• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Miből van a dekorhomok?

Köszönöm, akkor a Manado vizsgálata kilőve. Esetleg, ha valakinek van mérési eredménye egyéb agyag alapú talajról, és közkinccsé tenné... 🙏 Jó lenne kifejezetten a talajt viszgálni, nem az akvárium vízből vett mintát, mert abban sok minden befolyásolhatja a SiO2 értékeét.

Most elsősorben a "dekorhomok" anyagát boncolgatnám, amit valamilyen altalaj fölé tesznek. Ha jól emlékszem, scitek fedőrétegként valamilyen kvarc alapú kavicsot, homokot stb szokott használni a táptalaja fölé. Tehát, ha a természetes táptalajokat vizsgálja, akkor valamilyen semleges(nek vélt) fedőréteget kell használnia, hogy ne vigye el a mérési eredményeit. Az inertet a dekoromokra gondoltam volna, ami elvileg nem befolyásolja se a pH-t, se a keménységet.
Van kétféle ADA dekorhomokom. Szűrőhomokom is van még (ami a Vízalatti Füvészkertben is volt).
Bocs, de a napnak ebben a szakában, amikor e sorokat pötyögöm, nem mászok a nagy állvány alá, hogy melyik kettő.
 
Akinek kalapács van a kezében mindent szögnek lát.
Az akvárium üvegét is tesztelhetnéd. Lehet oldódik belőle a szilicium dioxid.
Fején találtad a szöget. Tényleg oldódik.
Az üveg egy érdekes folyadék. Magam sem gondoltam volna, hogy átdiffundál rajta a víz, meg, hogy idővel lefolyik az ablaküveg.
 
Azért az nem kicsit más, mint a virágcserepekbe gyártanak.
Az is megoldás, hogy megmondod mennyivel korábban áztassak, mennyi teszt ibrik kell, meg full RO-val, vagy visszasózott vízben áztassam. Aztán jössz, mérsz, mész. :)
Van erről bővebb infod? Miben más? Hogy csinálják az egyiket, meg a másikat? Én nem találtam róla semmit. Talán csak rosszul kerestem.

Hát..., ha tényleg megtennéd, hogy segítesz kísérletezni egy kicsit... 🙏 Igazából egy fél maréknyi is bőven elég. Plusz kb. fél deci tiszta RO víz. És kellene a RO vízből is egy kevéske (10-20cm3), hogy tudjuk, honnét indulunk SiO2 tartalommal. Esetleg egyszer át kellene öblíteni a mérendő talajt, és utána 1-2-3 hétig a RO vízben áztatni. Aztán mérnénk egyet. :)
Rád bíznám, hogy milyen homokot vagy esetleg talajt mérjünk meg. Persze azt nem kívánnám, hogy miattam felbonts egy bontatlan zsacsit. Annyit nem ér az egész.
Köszönöm.
 
Van kétféle ADA dekorhomokom. Szűrőhomokom is van még (ami a Vízalatti Füvészkertben is volt).
Bocs, de a napnak ebben a szakában, amikor e sorokat pötyögöm, nem mászok a nagy állvány alá, hogy melyik kettő.
Természetesen, csak akkor foglalkozz vele, ha időd engedi, vagy nem jár túl sok macerával. Ez csak a kívácsiságom kielégítésére szolgálna. ...és talán más is hasznát vehetné eredménynek, akár mi is lesz az.
 
A szivacsszűrő miatt algásodik a fedőüveg. Elég gyorsan megrágja az alga. Először azt hittem csak vízkő, de nem az.
Most a lávaköves akváriumomban tenyészik a kovamoszat. Azt is lehetne tesztelni. Mármint a lávakövet.
 
A szivacsszűrő miatt algásodik a fedőüveg. Elég gyorsan megrágja az alga. Először azt hittem csak vízkő, de nem az.
Most a lávaköves akváriumomban tenyészik a kovamoszat. Azt is lehetne tesztelni. Mármint a lávakövet.
Jó ötlet. Megnézem.
 
Van erről bővebb infod? Miben más? Hogy csinálják az egyiket, meg a másikat? Én nem találtam róla semmit. Talán csak rosszul kerestem.

Hát..., ha tényleg megtennéd, hogy segítesz kísérletezni egy kicsit... 🙏 Igazából egy fél maréknyi is bőven elég. Plusz kb. fél deci tiszta RO víz. És kellene a RO vízből is egy kevéske (10-20cm3), hogy tudjuk, honnét indulunk SiO2 tartalommal. Esetleg egyszer át kellene öblíteni a mérendő talajt, és utána 1-2-3 hétig a RO vízben áztatni. Aztán mérnénk egyet. :)
Rád bíznám, hogy milyen homokot vagy esetleg talajt mérjünk meg. Persze azt nem kívánnám, hogy miattam felbonts egy bontatlan zsacsit. Annyit nem ér az egész.
Köszönöm.
Nincs infóm, csak van, aki vödrös belső szűrőben azt használta gond nélkül.
RO-ból van egy 120-as hordó a halodában, majd abból kimerítesz, amennyit gondolsz.

Az 1-2-3 hét nem egyértelmű számomra. Akváriumban hetente cserélünk vizet. Annyi idő alatt, ha sunnyog is SiO2 a vizsgálandó matériában mérhető. Vagy Más gondolat mentén jutottál a többhetes időintervallumhoz?

Mindegyik bontott, úgyhogy relax. :)
 
Nincs infóm, csak van, aki vödrös belső szűrőben azt használta gond nélkül.
RO-ból van egy 120-as hordó a halodában, majd abból kimerítesz, amennyit gondolsz.

Az 1-2-3 hét nem egyértelmű számomra. Akváriumban hetente cserélünk vizet. Annyi idő alatt, ha sunnyog is SiO2 a vizsgálandó matériában mérhető. Vagy Más gondolat mentén jutottál a többhetes időintervallumhoz?

Mindegyik bontott, úgyhogy relax. :)
Van, aki Siporax-ot használ külső/belső szűrőben, nagy örömmel és megelégedettséggel. Csak az a baj, hogy nem olvassa az akvakertész fórumot, és nem tudja, hogy pl. a pH-t felnyomja az egekbe. E miatt, az esetleges CO2 adagolás tök feleslegessé válik, vagy az Fe felszívódással (táp lebomlással) ezért van baj.

RO-ból csak egy pici kellene, a referencia szint miatt. Ugye minden RO gyártó kütyü más mennyiségű SiO2-t enged ki magából...

Nem tudom mennyi áztatási idő kell ahhoz, hogy valós értéket kapjunk? Mivel oldódásról beszélünk, az nyilván idő kérdése. Más értéket mérhetünk egy óra múlva és mást egy hónap múlva. ...meg a kettő között bármikor. Én akkor tudnám kijelenteni, hogy ez "nem SiO2 kibocsájtó", ha mondjuk 1 hónap áztatás után is 0,4mg/l alatt maradna a SiO2 koncentráció növekedés. Azért kellene megmérni a RO víz SiO2 tartalmát, mert, ugye ha eleve pl. 0,5mg/l -es vizet ad a készülék, akkor nagyon félremenne a mérés.

Nem mindenki cserél hetente vizet, és azt is változó százalékban. Szóval én nem apellálnék arra, hogy "majd a vízcsere megoldja a problémát".
 
Utoljára módosított:
Nem mindenki cserél hetente vizet, és azt is változó százalékban. Szóval én nem apellálnék arra, hogy "majd a vízcsere megoldja a problémát".
Bocsi, hogy "rendes" akvarista vagyok. :D
A Sipoval egyetlen egy óriási baj van - sokkal nagyobb, mint amiket felsoroltál -, ha pl. metilénkékkel kezelsz, akkor az teliszívja magát a cuccal és még hónapokig engedi magából. Így csappant le a Krobia xinguensis létszám 21-ről 2-re.
A vizen nem látszott semmi, de amikor bontottam a szűrőt hupikék volt a sipó.
 
Bocsi, hogy "rendes" akvarista vagyok. :D
A Sipoval egyetlen egy óriási baj van - sokkal nagyobb, mint amiket felsoroltál -, ha pl. metilénkékkel kezelsz, akkor az teliszívja magát a cuccal és még hónapokig engedi magából. Így csappant le a Krobia xinguensis létszám 21-ről 2-re.
A vizen nem látszott semmi, de amikor bontottam a szűrőt hupikék volt a sipó.
Tudom, hogy rendes akvarista vagy. 🥰 De azért olyan is lehet rendes akvarista, aki nem cserél hetente vizet, mert más irányból közelíti a kérdést. De most nem is ez a lényeg...

A Sipo-t csak példának hoztam arra, hogy van akinek megfelel, még úgy is, hogy a nagy- nagyonnagy- legnagyobb hibáit nem is ismeri. Szerintem, azon akvaristák számát itt a fórumon, akik életükben metilinkéket használtak, 1 byt-ban ki lehet fejezni. 😆
Szűrőbe is lehet sok mindent tenni, legfeljebb nem felel meg a tudomány mai állásának. ;) De attól még működik (valahogy).
 
A csehektől rendeltem.
Azt hittem, hogy fordítási probléma.
Szilikátos dekorhomok.

A kép készítése óta kimenekítettem a garnélákat, növényeket és a szűrőt is. Az echinodorus maradt, mert nem tudom máshova tenni.
Mellette van egy ugyan ilyen, csak a bennemaradt echinodorus más.
Összeporszívóztam, öt napig sötétítettem és dobáltam bele indiai vizicsillagot. Még mindíg tenyészik a kovamoszat, pedig vizet is cseréltem, rengeteget.
IMG_20230505_144625.jpg
 
Back
Oldal tetejére