• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium paludárium

hangya1

Új regisztrált
két hete jártam a törökbálinti boltban, és ott találkozhattam a magyar akvakertészet nagyjaival :). Egyikük mondta, hogy készítsek naplót. Hát íme:

A történetem négy éve kezdődött, egy karácsonykor, amikor a Tropikáriumba kaptam jegyet. Amikor kijöttem, és bementem a mellette lévő (akkor még nagyon jó) állatos boltba, egy függőleges akváriumban gőték hemzsegtek. Szerelem első látásra. Egy hónappal később egy vacak üveglappal és egy kis tubus FBS-sel ketté választottam bátyám egy évtizedes leselejtezett akváriumát, és meglett életem első akváriuma, illetve akvaterráriuma, az egyik oldalon két kiló tőzegen egy kis kavics, a másik oldalon egy nettó 16 (!) literes akvárium, két gőtével (Schiller és Geothe) két házmesterrel, és guppikkal, valamint homokba dugva két-két tő aponogeton-nal, illetve anubias-szal.

15094415_1900da497bace0eab67ed0a5bace620d_s.jpg


Nagyon elégedett voltam, egészen addig, amíg be nem következett az, amit addig nem olvastam, nem tudtam, nem akartam. A túl kicsi, túlnépesíett, alulvilágított, rossz helyen lévő akváriumom algásodni, gombásodni, bakterizálódni kezdett. Ekkor kezdtem el olvasni olyan buta dolgokat, hogy mit is jelent az akvarisztika. A tanulságokat levontam, két és fél év alatt sikerült beállnia az akváriumnak. A fotóm is látható, hogy az algák visszaszorultak, és felvettek egyfajta "egészséges" szintet, és a víz kristálytiszta maradt három hetes vízcsere gyakorisággal (Sőt a mostani palu indításakor kivettem belőle a szűrőt meg a növényeket, és három hétig ott volt a dolgozóba a radiátor mellett. A víz még mindig szagtalan és kristálytiszta volt.) Ez eddigi akvarisztikai működésem legnagyobb eredménye.

Tavaly ősszel, amikor felástam a kertet, és már nem volt mit tenni odakint, unatkozni kezdtem, és újra elkezdtem nézegetni az akkorra már megismert növényes akváriumokat, "best planted tanks ever"-öket, meg a paludáriumokat. De egyik sem tetszett 100%-ban. A paludáriumokban túl kevés volt a víz, és ha volt egyáltalán, az sötét, huminos volt. A növényesek tetszettek, de a " szabad levegőről" nem akartam lemondani. Végül Lantos Viktor egyik blog, vagy fórum bejegyzése megforgatta velem a világot (utóbb kiderült, hogy a német srác, akijé a palu, meg is kapta méltó jutalmát ADA 1#. Szóval jó az ízlésem.) De nem akartam nagy nyitott akváriumot se, óriás Wabi-kusát. Inkább valamit, ahol meg lehet a kettőt oldani egy füst alatt. Nekiláttam a tervezésnek, és november végén megrendeltem egy hatszög alaprajzú, 50X35-ös, 60 cm magas egyedi paludárium legyártására, 25 liter nettó akváriumtérfogattal (ha már 16-tal ment, innen már nincs kihívás). Másfél hét alatt elkészült Kecskeméten, és csak két helyen kellett ragasztani idehaza........

Elkezdődött az érdemi munka. Miután rendbe hoztam a paludáriumot, leteszteltem, kezdődött a hozzávalók kiválasztása megrendelése, és a hátterezés. Kiválasztottam az építkezésből maradt öt centis lépésálló ...cell lapokat, és nekiálltam faragni ragasztani, lekenni, színezni, műgyantázni. Pesti gyerek vagyok, az házunk építése előtt azt se tudtam, hogy a fúrót melyik végén kell fogni. Ezért csodálkoztam, hogy minden hihetetlenül jól ment. Egészen a műgyantáig. A boltban rám sóztak egy BL-55 kódjelű sz@rt, megígérve hogy "fiatalember, ez mindenre jó, ezt használja mindenki. Ja. ÉLŐVÍZEKRE HALÁLOS - találtam egy héttel azután a neten a leírását, miután őrjönngve rugdostam a dobozát a garázsban, mert egyszerűen FOSOTT térhálósodni. Szóval itt volt két hónap szünet, nekem pedig mérhetetlen bosszúság, némi idegelhalás, és izomremegés és egy nyálas, dzsuvás, taknyos erősen lúgos (PH 10-12) paludárium. Ez a fotó ekkor készült.:
15094469_4e300d7ce898774e8710e3ac562b8371_s.jpg


Egy hónapig állt vízben és kezelés alatt a vacak, persze mindenféle tesztek alatt, amíg PH érték az "azonnal halálos" szintről a sima "halálos" szintre süllyedt. Akkor fogtam magam, lekentem egy sima, jobb minőségű lakkal, és minden OK-lett. Szín, állag PH, stb... Semmi nem szivárgott. Szupi. Kezdődtek az éles tesztek.
15094451_d0ab5500ce05e2bda0602b4bcf61362a_s.jpg


Március elején meglett az összes gép. Egy Eheim külső szűrő 2213 biológiai töltettel, aktív szénnel (a hátterezés esetleges szivárgása miatt, tiszta Fukushima), egy nagyon dekoratív laptophűtővel a tetőn, egy noname HMD C3 nanovilágítás 64 ledes lámpával, meg egy kis maradék öreg fénycsővel megvilágítva, HYDOR víz alatti világítással, meg egy beépített EXO-TERRA fogger-rel. Ja meg a beüzemeléshez kapott, vett IKEA-s műnövényekkel. Megrendeltem Törökbálintról a növényeket, a legnagyobb fagyban (azóta sem győzőm veregetni a saját lapockámat eme bölcsességem miatt). Minden lefagyott, és az összes levél elhalt. DEEEEEEE, minden kihajtott, és zöldül. Hát itt tartok most. Szerettem volna a japán tűzhasú köré biotópot, de nem volt elég türelmem, se ismeretanyagom. EThát a felhasznált nyag: Emers: Zöldike Chlorophytum comosum, pletyka Tradescantia, mindenféle gyepmohák, egy páfrány, Riccia a vízesésben és Taxiphillium, meg egy két türelmetlenül bepakolt "foglamamsimcsmicsodaéslustavagyokutánanézniis". Submers: Limnophilia Sessiflora, Taxiphillium Barbieri, Riccia, Hydrocotyle sp.Japan, Aponogeton, Anubias var. nana. Egeria Densa
állatok: 1 Japán tűzhasú gőte, 2 üveglazac, 2 házmester, 2 fekete neon, 1 vörös neon, 2 otocinclus 4 cherry garnéla, négy amano, és csigák. Ja és Drosophila Melanogaster, is megjelent, persze emers. (ha submers jelent volna meg, azt biztos a BL-55 műgyanta áldásos jelenlétének tudtam volna be, és eggyáltalán nem is csodálkoztam volna, ha mutáns muslincák tizedelték volna a halállományt. Egyébként Ilyen komoly nevet a világ legkomolytalanabb állatának???!!!). Elnézést azoktól, akik sérelmezik a nyelvtani helytelenségeket a latin nevekben, hosszú a poszt, nem volt kedvem most pontosítani, de lehet, hogy élek majd még a lehetőséggel.
Íme egy éjszakai film, amikor már csak a víz alatti "HOLD" világítás megy még éjfélig
És még képek (bocs, hogy ferde, de az indafotón nem tudom szerkeszteni, megígérem, hogy többet nem csinálok ilyet, nem akarok senki nyakizmaiban kárt tenni.
15094549_9729d328c26ca00a0cd30aae52ed6d7d_s.jpg


15094541_6168d3e98a1be4602ed20ab75a00aa77_s.jpg


15094537_038ecefcfff1eb75b2eba8367dbf23ed_s.jpg

Ami tetszik: A sok féle világítás számtalan látványt produkál, mindezt az időzített köddel, esőztetéssel kombinálva valóságos időjárásmúzeum lett a darab.
Ami nem tetszik, hogy nincs elég vízmozgás az akváriumban, és már csak csúnyán lehetne megcsinálni, illetve a vízkövesedés, ami ellen harcolok. És
NAGYON KÖSZÖNÖM a törökbálinti bolt nagyjainak, Viktornak, meg a többieknek a segítséget a fórumokon, mert nélkülük nem jött volna létre ez a cucc. És kösz a tippet a "fehér vattaszerű dzsuva" algával kapcsolatban az elhozott két otocicnclus meg a négy amano elbánt velük. Ha átrágom magam a fotó blogon, majd készítek rendes képeket is. Addig asszem a videó mérvadó (mivel a szellőztetés miatt a frontoldal dupla, még nehezebb képet csinálni. )
Hangya
 
Grat a paluhoz! Igyekeztem volna rendbevágni a bejegyzésedben a képeket, meg a vidit, de túl kicsi képeket illesztettél be az Indafotóról, a youtube link pedig nem nyilvános ezért nem engedi beilleszteni. Próbáld ezeket megoldani, mert így nem látszanak a részletek a képeken, a videóból pedig semmi... :(
 
Kedves 76 ember, aki megtekintette volna a videót!

Sajnálom. De íme


Kösz a türelmet, nagyobb képeket majd egy jobb géppel!

Hangya
 
Nos igyekezem bepótolni a hiányosságokat. Sajnos nagyon rossz a fényképezőgépem, valamint amint írtam a paludárium frontoldala dupla, ergo ez a max, amit ki lehet belőle hozni. :oops: Egy hónapos most a cucc, amit nem lehet látni, az az, hogy a sessiflora mögött azóta ott van a hydrocotyl. A terv az, hogy hátul az Egeria Densa nyesésével egy "sövény" alakuljon ki a fal előtt, valamint hogy az összes növény megnőjön. Nem csodálom, hogy egyelőre nem nyűgöz le senkit. Sokat hezitáltam, hogy milyen metódust alkalmazzak, hogyan üzemeljem be az palut, és végül arra jutottam, hogy a magasról jövő világítás, a vízesés, és az, hogy a gőte nem bírja a 27-foknál melegebb vizet (ami a világítást erőteljesen befolyásolja zárt akváriumnál - üvegház hatás) többi együttható miatt a low-tech-nél maradok. Ez lassabb növekedést jelent, ha algamentes akarok maradni, és ez eddig sikerülni látszik. De meg vannak a hátulütői. Pl. az, hogy egy hónap után még mindig gyér a növényállomány. Igaz, nem is ültettem túl az akit, tudtam, hogy fény és CO2 nélkül csak "algabánya" lesz, ahogyan a kifejezést fórumon olvastam. Ez egy sok lemondással járó kompromisszum volt. Itt akkor már egy legalább méretében "korrekt" kép.

15094537_038ecefcfff1eb75b2eba8367dbf23ed_l.jpg


És így néz ki éjszaka
15094541_6168d3e98a1be4602ed20ab75a00aa77_l.jpg


És így néz ki az egész
15104485_285d1d3ae79e49569e2d6d5fff9bb0e7_l.jpg


Szívesen várom a véleményeteket, tanácsotokat. Én meg növesztem a növényeket, és kölcsönzök egy nem autofokuszos gépet, ami meg tud küzdeni a dupla üveggel.
Hangya
 
Back
Oldal tetejére