• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Noname III

Király Bence

Főkertész
Lassan 10 éve fórumozok köztetek, már amennyiben az olvasást fórumozásnak lehet hívni.

Eddig sem voltam az a kifejezett beszédes, kitartó írogató, azt hiszem ez ezután sem lesz másként. Épp ezért napló írása sem merült fel bennem, de az utóbbi időben valahogy elkapott egy érzés: több dologra úgysem fogok emlékezni inkább csak kevesebbre, szóval mi lenne ha mégis megpróbálnám rávenni magam és kipróbálnám ezt a műfajt, legalább meglenne valahol, strukturáltan magam és az utókor számára hogy mivel foglalkozom a szabadidőm egy részében.

Ahogy a napló nevéből is látszik ez már a harmadik setup-om - aminek nincs neve. Nem vagyok az éves újraépítős fajta, nem az IAPLC ütemében akvarizálok, az eddigi layaoutok jellemzően 3 évet futottak, kisebb nagyobb változtatásokkal belenyúlásokkal, frissítésekkel. Ugyan a telefonomon laknak fotók az előzőekről de arra biztosan nem vállalkoznék, hogy utólag dokumentáljak napló formájában bármit is róluk. Magam részéről annak is örülni fogok ha a mostani elrendezés elmúlt 1 évét összeszedem és utolérem magam.
 
Az elmúlt 10 évben a magyar és külföldi versenyeken, a fórumon, a GA galériában is nagyon sok lenyűgöző akvát láttam mégis van pár amire a mai napig emlékszem, valamilyen oknál fogva különös hatást gyakorolt rám. A teljesség igénye nélkül ezek közül szeretnék megemlíteni párat amolyan IAPLC-s módon mint „honorable mention”. (Talán segít majd megmutatni a naplót olvasóknak hogy mi áll hozzám közel. )

https://akvakertesz.hu/threads/japo-stilusban-iii.5079/
https://akvakertesz.hu/attachments/46392889081_1b1c143d35_h-jpg.69524/
 
Pár szó a technikáról:

Üveg: 60x45x45
Szűrés: Eheim prof3 2075, (mátrix, biorio, Seachem Purigen)
nagynyomású CO2
A bútort GA minta alapján csináltattam valamikor 2014 körül.
Világítás: az indulásnál sima led, majd később váltottam RGB-re.
RO nincs, sima csapvízzel akvarizálok, nem olyan kemény a víz, valamikor 6-7 éve megmértem még amikor foglalkoztam ilyennel és emlékeim szerint 150-200 körüli a TDS, de igazából ez nem is számít, mert tapasztalatom szerint arra amit én csinálok tökéletesen megfelel, nem veszélyes a vízkő kicsapódás és a növények is jól megvannak.

Jelenleg 6 órát világítok, nagyon sokáig viszont 5,5 órát járattam csak. Sokat gondolkoztam hogy akarok-e többet pirítani de mindig lebeszéltem magam róla, mivel úgysem vagyok itthon hogy lássam a bekapcsolást, illetve ha már beállt egy egészen jó egyensúlyi állapot akkor minek nyúljak bele. Nem olyan régen viszont a vörös szín érdekében csak meggyőztem magam, hogy emelek egy kicsit. (Egyébként most este világítok 18:00-24:00 között)

Ezek mellett az évek alatt csomó mindent vettem, innen az apró rovatból is, a netről is, a GA-ból is, tulajdonképpen fokozatosan fejlesztettem a dolgaimat, dekorokat. Volt amire éveket kellett várnom, volt ami épp nem kellett de volt eladó hát megvettem. Ezek felsorolásától most eltekintenék, igazából csak azt szeretném ezzel üzenni, hogy ha elég sokáig kitart valaki a hobbi mellett akkor szép lassan, egész szép technikát össze lehet szedni. Még akár olyat is amire az ember az elején nem is gondolna, mert beláthatatlan összeget emésztene fel ha egyben / újonnan venné még.
 
Utoljára módosított:
Néhány szó az indításról elképzelésekről.
Háromszög elrendezést szerettem volna, vasfával, dekorhomokkal, összefüggő előtéri növény nélkül. Többségében kifejezetten lassú növekedésű növényekkel akartam dolgozni, mivel tudtam magamról azt, hogy egyszerűen nincs kedvem hetente ollót csattogatni. A kövek közötti hézagok kitöltéséhez lávakövet használtam, próbáltam úgy összeállítani az egész elrendezést, hogy a kövek megfogják a talajt és az lehetőség szerint ne tudjon kifolyni, valamint legyenek "üregek" ahova be tudom tölteni a talajt és ezek különböző szintű teraszokat adjanak ki, amik követik a háromszög elrendezést. Az építéshez kartonból csináltam egy dojo-t aminek a dimenziói egyeztek az akva méreteivel, a doboz front és bal oldalát pedig kivágtam. Sajnos arra már nem emlékeszem hogy hány napot szántam a legozásra. A fákat és a köveket a GA-s videókban is bemutatott ragasztóval rögzítettem egymáshoz, ha jól emlékszem a végén az egész felépítményt egyben tettem be az akváriumba, két kiálló fa dekort fogva.

A jobb hátsó sarokban a talaj emelésre és arra hogy ne folyjon ki a réseken a talaj még külön rá is erősítettem: a táptalajt és a normál talaj egy részét is harisnyába tettem be azzal csináltam az emelést. A jobb hátsó részen ezzel a technikával valamint további apró kövek beillesztésével jól meg is tudtam oldani, a középső terasznál viszont a mai napig is ereszt a talaj így ott nem maradtak meg a növények, a feltöltés után kifolyt bal hátra így ott később más megoldást találtam ki annak érdekében, hogy az a rész se legyen üres.
 

Attachments

  • IMG_2519.jpeg
    IMG_2519.jpeg
    270.4 KB · Megtekintések: 211
  • IMG_2515.jpeg
    IMG_2515.jpeg
    221.5 KB · Megtekintések: 129
Növényesítés: ahogy már korábban is írtam alapvetően lassabb növényekkel terveztem dolgozni, egyszerűen tudtam azt magamról, hogy nem lesz kedvem hetente ritkítani. A beültetésre szánt növények egy részét korábbi scape-ből emeltem át, úgy mint:
anubias nana
buce (superblue, egy wavy leaf szerű és egy harmadik)
riccardia
cryptocoryne lutea Hobbit
hygrophila

ezeket kiegészítettem még a GA-ból
ludwigia super red-el,
cryptoparvával
guyana-val

és a kísérletezés jegyében vettem még HC-t hátha megmarad a dekoron, és UG-t az pedig hátha megmarad a homokban. Ez utóbbi kettőből egyik sem jött be, mindkettő elég gyorsan elolvadt.

Amit még megemlítenék, mert tanulságos lehet másnak is: az előző scape-ben a bucé-k már elég nagyra híztak, szinte ujjnyi leveleket hoztak, amiket nagyon aránytalannak éreztem volna ebben a friss scapeben, így azokról a rizómákról, amelyeket áthoztam az összes levelet levágtam. Gyakorlatilag a dolog bejött az első fél évben nagyon apró leveleket hoztak a rizómák, mostanra kezdenek megint nagyra hízni a levelek, de mostmár sokkal sűrűbb az egész scape, nem tűnik olyan aránytalannak.
A hygrophila-val is majdnem ugyanígy jártam el, csak a legfrissebb legapróbb hajtásokat használtam fel.

Egy második ütemben vettem még pár növényt de erről majd később, nem kapcsolódnak szorosan az indításhoz.

Csatolok egy fotót ami közvetlenül a feltöltés után készült, tavaly nov 16-án. (Itt még látszik az UG és a HC is)
Így visszanézve kicsit gyérnek tűnik, de emlékszem úgy voltam vele, hogy nem időre megy a dolog, ráérek, majd összeszedik magukat.
 

Attachments

  • IMG_2524.jpeg
    IMG_2524.jpeg
    330.9 KB · Megtekintések: 97
Még néhány gondolat a tápozásról és indításról. Az első négy hétben tartottam a klasszik metódust, első héten napi, másodikon kétnapi, harmadik héten kettő, utána heti vízcseréket. Erre rá is segítettem még egy dokival, 1-2 hónapig, így különösebb taknyosodás algásodás nem is volt. Egyébként sok talaj nem is került bele, az új Amazonia egyébként sem olyan gazdag tápanyagban mint a régi, ezért is adnak gondolom hozzá külön kapszulákat. Komolyabb emelés jobb hátul van, oda töltöttem táptalajt csak, Power Sand-et amit egy harisnyába tömtem hogy ne menjen szanaszét.

Az algaevők / halak / garnélák is bekerültek viszonylag gyorsan, kb 1 hét után, mivel bejáratott szűrővel indultam kevés talajjal, és az átmeneti helyük elég szűkös is volt. Összességében nem volt gond a költöztetéssel.

Tápozás: már az előző scape-et is lean tápozással vittem, ezt is azzal folytattam. Youtube-on van a Felipe Oliveira-nak egy videója arról hogyan használja a Seachem tápokat, kb az alapján csináltam én is, külön vettem és adagoltam a káliumot, vasat, foszfort stb. Azóta természetesen ebben is ellustultam és váltottam APT zero-ra, mert nem volt kedvem annyi féle Seachem tápot tartani és figyelni arra hogy melyik nap melyiket adjam. Egyébként az eredmény szempontjából nincs különbség, ha rendesen adagolja az ember akkor mind a két táppal szép eredményt lehet elérni. Ha meg nem adja akkor egy idő után baj lesz.

Ezek a fotók kb 1 hetes állapotban készültek.
 

Attachments

  • IMG_2543.jpeg
    IMG_2543.jpeg
    451 KB · Megtekintések: 87
  • IMG_2541.jpeg
    IMG_2541.jpeg
    376.4 KB · Megtekintések: 97
Ha jól emlékszem akkor a következő említésre méltó dolog 2022 márciusa körül történt, ugyanis akkor sikerült szert tennem egy függesztős RGB lámpára.
Az RGB már nagyon rég birizgálta a fantáziám a GA-ban is mindig epekedve néztem azokat a szép vörös színeket, miközben az agyam csúnya játékot játszott velem és a saját addigi fényem egyre sárgábbnak láttam. :)

A lámpát nem akartam a plafonról lógatni (ás nem is nagyon tudtam volna) ezért szükségem volt egy konzolra ami megtartja. Mivel a GA kínálatában nem találtam olyat ami tetszett vagy megfelelt volna ézért úgy döntöttem hogy egy ismerőssel esztergáltatok egyet. Ehhez szerencsére volt anyagom, még ezer éve egy fórumtárstól vettem egy konzolt amit szétvágva és újraheggesztve fel lehetett használni.

Alapvetően egy ilyen ADA típusú konzolt szerettem volna ami az akva jobb hátsó sarkától indul és onnan adott szögben (nem teljesen L alakban hanem 90 foknál nagyobb szögben) bejön az akvárium közepéig majd a front üveggel párhuzamosan fut és nem lóg túl az akvárium szélességén.


Mivel biztosra akartam menni, hogy minden méret jó legyen csináltam egy 1:1 arányú rajzot az akváriumról felülnézetből egyet pedig szemből persze ez utóbbi nem volt 1:1 arányos :)

Azt ugyan nem mondom hogy a kivitelezés és a felhasznált anyagok minősége megüti az ADA stand szintjét de látványban azt kaptam amit kértem. + az akvárium fölé logó rész forgatható szóval karbantartásnál a lámpát ki tudom hajtani ha akarom.
 
Az elmúlt egy évről még egy story-t megosztanék. A csatolt képen lévő részt nagyon üresnek éreztem. Oda egy teraszt terveztem, de nem sikerült a felépítményt jól megcsinálni, és az arra a részre töltött talaj szinte teljesen kiömlött bal hátra szóval szépen lassan, szóval nem igazán maradt meg ott semmilyen növény.
Mivel mindenképp akartam ott valamit ezért úgy döntöttem hogy egy műanyag virágcserépben fogok oda növényt ültetni. A cserép oldalát alaposan megszurkáltam hústűvel, hogy a víz át tudjon folyni rajta de a talaj ne tudjon kijönni. A cserép tetejét a megfelelő magasságra vágtam, az aljára táptalaj ment (maradt még az ültetésből) a tetejére sima Amazonia. A növényeket még kinn ültettem bele, vízcserénél pedig csak simán elhelyeztem a kész cserepet a megfelelő helyen. Úgy voltam vele hogy ha nagyon kilátszana a cserép akkor folyékony ragasztóval és kővel körbeépítem, de mondhatni olyan jól sikerült a dolog, hogy nem volt rá igazán szükség. A cserép oldalát szinte csak akkor látom amikor karbantartást csinálok, a nappali egyéb szegletéből nem is látszik.

Elég gagyi megoldásnak tűnik amit leírtam és az is, de a dolog működik, esztétikailag nem zavar, nem látszik, a növények pedig jól érzik magukat benne.

megjegyzés: a fotó még tavaly márciusban készült.
 

Attachments

  • IMG_3045.jpeg
    IMG_3045.jpeg
    282 KB · Megtekintések: 76
A cserép beépítéssel egy időben vettem még pár növényt, úgy mint: Hygrophila corymbosa, Staurogyne repens és Cryptocoryne parva. Ezek nagy részét a cserépbe szántam de még ide-oda leszúrtam belőlük. Az extra ültetés nagyjából június közepén történt, de sajnos ebből az időből nem találok egy képet sem az akváról, így nincs mit ideszúrnom.

Ugyan nem nagy dolog de eddig nem írtam le, és ha már napló akkor említsük meg azt is hogy a bal hátul lévő kis fa / sziget teljesen független a nagy scape-től, egy kis kőhöz ragasztottam egy vékony redmoor ágat. és oda is került némi anubias és buce. Szóval ha úgy látjátok hogy nem mindig ugyanott van a képeken akkor az nem véletlen, nem a csigák húzzák el.. :)
 
Még egy dolog eszembe jutott amit ideszúrnék. Régóta zavart a skikmer. Csúnya is volt, nagy is volt, szürke is volt. Szóval gondoltam hogy Black Friday alkalmával beruházok egy skimmeres beszívó ágra. Kicsit féltem tőle, hogy mennyiben lesz problémás a CO2 beoldás, azzal hogy folyamatosan cserélődik a felszín, és azon is töprengtem hogy a magasabbat vegyem-e vagy a normált. Végül a normál mellett döntöttem, szerintem az én esetemben ennek nem volt különösebb jelentőssége, a régi beszívó sem volt sokkal mélyebben. A beoldást tekintve nem tapasztaltam semmilyen problémát, sokat dob a látványon hogy kikerült a skimmer. Egy percig sem bántam meg a beruházást.

Amin buktam az a buborékszámlálóba való folyadék volt, gondoltam hogy majd milyen dizájnos lesz egy magasabb viszkozitású anyag, biztos szebbek lesznek benne a bubik és lassabbak. Ezek egyébként lehet hogy igaz állítások is de sajnos az én bubiszámlálómmal nem kompatibilis a cucc. Mivel magasabb a viszkozitás a bubik nem a spirálba kerültek be, hanem időnként az alján lévő túlfolyón jött ki egy nagyobb adag, szóval 5 perc után visszacseréltem vízre. No mindegy is ebbe azért nem mentem tönkre, egy próbát megért. :)
 
Itt nagyjából utol is értem az elmúlt egy év történéseit. Összességében elégedett vagyok az akváriummal, azt kaptam tőle amit szerettem volna, szép nyugis növekedés, minimális metszési igény, és a komoly algaproblémák is elkerültek. (Azt azért megjegyezném, hogy a vízcseréket igyekszem tartani 1-2 heti rendszerességgel, nem sűrűn fordult elő hogy 3 hétig ne cseréltem volna vizet.)

Hétvégén volt egy kisebb karbantartás, a corymbosa-t kicsit visszavágtam és megritkítottam, kezdett nagyon salátás lenni. Oldalt kicsit lecsíptem a stauból, és itt-ott ritkítottam a hygrophila-an. Beszúrok két előtte és két utána képet.
 

Attachments

  • IMG_5252.jpeg
    IMG_5252.jpeg
    349.5 KB · Megtekintések: 81
  • IMG_5250.jpeg
    IMG_5250.jpeg
    469.9 KB · Megtekintések: 65
  • IMG_5242.jpeg
    IMG_5242.jpeg
    264.5 KB · Megtekintések: 61
  • IMG_5244.jpeg
    IMG_5244.jpeg
    310.3 KB · Megtekintések: 53
Sziasztok!

Rég jártam erre.

Milyen halak vannak a kockában?
Jelenleg vegyes nagyon a csapat: van benne kb 6 titteya, 2 oto, 1 sziámi, 1 gyémánt neon, 1 db puntius pentazona és a múlt héten befogadtam kb 10 galaxy razbórát. Ezen kívül van benne pár vadas cherry garnéla, talá még pár amano és süncsiga is.
És ha már erre jártam akkor hagyok pár fotót is itt. :)
 

Attachments

  • IMG_1153.jpeg
    IMG_1153.jpeg
    477.9 KB · Megtekintések: 42
  • IMG_1152.jpeg
    IMG_1152.jpeg
    504.3 KB · Megtekintések: 54
Sziasztok!

Jelentem az akvárium üzemel, habár a nyár nem igazán az akvarizálásról szól.
Kb az alábbiak történtek nyáron:

Valahogy június környékén elfogyott a CO2. Sajnos azóta nem jutottam még el kicseréltetni a palackot, így azóta co2 nélkül megy az akva.
A tápozás is rendszertelen lett a nyaralás, illetve az egyéb programok miatt.
Vízcserék kapcsán sincs mire büszkének lennem, kb 1 hónap után ma cseréltem vizet.
Valamikor 1,5 hónapja azért volt egy szűrőtakarításom, illetve hátulról a Guyana-t kiszedtem mivel nagyon fel volt már kopaszodva. Öntöttem friss talajt és talajkapszulát is tettem bele és a top-okai visszaültettem. Sajnos az előbbiek miatt (zéró co2 és gyér tápozás) nem igazán bokrosodott vissza.
Itt-ott hiánytünetek is megjelentek a leveleken (valami fehéres kicsapódás ami nem tudom mi lehet pontosan), de van olyan növény is ami köszöni szépen de remekül érzi magát (Crypto Hobbit).

Egyébként a sok negatívum és linkelés ellenére nincs olyan rossz formában, ha jönnek a hidegebb napok és jobban beszorulunk akkor azért nem kell majd olyan mélyről visszahozni.
 

Attachments

  • IMG_3068.jpeg
    IMG_3068.jpeg
    473 KB · Megtekintések: 31
  • IMG_3069.jpeg
    IMG_3069.jpeg
    401.1 KB · Megtekintések: 33
  • IMG_3070.jpeg
    IMG_3070.jpeg
    436.5 KB · Megtekintések: 45
Csak egy gyors check-in: hétvégén megjött a rendelés a GA-ból, amiben volt egy Ludwigia super red, 2hr talajkapszula és zero táp.
A középső szintről kiemeltem a korábbi posztokban emlegetett cserepet, visszanyírtam benne a növényeket, "megszórtam" talajkapszulával, majd top-oltam a visszanyírt stau-t, és corymbosa-at. Bal hátul szintén nyomtam le kapszulákat, top-oltam a Guyana-t, és elültettem a super red-et és persze megkapta a vízcserét is az akva.
Itt-ott még csattogtattam az ollót, és kicseréltem még a CO2 palackot is, szóval azóta megy a táp és a gáz. :)

Kisszínes: hogy a curved aquario difit kukáznom kellett kb 3 év után mivel a "kő" elengedett a csőtől. Mondjuk egy szavam sem lehet nem bántam vele valami rendesen, volt hogy napokra a hypo-s oldatban felejtettem. All in all jó termék, következő rendelésnél újra a kosárba tenném. A feltételes mód csak annak szól hogy a lehet kipróbálom a co2 art inline difi-jét, de magamat ismerve ez hónapok kérdése lesz, most elpötyög a régi aquario difim amit még 2019-ben rendeltem... :) Highly recommended (ez volt a reklám helye :) )

És hogy ne csak a levegőbe beszéljek teszek is fel pár képet. Szóval innen indul a szezon:
 

Attachments

  • IMG_3114.jpeg
    IMG_3114.jpeg
    491 KB · Megtekintések: 22
  • IMG_3115.jpeg
    IMG_3115.jpeg
    423.8 KB · Megtekintések: 25
Kisszínes: hogy a curved aquario difit kukáznom kellett kb 3 év után mivel a "kő" elengedett a csőtől. Mondjuk egy szavam sem lehet nem bántam vele valami rendesen, volt hogy napokra a hypo-s oldatban felejtettem.
Géles pillanatragasztóval meg lehet próbálni a ragasztását. Az akril ragasztható. 🙂
 
Back
Oldal tetejére