• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

1700 ft-ért vettem egy szettben 5 micron, szén, 1 micron. Nem érdemes kockáztatni ennyiért a membránt. :)
Nekem kettő szén és egy 5 illetve egy 1 mikronos előszürőm van az RO-mban .
Csak azért gondoltam ,hogy talán ki lehetne szanálni ,mert ugye a szén egy darabig telítődik utána viszont kioldódnak belőle a megkötött anyagok , csak nem tudni mikor. Nálunk eleve nagyonjóminőségű a csapvíz, így a szén se hiszem ,hogy telítődve lenne , mégis valamiért folyamatosan fogy a hal és garnéla állományom .Viszont tetemet meg nem látok . Igaz egy nagy anubiasz dzsungel az egész akvárium .
Amanóimnak is csak a levedlett bőrei vannak az előtérben . Mintha ez után pusztulnának el .
 
Nekem kettő szén és egy 5 illetve egy 1 mikronos előszürőm van az RO-mban .
Csak azért gondoltam ,hogy talán ki lehetne szanálni ,mert ugye a szén egy darabig telítődik utána viszont kioldódnak belőle a megkötött anyagok , csak nem tudni mikor. Nálunk eleve nagyonjóminőségű a csapvíz, így a szén se hiszem ,hogy telítődve lenne , mégis valamiért folyamatosan fogy a hal és garnéla állományom .Viszont tetemet meg nem látok . Igaz egy nagy anubiasz dzsungel az egész akvárium .
Amanóimnak is csak a levedlett bőrei vannak az előtérben . Mintha ez után pusztulnának el .


Azt nem állítanám, hogy az előszűrés miatt van a hal hullásod de tény, hogy a fertőzés veszély miatt is ajánlják a előszűrőcseréket fél, a membránokat pedig 2 évente az átfojt víz mennyiségtől függetlenül. Én minden szűrőcserénél az mellett, hogy alaposan át mosom a három szűrő poharat még fertőtlenítem egy fertőtlenítő oldattal. Persze a membránt én sem cserélem 2 évente de igyekszek kb. félévente az előszűrőket cserélni és fertőtleníteni.
 
1 mikronos szűrők.
Fél éves és új. Ugye nem kell elárulnom melyik az új?
Ahogy korábban is írtam szerintem megéri berakni a szén után az 1 mikronos betétet. Ha nem is brutális mennyiséget fog meg, de ez mind a membránt károsította volna. Eredmény: 2 év használat után a TDS = 4.

28319446027_3bd134ca69_c.jpg1 micron filters by Zoltán Szelei Kis, on Flickr
 
1 mikronos szűrők.
Fél éves és új. Ugye nem kell elárulnom melyik az új?
Ahogy korábban is írtam szerintem megéri berakni a szén után az 1 mikronos betétet. Ha nem is brutális mennyiséget fog meg, de ez mind a membránt károsította volna. Eredmény: 2 év használat után a TDS = 4.

View attachment 586071 micron filters by Zoltán Szelei Kis, on Flickr
Tudsz esetleg képet feldobni arról hogy nálad hogy van megoldva a plusz előszűrés? Mik a hozzávalók? :)
 
Ahogy korábban is írtam szerintem megéri berakni a szén után az 1 mikronos betétet.

Igen, tényleg megéri. Nálam 0,3 mikronos kerámia betét van a harmadik helyen. Annak az előnye, hogy le lehet mosni, így többször használható, nem kell cserélgetni.
 
Sziasztok,
kezdek gondolkodni valamilyen RO készülék beszerzésén, de megvalósítási aggályaim vannak. Sajnos nem családi házban lakom, és egy lakótelepi lakásban nem tudok hordókban 50-60l RO vizet raktározni, mert az akvával együtt én is repülnék szerintem :)
Gyakorlott RO-sok hogy oldják meg ezt a kérdést? Nekem egy 110l-es akváriumban kellene legalább 50%-nyi cseréhez vizet előállítani. A legkényelmesebb nyilván az RO készülék kimenetét egyből az akvába folyatni, de az gondolom az alacsony hozama miatt nem járható (legalábbis órákig tartana). Ti vízcsere előtt valami tárolóba "gyártatok" vizet, és onnan töltitek az akvát?
 
Sziasztok,
kezdek gondolkodni valamilyen RO készülék beszerzésén, de megvalósítási aggályaim vannak. Sajnos nem családi házban lakom, és egy lakótelepi lakásban nem tudok hordókban 50-60l RO vizet raktározni, mert az akvával együtt én is repülnék szerintem :)
Gyakorlott RO-sok hogy oldják meg ezt a kérdést? Nekem egy 110l-es akváriumban kellene legalább 50%-nyi cseréhez vizet előállítani. A legkényelmesebb nyilván az RO készülék kimenetét egyből az akvába folyatni, de az gondolom az alacsony hozama miatt nem járható (legalábbis órákig tartana). Ti vízcsere előtt valami tárolóba "gyártatok" vizet, és onnan töltitek az akvát?

Szia!

Én 35 liter RO vizet tárolok vízcserére és elpárolgott víz visszatöltésére. Ha nem szeretnéd a vízcserét órákig elhúzni, akkor mindenképp ajánlott előre legyártani és egy tárolóból belenyomni az akvába. Cefre tároló műanyag bödönökben jól tárolható az RO víz is. :)
 
Szia!

Én 35 liter RO vizet tárolok vízcserére és elpárolgott víz visszatöltésére. Ha nem szeretnéd a vízcserét órákig elhúzni, akkor mindenképp ajánlott előre legyártani és egy tárolóból belenyomni az akvába. Cefre tároló műanyag bödönökben jól tárolható az RO víz is. :)
Kevered csapvízzel, vagy Neked csak ennyire van szükséged egy cseréhez?
 
Sziasztok,
kezdek gondolkodni valamilyen RO készülék beszerzésén, de megvalósítási aggályaim vannak. Sajnos nem családi házban lakom, és egy lakótelepi lakásban nem tudok hordókban 50-60l RO vizet raktározni, mert az akvával együtt én is repülnék szerintem :)
Gyakorlott RO-sok hogy oldják meg ezt a kérdést? Nekem egy 110l-es akváriumban kellene legalább 50%-nyi cseréhez vizet előállítani. A legkényelmesebb nyilván az RO készülék kimenetét egyből az akvába folyatni, de az gondolom az alacsony hozama miatt nem járható (legalábbis órákig tartana). Ti vízcsere előtt valami tárolóba "gyártatok" vizet, és onnan töltitek az akvát?
40x55 cm-es, 60 literes műanyag hordóm van a - sztenderd 90 cm-es - mosogató alsószekrényben. Ő és az RO készülék is elférnek a szekrény egyik oldalában a - középen levő - szifon mellett. Kannákkal vagy más szögletes kivitelű nagyobb tárolóedénnyel még kisebb helyen elférhetsz.
 
Nekem igaz, hogy a kazánházban, de a falon van a 110 literes hordó. Emeletesben el tudná képzeni valahogy egy kisebbet valahova felrakni és bútorlappal lefedni. lehet, hogy tévedek, de úgy emlékszem @talachi -nak van ilyesmi megoldása, ráadásul neki üvegből van ragasztva a tartály és az beburkolva.
 
Utoljára módosított:
Kevered csapvízzel, vagy Neked csak ennyire van szükséged egy cseréhez?

Ennyi kell a vízcseréhez. Az egyik akva 49 literes, abba szoktam 10-13 litert cserélni, a másik 20 literes abba pedig 5 litert. Ez összesen kb 15-20 liter cserevíz, a többi ami marad a 35 literből az kell a párolgott víz utánpótlásra a másfél két hetes csereperiódusok alatt. Ebben a melegben nagyon durván párolog a víz a ventik miatt... :eek:
 
Meg lehet oldani, hogy egyből az akváriumba menjen a víz, csak egy 400 gallonos membrán kell hozzá vagy két 200 gallonos sorba kötve! :)
Én egyébként 3db 20 literes kanát használok, ezek akár egymás tetejére rakva is el férnek.
 
Na tegnap beruháztam egy RO készülékbe, bizakodva várom az eredményt :)
Egy negatívum, hogy valószínűleg kell egy nyomásfokozót beépítenem, mert már majdnem csöpögésnek mondanám, ami kijön belőle a "jó" oldalon.
 
Na tegnap beruháztam egy RO készülékbe, bizakodva várom az eredményt :)
Egy negatívum, hogy valószínűleg kell egy nyomásfokozót beépítenem, mert már majdnem csöpögésnek mondanám, ami kijön belőle a "jó" oldalon.

Milyen teljesítményű a membrán? Az RO víz elég lassan folyik, inkább azt nézd meg hogy a membrán teljesítményétől mennyire tér el a nálad folyó mennyiség.
 
100GPD-st vettem, ez 370l/nap, ~15l/h gyári paraméterek alapján. Nekem 1 vödröt (ami kevesebb, mint 15l) másfél óra, vagy még több alatt töltött meg (majd megmérem pontosan legközelebb), de amit feltűnőbb volt, hogy ránézésre 4-5:1 is lehetett a rossz:jó arány. Tegnap hirtelen felindulásból próbáltam csak ki, ma-holnap veszek normális szerelvényeket, hogy ráköthessem a vízhálózatra, ne a zuhany csatlakozójára kelljen csavarni, lehet, hogy a zuhany keverőcsapját elhagyva a nyomás is normálisabb lesz (sajnos nyomásmérő nincs a készüléken)
 
100GPD-st vettem, ez 370l/nap, ~15l/h gyári paraméterek alapján. Nekem 1 vödröt (ami kevesebb, mint 15l) másfél óra, vagy még több alatt töltött meg (majd megmérem pontosan legközelebb), de amit feltűnőbb volt, hogy ránézésre 4-5:1 is lehetett a rossz:jó arány. Tegnap hirtelen felindulásból próbáltam csak ki, ma-holnap veszek normális szerelvényeket, hogy ráköthessem a vízhálózatra, ne a zuhany csatlakozójára kelljen csavarni, lehet, hogy a zuhany keverőcsapját elhagyva a nyomás is normálisabb lesz (sajnos nyomásmérő nincs a készüléken)

Akkor valóban érdemes lehet bekötni egy nyomásfokozót is. ;)
 
A rosszvíz/ jóvíz arányon is változtat a nyomás fokozó vagy csak a termelt víz mennyiségén?
Én úgy tudom, hogy a membránnak van egy optimális nyomása, ami mellett az arány is jobb. Erre 5-6 bar-t mondanak a szakértők. Viszont egyértelműen egy második membrán sorba kötése javítja legnagyobb mértékben az arányt!
 
Back
Oldal tetejére