• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

Tetszetős. A Hm nem maradna meg ilyen körülmények között? jo lenne elől nyomni bele egy kicsit. :D
 
Tetszetős. A Hm nem maradna meg ilyen körülmények között? jo lenne elől nyomni bele egy kicsit. :D

Sajnos nem tudok HM (Hemianthus Micranthemoides)-hez könnyen hozzáférni, még sosem tartottam.... ha lenne, beleraknám.

Elvileg lehet esélye, hogy megmarad, legalábbis ebben a beszélgetésben kifejezetten említve van:

http://www.aquariss.net/intervjui/en-diana-walstad-natural-planted-tanks.html

A terv az, hogy a meglévő növényeket szaporítom, esetleg a Lobeliat be tudom tenni elölre.
 
Sajnos nem tudok HM (Hemianthus Micranthemoides)-hez könnyen hozzáférni, még sosem tartottam.... ha lenne, beleraknám.

Elvileg lehet esélye, hogy megmarad, legalábbis ebben a beszélgetésben kifejezetten említve van:

http://www.aquariss.net/intervjui/en-diana-walstad-natural-planted-tanks.html

A terv az, hogy a meglévő növényeket szaporítom, esetleg a Lobeliat be tudom tenni elölre.
A HM szinte mindenhol megmarad, tapasztalatom szerint egy nagyon igénytelen növény, cserébe viszont gyorsan nő és iszonyatosan szép tud lenni. A mai napig az egyik kedvenc növényem. Érdemes lenne beszerezned, és egy hatalmas bokrot csinálni belőle.
 
A HM szinte mindenhol megmarad, tapasztalatom szerint egy nagyon igénytelen növény, cserébe viszont gyorsan nő és iszonyatosan szép tud lenni. A mai napig az egyik kedvenc növényem. Érdemes lenne beszerezned, és egy hatalmas bokrot csinálni belőle.

Ok, köszi a tippet, megpróbálom. Decemberben talán lesz alkalmam szerezni.
 
Utoljára módosított:
vagy inkàbb gyepet. :) nekem a 90 literesben èl ès szaporodik 30 w alatt. Igaz lassabban, de egèszsèges.
 
Sajnos nem tudok HM (Hemianthus Micranthemoides)-hez könnyen hozzáférni, még sosem tartottam.... ha lenne, beleraknám.

Elvileg lehet esélye, hogy megmarad, legalábbis ebben a beszélgetésben kifejezetten említve van:

http://www.aquariss.net/intervjui/en-diana-walstad-natural-planted-tanks.html

A terv az, hogy a meglévő növényeket szaporítom, esetleg a Lobeliat be tudom tenni elölre.
Merrefelé laksz? A HM nem egy különleges, ritka növény, szinte biztosan van valakinek a közeledben.
 
Update, Indítás + 8 hét

Merrefelé laksz? A HM nem egy különleges, ritka növény, szinte biztosan van valakinek a közeledben.

Köszönöm a felajánlást. Majd PM-ben kereslek.

Jelenlegi állapotok:

Összes hal és garnéla megvan (kivéve az a két hal, ami az Eheim skimmer-ben végezte pár hete... :rage:). Cut & Paste módszerrel a meglévő növényeket szaporítottam. Ültetésnél buborékok jöttek fel a talajból, ez valószínűleg CO2, ami kívánatos egy növényes akváriumban. H2S gáz (ami mérgező) nem lehet, mert annak félreismerhetetlen, erős záptojás szaga van.

upload_2016-11-28_20-4-10.png

Tiger Lotusz (Nyphaea Zenkeri) dobott egy levelet kb 1 méterrel odébb a tövétől a felszínre. Ez meglepett.

Közelebbi kép a kritikus szemeknek:

upload_2016-11-28_20-7-31.png

A telefonos kamerából nem tudok többet kihozni.

Úgy döntöttem, ideje a halak mennyiségét növelni, hogy a haltáp fedezni tudja a növények tápanyag szükségletét hosszú távon. Jelenleg csak ~4-8 gramm száraz táp megy el havonta (1-2 kis doboz), ez kevés a megadott referencia akváriumhoz képest (Ecology of the Planted Aquarium, 77. oldal).

A halak mennyiségének duplázásához beszereztem a meglévőkhöz hasonló kalászhalakat, ezek a fő "fogyasztók". A halakkal kaptam egy kis darakórt is a kereskedésből, ezt leszedtem róluk. Jelenleg a 1+ hónapos karanténukat töltik ebben az ideiglenesen összedobott ~200 literes El Natural (Walstad) akváriumban:

upload_2016-11-28_20-12-50.png
 
Utoljára módosított:
Még egy valami a napló kedvéért. Utolsó vízcsere 4-5 hete volt. Azóta kb 5 liter vizet töltöttem utána. Összehasonlítva az indítás utáni képpel, a növények 2 hónap alatti növekedése szerintem elegendő.
 
Utoljára módosított:
Komoly előrelépés történt. Kalászhalak egyik napról a másikra feladták a vegetáriánus étrend-kiegészítésüket...

Eddig folyamatosan lecsípkedték a heteranthera zosterifolia leveleinek a végét (pár mm-t), de most már nem. Már csak a Pogostemon Helferi-ről kellene leszokniuk.

upload_2016-12-2_14-55-30.png

Kövek (még?) nem algásak:

upload_2016-12-2_15-7-22.png

Most, hogy közel 5 hét eltelt az utolsó vízcsere óta, a víz 15%-át kicserélem a hétvégén. Komoly indokot nem látok rá, dehát engem is elkapott a vízcsere mánia.

Egy fél vödör Pistiát kidobtam, most már szerintem nem lesz rájuk szükség.
 
Nagyon szép az akvárium és a növények is jó kondiban vannak.Látszik, hogy az egyensúly szépen kialakult. Őszintén szólva nem ástam bele magam az el-natural világába de úgy gondolom ebben az akváriumban nem szükséges sűrűn nagy menyiséget cserélni és addig amíg a pistiák meg vannak nem is lesz semmi gond. Ezek a növények végzik most az akvárium biológia szűrését és igen hatékonyak mint ahogy látszik is az akváriumon. Hajrá, figyelni fogom az akváriumod fejlődését.:)
 
Nagyon szép az akvárium és a növények is jó kondiban vannak.Látszik, hogy az egyensúly szépen kialakult. Őszintén szólva nem ástam bele magam az el-natural világába de úgy gondolom ebben az akváriumban nem szükséges sűrűn nagy menyiséget cserélni és addig amíg a pistiák meg vannak nem is lesz semmi gond. Ezek a növények végzik most az akvárium biológia szűrését és igen hatékonyak mint ahogy látszik is az akváriumon. Hajrá, figyelni fogom az akváriumod fejlődését.:)

Szerintem ez az egyik legjobban dokumentált Low-Tech módszer. Az Ecology of the Planted Aquarium (Walstad) c. könyv közel 200 oldalon tárgyalja. Ez nagyon tömör, az általam az interneten fellelt információ morzsák meg sem közelítik ezt. Ez a könyv nem olcsó, de eddig ez érte meg legjobban az akváriumhoz vásárolt kütyüjeim közül (ebből elég sok van).

A dolog nem olyan egyszerű, hogy bedobod a földet és hónapokig nem cserélsz vizet. Például ha valaki csak ezt a naplót követve megpróbálná, rosszabb esetben simán ki tudja pusztítani az összes halat, és hónapokig olyan algatámadása lehet, hogy örökre elmegy a kedve az egésztől. Például az is egy tévedés, hogy ezek szükségszerűen biológiai szűrő nélküli akváriumok. Sőt, senki sem tiltja meg, hogy egy ilyen akváriumra valaki rárakjon egy nagynyomású CO2 rendszert.
 
Utoljára módosított:
Tetten értem az egyik kalászhalat. Le sem tudja tagadni, hogy fogyasztott a Heteranthera Zosterifolia-ból. Szemlátomást nem igazán tudja megemészteni, akkor meg minek eszi?

upload_2016-12-5_19-54-6.png

Bacopa elérte a víz tetejét, a jobb oldali mennyiséget levágtam és beraktam egy másik "problémás" akváriumba.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás + 10 hét

Minden hal és garnéla megvan. Mivel a növények megnőttek, leszedtem jópár Pistia-t. Már kevésbé van rájuk szükség. Ha algásodna (vagy egyéb probléma esetén), visszateszek párat.

Jelenlegi állapotok az elpárolgott víz feltöltése után:

upload_2016-12-12_17-36-20.png

A növények szépen eltüntetik az ammóniát, ha nem így lenne, akkor a halak már hassal felfelé úsznának és a garnélák fejvesztve menekülnének az akváriumból. Biológiai szűrőnek a hiánya nem okoz gondot.

upload_2016-12-12_17-31-52.png

A lótuszvirág nagyon nő, úgy látszik, szereti a földet. Találtam egy érdekes információt, ami talán kevésbé ismert. Low-Technél is elég sok minden a CO2 körül forog, ezért gondoltam megosztom.
Lótusznak van egy "gáz szellőztető rendszere": A víz felszínén úszó és a levegőt elérő levelek oxigént szállítanak le a gyökerekhez, majd a talajból CO2-t vesz fel, és a szárakban a felfele áramló CO2-t használja fel a növény fotoszintetizálásra. A maradék CO2-t leadja a leveleken keresztül a levegőbe (Economy of the Planted Aquarium 151. oldal).

A halak számát ~ duplázom Karácsonykor, addig karantén akváriumban vannak elkülönítve.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás + 11 hét

Minden hal és garnéla megvan. A közel 2 hónapos karanténból átraktam a maradék kb 4 kalászhalat és pár apróbb lazacot. A ramirezit kiszedtem ebből az akváriumból és átraktam egy nyugodtabb akváriumba. A Rami már több mint 3 éve van nálam (diszhalinfo szerint 3-5 év a várható élettartam) és elég alulexponált, lassú a kalászhalakhoz képest. (Aki etetett már kalászhalat, tudja milyen gyorsak...)

Jelenlegi állapotok:

upload_2016-12-21_16-14-57.png

Közelebbről:

upload_2016-12-21_16-15-32.png

Közelebbre élesebb képet tud csinálni a telefonos kamera, lehet, nem jól világítom meg a teljes akváriumot?

Kövek nem algásodnak, pedig előkészítettem egy fogkefét.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás + 12 hét

Minden hal és garnéla megvan. Áttérek ritkább update-ekre, mert azért egy low-tech akváriumban nem történik túl sok változás hetente. Alga továbbra sem okoz problémát.

Ami érdekes, hogy a lotusz úgy döntött, likvidálja a víz alatti leveleit és csak a vízfelszínen úszókra koncentrál. Azokból viszont 1-2 hetente dob egy jó nagyot.

upload_2016-12-27_17-48-34.png

Például ez a levélkezdemény lehet, hogy 1-2 hét múlva a 130 cm-es akvárium másik sarkában bukkan fel a víz tetején. Lotusz szereti a földet (a kertből).


upload_2016-12-27_17-33-31.png

Vízcsere ~1 hónapja nem volt.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás + 11 hét

Minden hal és garnéla megvan. A közel 2 hónapos karanténból átraktam a maradék kb 4 kalászhalat és pár apróbb lazacot. A ramirezit kiszedtem ebből az akváriumból és átraktam egy nyugodtabb akváriumba. A Rami már több mint 3 éve van nálam (diszhalinfo szerint 3-5 év a várható élettartam) és elég alulexponált, lassú a kalászhalakhoz képest. (Aki etetett már kalászhalat, tudja milyen gyorsak...)

Jelenlegi állapotok:
A képen látszik csak úgy mintha "opálos" zavaros lenne a víz?
 
Back
Oldal tetejére