• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Aki szerelt már nyomásfokozót a tisztítójára tud segíteni a méretezésben? Most nézem egy pumpa adatlapját, és olyanokat látok, hogy:
  • Pressure: 70-100 PSI
  • Bypass: 80 PSI
  • Flow: 1.2l/min
  • Power: 100 GPD
Ez az 1.2l/min és a 100 GPD nekem kicsit ellentmondásos. Hogy kellene ezt értelmezni?
Jelenleg egy 100GPD-s membránra szeretném rátenni, de nagy a gyanúm, hogy hamarosan sorba kötnék vele még egy 100GPD-s. Ez esetben 200GPD-s pumpát kellene vennem?
 
Sokat elolvastam a topicból, de nem mindet. :(

Csapvizes vagyok és jó lenne átállni, de több okból nem megy.

Legfőbb problémám, hogy nagyon kicsi a fürdő tuti nem fér el ott egy 150L-es hordó. Max egy 30 L-es az semmire sem elég egy 360L-es akvához.

Tavasszal a ronda fekete keretes akváról Opti-white GA-s akvára váltanék. S azon nagyon rondán nézne ki amikor a vízkő kiül a peremén.

1, RO visszasózott akvánál ez megszűnik? Vagy ugyanúgy van. Csak törölgetik a GA-ban is.

2, Ha maradnék csapvizes (tudom most meg fogtok kövezni), de rátolnék 5% RO vizet az hoz bármilyen előnyt? Azt talán visszasózni sem kell. Itt valaki említette, hogy ezt csinálja...de nem folyt tovább a beszélgetés.

3, Kerti fúrt kútra rá merte már kötni valaki? Bevizsgálás után?

Köszönöm
 
Sokat elolvastam a topicból, de nem mindet. :(

Csapvizes vagyok és jó lenne átállni, de több okból nem megy.

Legfőbb problémám, hogy nagyon kicsi a fürdő tuti nem fér el ott egy 150L-es hordó. Max egy 30 L-es az semmire sem elég egy 360L-es akvához.

Tavasszal a ronda fekete keretes akváról Opti-white GA-s akvára váltanék. S azon nagyon rondán nézne ki amikor a vízkő kiül a peremén.

1, RO visszasózott akvánál ez megszűnik? Vagy ugyanúgy van. Csak törölgetik a GA-ban is.

2, Ha maradnék csapvizes (tudom most meg fogtok kövezni), de rátolnék 5% RO vizet az hoz bármilyen előnyt? Azt talán visszasózni sem kell. Itt valaki említette, hogy ezt csinálja...de nem folyt tovább a beszélgetés.

3, Kerti fúrt kútra rá merte már kötni valaki? Bevizsgálás után?

Köszönöm

Szia!

1. Megszűnik.
2. 5% annyira minimális mennyiség, hogy ott szerintem semmilyen változás nem történne. Sokan a fele ozmó fele csapvíz felosztást sem javasolják, mert ha már meg van a lehetőség arra hogy teljesen tiszta vizet állíts elő, kár "beszennyezni" csapvízzel. Én is ezt vallom, bár nekem lényegesen kisebb az RO víz szükségletem mint neked.
3. Ebben sajnos nem tudok segíteni. :(
 
Szia!

1. Megszűnik.
2. 5% annyira minimális mennyiség, hogy ott szerintem semmilyen változás nem történne. Sokan a fele ozmó fele csapvíz felosztást sem javasolják, mert ha már meg van a lehetőség arra hogy teljesen tiszta vizet állíts elő, kár "beszennyezni" csapvízzel. Én is ezt vallom, bár nekem lényegesen kisebb az RO víz szükségletem mint neked.
3. Ebben sajnos nem tudok segíteni. :(
Nem értek hozzá, hogy az 5% mit eredményez, de ha a 360L-ben esetleg beteszek 18L desztilált / RO vizet, biztos, hogy jelentősen megváltozik a víz sótartalma vagy nem?

Fogalmam sincs, hogy kell az ilyet számolni, de ha mondjuk 360L-ben csapvíz van és kb 7-14-es GH-t mértem eddig, akkor mondjuk, hogy kb 250ppm-el számolhatok.

250ppm/360L * 242 L = 237 ppm...hát igazad van, 5% RO víz nem csökkent sokat.

Ha mondjuk 20%-ot azaz 72L-t állítok elő az 200ppm-re csökken a csapvíz.

Mondjuk ennél bonyolultabb a számítás mert csak az első cserénél lesz ez, utána már a fele víz 200ppm-es a másik fele csapvíz....ahhh reménytelen.

RO víz előállításánál senki nem panaszkodik a 180L-es hordó tárolásán ez olyan furcsa nekem.
Belegondolva a GA-ban 10-15 akvának cserélik a vizét. Mekkora hordóban tárolják a vizet? Oké nem egyszerre, de naponta biztos hármat lecserélnek, hogy 5 nap alatt végezzenek az összessel. Az kb 300L-400L közötti hordó kell.
 
RO víz előállításánál senki nem panaszkodik a 180L-es hordó tárolásán ez olyan furcsa nekem.
ellenben egy csőtörés vagy egyéb vízkimaradás idején milyen jól is jön a raktározott víz... ilyenkor a háztartás akvarisztikával meg nem fertőzött része is örül a hobbinak. A maradék 364 napon meg csak ezt az egy napot kell felemlegetni nekik :D
Én a garázsban állítom elő a RO vizet és 15-20literenként lépcsőzök fel vele (4-5forduló) a lakásig. Nekem szerencsére elfér a garázsban, a lépcsőzés meg az én bajom ;)
 
Nem értek hozzá, hogy az 5% mit eredményez, de ha a 360L-ben esetleg beteszek 18L desztilált / RO vizet, biztos, hogy jelentősen megváltozik a víz sótartalma vagy nem?

Fogalmam sincs, hogy kell az ilyet számolni, de ha mondjuk 360L-ben csapvíz van és kb 7-14-es GH-t mértem eddig, akkor mondjuk, hogy kb 250ppm-el számolhatok.

250ppm/360L * 242 L = 237 ppm...hát igazad van, 5% RO víz nem csökkent sokat.

Ha mondjuk 20%-ot azaz 72L-t állítok elő az 200ppm-re csökken a csapvíz.

Mondjuk ennél bonyolultabb a számítás mert csak az első cserénél lesz ez, utána már a fele víz 200ppm-es a másik fele csapvíz....ahhh reménytelen.

RO víz előállításánál senki nem panaszkodik a 180L-es hordó tárolásán ez olyan furcsa nekem.
Belegondolva a GA-ban 10-15 akvának cserélik a vizét. Mekkora hordóban tárolják a vizet? Oké nem egyszerre, de naponta biztos hármat lecserélnek, hogy 5 nap alatt végezzenek az összessel. Az kb 300L-400L közötti hordó kell.


Szerintem kicsit lágyítani nincs értelme. Ha lágyítasz legyen 130-160ppm és nem lesz nyoma az üvegen max akkor ha van felszíni hártya de azt simán letörlöd. A fúrt kútból nem jó a vizet venni mert kell még plusz előszűrés amit elég sűrűn kell cserélgetni és elég komoly szivattyú ami biztosítja neked a 4 bár körüli nyomást. Vegyél nagy teljesítményű RO-t és nem kell tárolgatni a vizet. A ga-ban én a régi helyen láttam a tárolót és elég nagy volt de tuti a Ro-juk sem egy 75 gallonos sima akvarisztikai. Létezik 400 gpd-s membrán is és persze össze lehet kapcsolni több membránt is. :)
 
RO víz előállításánál senki nem panaszkodik a 180L-es hordó tárolásán ez olyan furcsa nekem.
Belegondolva a GA-ban 10-15 akvának cserélik a vizét. Mekkora hordóban tárolják a vizet? Oké nem egyszerre, de naponta biztos hármat lecserélnek, hogy 5 nap alatt végezzenek az összessel. Az kb 300L-400L közötti hordó kell.

Most kb 500 literes tárolónk van. Egy dupla ekkorán gondolkodtunk a költözésnél, de mivel mindkét korábbi szint RO gépe 1 helyre került és gyártja a vizet, ez olyan tempót eredményez, hogy ha kinyitjuk a slagot sem tudjuk lefogyasztani a hordót :)
Így akár 8x is lecserélhetjük a 240-es akváriumot ha éppen úgy adódik. A rendszer automazitált, elzár és elindul ha kell.
 
Aki szerelt már nyomásfokozót a tisztítójára tud segíteni a méretezésben? Most nézem egy pumpa adatlapját, és olyanokat látok, hogy:
  • Pressure: 70-100 PSI
  • Bypass: 80 PSI
  • Flow: 1.2l/min
  • Power: 100 GPD
Ez az 1.2l/min és a 100 GPD nekem kicsit ellentmondásos. Hogy kellene ezt értelmezni?
Jelenleg egy 100GPD-s membránra szeretném rátenni, de nagy a gyanúm, hogy hamarosan sorba kötnék vele még egy 100GPD-s. Ez esetben 200GPD-s pumpát kellene vennem?

Sorba vagy párhuzamosan kell kötni?
Nem látom értelmét a soros kötésnek ha az az RO után kerül?!
 
Sziasztok!

Jelenlegi 50 GPD rendszerem bővíteném még 1 membránnal. Sorba kötném, tehát az 1. membrán mellékvizét szűrné a 2. Az lenne a kérdésem, hogy ha már rendelek membránt mindenképp erősebbet rendelnék, de akkor melyik legyen az 1. és 2. membrán? Ha jól saccolom a 100GPD membránnak kellene az elsőnek lenni, és a 2. lehetne a régi 50 GPD mivel a mellékvízben már amúgy sincs akkora nyomás.

A másik kérdésem pedig, hogy a 2 sorba kötött membránnak az öblítését ti hogy oldottátok meg? Elég hozzá az egy öblítő csap?

Köszi előre is! :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Jelenlegi 50 GPD rendszerem bővíteném még 1 membránnal. Sorba kötném, tehát az 1. membrán mellékvizét szűrné a 2. Az lenne a kérdésem, hogy ha már rendelek membránt mindenképp erősebbet rendelnék, de akkor melyik legyen az 1. és 2. membrán? Ha jól saccolom a 100GPD membránnak kellene az elsőnek lenni, és a 2. lehetne a régi 50 GPD mivel a mellékvízben már amúgy sincs akkor nyomás.

A másik kérdésem pedig, hogy a 2 sorba kötött membránnak az öblítését ti hogy oldottátok meg? Elég hozzá az egy öblítő csap?

Köszi előre is! :)

Ez engem is érdekelne! Illetve egy ilyen esetben a nyomásfokozó pumpát hogy kell(ene) méretezni?
 
Sziasztok!

Jelenlegi 50 GPD rendszerem bővíteném még 1 membránnal. Sorba kötném, tehát az 1. membrán mellékvizét szűrné a 2. Az lenne a kérdésem, hogy ha már rendelek membránt mindenképp erősebbet rendelnék, de akkor melyik legyen az 1. és 2. membrán? Ha jól saccolom a 100GPD membránnak kellene az elsőnek lenni, és a 2. lehetne a régi 50 GPD mivel a mellékvízben már amúgy sincs akkora nyomás.

A másik kérdésem pedig, hogy a 2 sorba kötött membránnak az öblítését ti hogy oldottátok meg? Elég hozzá az egy öblítő csap?

Köszi előre is! :)


Nem is az a probléma, hogy melyik legyen az első vagy második, hanem inkább az, hogy mekkora áramláskorlátozót tegyél be. A 100-as membránhoz 500-550-es kell az 50-es hez pedig 300-as. Ha az 50-est rakod akkor a 100-as nem fog annyi vizet adni amennyit egyébként adna ha berakod az 500ast az meg tönkre teszi az 50 es membránt, szerintem. Attól függetlenül én is nagyobbat vennék de cserélném az 50-est is az áramláskorlátozóval együtt. Mivel egy áramláskorlátozó kell ezért egy öblítő csap lehetséges.


Ez engem is érdekelne! Illetve egy ilyen esetben a nyomásfokozó pumpát hogy kell(ene) méretezni?


A nyomásfokozó pumpában nincs az a nagy választék de attól, hogy két membrán van nem kell nagyobb nyomásfokozó mert a membrán nem is fogja vissza a nyomást és az 5-6 bárt nem igazán szabad túllépni.
 
Nem is az a probléma, hogy melyik legyen az első vagy második, hanem inkább az, hogy mekkora áramláskorlátozót tegyél be. A 100-as membránhoz 500-550-es kell az 50-es hez pedig 300-as. Ha az 50-est rakod akkor a 100-as nem fog annyi vizet adni amennyit egyébként adna ha berakod az 500ast az meg tönkre teszi az 50 es membránt, szerintem. Attól függetlenül én is nagyobbat vennék de cserélném az 50-est is az áramláskorlátozóval együtt. Mivel egy áramláskorlátozó kell ezért egy öblítő csap lehetséges.

Egyelőre csak egy 100-as membránra lesz keret, de hozzácsaptam a rendelésemhez még egy 450-es szabályzót. Egyébként a GA-s 100GPD RO géphez kép alapján 300-as áramlásszabályozó van. Vagy csak a webshop kép csal?
 
Utoljára módosított:
Egyelőre csak egy 100-as membránra lesz keret, de hozzácsaptam a rendelésemhez még egy 450-es szabályzót. Egyébként a GA-s 100GPD RO géphez kép alapján 300-as áramlásszabályozó van. Vagy csak a webshop kép csal?

A kép ugyanaz mindegyikhez. Inkább 500 vagy 550 es kellett volna, a 450 az a 75 gpd-s hez van általában. Az a gond ahány listát láttam eddig mindig változó. A legjobb lenne egy állítható áramláskorlátozó és egy nyomásmérő óra.
 
A kép ugyanaz mindegyikhez. Inkább 500 vagy 550 es kellett volna, a 450 az a 75 gpd-s hez van általában. Az a gond ahány listát láttam eddig mindig változó. A legjobb lenne egy állítható áramláskorlátozó és egy nyomásmérő óra.

Szia

Kérdezném hogy ha két darab 100gpd van kötve egy más után akkor is érvényes a 500-550 áramlásszabályzó,
Előre is köszönöm.
 
A GA-s vízlágyítónak a csövei mekkorák? 1/4-es cső és 1/4-es csatlakozók kellenek a bővítéshez igaz?
 
Back
Oldal tetejére