát nem az. ;) Ez a fa mit tud hozzáadni a látványhoz? Ha rakosgatod, meg fogod látni, van e olyan szög, ahonnan ez a "gumacs" mutat valamit. De mindenekelőtt azt kellene eldöntened, hogy milyen méretarányt szeretnél az akiban megvalósítani. Mert nem egyforma arányú idomokkal kell kialakítani egy tájképet, (pl. iwagumi), ahol akár hegyeket is formázol, vagy egy erdőrészletet, ahol horizontálisan befogsz max 100 métert. Ha egy 3-500 méteres képet formázol meg, a fa nem lehet magasabb a szikláknál (hacsak nem kaiforniai óriásfenyőkről van szó :) ), ha viszont pl. egy erdei ösvényt, ott a szikla csak aljnövényzeti "kavics" szerepet kap a hatalmas fák árnyékában. Tájképileg a kettő teljesen más, nem tudom mennyire tudtam ezt karakterekbe önteni. ;)
 
Sziasztok :D

Eltelt par nap es jol megfogadtam a tanacsokat...
Power sand specialt raktam az amazonia ala
kihagytam a fat, nagy sajnalatomra... (bar tenyeleg nem talaltam olyan poziciot, h ne torje ossze kepet...)
elol meghagytam egy szintre a talajt
at lesz persze rendezve a szuro, co2 es miegymas... amint kicsit megerosodnek a gyokerek
szoval ilyen a kep a feltoltes utan :D

10544826205_7523053962_h.jpg



par noveny feljott a viz felszinere, probaltam visszaultetni es nagyon porozus es puha a talaj...
ez normalis? osszeall idovel v a novenyek gyokerei fogjak majd meg?
csak az aramlat miatt aggodom amint meglesz a vegleges lilly pipe

koszi
Krisztian
 
kihagytam a fat,
(y)jól tetted

at lesz persze rendezve a szuro, co2 es miegymas... amint kicsit megerosodnek a gyokerek
már most rendezd be úgy hogy egyenletes legyen a co2 eloszlás

szoval ilyen a kep a feltoltes utan
nekem az a 9 db kis kavics bántja a szemem:facepalm:

par noveny feljott a viz felszinere, probaltam visszaultetni es nagyon porozus es puha a talaj... ez normalis?
igen normális.

osszeall idovel v a novenyek gyokerei fogjak majd meg?
picit fog tömörödni, de inkább a gyökerek fogják majd össze

csak az aramlat miatt aggodom amint meglesz a vegleges lilly pipe
azért van csap a szűrőn. Be kell állítani a megfelelő áramlás erősségét, az elején le szoktuk fojtani akár a felére az áramlást,hogy ne verje ki a növényt a talajból, aztán fokozatosan nyithatsz majd rajta

Szerk:
Most nézem csak, hogy Londonba vagy. Sógornőmék is kint élnek a Wembley Stadionnál laknak. Mondták, hogy szép kis "huzat" volt ma.:eek:
 
Utoljára módosított:
Koszonom a tancsokat Mr Kopikon :D

nekem az a 9 db kis kavics bántja a szemem
Csak ideiglenesen talajfogonak... Amint a gyokerek atveszik ezen szerepet, el is lesznek tavolitva.


szép kis "huzat" volt ma
Kisse orkan volt az teny :D csavarta a fakat rendesen, de ennyi kell :D

mi a tapasztalatotok a kulonbozo lily pipe outflow-kal? talaltam vagy 4 felet, de ez a ketto ami szimpatikus...
HSL_______________.jpg


Pont hozzajutottam egy HSL gomb tipusuhoz potom aron, de nem a jo meret, es magaban van...
Ahogy kinez az aramlast a felszinre tereli es atforgatja a tankon keresztul... sztem jo lehet
de mivel csak egy merettel nagyobb 16/22 igy egy sima atalakitoval ramegy a 12/16os csore....
modosit ez vmin, nyugodtan dugjam ra? vagy inkabb vegyek egy szettet?
koszi :D
 
Utoljára módosított:
Egy 13-as szett mindenképp kecsesebben mutatna rajta. Szerintem a 17-es túl nagy ehhez a mérethez.

Melyik típusú Eheim szűrőt használod?
 
Ma megjelentek az uvegfelnal az elso gyoker novekmenyek :D mino boldogsag :D

Melyik típusú Eheim szűrőt használod?
Eheim Classic 2215 bar hataros idon belul tervezem vmi modernebbre lecserelni thermoval....

szoval mit gondoltok, melyik outflow a jobb megoldas esetemben? gomb(HSL) v cso alaku(HSL-LI)?

Koszi :D
 
Olvasgatom szorgalamasan a forumot, de idobe telik a tudas magamave tetele es tapasztalatlansagom reven a ven rokak segitseget kernem :D
Ha jol sejtem fonal algaval van dolgom... Mi a javaslat az esetemben?
A tank 4. napos
Brutto 54L ami kb 40-45L netto...
Lampa quad T5 2x24W plusz ket novenyes kek cso...
Ada power sand special es amazonia talaj
kovekrol sokat nem tudok, csak "landscape" neven emlegettek es max ph emelkedest igert az elado...
novenyen kivul mas gyakorlatilag nincs benne
Eheim 2215 ketyeg alatta agyaggyuruvel, substrat proval meg ket szivacs maradt benne, mar fel eves, bejaratott...

napi 2-2 ml Ada Brighty K es Ada Green Brighty Step 1 es 5ml Api Stress Coat+ (aquasafe)

10581380175_b25e4a3c26_b.jpg


ma gyorsba vettem nehany tesztet... (doboz eleg oregnek tunt, van lejarat ezeken, mert nem talaltam expire date-et a dobozon, mivel NH4 merheton kivul, v lehet valos?...)
10581313993_0960e20114_b.jpg


kh , gh test nem volt, ezert egy 6 az egyben testbol tudom csak nagyjabol...
az elso kepen csapviz aquasafe-el kezelve,
a masodik pedig az akvarium vize 3. vizcsere utan (elozo csere 20 orajal...)

10581402866_eb0ef1533a_b.jpg



Koszi :D
 
Utoljára módosított:
Olvasgatom szorgalamasan a forumot, de idobe telik a tudas magamave tetele es tapasztalatlansagom reven a ven rokak segitseget kernem :D
Ha jol sejtem fonal algaval van dolgom... Mi a javaslat az esetemben?
A tank 4. napos
Brutto 54L ami kb 40-45L netto...
Lampa quad T5 2x24W plusz ket novenyes kek cso...
Ada power sand special es amazonia talaj
kovekrol sokat nem tudok, csak "landscape" neven emlegettek es max ph emelkedest igert az elado...
novenyen kivul mas gyakorlatilag nincs benne
Eheim 2215 ketyeg alatta agyaggyuruvel, substrat proval meg ket szivacs maradt benne, mar fel eves, bejaratott...

napi 2-2 ml Ada Brighty K es Ada Green Brighty Step 1 es 5ml Api Stress Coat+ (aquasafe)

10581380175_b25e4a3c26_b.jpg


ma gyorsba vettem nehany tesztet... (doboz eleg oregnek tunt, van lejarat ezeken, mert nem talaltam expire date-et a dobozon, mivel NH4 merheton kivul, v lehet valos?...)
10581313993_0960e20114_b.jpg


kh , gh test nem volt, ezert egy 6 az egyben testbol tudom csak nagyjabol...
az elso kepen csapviz aquasafe-el kezelve,
a masodik pedig az akvarium vize 3. vizcsere utan (elozo csere 20 orajal...)

10581402866_eb0ef1533a_b.jpg



Koszi :D
a 2x24W-n túli fényeket kapcsold le, a 2x24-et tedd legalább 20 cm-rel az akvárium fölé, a fonalalgára meg mehet carbo, de kézzel is lejön. Ne világíts többet napi 7-8 óránál
 
a 2x24W-n túli fényeket kapcsold le, a 2x24-et tedd legalább 20 cm-rel az akvárium fölé, a fonalalgára meg mehet carbo, de kézzel is lejön. Ne világíts többet napi 7-8 óránál
kek csovek lekapcsolva
jelnleg a viztol kb 12cmre vannak a csovek... baj az, h fix, akvariumra helyezett a lampa... ez eleg, v 20cm mindenkepp ajanlott?
eddig 12 ora ment... akkor atallas 7-8ra :D
Koszonom!
 
kek csovek lekapcsolva
jelnleg a viztol kb 12cmre vannak a csovek... baj az, h fix, akvariumra helyezett a lampa... ez eleg, v 20cm mindenkepp ajanlott?
eddig 12 ora ment... akkor atallas 7-8ra :D
Koszonom!

Lehet 12cm-re a lámpa a vízszinttől, ezzel nincs baj, figyeld a foszfátszinted, 1 mg/l legyen mindig legalább. Foszfáthiány és a közel lévő lámpa együtt hamar bezöldíti az akit. 2x24W/54 literre 7óra világítási időt kell számítani. (3,37WPG) A co2-t úgy indítsd, hogy a lámpa rajtra a dc már zöld legyen, és olyan erővel menjen, hogy lámpa lekapcsolásra lime zöld (sárgászöld). Ezeket a tesztxsíkokat nem használtam, de az látszik, hogy a pH-d magas, Co2-nél ez nem lehet 8 körül, valami nem OK. 15-ös KH esetén jó co2 beoldásnál 7,0 - 7,2 lenne jó. Szerintem tekerd fel a co2-t. Az esőztetőnek találj egy rövidoldali helyet, ha kell vágd el, és tedd vele szembe a diffúzort, figyeld a buborékok útját, minél hosszabban utaznak, annál jobb lesz a beoldás. Hirtelen ennyi. ;) Sok sikert! ;)
 
Atalakitottam kicsit...
Ideiglenesen egy nagyobb lily-t raktam ra, amig a 12/16os meret meg nem erkezik
A hegycsucs miatt a masik oldalra is kellett helyezni. Igy a beszivo veget is gondolom erdemes a masik oldalra,a kifolyo melle rakni... ?!
Feltekertem a co2-t es letekertem a lampat, 7,5 orat megy:D
Most ez a kep, bar a hirtelen alga terjedes hanyatlani latszik...
10597280994_8f4f9291d5_h.jpg



figyeld a foszfátszinted, 1 mg/l legyen mindig legalább
foszfat hiany fellephet telepites utan egybol? gondolom csak tesztbol tudnam kiolvasni, h hianyvan...

koszi :D
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére