• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Miből van a dekorhomok?

elektrorudi

Mágus
Sziasztok!
Kérdésem a címben.
Lehet, ez mindenkinek evidens, de én nem találtam róla info-t. Az akvarisztikai célra forgalmazott dekorhomok leírásokban csak a színre, méretre van adat, de hogy miből van...???
Találtam valahol "szűrőhomokról", "kvarchomokról" adatot (nyilván ez kerti medencék, vízforgatók szűrőhomokja lehet), amely szerint az anyag 95-98%-ban SiO2! Ez ugyebár az ősellenségünk.
Ez anyagát tekintve, miben különbözik ez a dekorhomoktól?
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Kérdésem a címben.
Lehet, ez mindenkinek evidens, de én nem találtam róla info-t. Az akvarisztikai célra forgalmazott dekorhomok leírásokban csak a színre, méretre van adat, de hogy miből van...???
Találtam valahol "szűrőhomokról", "kvarchomokról" adatot (nyilván ez kerti medencék, vízforgatók szűrőhomokja lehet), amely szerint az anyag 95-98%-ban SiO2! Ez ugyebár az ősellenségünk.
Ez anyagát tekintve, miben különbözik ez a dekorhomoktól?
Ugyanabból. Viszont a kvarc eléggé nehezen oldódik vízben. A fluorsav az oldószere. Ami vízben kioldódik, az a cserevízzel rendezhető. Csak az elején emeli meg jobban a szilikát szintet. A csapvíz oldott szilikáttartalma az igazi mumus. 😉
 
Ugyanabból. Viszont a kvarc eléggé nehezen oldódik vízben. A fluorsav az oldószere. Ami vízben kioldódik, az a cserevízzel rendezhető. Csak az elején emeli meg jobban a szilikát szintet. A csapvíz oldott szilikáttartalma az igazi mumus. 😉
Jól értem, hogy esetleg ezt 95-98%-os szűrőhomokot is lehet fedőréteggént az akvárimba tenni sokszoros átmosás után?
 
Köszönöm. Akkor még azt mond meg kérlek, hogy a csapvízben miért van oldott SiO2, amikor azt csak a fluorsav oldja? Teljesen tudatlan vagyok a vegyészetben. :-(
Erre nem tudok válaszolni. Azt tudom csak amit a kvarcról a Wikipédia ír. Viszont szilikát, vagyis a vízben oldott SiO2 rengeteg nem annyira stabil kőzetalkotó anyagban is benne van. A kvarc a SiO2 kristályos szerkezetű módosulata, ezért stabilabb. A szilícium az oxigén után a leggyakoribb elem a földkéregben.
Szerk. : az üledékes kőzetek anyagában rengeteget dolgozott a diatom algák fajcsoportja az óceánokban. Az eleve oldott szilikátot szerető elpusztult mikroszkópikus szervezetek kőzetbe záródott teste folyékony formában is kőzetbe zárhatott szilikátot. Én sem vagyok kőszakértő, de az oldott anyagok benne vannak szilárd kőzetekben is bezárva.
 
Utoljára módosított:
Jól értem, hogy esetleg ezt 95-98%-os szűrőhomokot is lehet fedőréteggént az akvárimba tenni sokszoros átmosás után?
Persze, nyugodtan.
Tenyészmedencéimben is az volt, sőt a 210 literesemben most is.
Ha megnézed a Vízalatti Füvészkert naplóm elejét, láthatod, abban is élt-virult flóra és fauna, amíg a cyano nem csinált egy becsúszószerelést.
 
Persze, nyugodtan.
Tenyészmedencéimben is az volt, sőt a 210 literesemben most is.
Ha megnézed a Vízalatti Füvészkert naplóm elejét, láthatod, abban is élt-virult flóra és fauna, amíg a cyano nem csinált egy becsúszószerelést.
Köszönöm, hogy ismét megmutattad az akváriumod és megerősítettél benne, hogy mi lesz nálam a következő próbálkozás iránya. :) Az ember elsikkad ilyen info-k felett, ha nem éppen az van az érdeklődése középpontjában az adott pillanatban. Tényleg nagyon jól ment benne minden. Szépen fejlődtek a nyövényeid homokban is.
Úgy emlékszem ebből ajándékoztál meg néhány tő Pogostemon helferi-vel. Nálam szépen megindult, majd sajnos történt vele valami. Valószínűleg a nem megfelelő tápozás. :(
 
Utoljára módosított:
Köszönöm, hogy ismét megmutattad az akváriumod és megerősítettél benne, hogy mi lesz nálam a következő próbálkozás iránya. :) Az ember elsikkad ilyen info-k felett, ha nem éppen az van az érdeklődése középpontjában az adott pillanatban. Tényleg nagyon jól ment benne minden. Szépen fejlődtek a nyövényeid homokban is.
Úgy emlékszem ebből ajándékoztál meg néhány tő Pogostemon helferi-vel. Nálam szépen megindult, majd sajnos történt vele valami. Valószínűleg a nem megfeleő tápozás. :(
Jé, el is felejtettem, hogy adtam Pogot. :D De anno Magad is láthattad, hogy szaporodtak a homokban. :)
 
Az első videóiban a Tropica is durva homokot használt. Később áttértek az agyagos talajokra.
Van egy olyan érzésem, hogy most nagy ugrás előtt állunk dekorhomokok terén. Egyre több a kinézetre is tetszetős dekorhomok.
Köszönöm szépen az info-t. Ha nekik jó (volt), nekem is jó lesz. :)
A "tetszetősség" nálam nem szempont. Ez abszolut szubjektív dolog. Ma ez teszik, holnap az. :)

Teszteltem nem akvarisztikai célra gyártott agyaggólyókat is (4-8mm). Ezeket virágcserépbe ajánlják. Minden paraméter megfelelt voltna, de utoljára csináltam még egy SiO2 mérést is. Két hónapos áztatás és többszöri vízcsere után, a teszt folyadék olyan sötöt kék lett, hogy nem látszott a mérőüveg alja. :( Szívesen megnézném az akvarisztikai célra gyártott agyag aljzatokat is, SiO2 tartalomra... 🧐
Mondjuk, csak ezért nem vennék sok-sok zacskóval, de ha valaki besegítene akár egy maréknyi talajjal, akár egy méréssel, azt megköszönném.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm szépen az info-t. Ha nekik jó (volt), nekem is jó lesz. :)

Teszteltem nem akvarisztikai célra gyártott agyaggólyókat is (4-8mm). Ezeket virágcserépbe ajánlják. Minden paraméter megfelelt voltna, de utoljára csináltam még egy SiO2 mérést is. Két hónapos áztatás és többszöri vízcsere után, a teszt folyadék olyan sötöt kék lett, hogy nem látszott a mérőüveg alja. :( Szívesen megnézném az akvarisztikai célra gyártott agyag aljzatokat is, SiO2 tartalomra... 🧐
Mondjuk, csak ezért nem vennék sok-sok zacskóval, de ha valaki besegítene akár egy maréknyi talajjal, akár egy méréssel, azt megköszönném.
Gyere, csak hozz tesztet.
 
Köszönöm szépen, a szavadon foglak. ;) 🙏
Bár azt még nem tudom, hogy az esetleges pár hetes áztatást RO vízben, hogy fogjuk kivitelezni? Lehet, addig beköltözök hozzád. :unsure:
Tetőtérben elalhatsz. :D

Akkor adok. Egy bontatlan zacsival van, terrarisztikai célra gyártott bogyók.
 
Tetőtérben elalhatsz. :D

Akkor adok. Egy bontatlan zacsival van, terrarisztikai célra gyártott bogyók.
Köszönöm a kvártélyt. :)
Viszont inkább akváriumi célra gyártott/forgalmazott aljzatot néznék meg. A terráriumot inkább a cserepes növények igényéhez hasonlítanám. Gondolom, ott nem okoz akkora problémát (vagy semmennyit) az SiO2, hiszen vagy nincs a szilikát okozta alga, vagy ha van, az sem baj. Egyébként tényleg nem egy zacsi mennnyiség kellene, hanem szó szerint egy (fél)maréknyi.
 
Utoljára módosított:
Manado-t is tesztelheted.
Sajnos a 25 liternyi Manado-t egy rossz pillanatomban kidobtam. Szó szerint, szétszórtam a kertben. Amikor még használtam, akkor még nem volt szilikát tesztem. Utólag sajnálom. Lehet, feleslegesen haragudtam meg rá.
Naplóidat olvasva, néha szoktál tesztelni, de a SiO2-t nem nézed, pedig a fedőréteg nálad 2-4-szer vastagabb, mint maga a vizsgált talaj...
A fedőréteget inert anyagnak veszed, mert papírforma szerint az is. De vajon valóban az?
 
Sajnos a 25 liternyi Manado-t egy rossz pillanatomban kidobtam. Szó szerint, szétszórtam a kertben. Amikor még használtam, akkor még nem volt szilikát tesztem. Utólag sajnálom. Lehet, feleslegesen haragudtam meg rá.
Sosem sikerült kiugró szilikátnenyiséget mérnem az enyémben. Vörösesbarna Manado, finom akvarisztikai méretű sóderral keverve használom.
A fedőréteget inert anyagnak veszed, mert papírforma szerint az is. De vajon valóban az?
Szerintem nem inert. Az számít inertnek, ami nem tologatja a víz ph-ját. Az aktív talajok csökkentik a ph-t. A Manado keményít, emiatt meg inkább növekszik a ph. Aktív, csak nem annyira intenzíven, mint az agyagosok és persze nem jó irányba.
 
Sosem sikerült kiugró szilikátnenyiséget mérnem az enyémben. Vörösesbarna Manado, finom akvarisztikai méretű sóderral keverve használom.

Szerintem nem inert. Az számít inertnek, ami nem tologatja a víz ph-ját. Az aktív talajok csökkentik a ph-t. A Manado keményít, emiatt meg inkább növekszik a ph. Aktív, csak nem annyira intenzíven, mint az agyagosok és persze nem jó irányba.
Köszönöm, akkor a Manado vizsgálata kilőve. Esetleg, ha valakinek van mérési eredménye egyéb agyag alapú talajról, és közkinccsé tenné... 🙏 Jó lenne kifejezetten a talajt viszgálni, nem az akvárium vízből vett mintát, mert abban sok minden befolyásolhatja a SiO2 értékeét.

Most elsősorben a "dekorhomok" anyagát boncolgatnám, amit valamilyen altalaj fölé tesznek. Ha jól emlékszem, scitek fedőrétegként valamilyen kvarc alapú kavicsot, homokot stb szokott használni a táptalaja fölé. Tehát, ha a természetes táptalajokat vizsgálja, akkor valamilyen semleges(nek vélt) fedőréteget kell használnia, hogy ne vigye el a mérési eredményeit. Az inertet a dekoromokra gondoltam volna, ami elvileg nem befolyásolja se a pH-t, se a keménységet.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a kvártélyt. :)
Viszont inkább akváriumi célra gyártott/forgalmazott aljzatot néznék meg. A terráriumot inkább a cserepes növények igényéhez hasonlítanám. Gondolom, ott nem okoz akkora problémát (vagy semmennyit) az SiO2, hiszen vagy nincs a szilikát okozta alga, vagy ha van, az sem baj. Egyébként tényleg nem egy zacsi mennnyiség kellene, hanem szó szerint egy (fél)maréknyi.
Azért az nem kicsit más, mint a virágcserepekbe gyártanak.
Az is megoldás, hogy megmondod mennyivel korábban áztassak, mennyi teszt ibrik kell, meg full RO-val, vagy visszasózott vízben áztassam. Aztán jössz, mérsz, mész. :)
 
Back
Oldal tetejére