• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Pandacsík akvárium ( Rizsföld :) )

Gyorsan lefordítottam a cikket (a gyorsat úgy értem, hogy többször át szoktam dolgozni a mondatokat, ez egy első draft, de a jelentésen elvileg nem torzítottam), remélem valakinek hasznos lesz:

Egy másfajta panda
Írta: Stan Sung


Buzgó utazónk egy elzárt kínai hegyvidékre látogat, hogy begyűjtse a különleges kincset, a pandacsíkot.

Az óriás pandák igazi nemzeti kincsek Kína smaragd erdőiből. Ez a név azonban egy különleges drágakövet, egy halat is takar, amely ugyanerről a legendás vidékről származik: a pandacsíkot (Protomyzon pachychilus). Ezt a fajt csak nemrégiben kezdték importálni akváriumi tartásra. A fiatal példányok fekete foltjai és hófehér teste Kína imádott óriás pandáját idézik.

Természetes élőhely

Egy kalandos, 10 órás buszút után érkeztünk meg a P. pachychilus élőhelyére. Ezeken a nem hivatalos buszokon a rögtönzött ágyak (rögzítetlen drótvázakon matracok, szétdobálva a padlón) és a barátságtalan hegyi utak miatt az éjszakai utazás még sokkal hosszabbnak tűnt.

Pirkadatkor értünk Guangxi tartományba, majd az Isten háta mögötti faluból még pár órás túra, mire elértük az elsőt a három forrásból, ahol a pandacsíkot eddig sikerült begyűjteni. A földút végén (úgy tengerszint felett 900 méteren) egy kanyargó, sebes patakot találtunk. Útját kisebb vízesések, illetve csendesebb vízgyűjtők tették változatossá.

A fiatal pandacsíkokat könnyű felfedezni a kristálytiszta vízben, ahogy a víz alatti sziklákon üldögélnek. Sem a természetben, sem az akváriumban nem félénkek. Eredeti élőhelyükön ifú korukban magányosan élnek, felnőve viszont kisebb, 5-7 fős csapatokat alkotnak.

A víz pH-ja 7.2, a keménység mérhetetlen. Ez azt jelenti, hogy a frissen begyűjtött példányokat nagyon lágy vízben kell tartani, majd óvatosan, több héten keresztüli folyamatos vízcserékkel, fokozatosan szoktatni a helyi vízhez.

Ritka halak tartása

Nagyon fontos, hogy az a szerencsés akvarista, aki eladó pandacsíkhoz jut, úgy álljon a tartásukhoz, hogy szaporítani akarja őket. Ezeket a fekete-fehér szépségeket mindössze kettő, talán három forrásban sikerült eddig felfedezni, de a harmadik forrásban nem biztos, hogy P. pachychilus egyedeket találtak, mert a mintázatuk eltérő. A fiatal egyedek a megszokott fekete-fehér sávozás helyett ugyanis két hosszanti, sötét sávot viselnek (hasonlóan a felnőtt pandacsíkokhoz), melyeket több, vékonyabb sáv köt össze, létraszerű mintázatot létrehozva.

Ez a minta nagyon hasonlít a törpe díszcsíkéra (Yasuhikotakia sidthimunki). Mindennek ellenére ez a változat teljesen úgy viselkedik, mint a sima pandacsík.

Ha már itt tartunk, érdemes megjegyezni, hogy a P. pachychilus mintázata a korral együtt változik. A négy fekete függőleges folt a fiatal halakon később több, sokkal vékonyabb foltra oszlik. Ráadásul két-három sötét hosszanti sáv jelenik meg a hal testének teljes hosszában.

A kevés ismert lelőhely miatt a P. pachychilus egy olyan faj, amelyet különösen veszélyeztet mind a túlgyűjtés, mind élőhelyének esetleges megszűnése vagy megváltozása. Begyűjtésre ritkán nyílik lehetőség, és ezek a halak bármikor védetté válhatnak, ami egyben azt is jelentené, hogy többé nem lesz lehetőség akvarisztikai célú árusításra. Élőhelyük nem egy nemzeti park része, így a faj sorsa kérdéses.

Tudtommal a pandacsík tenyésztése fogságban eddig sikertelen volt, szemben más, hegyi patakokban élő csíkfajokkal. Rendkívül fontos, hogy ezekből a halakból minél több kerüljön olyan körülmények közé, ami elősegítheti szaporodásukat.

Akváriumi tartás

A jelenleg forgalomban lévő pandacsíkok egyértelműen vadon fogott példányok, amelyeket csapvízhez szoktattak. A fiatal pandacsíkok látszólag könnyen alkalmazkodnak a körülményekhez, amíg azok nem szélsőségesek. Feltétlenül szükségük van áramlásra és oxigéndús környezetre. A vízcserékkel nem szabad spórolni.

Nálam két erőteljes, merülő szűrő van, melyek a vízszintnél fújják ki a vizet, így megfelelően forgatják és levegősítik azt, hasonlóan, mint a forrás a természetes élőhelyükön. Ezen kívül egy pár porlasztókövet is használok, hogy a víz oxigénellátását biztosítsam.

Medencéjükben sima, folyami köveket használjunk. Nem csak szórakoztató, ahogy üldögélnek és játszadoznak rajtuk, de könnyen megfigyelhető, ahogy elfogyasztják az algákat a folyami kövek sima felületéről.

Pandacsíkot élvezet tartani. Sok rokonukkal ellentétben ezek a kis drágakövek semmi félelmet nem mutatnak, és nem próbálnak egyáltalán elrejtőzni. Ha vissza is vonulnak valamilyen búvóhelyre, etetésre azonnal előjönnek. Egymással és más fajokkal szemben sem agresszívek. Néha kergetőznek, különösen táplálkozás során, de sérülést nem okoznak egymásnak.

A vízük hőmérséklete természetes körülmények között elég ingadozó, 10-21 Celsius fok közötti. Szobahőmérsékleten tarthatóak, de a komoly akvaristának, ha tenyészteni szeretné őket, érdemes kísérleteznie a hőmérséklet és a világítási idő adott évszakhoz hangolásával.

Kis méretük (5-6 cm) és békés természetük miatt nincs szükségük túl nagy akváriumra, 75 liter tökéletesen megfelel egy kolónia számára. A legfontosabb, hogy a nagyon magas vízminőséget folyamatosan tartani kell.


Étrend

Úgy tűnik, a pandacsík teljesen növényevő. Étrendjük alapját képezheti algatabletta. Nálam összezúzott lemezes tápot, leforrázott salátát vagy vadkáposztát (spring greens, Brassica oleracea) is szoktak kapni. Nagyrészt hústartalmú eleségek etetése több helyen vezetett már elhulláshoz. A P. pachychilus igen mohó. Aktív életmódjuk és kis méretük miatt érdemes naponta kétszer etetni őket.


Panda az otthonodban

Nagyon reméljük, hogy ez az izgalmas hal velünk marad. Kiválóan fognak mutatni kis méretű növényes akváriumokban, más nanohalakkal, például galaxy razbórákkal vagy Tanichthys fajokkal. Nagyon fontos, hogy sikerüljön fogságban tenyészteni, és minden ilyen siker publikálva legyen. Más hegyi patakokban élő csíkok tenyésztése már sikerrel járt, és nincs okunk arra, hogy a pandacsíktól másra számítsunk. A legtöbb ilyen hal kolóniában él és szaporodik, és ki ne szeretne egy kolóniát ezekből az elragadó, fekete-fehér, kínai hegyvidéki halacskákból?
Nagyon szepen koszonom neked is.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Sziasztok.
Tortem a fejem, hogy vajon mindent jol csinalok e. Rendben az oxigen beoldas, flow is van eleg eros, de mitol is lesz kristaly tiszta a viz? A power head alatti ket doboz cigi meretu szuro tanktol?
Arra a kovetkeztetesre jutottam, hogy kivagtam belole a powerhead-et, es ala vagtam egy atman at-3335 ost. Ez egy mereteben eleg kicsi szuro de ide eleg. 10w 760 liter/ora. Szuroanyag a szokasos alul szivacs es kerugyuru, felette seachem matrix. Ket talcas. Kozben nem birtam ki szereztem egy csobogo szurot ez nyomast nem csinal viszont ebbe is fer majd egy liternyi szuroanyag. Kisebb atalakitasokkal mar tesztelem is. Ebben matrix trop van. 4b32d7eae21ec7e68e626c036883203c.jpg634375ffadaf97efcd4c018a94e42bc7.jpga23ccdd56c11e8549112008de7d3322c.jpg6a14f6bae9118c7dd1a3f3ea2ef72166.jpg

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
akasztósban azok az eredeti szűrőkazetták felül?
Én kidobtam az eredeti valamiket az akasztósokból és felülre raktam szivacsot. Úgy több szűrőanyag is fér bele, másfelől ezek a valamik nemtom mit szűrnek igazából :)
 
akasztósban azok az eredeti szűrőkazetták felül?
Én kidobtam az eredeti valamiket az akasztósokból és felülre raktam szivacsot. Úgy több szűrőanyag is fér bele, másfelől ezek a valamik nemtom mit szűrnek igazából :)
Kidobtam en is. Pvc lapok, nem er le az aljaig. Kulso falra megy a viz, kenytelen lemenni es elore jonni a szuroanyagon keresztul. Felszinleszivos is. 5a8bc273196c767ff37fc55467f96be8.jpg374456c4545a9944c769d43780a3e1b4.jpg

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
néztem ezeket még a depo-ban, de addigra nekem már megvoltak az akasztósaim :)
Jo nagy. Csak ennek is olyan a mukodese elve, hogy alapbol valtoztatni kell rajta. Marmint ha nem a kazettaknal maradsz. Azt a megoldast maximum csak sorre hasznalnam, hogy leszedje a habot.


Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Nekem a fekete aljzatban fehér kövek zavaróak, és a csíkok sem jönnek ki olyan szépen a pandákon. :(

Viszont a halak láthatóan jól érzik magukat! :)
Bármilyen sajnálatos egyet kell értenem. Nem amiatt hogy eltűnnek a halak csak úgy alapban nem jön be. Nem akartam mondani de ha már más mondja én is bologatok hozzá. Bocs Henrik.
De ha a halak szeretik akkor nincs vele gond [emoji6]

Tapatalkkal küldve az én Lenovo P1a42 eszközömről
 
Bármilyen sajnálatos egyet kell értenem. Nem amiatt hogy eltűnnek a halak csak úgy alapban nem jön be. Nem akartam mondani de ha már más mondja én is bologatok hozzá. Bocs Henrik.
De ha a halak szeretik akkor nincs vele gond [emoji6]

Tapatalkkal küldve az én Lenovo P1a42 eszközömről
Semmi gond minden vélemény fontos. így utólag már nekem se jön be annyira mint az elején. Az, hogy jól érzik magukat benne, vagy nem azt nem tudom. Lehet minden berendezés nélkül egy üvegben is ugyan így el lennének. A színük miatt kevertem, gondolván valamiért ilyen színük lett az evolúció során. Nemsokára elkezdenek más színt ölteni akkor meg már végképp nem megy majd hozzájuk. Ahogy olvastam csak addig bandáznak míg kicsik. Utána már magányosak lesznek. Ezt észre vettem a nagyoknál is. Később lehet lecserélem a talajt sima feketére. Nem lesz nehéz mert más a méret. A fehérek nagyobbak. Meglátjuk.
Amin változtatni szeretnék, a csobogót átteszem hátulra ahogy nálad vannak Zsolt. A lámpát a jobb oldalra. És az elválasztó lapokat kissé lejjebb tologatom benne mert észre vettem, hogy ha kezd eltömődni a tartályban a víz magasabb lesz. Az elválasztók meg magasabban vannak a tartály széleinél. ez nem jó.
 
Valóban nagy a kontraszt, de ha bekoszolódnak, szerintem nem lesz ennyire szemet szúró. A pandák pedig tünemények, annyit sikongattam itt neki, hogy barátom már rám szólt, hogy vegyek, ha ennyire tetszik, majd közöltem, hogy jó, de akkor lesz még egy akvárium. :D
És? Hol a kép?
 
Ejj, nem figyeltetek. Ez Henriknek a fejlődési rendellenesség elősegítésére tett kísérlete. Ha felnőnek a Pandacsíkok, a környezetükhöz illeszkedve talán megtartják a színüket. Ha nem, akkor pedig az aljatban fog Henrik gyönyörködni.:D

Szerk.: közben Henrik lelőtte a lényeget:cautious:
 
Sziasztok.
Szépen megszokták a helyüket :) Már nagyon aktívak, és teljesen mindegy mit adok nekik mert neki esnek.Eddig alga wafferst kaptak ma kíváncsiságból bedobtam nekik egy shirakurát. igyekeztek eltüntetni :)
Visszavonom. Egy darabig rágcsáltak de ott is hagyták. Lehet várnak míg puhul mert ez ugye nagyon kemény marad. Bent hagyom és adtam addig nekik mást.
 
Back
Oldal tetejére