• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

Update, Indítás + 16 hét

Nem sok minden történt az elmúlt egy hónap alatt, de nem is volt időm foglalkozni az akváriummal. Több héten keresztül magára volt hagyva, alkalmanként etetéssel. Pistia-kat kidobáltam a vízcsere során, csak pár kisebb darabot hagytam mutatóba. Flóra-faunával minden rendben.

Pár, szokásos ratyi kép telefonnal:

upload_2017-1-24_19-11-43.png

upload_2017-1-24_19-5-50.png

upload_2017-1-24_19-4-54.png

Kövek sem algásak, ennek örülök.
 
Utoljára módosított:
Nagyon jól néz ki, nekem nagyon tetszik. A talaj egyébként bazaltzúzalék, vagy rosszul láttam a napló elején? A szűrőt egyébként a Pistia eltávolítása miatt kellett bevetni? :) A közeljövőben hasonló projekten gondolkodom, csak kisebb méretben (max 100L), az ilyen naplók jó például szolgálnak. Abba ne hagyd, sokan olvassuk :)
 
Nagyon jól néz ki, nekem nagyon tetszik. A talaj egyébként bazaltzúzalék, vagy rosszul láttam a napló elején? A szűrőt egyébként a Pistia eltávolítása miatt kellett bevetni? :) A közeljövőben hasonló projekten gondolkodom, csak kisebb méretben (max 100L), az ilyen naplók jó például szolgálnak. Abba ne hagyd, sokan olvassuk :)

Igen, a földrétegen a fedőréteg bazaltzúzalék és ezenkívül némi apró szemű világos, fehér kavics. Kevés kvarchomok is keveredett bele.

Pistiák már rég kikoptak, a vízben nincs elég "táp", hogy megmaradjanak. Ezek masszív, nagy növények. A képen látható két darabot mostanában tettem rá, kíváncsiságból, hogy meddig bírja.

Az akvárium kb. 8 hónapot teljesen szűrő nélkül üzemelt, relatíve kevés vízcserével. Legalább 4 hónapig nem volt rajta Pistia és semmilyen más emers növény. Ammóniával sosem volt gond, összes garnéla megvan (amennyire meg tudom mondani..) és a halak is. Halpusztulás nem volt a 9 hónap alatt, kivéve 2+1 db kisebb lazac, amit sajnos a skimmer elkapott (szvsz tervezési hiba...). Ezen kívül 1 Ramirezi pusztult el, de azt betudtam annak, hogy már öreg volt (közel 3 éves volt, élettartamra 2-3(-4) éveket találtam.)

A szűrőt azért raktam be, mert a víz homályos volt. Néha kevésbé, néha jobban. A korábbi képeken látszik valamennyire. Más NPT akváriumomnál nem volt ilyen gond, de ebben a kalászhalak elég sokat esznek. Egy Eheim Classic külső szűrőt tettem bele, 3 literes töltettel, 60 literes akváriumokig ajánlják. Ami jó, hogy a vizet a 460 literben igen lassan kevergeti, emiatt CO2 jobban benne marad az akváriumban.

Ha lett volna kéznél egy egyszerű kisméretű belső szűrő, akkor azt tettem volna bele, de nem akartam pénzt költeni. Látvány oldalon ez kb annyi helyet foglalna, mint a be/kifolyó csövek, és kevesebb is lenne a kockázat vele, ráadásul tisztítani is könnyebb.

Van egy ~70 eFt-os JBL Crystalprofi külső szűrőm is (200-800 literre ajánlják), ezt nem használom évek óta. Ez szerintem NPT-nél nem ideális, túl erősen kevergeti a vizet és túlszűrné még ezt a viszonylag nagyméretű akváriumot is. Növények a legjobb szűrők.

Nyugodtan vágj bele a 100 literessel, a módszer működik.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás kb + 9 hónap

Halak, garnélák, csigák megvannak, bekerült még pár corydoras is. Volt némi cyano alga (BGA), amitől megszabadultam.

View attachment 33026

View attachment 33027

Üvegen pontalga van. Szűrés fonton beraktam pár hete egy külső Eheim Classic szűrőt, amit 60 literes akváriumokhoz javasolnak.
Ez mar egeszen az aquascaping iranyaba mutat...:), kellemes latvany.
Most egy külsö szürö, holnap egy erösebb vilagitas, aztan egyeb csecsebecsek, es a vegen összedobsz egy igazi high tech akvariumot.... a JBL szüröd mar megvan hozza...:);)(y)
Tenyleg, nem akarsz egy igazi high tech akvat összerakni?
 
A projekt első felében volt egy pár szép piros növényed, Ludwigia repens? vagy palustris? , Alternanthera Reineckii... azokkal mi történt? Illetve még több más kezdeti növényt sem látok (lotus, corymbosa, ...), nem bírták?

Szerk.: Jah, reineckii megvan, látom, de a többiek?o_O
 
A projekt első felében volt egy pár szép piros növényed, Ludwigia repens? vagy palustris? , Alternanthera Reineckii... azokkal mi történt? Illetve még több más kezdeti növényt sem látok (lotus, corymbosa, ...), nem bírták?

Szerk.: Jah, reineckii megvan, látom, de a többiek?o_O

Alapjában véve minden megvan, amivel indult az akvárium, viszont látszik, hogy van, ami a kikopás útjára lépett. Kivétel a Lotus, ami igen szépen nőtt, de sajnos sikeresen kipusztítottam a cyano (BGA) kiirtása során. :banghead:

Ludwigia Repens nem nézett ki túl jól, emiatt kiszedtem és ment a kerti akváriumba. Majd rakok fel képeket erről, igen jól összeszedte magát a napon.

Heteranthera zosterifolia és pogostemon helferi levelek végeit a kalászhalak rendszeresen megeszik.

Amik jól nőnek ebben az akváriumban:
  • Hygrophila (3 különböző fajta), Rotala, különböző cryptok (3-4 fajta), Lobelia Cardinalis
Amik elvannak:
  • Heteranthera zosterifolia, pogostemon helferi, Alternanthera Reineckii
Ami idővel kikopás útjára lépett:
  • Bacopa, Cabomba, hydrocotyle leucocephala
Sajnos a "low-tech-átok" része, hogy hosszú távon előfordul, hogy bizonyos növények egymás mellől kikopnak :(.
 
Utoljára módosított:
Alapjában véve minden megvan, amivel indult az akvárium, viszont látszik, hogy van, ami a kikopás útjára lépett. Kivétel a Lotus, ami igen szépen nőtt, de sajnos sikeresen kipusztítottam a cyano (BGA) kiirtása során. :banghead:

Ludwigia Repens nem nézett ki túl jól, emiatt kiszedtem és ment a kerti akváriumba. Majd rakok fel képeket erről, igen jól összeszedte magát a napon.

Heteranthera zosterifolia és pogostemon helferi levelek végeit a kalászhalak rendszeresen megeszik.

Amik jól nőnek ebben az akváriumban:
  • Hygrophila (3 különböző fajta), Rotala, különböző cryptok (3-4 fajta), Lobelia Cardinalis
Amik elvannak:
  • Heteranthera zosterifolia, pogostemon helferi, Alternanthera Reineckii
Ami idővel kikopás útjára lépett:
  • Bacopa, Cabomba, hydrocotyle leucocephala
Sajnos a "low-tech-átok" része, hogy hosszú távon előfordul, hogy bizonyos növények egymás mellől kikopnak :(.
Ez nemcsak a low-tech atok resze, kikopnak azok a high- tech-ben is....:D
 
A köveken érdekes vörös barnás valami (alga?) nőtt, van valakinek tippje, hogy ez mi lehet?

Szerintem egyértelműen nem barna alga és remélhetőleg nem is cyano (Bár ennek vannak elég "spécin" kinéző változatai...).

upload_2017-7-25_9-38-13.png

A zöld pontok az némi alga.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

A köveken érdekes vörös barnás valami (alga?) nőtt, van valakinek tippje, hogy ez mi lehet?

Szerintem egyértelműen nem barna alga és remélhetőleg nem is cyano (Bár ennek vannak elég "spécin" kinéző változatai...).

View attachment 38028

A zöld pontok az némi alga.
Nálunk is szokott lenni ilyen vöröses-barnás réteg a köveken.
Régebben valamilyen baktériumnak azonosította be egy kollegina, ami szereti a magas szilikát szintet (apró szemű sóder, homok mellett könnyen előfordul).

AmegA
 
Update, Indítás kb +10 hónap

Mivel közel egy éves az akvárium, úgy döntöttem, a talajt megtápozom pár táprúddal (2-3 db).

Minden rendben volt, halak, garnélák megvannak és úgy viselkedtek, ahogy szoktak.
 
Utoljára módosított:
Szépek a kalászhalak, jól mutatnak. A kövön lévő alga elég természetes hatást kelt, engem nem zavar. A táprudakra valóban szükség volt? A kerti talaj nem bírja tovább? Én 2 évet simán adnék neki.
 
A táprudakra valóban szükség volt? A kerti talaj nem bírja tovább? Én 2 évet simán adnék neki.

A kérdés jó, nem tudom. Gondoltam az egyre nagyobb crypto-k miatt berakok pár táprúd darabkát. Ez igen olcsó, pár száz forintból megvan és még a muskátliknak is marad bőven.

Végül is az akvárium közel egy év óta nem kapott például Nitrogént (a haltápon kívül) és elég sok növény is kikerült belőle metszéssel. Az akvárium nagyon hosszú ideig szűrő nélkül ment, ez is mutatja növények milyen jól el tudják pucolni a ammónia-Nitrogént.

A mostani kis külső szűrővel nem vagyok megelégedve, valamikor lecserélem egy kis belső szűrőre filter floss-al.
 
Update, Indítás kb +11.5 hónap

Lassan egy éves az akvárium. Utolsó vízcsere talán 2 hónapja volt, elpárolgott 20-30 liter vizet pótoltam. Halak, garnélák stb megvannak.

Jelenleg így néz ki a helyzet:

upload_2017-9-4_19-52-18.png

Mintha kevesebb pontalga lenne az üvegen, pedig 1-2 hónapja nem nyúltam hozzá. Növény fronton túlnőtt állapotok. Oldalról átláthatatlan dzsungel. Holnap nekiállok levágni a felesleget.

upload_2017-9-4_19-55-42.png
 
Tök jó kis hangulatot adnak ezek a gyökerek! Pedig általában nem érzem jól magam ha ilyen sokan vannak ilyen kis helyen :D

Viccen kívül érdekes ez a világos színjáték. (y)
 
Back
Oldal tetejére