• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Noname III

Köszi de ezzel már elkéstem.
(Pont most olvasom az aquario topikban hogy más is járt így, akár 0 használattal is, azonban a magam részéről továbbra is azt mondom, hogy mostohán bántam vele, a 2 éves futással nem vagyok csalódott.)
 
Már hetek óta terveztem, hogy írok néhány sor összefoglalót az elmúlt pár hónap eseményeiről, de valahogy mindig elsodort valami.
Az utolsó bejegyzés után érdekes dolgok történtek. A toppolást és visszaültetést követően a ludwigia teljesen elvesztette a leveleit, szépen lassan lentről felfelé haladva. Minden lámpakapcsoláskor úgy kellett lehalásznom a skimmer körül a leveleket. Egy idő után meguntam a dolgot és ki is vágtam őket teljesen. Az előző képen még középen a gyári kosárban lévő szintén ludwigiat hátrébb tettem, és kb azóta sem nyúltam hozzá. Abban megmaradt kb két szál, az most szép piros. A guyana szintén nem nagyon nyurgul így a jobb hátsó rész továbbra is üres és alacsony, de annyira nem zavar(t) hogy komolyabban foglalkozzak vele. A középről a corymbosa szintén ledobta a nagy leveleit, szinte annak is csak a szára maradt meg, de az ő esetében jöttek új apróbb levelek. Egyébként nagyon jó kis növény, kb a harmadik alakját veszi fel. (Volt hogy közepes méretű zöld levelei voltak, volt hogy nagyok és vörösesek, most vörös és egészen pici.

Középen a bucék levelei kicsit fehéredtek van rajtuk némi alga is (csakúgy mint az anubias levelein) és a mohák sem valami egészséges színűek.
Az a gyanúm hogy a ATP zero lehet a ludas, szerintem túl vékony a tápozás, talán eMZé naplójában olvastam, hogy ő is panaszkodott erre és miután complete-re váltott jelentősen javult a helyzet. Gondolkodóba ejtett engem is ez a lehetőség de amennyire ismerem magam ebből egyhamar nem lesz semmi. Mire nálam ezekből a gondolatokból tett lesz addig hónapok szoktak eltelni és mivel messziről nézve azért annyira nem tragikus a helyzet, nem is érzem a nyomást.

Jobb hátulról a kis szigetet kivettem, pontosabban a kőre ragasztott fát. A kövekre tettem buce és anubias rizómát de egyelőre azok is csak vegetálnak.

Ezek mellett valamikor ősszel vettem pár espei razbórát, de mostanra közülük is kiugrált pár darab így csak 8 maradt belőlük. Mindenesetre szépen együtt mozognak, picik, jobban passzolnak az összképbe mint a titteya-k.

Dec 30-án volt egy kalandos vízcserém is. A délutáni családi program előtt gondoltam megcsinálom az utolsó 2023-as vízcserét, volt rá kb 25 percem. Nem is volt szinte semmi gond az utolsó mozdulatig amikoris visszakapcsoltam a szűrőt és a csőcsatlakozó adapter záró karját nyitott állásba akartam tenni. A kar nyitott állásba ugrott, de egy furcsa hang is kísérte.. Természetesen eltört benne valami. A problémát tovább fokozta hogy hiába nyomtam a piros "kilőkő" gombot a szűrőn az adapter nem akart kijönni. A szűrőcsöveket lefejtettem az adapterről és levettem a szűrkosár tetejéről a felső részt amiben a motor is van. A felső rész műanyag borítását is le kellett szednem, de ez sem volt egyszerű, ugyanis a 4 csavarból 2 mélyebben ül a "furatban" mivel nem teljesen vízszintes a szűrfedél borítása. A két mélyebben ülő csavarhoz nem volt elég vékony csillagfejű csavarhúzóm ami leírt volna a furat aljáig, így pár házzal arrébról kellett szerszámot / segítséget kérnem. Végül sikerült levenni a szűrfedél borítását így sikerült az adaptert is kiszedni, de az egyik zárrészt ki kellett vágni pengével hogy ki lehessen húzni az adaptert. Az egész story-ban a legnagyobb szerencsém az volt, hogy volt csodával határos módon volt egy zsír új tartalék adapterem itthon.
A 25 perces vízcseréből így lett vagy 2,5 órás, de úgy voltam vele hogy aminek el kellett törnie az örülök hogy 2023-ban tört el, az új évnek pedig tiszta lappal vághatok neki.

(Ha már így rendszerezem a gondolataim akkor írok gyorsan egy bevásárló listát is hogy ha majd rendelek akkor miket akarok venni: még pár espei, adapter a szűrőhöz, co2 art diffi, ATP complete, és vmelyik GA-s vidiben mintha valami mini bolbitis-ről is esett volna szó).
 
És kettő a "bűnösről". A bal oldali kis zárt kellett levágni, mivel vissza kellett volna csusszannia az adapter "testébe", illetve látszik, hogy a fehér retesz sem zár rendesen.
 

Attachments

  • IMG_3626.jpeg
    IMG_3626.jpeg
    270.8 KB · Megtekintések: 9
  • IMG_3625.jpeg
    IMG_3625.jpeg
    197.8 KB · Megtekintések: 10
És akkor pár telefonos kép az akváriumról.
Szép feladat lesz innét visszhozni a rendszert.
Érdekes, hogy mindent tudsz, amit tudni kell, ismered a "miérteket", mégis hagyod legatyásodni ezt a nagyon szépen összeállított akváriumot.
Tudod, hogy kevés a mikro és makro táp is, mégsem teszel a növényekért sokat.
Félő, hogy májusra, amikor majd olvasod ezt a levelem, már csak pár rizóma marad meg. Én boldog lennék, ha valaha is olyan szép akváriumom lett volna, mint amilyen ez volt egy éve. Nagy kár érte.
 
Igen, én szívtam az APT Zero- val. Az akváriumok indításánál sokáig rendben volt minden, de aztán hanyatlásnak indult. Ezt két dolognak tudom be. Az egyik, hogy a táptalaj kimerült, kapszulázni kellett volna. Itt megjegyezném, hogyha kevés a táptalaj és sok a dekorhomok, akkor eleve kevés lehet a foszfát és nitrogén. A másik, hogy valószínűleg rendszeresen mérni kellene a foszfát és nitrogén szintet és ha nulla, akkor nagyon kis mértékben adagolni.

A dekorhomok jól látom, hogy zöld, vagy csak tükröződik?
Ha tényleg zöld, akkor sürgősen le kellene szívni.
 
Igen, én szívtam az APT Zero- val. Az akváriumok indításánál sokáig rendben volt minden, de aztán hanyatlásnak indult. Ezt két dolognak tudom be. Az egyik, hogy a táptalaj kimerült, kapszulázni kellett volna. Itt megjegyezném, hogyha kevés a táptalaj és sok a dekorhomok, akkor eleve kevés lehet a foszfát és nitrogén. A másik, hogy valószínűleg rendszeresen mérni kellene a foszfát és nitrogén szintet és ha nulla, akkor nagyon kis mértékben adagolni.

A dekorhomok jól látom, hogy zöld, vagy csak tükröződik?
Ha tényleg zöld, akkor sürgősen le kellene szívni.
Teljesen egyet értek. Az anubias és buce jelzi, hogy nincs mit enni. A zero mellé kellene complete is, de lehet, hogy innentől csak az. Kimerült a táptalaj. A Ludvigia kifejezetten igényli gyökérről.
 
Hogy jelzi? Mit látni rajtuk?
Az Anubiason és a Bucékon mondjuk én pont nem láttam semmit sem. Ők nagyon kevés tápanyaggal is elvannak, hiszen rendkívül lassan nőnek. Viszont minden más növény látványosan szenvedett. A Rotala Hra például több mint egy év alatt nem nőtt annyit, hogy bedúsuljon. Ha jól emlékszem 2x kellett ennyi idő alatt nyírni. A Riccardia és a Parvula is gyalázatosan nézett ki. A Myriophyllumot egyszer sem kellett nyírni és csak a felső 1,5 centi volt zöld, alatta teljesen lebarnult.
 
Hogy jelzi? Mit látni rajtuk?
A buce : kifehéredik az öregebb levél, az újak meg kibomlás közben átlátszóak lesznek és elfolyósodnak. Az anubias akkor jelez, ha nagyon kiraktad a fényre. Ott elkezdenek a régi levelek lerongyolódni, lukadni. Zeronál ilyet már tapasztaltam.
A gyökeres, száras gazok problémái tápkapszulával orvosolhatóak, azt azért nem is írtam.
 
Back
Oldal tetejére