• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 140 liter low tech - ismerkedés az akvakertészettel

akvara

Tapasztalt kertész
Olvasgatva itt a sok naplót, már látom én is beleestem a "gombhoz a kabátot" tipikus hibájába. Ezer éve meglévő halas akváriumom próbáltam víz alatti kertté varázsolni, toldozgattam-foltozgattam, majd jött a felismerés, hogy ezt bizony az alapoktól kell kezdeni.

De kezdjük az elején: volt egy szép, egyszerű 80 literes halas akváriumom, mindig változó növényzettel, és halakkal, sok csigával, és még több algával. Kicsi belső szűrő zümmögött benne, egy 18 W-ot T 8-as cső világított felette 12 órán át. Több, mint 10 évig húzta a drága, közben a lakásban vagy öt különböző helyre átköltöztettem, mígnem egy reggelre megadta magát. Hatalmas víztócsa fogadott, az alja ereszteni kezdett. Jött a pánik, de megoldottam, a padlásról lehoztam a régi hörcsög akváriumot, egy kis 18 literest, halak, növények belezsúfolva pár napig, aztán őrült keresgélés a neten valami olcsó használt akvárium után. Így lettem boldog tulajdonosa egy 100x30x35-ös, igen keskeny, kissé karcos-vízköves akvának. Gyors berendezés következett a régi felfogás szerint: gyöngykavics, pár fa és ismeretlen eredetű nagy kövek, régi növények beültetve, halak bele, régi kis belső szűrő beüzemelve, a régi világítás fölé rakva. Azt gondoltam fellélegezhetünk, megy minden tovább a maga útján, persze nem így lett. A halak közül jó néhány odalett, a víz zavaros volt, elárasztott mindenféle ismeretlen eredetű alga, és egyre inkább kezdett elegem lenni az egészből. Ekkor kezdtem a problémákra megoldást keresni a neten és akadtam rá erre a remek kis helyre. Hirtelen falni kezdtem a tudást, és elkezdtem megérteni a dolgok miértjét. A fórumon töltött idővel párhuzamosan az akvárium is egyre szebb lett. Sok-sok növényt pakoltam bele, lett külső szűrő, napi tápozás, több fény, stb. De valahogy nem volt az igazi, egyre inkább a hibákat láttam, amiket már nem tudtam utólag korrigálni: karcos az üveg, meg vékony is, három nagyon zavaró keresztmerevítés volt benne, a gyöngykavics helyett már agyagos talajt szerettem volna, stb-stb. Így hát döntöttem: teljesen új akvárium kell.
És a történet igazából itt kezdődik :)

Egy ősrégi kép a múltból:

22980889_6a2002bdb1f2f2ff9414b354f52ffb54_l.jpg



Az első próbálkozás. A nagyon kezdetleges állapotról még fotóm sincs. Ez a szétbontás előtti utolsó időkben készült, itt már tudtam valami többet, jobbat, szebbet akarok.

22980891_cff4e0f65f196c86812fbd159943e3df_m.jpg
 
Utoljára módosított:
Szerintem is tetszetősek voltak(y). Ezek láttán a következőkhöz sincsenek kétségeim..;)
Sok sikert, és érezd jól magad a fórumon.
 
Szóval belevágtam és megrendeltem az új akváriumot. Nem akartam semmilyen zavaró merevítést, ezért 10 mm-es üvegből rendeltem egy 95x37x40 cm-eset, szép élcsiszolással, kihúzott fugákkal. Meglehetősen sokat kellett rá várni, de így legalább volt időm megtervezni a régi akvárium lehető legfájdalommentesebb szétbontását. Értem ez alatt a lehető legtöbb növény megmentését. A halakat már ekkor tudtam, hogy lecserélem, túl sok volt, túl színesek, valami letisztultabb dolgot szerettem volna létrehozni, és az évek során már szinte mindenféle halat tartottam, most inkább a növények felé fordult az érdeklődésem.

A szétszedés, betelepítés kálváriájáról most inkább nem írok. Akinek van otthon 2-3 év körüli gyereke az tudja, hogy egy újság elolvasását is komoly logisztika előzi meg, nemhogy egy ekkora projekt megvalósítását :) Lényeg a lényeg, hogy sikerült elcsípnem pár zavartalan órát, amikor végre nekifoghattam.

Az új akvárium fontosabb adatai:

Méret: 95x37x40 cm sima 10 mm-es üveg, bruttó 140 liter

Talaj: JBL táptalaj, ADA Aqua Soil Africana

Fűtés: Tetra 100W

Szűrés:
2 db Eheim 2224, töltet: Seachem Matrix, Filterlith, szivacs, perlon (Seachem Purigen tervbe véve :)

Világítás:
házi barkács :) 2x30 W T8-as cső, napi 8 órában, vízfelszíntől kb. 15 cm-re

Tápozás: Micro, Macro 3-3 ml/nap, Easy Life Carbo 3 ml/nap


Dekor:
vasfa, red moor fa, szőlőtőke a régi akiból, vörös juhar levél sziklák.


Vízcsere:
hetente 30 %, Seachem prime-al kezelve


Élőlények:

Törpe szívóharcsa 6db
Hengeli razbóra (vagy espei?) 15 db
Red Cherry garnéla nagyon sok :)
Amano garnéla 5 db
és mindenféle csiga..

Növények:
Vallisneria
Heteranthera zosterifolia
Eleocharis parvula mini
Rotala rotundifolia
Cryptocoryne-ok az előző akiból, pontos nevüket nem tudom
Cryptocoryne parva
Microsorum pteropus Narrow
Microsorum pteropus Windelov
Anubias nana petit
Taxiphyllum barbieri
staurogyne repens
Riccia fluitans
Bacopa Caroliniana

És néhány kép a kezdetekről:

Itt még szárazon.
22971667_ce7c1352955ef5a9fded50c7ecc0ed2c_m.jpg


Február 21: Az első variáció, ezt még finom igazítások követték hetekig. (A nagy fehér kő csak súlynak van)
22971645_87e8ce62f472416516c6aae6ee4add97_xl.jpg


Február 28: Bekerült még néhány kő és fa.
22971649_f7a115f78ca838c852af45f201b3c88a_xl.jpg
 
Utoljára módosított:
Nekem mindkettő tetszik mert törekedtél arra hogy, egy kis természetes vízi világot hozz létre. Kíváncsian várom a folytatást.:)

Köszönöm! Én pedig kíváncsian várom az észrevételeket a jelenlegi akváriumhoz :)
 
Márciu 17: túl a kezdetik barna és mindenféle alga támadásán, itt már kezdtem látni a fényt az alagút végén :)
22971705_a33d378dcefcbb45989f55209ee3277d_xl.jpg


A zöld fonal algával nagyon sokáig problémám volt. Szegény garnélák mindig bele akadtak. Levettem a világítási időt 7 órára és pár centin emeltem a fényen, ekkor kicsit visszaszorult. Igazán akkor tűnt el, amikor áttértem a micro-macro tápokra.
 
Utoljára módosított:
Nagyon szép lett.:)

Köszönöm! Megpróbálok készíteni friss fotót is, mostanában elmaradt. A bal hátsó sarokkal vagyok elégedetlen. Az maga a bermuda háromszög:) Eddig minden oda ültetett növény eltűnt... A korábbi akváriumból átültetett bacopa ott semmit se akart nőni, utána jött a lindernia, ami teljesen szétmállott, ezt követte a rotala sp. green, ami semmit se nőtt, csak vegetált. Most ott tartok, hogy a meglévő rotala rotundifolia levágott hajtásaiból ültettem oda párat, ezek úgy tűnik megmaradnak. Csak valami mást akartam, valami szép bokrosat, de már nem merek venni semmit, mert kidobott pénz volt eddig is..
 
Nem is olyan könnyű így utólag naplózni, mindenkitől boccs, ha kicsit csapongok az időben :)
Közben eszembe jutott mennyit vacakoltam a szűrő ki-befolyó ágával. Használtan jutottam hozzá 2 db Eheim 2224-eshez. Az egyikhez az eredeti zöld Eheim csövek voltak, esőztetővel, szívókosárral. Ezt mindenképp le akartam cserélni, és a másik szűrőhöz is kellett valami esztétikus megoldás. Az üveg lily-ket kizártam, mert tudom milyen béna vagyok, első körben eltörném, ha nem én akkor a gyerek :) Meg két szett kellett volna, úgy meg elég húzós az ára. Maradt a házi barkács megoldás.
Hosszas keresgélés után rendeltem 2 méter 16/12-es akril csövet, ebből lett 4 db 50 cm-es darab. Hőlégfúvóval szépen meghajlítottam őket, a beszívó részre kínából rendelt fém hálós szűrőkosár került (nem túl szép,de erre nem tudtam jobb megoldást a garnélák miatt). A kifolyóra sokáig kerestem a megoldást, mert nem mertem kipróbálni a házilag fújt lily tölcsért. Aztán teljesen véletlenül bukkantam rá a kis Dennerle tölcsérre a GA-ban :) Nálam nagyon jól szuperál ez a házilag készült lily, és szerintem szép is.

Imádom, ahogy kis tölcsért szív :) Ráadásul amióta használom eltűnt a fátyolos bevonat a vízfelszínről.

22971751_87da7e3fe33057201ea2607056c18c02_xl.jpg
 
Kíváncsian várom az észrevételeket, hogy ki mit változtatna, kinek mi tetszik vagy nem tetszik.

Gyerek a nyakamban, úgyhogy mára ennyi :)

22971655_ca4e9d4b7d7e811a02097e9b1788c9e0_m.jpg
 
Esetleg a hottonia pallustris-t tudnám javasolni még a bal sarokba. Nekem is van egy ilyen lilim de még nem próbáltam de ez a kép után biztos be üzemelem.:)
 
Szia!
Örülök, hogy hölgyek is űzik ezt a kikapcsolódást. Gratu!
Csatlakozom az előttem szólókhoz: Nagyon tetszik az akváriumod. Szuper a növény választás. (Megfelelő technikához, kevés fényhez, CO2 hiányához, minimális tápozáshoz)(y)
Egy kérdés: Nálad nem satnyul, színesedik el el a Vallisneria visszavágás után?
 
Szia!
Örülök, hogy hölgyek is űzik ezt a kikapcsolódást. Gratu!
Csatlakozom az előttem szólókhoz: Nagyon tetszik az akváriumod. Szuper a növény választás. (Megfelelő technikához, kevés fényhez, CO2 hiányához, minimális tápozáshoz)(y)
Egy kérdés: Nálad nem satnyul, színesedik el el a Vallisneria visszavágás után?
Szia! Köszönöm, örülök, ha tetszik.
A vallisneriát egyszer vágtam vissza kísérletképpen, mert nagyon sok volt rajta az ecsetalga (a szűrő befolyó ága épp ott van), de megbántam, mert azóta se tért igazán magához. Remélem azért idővel szebb lesz.
 
Egy ma reggeli kép minden előkészület nélkül. Kicsit homályos, és kócos az aki, de ma ennyire futotta az erőmből :oops:

Valakinek van valami jó ötlete a jobb első részbe a stau helyett? Nagyon szép volt úgy 2 hónapig, aztán egyszer csak elkezdte ledobálni a leveleit, és teljesen felkopaszodott. Hiába vágtam vissza alig hoz új hajtást, láthatóan nem érzi jól magát. Kivettem tegnap egy pár szálat amin csak 3-4 levél volt, és alig hittem a szememnek, mert a gyökere meg volt vagy 15 cm :eek:


22983089_cfab2ef2c7bb090f2f65b7e7467af8f4_xl.jpg
 
Back
Oldal tetejére