• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Walley of peace

Nálam mindig a szűrő csövezés lerakódása okozza a legnagyobb ellenállást a rendszerben, szemre nem tűnik soknak a szmötyi, de egy csőtisztítás után újra a régi a flow.🙂
Köszi, ezen a körön már túl vagyok :) Az csakugyan alattomos tud lenni. De most tiszta a cső, az üvegek, átmostam RO vízzel a szűrőanyagokat is, és új perlon is van benne. Mást nemigen tudok tenni azt hiszem.
 
Esetleg megtört csövezés? Elég ha csak kicsit ellapul, máris képes fojtani az áramlást...több ötletem nekem sincs.😒
 
Nos, megvan a bűnös alkatrész: az egyik csap nem működik megfelelően. Nem nyit rendesen, így az áramlás értelemszerűen gyengébb volt. Ez okozta a bibit. Kinyitottam rendesen egy műanyag kanál nyelével (azt dugtam bele hogy szabaddá váljon a teljes átmérő), most már van flow ezerrel. De azért ha már szét volt szedve a szűrő, ki is pucoltam mindent. Csillog-villog, és működik: mi kell még? :)
Pont utolsó pillanatban, mert a fonál megint megjelent, és ezúttal tuti, hogy emiatt.
 
Mivel a GERONIMO fonál megint támad, és most nagyon is stinmel a vas meg a foszfát aránya - még talán picit kevés is a vas - és ezerrel tolom a co2-t, így picit tanácstalan vagyok. A flow is rendben, perlon tiszta, stb... Az jutott eszembe hogy lehet, hogy ez a brutális mennyiségű Ficus ami belegyökerezett, egyszerűen túl sok tápanyagot szív el? Meg ugye növény is van benne bőven.... De ennek a ficusnak a gyökerei már kezdenek így előbukkanni a legváratlanabb helyeken az akváriumban. Így messziről nézve olyan, mintha emiatt két akváriumnyi növényt kellene tápozni...
Mondjuk ágyból fekve szép, csak közel ne menjen az ember. Tudom hogy mellette a kockánál hihetetlen prémium minőségű az árnyékoló, nem kell külön megdiccsérni 🤣


20220129_211225.jpg
 
Mivel a GERONIMO fonál megint támad, és most nagyon is stinmel a vas meg a foszfát aránya - még talán picit kevés is a vas - és ezerrel tolom a co2-t, így picit tanácstalan vagyok. A flow is rendben, perlon tiszta, stb... Az jutott eszembe hogy lehet, hogy ez a brutális mennyiségű Ficus ami belegyökerezett, egyszerűen túl sok tápanyagot szív el? Meg ugye növény is van benne bőven.... De ennek a ficusnak a gyökerei már kezdenek így előbukkanni a legváratlanabb helyeken az akváriumban. Így messziről nézve olyan, mintha emiatt két akváriumnyi növényt kellene tápozni...
Mondjuk ágyból fekve szép, csak közel ne menjen az ember. Tudom hogy mellette a kockánál hihetetlen prémium minőségű az árnyékoló, nem kell külön megdiccsérni 🤣


View attachment 162474
Ha Ficus van bent, nincs esélye az algának, elméletileg. Különben nem volnának ilyen szép, harsogó színű és kinézetű növényeid.
Tegyél be Pothost, ha eltűnik az alga, akkor csak az volt a gond, hogy alultápoztál. Ha nem tűnik el, akkor máshol van a bibi.
 
Egy kedves barátom meglepett a születésnapom alkalmából: rendelt a GA-ban pár red sakurát és pár amanot. Fogalma sincs az egészről, de szerencsére pont passzolnak ebbe az üvegbe. Mondjuk akkora dzsindzsa van, hogy azóta nem láttam egyiket sem, mióta szabadon lettek engedve. Majd megint kell egy húzósabbat nyesni/ritkítani. Ja, és kaptam növényeket is tőle, azaz, rendelt nekem, ezekről meg annyira sem volt fogalma, így kaptam egy egy doboz Hygphhyla polisperma "sunset"et és egy doboz Ammania sp bonsait. Fogggggalmam sincs, hova teszem őket :D Mindegyik akvárium full tele van. Talán ebben az üvegben bal oldalon a Blyxák helyett, vagy azok mögé a Hygrophyla elférne. Csak akkor az ösvénynek az egyik oldalán lenne Blyxa, azt meg nem akarom. Próbálok törekedni az ilyenekre is, amennyire lehet. Más kérdés, hogy most kezdődik megint egy küzdelem, és egyelőre nem tudom az okát:
20220131_180921.jpg

De rá fogok jönni. Lehet hogy egyszerűen komolyabban kellene vennem ennyi növénynél a vízcseréket, mert mostanában hetente-10naponta egy locsolókannányi (kb 10-15l) vizet cserélek benne többnyire. Ha látnátok, milyen itt ennek a logisztikája bizonyos helyi adottságok miatt, akkor nem a vízcserék ritkasága lenne a kérdés, hanem az, hogy egyáltalán ennyiszer hogy van lelkierőm nekiállni :D
 
A fb feldobott egy emléket. 3 éve ilyenkor kaptam meg a feleségemtől a 60p-t (azaz, az elődjét, ami azóta ugye eltört). 16 év után ez rángatott vissza a hobbiba.
Itt a kép a három évvel ez előtti setupról, meg egy a mostaniról. Történt pár változás :D
20220204_224724.jpg
 
Picit megmozdult a co2 palack mutatója a piros irányába. Még nem a kellős közepébe, de közelít. Ilyenkor még meddig húzza, ha nem 0-24ben pöfög? A hétvégét még kihúzza? Vagy szaladjak el töltetni már holnap? Vissza sem tudom keresni, mióta pöfög ez a két akváriumba egyszerre.
Alga küzdelem van, ez a nyomorult fonál nem ereszt most, időről időre összeszedem fogkefével, de ez azért csak tüneti kelezés. A Fissiből nehezen jön ki, a többi növény nem olyan gáz. A Microsorumon meg zöld szőr.... A fákon meg egy kis ecset.... Hétvégén meg most kivételesen végig dolgozom, szóval globál karbantartás legkorábban hétfőn lehetséges. Messziről még nem vészes a látvány, küözelről viszont nem vészes, hanem gyászos.

Ha időm lesz rá, akkor ecset lekaparás, bal oldal átvariálása szellősebbre és dizájnosabbra, a Ficust is ritkítani kell, mert lassan az aranymetszésig betakar mindent fent. Abból szívesen adok, ha valakinek ez kell a boldogságához :) És Blyxa sem kevés fog kiugrani, azt is előre látom. Lesz némi algafertőzött Microsorum Pteropus "narrow" is. Csábító ajánlat, tudom :D De pénzt úgysem kérek értük, és egy garnélásban valszeg boldogak lennének vele a lakók egy kis carbos permet után leöblítve-bedobva. Ja, és ha már így sorolom, ARM is lesz a másikból, egy szebb csokor.

Szóval, érik egy combosabb karbantartás. Perlon csere és csövezés pucolás is lesz. Az nem csak itt, hanem a nagyban is. Van mit csinálni. Mindegyik akváriumban. (és indítani akarom a palut is most már. Nemvagyoknormális).
 
Végül jó 3 órás volt, ettől nem csinálom össze magam. Volt már ilyen, szerencsére különösebb káros hatás nélkül. A nagyban azért holnap cserélek egy picit, ott úgyis esedékes már.
Itt tarvágás volt bal oldalon - nagyon kellett már, picit talán túltoltam, de majd visszanő úgyis minden. Jobb oldalon lent még kosz és kupi, de így is sok órán keresztül szöszöltem, mert a bal oldalon megint ki kellett szívni minden talajt, újravattázni, talaj vissza, ültetés, algasikálás a fáról, stb... Nem maradt sem idő, sem erő. Még oda a mohából vissza kell ragasztani, csak nem volt jó ragasztóm hozzá itthon. Fentre egy kis parvulát is el akartam szórni, de azt is elfelejtettem venni. Szóval majd lesz még itt meló. Ja, és brutálisan kiritkítottam a ficust, alatta egy halom elszáradt levél volt a vízben - szerintem az algahelyzetnek ez sem tett jót. Teljes szűrőpucolás és csövezés pucolás is vot, plusz perlon csere. Bal hátul elültettem az ajándékba kapott Hygphhyla polisperma "sunset"et. Elég sokat állt dobozban, remélem, észhez tér. Ha nem, rakok oda hátra hra-t, abból mindig van kéznél. A kemény levelű epifiták kaptak carbos permetet is amíg nem fedte őket víz. Már pirul is az alga, ami rajtuk volt.
A végén még megmentem az üveget. Elég hervasztóan nézett már ki.
20220223_225123.jpg
 
Back
Oldal tetejére