• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Planária, dugesia és egyéb örvényférgek

A Zsili boltban szokott lenni törpe fogasponty. Ez a faj kifejezetten a tereptárgyak mentén kutat kaja után, így hatékonyabb, mint a tipikus vízközt vagy felszínen keresgélő halak. A kisgarnélákat is irtják sajnos, de a nagyokat nem szekálják.
 
Sziasztok!
Pár napja "patzu" segítségével rádöbbentem, hogy planária van az akváriumban. Kb 5-6 db mászkált az akvárium falán. Gyors olvasgatás után egy adag liqui carbo-t nyomtam be a talajba, ahova elbújtak. 4 napja nem láttam őket :)
Szerintetek újból előjönnek majd, vagy sikerült idejében cselekedni?
Köszi előre is!
 
(OFF 3500gr-mal, 54cm-rel születtem, most 75kg és 182cm vagyok)

Nem hülyeség :D bármi is ez, várok még 1 hetet, ha jól láttam a fogaspontyok azért próbálják őket levadászni az üvegről. Ha nem megy, akkor jövő héten pénteken lehalászom az összes lakót, a víz 2/3-át leengedem, és löttyintek egy adag carbot a talajra. Remélhetőleg egy éjszakát kibírnak a halacsok, és amanok egy nagy vödörben, és ennyi idő alatt talán a planáriák is feldobják a pacskert.
 
Nem hülyeség :D bármi is ez, várok még 1 hetet, ha jól láttam a fogaspontyok azért próbálják őket levadászni az üvegről. Ha nem megy, akkor jövő héten pénteken lehalászom az összes lakót, a víz 2/3-át leengedem, és löttyintek egy adag carbot a talajra. Remélhetőleg egy éjszakát kibírnak a halacsok, és amanok egy nagy vödörben, és ennyi idő alatt talán a planáriák is feldobják a pacskert.
Ha cérnaszerűek, akkor nem kell foglalkozni velük. Újabb akváriumokban gyakran előkerülnek ilyen pár milliméteres vékony fehér fonalférgek. Ártalmatlanok, és az akvárium fejlődésével maguktól felszívódnak.
 
Szép napot!

A végén sikerült kiderítenem az apróságok nevét. Kagylósrák. Állítólag nem ártalmas senkire sem, sokan még tenyészteni is szokták. Engem sem zavarna, ha nem lennének oly' sokan... na meg a gondolat. Látás hibás vitorlásom azt a pár darab kukac szerűt megtalálta, elfogyasztotta. Az apróságoknál, amikor a szűrőt, világítást lekapcsolom, egy zseblámpával egy helyre vonzom őket, amit perc után a hal is megtalál és eszi is... meg egy pici só a vízbe, hogy tuti legyen... na ezen még agyalok. Gondoltam majd idővel néhány garnéla is jöhetne, és ha jól olvastam akkor a sós víz nem éppen nekik való.

No egyenlőre ennyi az apróság fronton...
;)

Móni

Nemrég nálam is átvették az uralmat a kagylósrákok a garnélás akváriumban, amit fullra kipucolva, fertőtlenítve, forrázva, stb. indítottam újra, épp ugyanezen állatkák túlszaporodása miatt.
Csak garnélák vannak benne, nincs rothadó növény, a víz kristálytiszta, nem etetek élővel, nincs maradék, túletetés, és szaporodnak, mint az őrült, pattognak ezerrel, lehetetlen őket leszívni, kihalászni, becsapdázni. A petés zebra már elengedte a kicsiket, de egy csöppséget sem láttam. vagy felzabálták őket, vagy annyira stresszelték a nőstényt, hogy idő előtt eldobta a petéket.
A garnélák szinte oda sem fértek a kajához, mert bármit beraktam, egy másodperc alatt lelepték a pattogó dögök. A garnélák riadtan menekültek előlük. Most megint átmertem őket, újabb nagytakarítás, aztán nem igazán tudom, hogyan tovább?
Állítólag a páncéljuk mindentől megvédi őket, bírnak hideget-meleget egyaránt, és ha feletetem őket halakkal (amik ugye nem válogatnak garnéla és kagylós rák között), még azoknak is baja lehet tőlük.

Kagylósrákok - Wikipédia

Van olyan, aki sikerrel megküzdött velük? DIY megoldás?
 
Szia!
Az nem segítene ha betennél egy növényes dobozt (amiben a GA a növényt adja), bele kaját és amikor belemennek, ráteszed a tetejét, garnéla vissza, rák kiönt. Egyébként honnan veszed, hogy a halak megbetegszenek tőle? Csak mert nálam eszik és eddig nem voltak betegek.
 
Szia!
Az nem segítene ha betennél egy növényes dobozt (amiben a GA a növényt adja), bele kaját és amikor belemennek, ráteszed a tetejét, garnéla vissza, rák kiönt. Egyébként honnan veszed, hogy a halak megbetegszenek tőle? Csak mert nálam eszik és eddig nem voltak betegek.
Elvileg bélelzáródást okozhatnak, mert a páncéljuk emészthetetlen. Ezért nem javasolják, hogy a halaknak direkt ilyet gyűjtsön valaki kajának. Na most én ezt megtettem, és nem fordult fel egy halam se, de azért jobb a békesség.
 
Szerintem meg rusnya egy dögök:),nem ilyen szép akikba valók ,mint amilyenek a tieitek.A SIÓ- csatornában inkább el tudom képzelni;)hehehhehee
 
sziasztok , planária invázió van , szeretnék használni fenbendazolt mert sok jót olvastam itt róla , minden reményem benne van.
40 l -re mennyi por kell , és azt mielőtt betenném az akiba mennyi vizben oldjam fel ?
Ha ez beleöntöttem úgy van ugye hogy kb 5 nap mulva kell 50% vizet cserélni?
Ja és amikor megcsinálom a vizcserét akkor azonnal be kell öntenem a következő adgot , és ismét 5 nap múlva megint 50% vízcsere ez lenne a kezelés menete ???
Előre is köszi a választ!
 
Nem volt szerencsém még ezekhez az élőlényekhez,de a neten ezt találtam róla:
PLANÁRIA
FONTOS! Halaink kezelése előtt minden esetben próbáljunk pontos diagnózishoz jutni, lehetőleg állatorvos segítségével. Ha erre nincsen lehetőség, akkor vegyük igénybe tapasztalt tenyésztők segítségét, használjunk mikroszkópot és alaposan tájékozódjunk a különböző lehetséges betegségekről, gyógymódokról. Az egyes gyógyszerek alkalmazása előtt mindig olvassuk el a mellékelt adagolási útmutatót, tájékozódjunk a kockázatokról, mellékhatásokról.
Bármilyen gyógyszert és tanácsot csak átgondoltan, alapos megfontolás után és a magunk felelősségére alkalmazzunk! A honlapon található információk és tanácsok alkalmazásából adódó esetleges károkért semmilyen felelősség nem terheli az oldal szerkesztőit, üzemeltetőjét.


Tünetek

Okok

Kezelés

Fehéres, mozgó szálak az akvárium üvegén, a berendezési tárgyain Planária
Hálóban csali
_______ vagy _______

Flubenol 5%
_______ vagy _______

Concurat - L 10% Fa. Bayer

Tőlünk kérdezték az elmúlt hónapban, és mivel - szerencsére - saját tapasztalatunk nem volt a témában, utána néztünk:
Irtásuk legjobb módja még ma is csalétek kihelyezése: nagy lyukú hálóba egy kis vagdalthúst teszünk, s a fenék közelében, növények között felakasztjuk. A férgek éjszaka összegyűlnek a hálóban, és azzal együtt óvatosan kivehetők. A kiemelt hálót a a csalétekkel együtt mártsuk forró vízbe! A csali kihelyezését ismételjük meg hetenként többször, a petékből később kibújó férgeket is el tudjuk távolítani.
100l vízre 200 mg Flubenol 5%-ot üvegedénybe rakunk, arra 10 ml dimetilszulfoxidot csöpögtetünk, ami elősegíti a Flubenol a hatóanyagának elkeverédését. Ezekhez vizet adunk és addig rázzuk, míg tejszerű, homogén oldatot (szuszpenziót) nem kapunk. Ezt öntjük az akvárium vizébe egy nagyobb vízcsere után. A kezelést 7- naponta 2-3 hétig végezzük (vízcserékkel!). A Flubenol 5%-nál a kis mennyiségek miatt nehéz a pontos adagolás, de muszáj vele pontosnak lenni, mivel az erős túladagolás az úszóhólyag megbetegedéséhez vezethet, ami fejenállással jár. A kezelés idejére intenzíven kell levegőztetni és mozgatni az akvárium vizét. és persze meg kell találni a kiváltó okot is, az újrafertőzés elkerülése érdekében (fagyaszott eleség, szerveshulladék). Ez a kezelés egyébként a halakat iaz esetleges bélférgektől is megszabadítja. A dimetilszulfoxid azonban (DMSO) erős toxikus hatású, ami miatt sokan elutasítják használatát!
Ajánlják a planária ellen a Concurat - L 10% Fa. Bayer (R) szert is.
De mindenképp kérdezd ki olyan tanácsát is aki már találkozott is velük:)
 
Szia , mondom én ezt a fenbendazolt olvastam itt ebben a topikban vissza , csak az adagolására lennék kiváncsi.
 
Szia!
A helyedben kipróbálnék először egy DIY módszert. Pl:
Valamelyik nap olvastam, hogy valaki (talán Egedzs) teljesen el tudta tüntetni hasonló a módszerrel az akváriumából két nap alatt ezeket a dögöket, pedig planária invázió volt nála is. Van jópár DIY megoldás, nézz utána szerintem, így nem teszel kárt semmiben és két napon nem múlik semmi.

Ha beírod a keresőbe, hogy "planaria trap", akkor találszegy csomó DIY módszert.
Annamari
 
Back
Oldal tetejére