• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

Tök jó kis hangulatot adnak ezek a gyökerek! Pedig általában nem érzem jól magam ha ilyen sokan vannak ilyen kis helyen :D

Viccen kívül érdekes ez a világos színjáték. (y)

Sajnos nem csak az akvárium low-tech, hanem a fényképező is :( Megpróbáltam alulról lefényképezni, egyébként tényleg érdekes, ahogy a halak a gyökerek között úszkálnak. :D

upload_2017-9-4_21-3-7.png

upload_2017-9-4_21-11-47.png
 
Van hangulata!!!(y)

Pistia (az úszó növény) szerintem nem csak jól néz ki, hanem valószínűnek tartom, hogy meg is mentette a halakat / garnélákat egy mérgezéstől. Ezért is érdemes víz fölé növő növényeket tartani, főleg low tech esetén :). Ami érdekes, hogy most elég kis méretű maradt, és az apró növények is szaporodtak.

És még egy: oxigénhiánynak nyoma sincs, annak ellenére, hogy vízkeringetés gyakorlatilag nincs és növények befedik a vízfelszínt.
 
Utoljára módosított:
Update, Indítás +1 év - 1 hét, Walstad akvárium

Az akvárium szépen üzemel NPT alapelveken, halak, garnélák happy-k, növények elvannak.

Vízáramlás minimális, a kis eheim szűrő kezd eltömítődni. Lassan kitisztítom, mielőtt valami galibát okoz. Lehet, jobb lenne, ha nem is lenne benne?

upload_2017-9-20_20-56-12.png

upload_2017-9-21_8-39-6.png

upload_2017-9-21_8-33-5.png

Akváriumhoz kb. 2-3 hónapja nem nyúltam hozzá, csak egy kis növényt kiszedtem. Alga az üvegen kezd teljesen megszűnni.
 
Utoljára módosított:
A napló kedvéért:

Tegnap délután (!) a halak kopoltyúja mintha egy kicsit gyorsabban mozgott volna, mint szokott.
Ezért beraktam ideiglenesen egy levegőztetőt. Oxigén hiányt NPT akváriumban még nem láttam, még akkor sem, ha vízmozgatás nincs. Viszont itt a víz felülete gyakorlatilag teljesen le van fedve növénnyel és a vízmozgás minimális.

Lehet, csak képzelődtem, de nem akartam így hagyni az akváriumot estére, amikor az O2 szint folyamatosan csökken.

Amúgy halak, garnélák tökéletes állapotban vannak.
 
Gratulálok az aksihoz. Összesen hány watt fényed volt ekkora aksira? Kellett pár hónap mire megnőttek a növények de ezek az akváriumok amúgy sem arról híresek hogy 3 hónap alatt "készen" vannak. :)
Neked is jó gyorsan elfogyott a makró. Nálam is(6 hónap), pedig ott komposztot használtam, az pedig erősebb, mint a kertföld. Én ennek okán csináltam macskaalom-komposzt golyókat, és azokat szúrkálom le, amint látok egy kis hiánytünetet a növényeken. Kísérletezek a növényekkel, a HM gyep összejött, de sajnos a fonal állandó vendég volt a szálak között, így kiszedtem. Szerintem a sekély gyökérzete miatt nem tudott elég tápanyaghoz jutni, és nagyon előre ültettem, ahonnan a táptalajt is elkotortam amikor az akváriumot raktam össze.

Igazából mindenki szép, újabban már H. pinnatifidával is kísérletezek, illetve Polygonum sp.-t és reinecki minit is raktam be. A reinecki mini az szép volt az első NPT-ben.

Én nagyon sokat várok a jövőben ettől a módszertől szélesebb körökben is, kövezzetek meg, de ha nem mondanám el hogy nincs mesterséges tápozás senki nem gondolná hogy a kavics alatt a kertből szedett komposzt van az akváriumomban.


687DSC07813.jpg
 
Gratulálok az aksihoz. Összesen hány watt fényed volt ekkora aksira? Kellett pár hónap mire megnőttek a növények de ezek az akváriumok amúgy sem arról híresek hogy 3 hónap alatt "készen" vannak. :)
Neked is jó gyorsan elfogyott a makró. Nálam is(6 hónap), pedig ott komposztot használtam, az pedig erősebb, mint a kertföld. Én ennek okán csináltam macskaalom-komposzt golyókat, és azokat szúrkálom le, amint látok egy kis hiánytünetet a növényeken. Kísérletezek a növényekkel, a HM gyep összejött, de sajnos a fonal állandó vendég volt a szálak között, így kiszedtem. Szerintem a sekély gyökérzete miatt nem tudott elég tápanyaghoz jutni, és nagyon előre ültettem, ahonnan a táptalajt is elkotortam amikor az akváriumot raktam össze.

Igazából mindenki szép, újabban már H. pinnatifidával is kísérletezek, illetve Polygonum sp.-t és reinecki minit is raktam be. A reinecki mini az szép volt az első NPT-ben.

Én nagyon sokat várok a jövőben ettől a módszertől szélesebb körökben is, kövezzetek meg, de ha nem mondanám el hogy nincs mesterséges tápozás senki nem gondolná hogy a kavics alatt a kertből szedett komposzt van az akváriumomban.


View attachment 43306

Jól néz ki az akváriumod!

Nálam jelenleg két darab hagyományos T8-as fénycső világít. Eredetileg 4 db volt, de sajnos 2 elromlott.

NPT-t a halak és garnélák is szeretik!
 
A mai nap az egyik neon tetra elhullott. Látszólag semmi előjele nem volt, tegnap még az etetésnél evett, mint a többi. Némi tanakodás után, kb 5.5 évre becsülöm az életkorát (feltételezve, hogy már 2-3 hónapot élt, mielőtt hozzám került). Eddig 3 akváriumban lakott, kezdve egy 80 literesben, majd innen került át a luxusméretű 460 literesbe. Ezt kétszer számolom, mert 1x komplett átrendezésre került, kb 1.5 éve, a napló indításakor.

Ezentúl ha halat veszek, feljegyzem a vásárlás dátumát, mert így évekre visszamenőleg igen nehéz kinyomozni az életkorukat. Neon tetra-ra 5-8 év várható életkort találtam, de nem tudom, ezek a leírások mennyire pontosak. Még van nálam 3 db, remélem az átlagot jóval feljebb tornásszák.
 
Utoljára módosított:
Neked is jó gyorsan elfogyott a makró. Nálam is(6 hónap), pedig ott komposztot használtam, az pedig erősebb, mint a kertföld.

Nem lehet, hogy nem a macro fogyott el, hanem fél év után a föld kevesebb CO2-t ad le, és emiatt kicsit lassulnak a növények? A képeden rengeteg szép növény van, és lássuk be, ez végül is low tech ;)... Nem csodálkoznék, ha nálad is lenne némi szelekció idővel...

Csapvizet használsz?

Nálam extra kemény a víz, ráadásul a kertföldben is voltak apró mészkő darabok.

A szűréssel van még problémám. Kb fél évet ment szűrő nélkül az akvárium, minden gond nélkül (ammónia...). Viszont néha voltak igen apró lebegő részecskék, amik zavartak (haltápból?). Emiatt beraktam egy kis Eheim Classic külső szűrőt, amit ha jól emlékszem 50 literes akváriumokhoz javasolnak (ez 460). Ezt a megoldás nem igazán tetszik, mert egyrészt félek, hogy elereszti magát (közel 500 liter víz a nappaliban....), másrészt biológiai szűrésre egyáltalán nincs szükség. (Ennyi Pistia szerintem egy szarvasmarha csordát is eltakarítana, nem csak ezt a pár halat...)

Van benne pár páncélosharcsa, de ezek sem kavarják fel az alját túlzott mértékben, egyáltalán nem zavaró.

Mostanában filter floss-al próbálkozok, belső szűrőben. Nem megy folyamatosan, csak pár naponta egy kicsit bekapcsolom. Ez a nagyon apró lebegő dolgokat is kiszedi és kristály tiszta a víz. Mivel kicsi, nem lesz anaerob és kikapcsolva nem okoz gondot. Takarítás helyett kidobom a filter flosst és frisset teszek bele (karbantartásokat próbálom minimalizálni, nagyon nem szeretek akváriumban nyúlkálni).
 
Utoljára módosított:
Lassan meg kellene próbálnom szaporítani az amano garnélákat, mielőtt kinyúlnak. Az internet szerint csak 2-3 évet élnek és kb ennyi ideje vettem őket.

upload_2018-1-26_22-53-32.png

~16 hónapos az akvárium:

upload_2018-1-26_23-15-10.png

Volt egy tápanyaghiány, amit néhány felesleges és amatőr iterálás után megoldottam és az akvárium kifele lábal a problémás időszakból. Növények újra nőnek, megfelelő ütemben. És holnap belekerül egy meglepetés növény is, amire már régóta pályáztam. Következő képen rajta lesz, ha nem döglik ki.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Lassan meg kellene próbálnom szaporítani az amano garnélákat, mielőtt kinyúlnak. Az internet szerint csak 2-3 évet élnek.

View attachment 47811

~16 hónapos az akvárium:

View attachment 47815

Volt egy tápanyaghiány, amit néhány felesleges és amatőr iterálás után megoldottam és az akvárium kifele lábal a problémás időszakból. Növények újra nőnek, megfelelő ütemben. És holnap belekerül egy meglepetés növény is, amire már régóta pályáztam. Következő képen rajta lesz, ha nem döglik ki.

Pontosan mi hiányzott és hogyan pótoltad?

AmegA
 
Pontosan mi hiányzott és hogyan pótoltad?

Körülbelül indítás után egy évvel vettem észre, hogy a növények lelassultak. Ezt más NPT-nél is tapasztaltam, aminél kertfölddet használtam. Pistia Stratiotes (úszó növény) már nem maradt meg, kezdett kikopni, majd a víz alatti növény leveleken lyukak keletkeztek. Klasszikus K hiány tünet, de nem vagyok biztos, hogy csak ez okozta.

Sorrendben a következő dolgokat próbáltam ki. Egyik sem vált be különböző okok miatt:

Talajba szárazföldi növényekhez való táprudat tettem, amik Macro-t (tehát K-t is) és Micro-t is tartalmaznak. Előny az áruk. Próbáltam kis mennyiségben és elég mélyre betenni, mivel ezek N-t vízben oldódó ammónia formában tartalmaznak, ami halak számára méreg. Pistia ettől nagyon gyorsan elkezdett nőni és a víz alatti növények is kezdtek rendbe jönni. (lásd korábbi képek). Algásodás nem volt. Viszont ezt nem mertem tovább folytatni, mivel féltem, hogy megmérgezem a halakat. Pistia-ból vödörnyi mennyiségeket dobáltam le az akváriumról, és mivel ezek ilyen gyorsan nőttek, számomra ez azt jelentette, hogy valahogy a vízből elég sok N-t tudtak felvenni. Attól tartottam, hogy a talajban berakott táprúdban található ammónia-N valamilyen formában (pl NO2 vagy NO3) a vízbe szivárog nagy mennyiségben.

Ezután megpróbáltam a porból KNO3-at adagolni, úgy hogy a vízbe kb 10 ppm NO3 dózis kerüljön egy hétre. Ez nagyon nem jött be, algát jelentősen stimulálta rövid időn belül. Eddig relatíve algamentes akváriumot nem akartam kockára tenni. Emiatt ezt a kísérletet nagyon gyorsan abbahagytam.

Mivel K2O nem volt itthon, következő próbálkozásom Profito növénytáp volt. Ez K-t és Micro-t tartalmaz, N és P nincs benne. Adagolás hatására növények valamennyire növögettek, formájuk megfelelő volt. Viszont kb 1 hónap alatt beleöntöttem a flakont, ami kb 2500 HUF volt. Éves szinten ez kb 30 KHUF lenne, szóval a megspórolt pénzen inkább vettem egy objektívet.

Ezután kicsit elgondolkodtam, hogy a meglévő nagynyomású CO2-t beüzemeljem-e, de milyen kár lenne, ha egy NPT-vel kevesebb napló lenne, ugye ;)? Szóval dobtam az ötletet és a CO2 szetet kicipeltem a sufniba. A megspórolt pénzen vettem egy Canon D60 fényképezőt.

Ami nekem bevált:


Végül megjött a józan eszem, és friss földet tettem az akváriumba. Földben mind macro, micro elemek megvannak, ezen kívül szerves anyag tartalma miatt megvan az esélye, hogy a növények számára oly fontos CO2-t adjon le. Mennyiséggel kapcsolatban. Pár "aprócska golyócska" nem játszik itt, gondolj bele, indításkor kb 3 cm magas föld van egy ilyen akvárium teljes felületére vetítve.

Földel a kihívás, hogy nem olyan egyszerű berakni egy már működő akváriumba. Ezért a következő formában lefagyasztottam pár tucat biodegradálódó palántázót:

upload_2018-1-27_14-51-39.png

3 cm földre kb 3 cm kavics, gyakorlatilag a telepítési rétegrendet követi. Megfagyott állapotban elég könnyen be tudtam nyomni mélyen az akváriumtalajba.
A bevitt friss föld elég nyilvánvalóan megoldotta a növények tápanyagtünet problémáit, stemeknél is, nem csak ott, ahova a föld került. Minden növény hajt. Amikor jobb passzban van az akvárium, pár növény enyhén "bubizik", amit eddig csak relatíve "fiatal" NPT-nél láttam. (természetesen nem a vízcserétől...)

Ez a módszer nálam működik, de mivel minden akvárium más, lehet, hogy más körülmények között komoly problémákat okoz. (A fenti leírásokat mindenki csak a saját felelősségére próbálja ki.)
 
Utoljára módosított:
Körülbelül indítás után egy évvel vettem észre, hogy a növények lelassultak. Ezt más NPT-nél is tapasztaltam, aminél kertfölddet használtam. Pistia Stratiotes (úszó növény) már nem maradt meg, kezdett kikopni, majd a víz alatti növény leveleken lyukak keletkeztek. Klasszikus K hiány tünet, de nem vagyok biztos, hogy csak ez okozta.

Sorrendben a következő dolgokat próbáltam ki. Egyik sem vált be különböző okok miatt:

Talajba szárazföldi növényekhez való táprudat tettem, amik Macro-t (tehát K-t is) és Micro-t is tartalmaznak. Előny az áruk. Próbáltam kis mennyiségben és elég mélyre betenni, mivel ezek N-t vízben oldódó ammónia formában tartalmaznak, ami halak számára méreg. Pistia ettől nagyon gyorsan elkezdett nőni és a víz alatti növények is kezdtek rendbe jönni. (lásd korábbi képek). Algásodás nem volt. Viszont ezt nem mertem tovább folytatni, mivel féltem, hogy megmérgezem a halakat. Pistia-ból vödörnyi mennyiségeket dobáltam le az akváriumról, és mivel ezek ilyen gyorsan nőttek, számomra ez azt jelentette, hogy valahogy a vízből elég sok N-t tudtak felvenni. Attól tartottam, hogy a talajban berakott táprúdban található ammónia-N valamilyen formában (pl NO2 vagy NO3) a vízbe szivárog nagy mennyiségben.

Ezután megpróbáltam a porból KNO3-at adagolni, úgy hogy a vízbe kb 10 ppm NO3 dózis kerüljön egy hétre. Ez nagyon nem jött be, algát jelentősen stimulálta rövid időn belül. Eddig relatíve algamentes akváriumot nem akartam kockára tenni. Emiatt ezt a kísérletet nagyon gyorsan abbahagytam.

Mivel K2O nem volt itthon, következő próbálkozásom Profito növénytáp volt. Ez K-t és Micro-t tartalmaz, N és P nincs benne. Adagolás hatására növények valamennyire növögettek, formájuk megfelelő volt. Viszont kb 1 hónap alatt beleöntöttem a flakont, ami kb 2500 HUF volt. Éves szinten ez kb 30 KHUF lenne, szóval a megspórolt pénzen inkább vettem egy objektívet.

Ezután kicsit elgondolkodtam, hogy a meglévő nagynyomású CO2-t beüzemeljem-e, de milyen kár lenne, ha egy NPT-vel kevesebb napló lenne, ugye ;)? Szóval dobtam az ötletet és a CO2 szetet kicipeltem a sufniba. A megspórolt pénzen vettem egy Canon D60 fényképezőt.

Ami nekem bevált:


Végül megjött a józan eszem, és friss földet tettem az akváriumba. Földben mind macro, micro elemek megvannak, ezen kívül szerves anyag tartalma miatt megvan az esélye, hogy a növények számára oly fontos CO2-t adjon le. Mennyiséggel kapcsolatban. Pár "aprócska golyócska" nem játszik itt, gondolj bele, indításkor kb 3 cm magas föld van egy ilyen akvárium teljes felületére vetítve.

Földel a kihívás, hogy nem olyan egyszerű berakni egy már működő akváriumba. Ezért a következő formában lefagyasztottam pár tucat biodegradálódó palántázót:

View attachment 47826

3 cm földre kb 3 cm kavics, gyakorlatilag a telepítési rétegrendet követi. Megfagyott állapotban elég könnyen be tudtam nyomni mélyen az akváriumtalajba.
A bevitt friss föld elég nyilvánvalóan megoldotta a növények tápanyagtünet problémáit, stemeknél is, nem csak ott, ahova a föld került. Minden növény hajt. Amikor jobb passzban van az akvárium, pár növény enyhén "bubizik", amit eddig csak relatíve "fiatal" NPT-nél láttam. (természetesen nem a vízcserétől...)

Ez a módszer nálam működik, de mivel minden akvárium más, lehet, hogy más körülmények között komoly problémákat okoz. (A fenti leírásokat mindenki csak a saját felelősségére próbálja ki.)

Nem csak pár darab apró golyót lehet beakni. :) Én bentonit macskaalomból és komposztból készítettem golyókat, az is nagyon jó talajpótlás. Nem nagy erőfeszítés csinálni akár 50-et is, és leszúrni is könnyű, nem esik szét.
 
Nem csak pár darab apró golyót lehet beakni. :) Én bentonit macskaalomból és komposztból készítettem golyókat, az is nagyon jó talajpótlás. Nem nagy erőfeszítés csinálni akár 50-et is, és leszúrni is könnyű, nem esik szét.

Igen, lehetséges. Én golyók alatt arra gondoltam, hogy sima földből készítek. Ebből valószínűleg nagyon sok kellett volna, mondjuk ahhoz, hogy az eredeti talajmennyiség 10%-a bejusson... közel 500 liter hátránya. De valószínűleg ez is jól működött volna. Boltban is lehet hasonló táprudakat, golyókat kapni, de mennyiség miatt ez komolyabb összeg lett volna. És én hiszek abban, hogy némi szerves anyag segít a növényeknek.
 
Körülbelül indítás után egy évvel vettem észre, hogy a növények lelassultak. Ezt más NPT-nél is tapasztaltam, aminél kertfölddet használtam. Pistia Stratiotes (úszó növény) már nem maradt meg, kezdett kikopni, majd a víz alatti növény leveleken lyukak keletkeztek. Klasszikus K hiány tünet, de nem vagyok biztos, hogy csak ez okozta.

Sorrendben a következő dolgokat próbáltam ki.
Mivel K2O nem volt itthon, következő próbálkozásom Profito növénytáp volt. Ez K-t és Micro-t tartalmaz, N és P nincs benne. Adagolás hatására növények valamennyire növögettek, formájuk megfelelő volt. Viszont kb 1 hónap alatt beleöntöttem a flakont, ami kb 2500 HUF volt. Éves szinten ez kb 30 KHUF lenne, szóval a megspórolt pénzen inkább vettem egy objektívet.

A világért sem szeretnélek az El Naturalrtól eltéríteni, de 1000 ml Profito 4000 Ft
Ha 460 literes az akva heti 46 ml kell. Következésképp az 1000 ml 5,4 hónapig elég cirka 8K és meg van az éves tápozás (van 5 literes is, csak érdekességképpen, azzal 6,4K az éves költség)
de persze akkor kevesebb lenne az El Naturál tapasztalat úgy-hogy befogtam :) :censored:
 
Back
Oldal tetejére