• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szárnybontogatás

Golibali

Kertész szaki
Sziasztok!

Balázs vagyok, és pár hónapja foglalkoztat az aquakertészkedés téma, illetve pontosabban az hogy az akváriumomban ne csak halak legyenek és kavics, hanem kicsit közelebb álljon a természethez.
Körülbelül 8 éves korom óta van akváriumom(egykét kihagyással), de eddig mindig csak kavicsok, és halak voltak benne.
A fórumon láttam, hogy sokan indítanak online naplót arról, hogy mit is csinálnak, illetve, hogy hogy is áll éppen az akijuk, de ahogy láttam legtöbbek azért már profibban űzik a dolgot, így először kicsit féltem az én egyszerű kezdetleges, akimal naplót indítani. Remélem nem bánom meg, és sok-sok jótanáccsal fogok gazdagodni, illetve hónapok múltán büszkén fogok ide postolni képeket az akiról.

Technikai információk:
Akvárium mérete: 80x30x40 (SZxHxM)
Szűrés: a régi belső szűrő, ami már vagy 8éve üzemel nálam, technikai adatokat nem nagyon tudok róla.
Világítás: régi lámpámat barkácsoltam át, és egy 55W-os (6500K) kompakt fénycsövet raktam a régi 18Wos T8as helyére.
CO2: 2 pet-palackos élesztős porlasztóköves megoldás
Fűtő, hőmérő, háttér ideiglenesen pár összeragasztott A3as lap, de majd tervezek valami szebbet is rakni háttérnek.

Talaj:
JBL Aqua Basis Plus
JBL Manado
Kövek a Vezúvról származnak. Pár évvel ezelőtt egy nyaralás alatt szedtem és hoztam haza.

Növények:
Eleocharis parvula mini (azthiszem)
Bacopa australis
Rotala rotundifolia
Blyxa japonica
Staurogyne repens
Anubias

Táp:
Easy Carbo (2ml/nap)
Easy Life ProFito (10ml/hét)

Halak:
10db Paracheirodon innesi - Neonhal
2db Crossocheilus siamansis - Sziámi algaevő

Frissítve: 2012. szept. 6.

2012. aug. 25.:
IMG_1550.JPG


Kíváncsi vagyok a véleményekre! :)
 
Nagyon-nagyon kevés benne a növény!
A parvulát szed jobban szét!
A belső szűrő ekkora méretben már kevés lesz.
Sok lesz a gond, a szűrésed gyenge a világításod az viszont sok a szűréshez.
Bocsi, de ez az igazság :unsure:!
 
Nagyon-nagyon kevés benne a növény!
A parvulát szed jobban szét!
A belső szűrő ekkora méretben már kevés lesz.
Sok lesz a gond, a szűrésed gyenge a világításod az viszont gyenge a szűréshez.
Bocsi, de ez az igazság :unsure:!
Igen, a szűrés tudom hogy a szűk keresztmetszet, és tervezem egy külső szűrő beszerzését. A világításból viszont ez a maximum ami belefért a lámpatestbe, de mivel megvan a 0,5w/liter sőt több is kicsivel, így szerintem jó lesz.
A növények beszerzése is folyamatban.
 
Azért van szükség sok növennyel indítani egy növényes akváriumot hogy az elején felgyülemlő felesleges káros bomlásanyagtól, (ami egyértelműen algásodáshoz vezet fiatal szűrőközeg mellett), hatékonyabban meg lehessen szabadulni. Sok növény számottevő szűrést végez már az aki élete elején is. Kevés növény nyilván nem. Az ilyen kevés növénnyel való indítás ezért nem előnyös, függetlenül attól hogy beszerzés alatt van a többi. Ezért is mondtam hogy vegyél sokkal több staut, nem szimplán csak azért hogy boltot csináljak magamnak ;) Illetve azt a magas stau ágat középen elvághatod akár háromba is és ledugványozhatod így is kicsivel több növényt kapsz ;) Az alatt az egy két hét alatt amíg össze fogod szedni a megfelelő növényeket akár el is önthet az alga (főleg mivel gondolom addig a belső szűrőt sem cseréled le külsőre. Az előttem szólóval ellentétben én a világítással kapcs egyelőre nem látok problémát, ilyen kevés technikával csak gondhoz vezetne a magasabb megvilágítás.

Első körben azt javaslom hogy vegyél minél több gyorsan növő növényt, főleg stemeket (száras magasra növő növényeket) mert ezek hatékonyan távolítják el a felesleges tápanyagot. A kövi lépésnek tényleg a szűrő lecserélésének kell lennie, aztán egy nagynyomású CO2 rendszert kéne beszerezned majd később. A világításon csak akkor emelnék ha az előző dolgok már meglesznek. Persze ha low techet szeretnél akkor csak a növény mennyiségen és a szűrésen javíts, a CO2 és fény emelés nem kell.

A "nagyobb leveles" növények a szűrő alatt nekem anubias barteri nanának tűnnek de lehet hogy tévedek. Egy jobb fotó róluk sokat segítene. Ha anubias akkor viszont nem így kell ültetni, hanem kőre vagy fára kell kötözni amire szépen rá fog tapadni pár hét alatt. Talajba ültetve hajlamos ez és a hozzá hasonló növények vagy alig nőni vagy egyszerűen tönkremenni.
 
Értem és köszönöm az építő kritikát.
Nem tudtam, hogy a szűrésben is segítenek a növények, de így utólag érthető.
 
Bocs, de én pont azt szerettem volna írni hogy a világítás sok ehhez a szűréshez, de már javítva.
 
Annyiból mondjuk szerencséd van hogy ez az alacsony növény mennyiség Manadoba lett ültetve. A Manado nem valami kedvelt talaj mert nehéz vele bánni és iszaposodásra hajlamos, én speciel ki nem álhatom :D De a Te esetedben jól veszi ki magát hogy ezt használtál mert steril míg egy Amazonia eregeti magából a tápanyagot egy jó ideig. Na akkor lenne igazi katasztrófa ilyen minimál növény mennyiséggel. Szóval nyugi nem olyan rosz a helyzet ;) A heti tápozáshoz nem értek de amíg ennyi növény van addig szerintem vedd vissza az adagokat 5-5 milire, de lehet hülyeséget mondok, majd kijavítanak.

A scaped még nem az igazi, gondolom Te is érzed, de szerintem ezzel az akiddal koncentrálj inkább a techinikai dolgok megértésére és a karbantartás megtanulására. A scape technikádat majd fejleszted később.
 
Igen, egyenlőre a tanulás a fő cél, és kis siker elérése(látni ahogy nőnek a növények, és nem csak tönkremennek).
De ha már ott tartunk, akkor (tanulás céljából) letudnád írni, hogy mik a fő gondok a scape-emel? Érzem én hogy nem profi, de már így 100szor jobban tetszik, mint amilyen eddig volt az akváriumom:) És számomra már ezért megérte belekezdeni.
 
NE értsd félre én is látom hogy jobb az aki mint mondjuk egy átlagos halas, de az Iwagumi nem könnyű művészet. Az első dolog ami fontos hogy páratlan számú követ célszerű használni. Nálad mint látom ugyan 3 van de a jobb kicsi olyan mintha a tőle balra lévő része lenne. Illetve egy ilyen nagy akváriumban (80 cm az nagynak számít) sokkal előnyösebb ha több követ használsz hogy ezt a méretet valóban lehessen érzékelni. Amikor először megláttam az akidat azt hittem kb 30-40 literes. MIért? A kövek miatt. Kellenek apróbb kövek amik felvezetik a szemet a fő kövekre. és mélységet, teret adnak az egész akinak. A bal oldali nagy köved jobb oldala nem néz ki természetesen holott lehet hogy pont így találtad a Vezúvon. Én úgy forgatnám hogy ne látszódjon az az éles törés/vágás rajta mert így azt a hatást kelti mintha tényleg csak odatették volna és nem azt mintha a víz/szél kerekítette volna le mint a többi részét. Gondolom nem hoztál 10 kiló követ a vezúvról szóval amiket mondtam a kis kövekről nem nagyon tudod megvalósítani. Ha most mégis fontosnak érzed a scaped milyenségét akkor szerintem cseréld le a köveidet olyanokra amikből többet tudsz válogatni.
 
Értem. A kövek mennyiségét én is keveseltem, de sajnos csak ennyi vulkanikus követ találtam itthon. Egyenlőre mivel ez csak betanuló "medence", a köveket hagyom, de majd a legközelebbi akinál már erre is fogok figyelni.
 
Egy újabb fejlemény. Beraktam az előző (sima halas) akváriumom egyetlen lakóját egy jól megtermett algaevőhalat. Van kb 10cm hosszú is a hal. Most viszont aggódom, hogy a nagy uszonycsapásaival átrendezi az aljzatot...
Viszont lehet segít hogy ne szaporodjanak annyira el az algák később az akiban
DSC_0071.JPG
 
Na akkor azt most gyorsan vedd ki... Nem véletlenül nem használ növényes akiban egyikünk sem ilyen halakat.... Szokásuk a túrás, ezért nem lehet hanem 100% hogy ki fogja ásni az összes növényedet, az aljzatot meg fel fogja kavarni ami algásodáskoz vezet, és ő nem fogja tudni megenni az összes algát amit növeszt. Hidd el nekem. Használj inkább több törpe szívóharcsát, (otocinclus affinis) ez bevált növényes akváriumi algaevő.

Most látom hogy valóban anubias az a növény amit mondtam. El fog így pusztulni úgyhogy kötözd kövekre.
 
Jaja ettől többet érne pár db amano garnéla, vagy sziámi algaevő. Szerintem ez egy tévhit, hogy ezek az ancik jó takarítók lennének. Bár én azt látom (az én akimnál is fennálló probléma), hogy alapvetően az elégtelen szűrés és + nálad a többlet fény az alap probléma, ebből adódik a barna és a zöld alga jelenléte...
 
Jaja ettől többet érne pár db amano garnéla, vagy sziámi algaevő. Szerintem ez egy tévhit, hogy ezek az ancik jó takarítók lennének. Bár én azt látom (az én akimnál is fennálló probléma), hogy alapvetően az elégtelen szűrés és + nálad a többlet fény az alap probléma, ebből adódik a barna és a zöld alga jelenléte...
Annyiban javítanék bele hogy a sziámi algázót nehéz beszerezni (rengeteg helyen árulnak ezen a néven nagyon hasonló halakat elég haszontalan algaevési szokásokkal). Illetve a sziámik elég izgágák ahogy tudom és hajlamosak kiugrálni. Az Otocinclus viszont nyugodt, szorgos halacska mondjuk elsősorban az egyszerűbb felépítésű algákat fogyasztja csak. Ezért kombinálják Amano garnival őket mivel ők kevésbé válogatósak. De ahogy Lacos célzott rá, ne várd a lakóktól hogy megoldják az alga probléma okát, erre neked kell rájönnöd és korrigálni azt ;)
 
Egyenlőre nincs algám, de lehet hogy ez még csak annak tudható be hogy rövid ideje megy az aki.
A garniktól azért félek, mert még sosem volt garnim, és nem tudom milyen igényeik vannak. Azért nem akarok betelepíteni párat, hogy pikk pakk feldobják a bakancsot.
 
Egyenlőre nincs algám, de lehet hogy ez még csak annak tudható be hogy rövid ideje megy az aki.
A garniktól azért félek, mert még sosem volt garnim, és nem tudom milyen igényeik vannak. Azért nem akarok betelepíteni párat, hogy pikk pakk feldobják a bakancsot.
az amano garnélák és a red cherryk igénytelen állatok. ha rendszeresen vizet cserélsz az elég nekik. viszont ahhoz hogy jól érezzék magukat több növényre van szükség. nagyon hasznos állatok a növényes akikban, az RCk még szaporodnak is. de várj pár hetet a betelepítésükkel amíg beáll a víz.

Hidd el ezzel a halacskával csak gondod lesz, ezt mutatja a tapasztalat itthonról és külföldről is. tudom hogy jó arc meg minden de nem kompatibilis a növényes akvarisztikával. csinálj neki egy külön akit ha szeretnéd megtartani.
 
Nekem 2 ilyen algaevőm is volt. Amikor kavicsról Manado-ra váltottam csaknem naponta sírtam el magam, úgy átrendezték az egész akváriumot.
Ültettem vissza szorgalmasan a növényeket, aztán elég lett:finger: Menniük kellett.
 
Back
Oldal tetejére