• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Val Cenis - A High Tech világ megismerése

giantd

HAC bajnok
Sziasztok!

Az elmúlt több mint egy évben aktív olvasója próbáltam lenni a fórumnak, még akkor is, hogyha sok hozzászólás nem született tőlem. Inkább csak olvastam, tanultam...
2012 novemberében kezdtem bele ebbe a hobbiba egy low tech 25 literes nanoval, ami 2013 szeptemberéig működött is. Tesztüzem jelleggel csináltam az egészet, abban bíztam, hogy ez egyfajta tanuló aki lesz. Növények, algák, szűrők jöttek-mentek (belső --> külső), és amit ebből a kis akiból talán a legjobban sikerült megtanulnom, hogy kompromisszumokkal nincs élvezetes, és a növények szempontjából egészséges akvakertészkedés. Amikor egy egyhetes nyaralás után szeptemberben meg kellett szüntetni, elhatároztam, hogy kicsi szünet, aztán ha minden adott lesz egy kompromisszumoktól mentes restarthoz, akkor majd újrakezdem.

Már egy hónapja tervezgetek, de van néhány dolog, amiben nem vagyok biztos, így egyenlőre ez a napló csak eszmefuttatás lesz. Ha valaki észrevesz valami banálisat, ami nem működhet, szóljon. A hardscape valószínűleg iwagumi lesz, egy Francia Alpok-béli táj kialakítása a cél, csak félek a seiryu kövek hátrányos tulajdonságától... :)

Bútor: ADA stílusú
Akvárium: 45x30x30 GA Opti White
(Sokat gondolkodtam, a 60x30x36 -on, de végül elvetettem. Kevés a hely a lakásban, valamint anyagilag is több lenne ez)
Szűrés: Eheim 2213 vagy Tetra Ex 400 (Elég? Vagy menjünk egy mérettel feljebb, pl. Ex600 vagy 700?)
Világítás: DIY 2x18W vagy 4x9W PC (Akváriumra csiptetőset nem szeretnék, a T5-ös armatúrák hosszúak a 45cm fölé, a LED-et pedig egyenlőre kihagynám, bár hosszú távon valószínűleg ez lenne az ideális megoldás.
Víz: Full RO, visszasózva
Tápozás: Green Aqua Macro, micro és easy carbo
CO2: Nagynyomású rendszer
Aljzat: Amazonia 9 liter + Tropica Substrate
Növények:
HC, eltine, parvula, acicualris... még alakulhat
Dekor: Seiryu kövek... (Kell ez nekem? Nem teszi nagyon kiszámíthatatlanná a kertészkedést a keményítő hatása? Mivel lehet még szép iwagumit összehozni?)
Élőlények: 4-5 Oto, 4-5 Amano, Sakura vagy Crs low grade garnélák

Jelenleg ezek a tervek, várható indítás március legeleje, addig ide fogok posztolni, ha alakul valami.

Üdv.,
Nagy Dani
 
Szia! :)

Világítás: DIY 2x18W vagy 4x9W PC (Akváriumra csiptetőset nem szeretnék, a T5-ös armatúrák hosszúak a 45cm fölé, a LED-et pedig egyenlőre kihagynám, bár hosszú távon valószínűleg ez lenne az ideális megoldás.
Szerintem mindenképpen T5 legyen, mert a pc nem az igazi, pláne nagy fényigényű növényekhez. Esetleg még szóba jöhet a 3x14W T5 6500K, az jobban skálázható kicst, mint a 2*18W. Nem gáz, ha túl lóg kicsit a széleken.

Dekor: Seiryu kövek... (Kell ez nekem? Nem teszi nagyon kiszámíthatatlanná a kertészkedést a keményítő hatása? Mivel lehet még szép iwagumit összehozni?)
Ha van RO vized, annyira nem vészes, de van a fórumon sok köves akva. Szóba jöhet a fekete lávakő, megkövesedett fa, dragon kő, görgeteg kő, stb. Csak a fantázia szabhat határt, meg a mésztartalom. :D
 
Szia! :)


Szerintem mindenképpen T5 legyen, mert a pc nem az igazi, pláne nagy fényigényű növényekhez. Esetleg még szóba jöhet a 3x14W T5 6500K, az jobban skálázható kicst, mint a 2*18W. Nem gáz, ha túl lóg kicsit a széleken.


Ha van RO vized, annyira nem vészes, de van a fórumon sok köves akva. Szóba jöhet a fekete lávakő, megkövesedett fa, dragon kő, görgeteg kő, stb. Csak a fantázia szabhat határt, meg a mésztartalom. :D


Ok, valahogy elkezdem átállítani magamat T5-re, valószínűleg ez lehetne az ideális megoldás: QUAD T5 2x24W 6500K +növényes lámpa most csak 19990 Ft - Green Aqua
Nem sok 40 literhez a 48W, vagy majd feljebbről pörkölöm...hmm.
 
Ok, valahogy elkezdem átállítani magamat T5-re, valószínűleg ez lehetne az ideális megoldás: QUAD T5 4x24W 6500K + növényes cső + 4x MoonLed most csak 36500 Ft - Green Aqua
Nem sok 40 literhez a 48W, vagy majd feljebbről pörkölöm...hmm.
Vagyis:

Köszi.
A probléma csak az, hogy ehhez nem igazán van gyári armatúra. DIY-ba pedig nem mennék bele, mert drágább lesz, mintha vennék egy fentebb is linkelt 2x24W Quadot.
 
A probléma csak az, hogy ehhez nem igazán van gyári armatúra.
Van azért pár, csak importálni kell:D, találtam oszták és francia webshopba is.
Ha nem zavar, hogy túllóg az aki széllességén, akkor jó lesz az a quad is. nem lesz sok szerintem a 48watt, mert afény egy része úgyis az aki mellé megy a két szélén:D
 
2x24w es legfeljebb fentebb huzod valami lanccal.
A szuronek a tartalyat tartom kicsinek.

Igen, én is valami hasonlóra gondoltam, valószínűleg ez lesz. Itt is így működött: Egy új kezdet | Magyar Akvakertész Fórum
A szűrőtartály térfogatot eddig jónak gondoltam. Valahol olvastam, hogy van egy ökölszabály, miszerint a szűrőtérfogat az akvárium térfogatának min. 5%-a legyen. Ebben az esetben ez rendben lenne.
 
Ha mar meg van a szuro akkor kiprobalhatot. Azert irtam ha meg nincsen meg :) arban nem sok a kulonbseg.
 
Van azért pár, csak importálni kell:D, találtam oszták és francia webshopba is.
Ha nem zavar, hogy túllóg az aki széllességén, akkor jó lesz az a quad is. nem lesz sok szerintem a 48watt, mert afény egy része úgyis az aki mellé megy a két szélén:D

Importba nem szeretnék beledurrantani, ha elkerülhető. Az igazat megvallva, a fő indok, hogy ne legyen 60cm széles aki, az a hely, ahova kerülhet a medence. Pont 60-65cm áll rendelkezésemre, és nem akarok szűkölködni. A régi akvámnál ez is probléma volt, idegesített, hogy nem férek bele rendesen...
Végülis a 60cm széles armatúra függesztve elférne. Akiból viszont nem lenne kényelmes a 60-as (szűrő, CO2 cső...).
 
Ha mar meg van a szuro akkor kiprobalhatot. Azert irtam ha meg nincsen meg :) arban nem sok a kulonbseg.

Ha meg már 2x24w Quad, kicsivel nagyobb szűrő, pl. ex700, akkor lehetne akár 60x30x36 Opti is. Nem?
Mi jelent még plusz kezdeti költséget a nagyobb aki javára? Pl. 9 liter amazonia elég lehet a 64 litereshez is?
 
Sziasztok!

Nos, a break egy kicsit hosszúra sikeredett, bár a fórumnak minden napos olvasója, böngészője vagyok, az aki indítása sajnos igen sokat (8hónap... :)) csúszott.
Ma délelőtt a GA-ból sikerült beszerezni a még szükséges nöényeket, tápokat, eszközöket, így ezen a hétvégén hardscape igazítás, jövő hétvégén pedig ültetés várható...
A hardscapet már egy pár hete igazítom, nézegetem, emésztgetem, most dobok ide is egy pár képet, hogy mit sikerült alkotni.
Kérlek benneteket, hogy "köpködjétek", ha valamit még alakítani kellene rajta... Ma este, holnap szeretném fixálni.

photos

photos

photos


Amúgy a következő lett végül a technikai- és eszközbeli háttér:
Bútor: ADA stílusú
Akvárium: 45x30x30 Opti White

Szűrés: Tetra Ex600 + 2liter substrate pro
Világítás: 10 x 3W COB led (Hideg fehér)
Víz: Full RO, visszasózva(ezt elfelejtettem venni... :confused: a növényekre káros, hogyha só nélkül megy a dolog addig, amíg nincsenek állatok? )
Tápozás: Green Aqua Macro, micro és easy carbo
CO2: Nagynyomású rendszer, 2kg palack
Aljzat: Tropica általános 9 liter + Tropica Substrate 1 liter + Full ADA aljzatadalék csomag
Növények:

-3 doboz parvula
-2 doboz Monte carlo
-1 doboz Acicularis
-1 doboz Weeping Moss
- +Riccardia, ami még nincs nálam
Dekor: Red Moor, megkövesedett fa
Tervezett élőlények: 4-5 Oto, Bloody Mary Sakura vagy Crs ss - s garnélák (de alapvetően növényezni szeretnék, így ezt lehet, hogy hanyagolom.)

Egyenlőre ennyi, ezután igyekszem aktívabb lenni, ha valami változik a posztolom.
Jó a hardscape? Mit változtatnátok? ;)

Üdv.,
Dani
 
A bal oldali kő nekem ki akarja vinni a szemem az akváriumból. A fák viszont jól állnak.
Illetve én a jobb hátsó sarokból egy kevés talajt elvennék, hogy jobbra lejtsen picit.
 
Egyetértek @eMZé-vel, én még annyit tennék hozzá, hogy elölről is elvennék 0.5 cm talajt még.
Növények tök jól elvannak lágy vízben, a természetben is inkább 100 alatti a TDS.
 
Back
Oldal tetejére