• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Vol.3 - Célállomás: Dél-Amerika

stevo

VIP kertész
Sziasztok!

Destination is coming... #1 by [stevo], on Flickr

Úgy döntöttem, hogy elindítom a naplót a következő projektemről, mely nem kapcsolódik annyira a csúcsrajáratott növényes akváriumokhoz, de a határon mozgok, ígérem. ;)
Ahogy címben is olvasható a célállomás: Dél-Amerika, már próbálkoztam hasonlóval, de azóta okosabb lettem jópár dologban, és tudom, hogy mit kell változtassak a jobb eredmény érdekében. Nem kell atomfizikusnak lenni, de kitalálható, hogy egyfajta biotóp akváriumot tervezek, ami persze tökéletes nem lehet, így inkább biotóp jellegűnek mondanám.
Persze a spanyolviaszt nem én találtam fel, hanem egy angol akvakertész George Farmer, akinek is a Rio Negro inspirálta biotópja annyira lenyűgözött, hogy elhatároztam én is ilyet szeretnék, nem is szeretnék, akarok! Ő egy növényes akváriumot, vagy inkább akváriumot növényekkel ötvözött a fekete vizű Rio Negro biotóp sajátosságokkal és voila'. (Persze azért nem ilyen egyszerű...)

Jelen pillanatban a tervezési stádiumban vagyok, így sok minden változhat, számítok rátok is, hogy öreg fejemet a jó irányba terelitek, pár világmegváltó ötlettel! ;)
Nézzük most hogyan képzelem el:

AKVÁRIUM
70x30x30 vagy 70x30x40 Bruttó 63 liter vagy 84 liter
SZŰRÉS
Tetratec EX1200
VILÁGÍTÁS
Nagy dilemma... nem tudom még led/hqi/t5/t8
FŰTÉS
Jager 50W vagy Jager 100W
HŰTÉS
Lakásklíma
ALJZAT
Homok vagy Kvarchomok
JBL Aquabasis Plus + Akadama
DEKORÁCIÓ
Red moor fák + falevelek
TÁPOZÁS
Green Aqua Micro + Macro
Easy Carbo
Co2: nincs
FLORA
Echinodorus tenellus
Echinodorus bolivianus
Cabomba caroliniana
Ceratophyllum submersum
FAUNA
Corydoras
Apistogramma
Paracheirodon

Minden hozzászólást, kommentet köszönök előre is!
 
Ezekhez az akváriumokhoz nem igazán kell sok fény. Mivel a literszám és a dimenziók sem óriásiak, szerintem a nagyteljesítményű lámpákat kilőheted.
0.5W/L világítással bőven jó lesz majd az akvárium és akkor valóban visszajön a biotóp hangulata.

Drukkolok az új akváriumnak. (y)
 
Ezekhez az akváriumokhoz nem igazán kell sok fény. Mivel a literszám és a dimenziók sem óriásiak, szerintem a nagyteljesítményű lámpákat kilőheted.
0.5W/L világítással bőven jó lesz majd az akvárium és akkor valóban visszajön a biotóp hangulata.

Drukkolok az új akváriumnak. (y)
Én is erre gondoltam, azok a növények, amiket írtam kevesebb fénnyel is elvannak, ugye?! A vízfelszíni fodrozódás megjelenése az aljzaton hihetetlen hangulatot ad az egésznek, egy szimpla E27-es izzóval régebben meglestem, ég és föld... Most már csak az a kérdés, hogy melyik lámpa világítás lenne megfelelő számomra ;)
Köszi szépen! (y)
 
Mivel a régi akvárium már árnyéka önmagának, így kivettem belőle a fákat és elkezdtem velük játszani, azt hiszem 15-20 perc dzsúdózás után a fákkal megtaláltam a végleges scape-et... :)
Az akvárium nemcsak méretre változik, hanem új helyre is költözik, nagyon közel hozzám, szinte az orrom elé, a fehér lap alatta jelzi a 70x30 alapterületet.

Szárazon így nézne ki: (sorry a kis algamaradékért a fán :D)


Hardscape view from my chair by [stevo], on Flickr


Hardscape front view by [stevo], on Flickr
 
Szép fáid vannak! Jó lesz nagyon!(y)

De ugye nem itt az ablak előtt lesz közvetlenül az aki?!? :eek:
 
Szép fáid vannak! Jó lesz nagyon!(y)

De ugye nem itt az ablak előtt lesz közvetlenül az aki?!? :eek:
Köszi! Amikor guberáltam az előző setup-hoz, nem kevés időt szántam rá. :D
De, itt lesz! A valóság úgy néz ki, hogy az akvárium a tetőtérben van, az ablak mögött egy jó nagy loggia (terasz) van, előrenyúló tetővel, a kertben sok fával, így fény nagyon kevés jut ide, azt a keveset meg, zsalugáterrel simán ki tudom szűrni, így természetes fény nem fogja az akváriumot érni. A hátoldala szerintem majd fóliázott lesz, és akkor még annyi se.
 
Nagyon jó fák! Simán nagyobb akváriumba valónak tűnik, nagyon szép arányai vannak pláne hogy kb 1/4-e kifog lógni akkor nem?
Én próbálkoztam ilyen faleveles aksival nagyon kicsibe és megy fa levéllel csináltam egy évig megvolt és a levelek gyönyörű színűre értek a vízben. (de nem igazán festette a vizet)
 
Nagyon jó fák! Simán nagyobb akváriumba valónak tűnik, nagyon szép arányai vannak pláne hogy kb 1/4-e kifog lógni akkor nem?
Én próbálkoztam ilyen faleveles aksival nagyon kicsibe és megy fa levéllel csináltam egy évig megvolt és a levelek gyönyörű színűre értek a vízben. (de nem igazán festette a vizet)
Köszi! Nagyobb aksiból lettek kivéve, való igaz :D Hogy szemléltessem a 30 és a 40cm magasságot, ha nem lesznek a fák megemelve, akkor magasságban így néznek majd ki:
Világoskék: 30cm
Sötétebbkék: 40cm

DSC06460b by [stevo], on Flickr

Ezt a meggyfa leveles dolgot még lehet kipróbálom én is kicsiben, a tőzeges szűrőanyag elvégzi a színezést, nagyon remélem. ;)
 
Szia István!

Örülök!

Ha igazán biotóp akkor 30cm (partszél, vagy inkább sekély ártér az erdő alján az igazi otthonuk ezeknek a halacskáknak sok árnyékkal - de az látom meg lesz)!
Természetesen 84 lierben jobban be lehet állítani az egyensúlyi álapotot!
Szóval nagy dilemma lesz ez a magasság kérdés!

Hajrá!

A.ttila
 
Kíváncsian váron az eredményt. Biztos jó hangulatú akvárium lesz, főleg élőben.
Én a 40centi magasságra szavaznék, 4 centi a talaj, 3 centivel kevesebb víz van benne és akkor meg is van a 30 centi vízoszlop :)
 
Szia István!

Örülök!

Ha igazán biotóp akkor 30cm (partszél, vagy inkább sekély ártér az erdő alján az igazi otthonuk ezeknek a halacskáknak sok árnyékkal - de az látom meg lesz)!
Természetesen 84 lierben jobban be lehet állítani az egyensúlyi álapotot!
Szóval nagy dilemma lesz ez a magasság kérdés!

Hajrá!

A.ttila
Grrr, tényleg az! A 30cm jobban tetszik, de tudom, hogy a 40 meg talán jobb lenne, dilemma...

Kíváncsian váron az eredményt. Biztos jó hangulatú akvárium lesz, főleg élőben.
Én a 40centi magasságra szavaznék, 4 centi a talaj, 3 centivel kevesebb víz van benne és akkor meg is van a 30 centi vízoszlop :)
Ebben van ráció, amit mondasz, hogy nettóba úgyis kevesebb...:unsure:

Most úgy vagyok vele, hogy 30cm magas lesz, és a kilógó red moor ágak, remélhetőleg nem maradnak üresek. ;)
 
Kíváncsi leszek, sikerül-e hosszútávon színezni a vizet, én is próbálkoztam ilyesmivel (tölgyfalevél, ágak, blackwater aquatan, tőzeg granulátum a szűrőbe),
de nem értem el azt a bizonyos borostyán sárga színt. Szerintem ilyen szűrés mellett nem is nagyon lehet.
Arra is gondoltam, hogy a világítás színével lehetne játszani..
 
ADA Black Water? Az egyik Terraplázás nano akiban azzal színeztük a vizet a neonoknak, a hatás nem maradt el, nagyon szép volt a színe a víznek, a neonhalak meg világítottak benne :)
 
Kíváncsi leszek, sikerül-e hosszútávon színezni a vizet, én is próbálkoztam ilyesmivel (tölgyfalevél, ágak, blackwater aquatan, tőzeg granulátum a szűrőbe),
de nem értem el azt a bizonyos borostyán sárga színt. Szerintem ilyen szűrés mellett nem is nagyon lehet.
Arra is gondoltam, hogy a világítás színével lehetne játszani..
Fentebb is előkerült a téma:
"Tőzeges szűrőanyaggal, illetve catappa levelekkel tervezem színezni. Régebben a mangrove megoldotta ezt a kérdéskört. :D" De még nézelődök alternatív módszerek, illetve vízkezelő szerek között, hogy melyiket lenne érdemes.

Dani, azok az aksik egyszerű akasztós szűrővel voltak szerelve, ha jól emlékszem. Ennek meg azért egy tetratec ex1200 lesz a feneke alá tolva, lehet elég gyakran öntögethetném bele a szert. Bár ez nem túl pontos megfogalmazás, hogy mikor: "Adagoljuk újra a javallott mennyiséget a szín eltűnésével."
 
Hehe :) Ez igaz, szerintem tőzeggel és sok levéllel el tudod érni a színt, ha nem akkor egy kis barna festék :) Black Waterrel még nem olvastam máshol, esetleg google.
 
Hehe :) Ez igaz, szerintem tőzeggel és sok levéllel el tudod érni a színt, ha nem akkor egy kis barna festék :) Black Waterrel még nem olvastam máshol, esetleg google.
Én is ebben reménykedem :) A szűrőt lecserélni nem akartam, hisz, ha van külső, jó és csendes, akkor minek változtassak? :)
 
Közben találtam egy olyat, hogy 6ml/10l az adagolás, annyit ír még, hogy aktív szénnel nincs barátságban. Itt nem találtam meg, hogy ADA-t használsz, de csak 3 oldalt néztem át. Mindenképpen érdemes megnézni :) Elmo's ADA 60P ~ Tropical Blackwater Riparium ~ Update 3/16! - Page 14
Azt megtaláltam én is, hogy durván 60 literhez, 36 ml-t be kell önteni, csak azt nem hogy milyen gyakran, milyen hamar veszti el a színét.
A naplót átpörgetem, köszi.

update: hinnnnye... ez nagyon komoly! :eek:
 
Back
Oldal tetejére