• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos Készülő 8000L-es

zoltan2000

Kertész tanonc
Sziasztok!

Megfogadtam, nyitottam a témának új topikot.
Akvárium leírása: 3m x 1,5m alapterületű 1,8m vízoszlopmagasság. Vasbetonkád , 3 főfal között , csak az eleje üveg. 4mmes műanyag lemezzel szigetelve helyszínen heggesztve, betonnal hátterezve , színezve, műgyantázva. Az üveg 3000x 1250 mm 3db 12mmes üveg egymásra laminálva. Ebből kiderül hogy az aki alja kb 45cmel az üveg alatt van ( amit már bánok de erre majd késöbb visszatérek ) . Szűrő 1000L-es műanyag tartály ( szűrőszivacs és rasserzsák kombinációját terveztem ) 3db sera 5000L/h -s szivattyúval szeretném szűrni ( tartalékban van még egy 12000res ) . Jelenleg vízzel töltve ázik benne a fa amit dekorációnak szánok.

Kérdéseim:

Amit már adott topikokban is részben megfogalmaztam. Világítás : fémhalogénre gondoltam, amibe még nem vagyok biztos , hogy több kisebb, vagy kevesebb nagyobb . Nálunk ilyeneket lehet kapni : 150, 250 és 400as lámpatesteket valamelyiket égővel valamelyikat anélkül, bár az égősbe valószínű nem olyan kelvinszámú van amilyen kellene. Egyik gondom hogy amit a villanyboltos ajánl hogy jóminőségű olasz az 28000 égővel 150W . Mondjuk ebből 6db nem olcsó durván 170000. Mondjuk a 400W osba nincs égő a lámpatest kb 15000 2-3db vásárlása esetén is égővel 20000 negyede vagy harmada az előzőnek. De ezt a boltos nem ajánlja mert szerinte szétég (nemtudom miért árulja akkor ezt a tipust) . Nemtudom, hogy van-e valakinek olyan tapasztalata hogy esetleg megépíteni a reflektorokat vagy akár egy nagyot több égővel nemcsak az ára hanem akár a speciális felhasználás végett?
CO2-vel kapcsolatban van egy JBL controllerem meg egy barátomtól kapok egy ember nagyságú CO2 palackot meg van egy ph érzékelőm. Kérdésem hogy mi és milyen márka kell még a projekthez ? Úgy olvastam reduktornak a Papilont ajánljátok , ezt lehet csatlakoztatni ehhez a nagy heggesztő CO2 palackra? CO2ben nem vagyok otthon, ezért megkérdezem a controllerben van mágnesszelep akkor ezenkívül másik nem kell ugye? Ehhez a nagy akihoz CO reaktort több hagyományos méretűt vagy egy nagyot kellene beüzemelni ( mérettel nincs gondom eltudom helyezni ) ? Bár lehet célszerű lenne 3reaktor mivel 3 szivattyúval tervezem forgatni a vizet amik az aki 4sarkában + hosszú hátsó oldalon még 2db 40es pvc cső van függőlegesen a beton háttérben a talajtól a vízszintig kb darabonként 10 helyen kifúrva így elvileg 6 csövön , csövönként 10 pontban jut vissza a víz ( ha csak a nyomáskülönbség az alja és a teteje között közbe nem szól ) .

Tápsózás : "gigantikus" méret miatt volna-e rá esély házi készítésű tápoldatozásra , bár volt hogy olvastam ilyenről hogy fentvoltak az összetevők csak nemtudom hogy ezeket az anyagokat mennyire könnyű beszerezni, meg nagy mennyiségben le lehet-e olyna áron keverni hogy még megérje , mert ekkora projektnél a költségeket ahol lehet minimumra kell szorítani.

Mint ahogy már említettem az akvárim alja 45cmel az üveg alatt van annó úgy gondoltam hogy így lesz jó az aljzat nem az üvegből veszi el a helyet főleg üveg vastagság és nemutolsósorban ezmiatt az árán jelentősen sporolok meg esetleges katasztrófa esetén összes víz nem távozik az akiból így esetleg a lakók menthetők! Azóta már másképp gondolom, ez hiba volt több okból is, esztétikailag többszörösen nem szerencsés , diszkoszos medence lévén ( a diszkoszok a talajról esznek ) etetéskor elfog tűnni a csapat csak akvárium elött álva láthatók. Aljzat sokkal kevésbé mutatós minimum felkellene hozni a homok tetejét az üveg aljáíg. Erre 100%osan akkor jöttem rá mikor tegnap itt a nagy kiállításos akik képeit néztem.
Tehát itt megfogalmazódik a kérdés hogyan tovább?

1. marad így ahogy van ( magamat ismerve erre kicsi az esély )
2. Mint a kis akváriumoknál valami talajszűrős módszer műanyag tepsziket készíteni abba rakni a talajt , tepszik alja lukacsos kútszitával bélelve alatta kb 25cmes vízréteg és onnan van megszívetva az akvárium ( kicsit macerásnak tartom)
3. Hungarocel 30cm vastagságban rá egy 6-8cm beton ( kicsit drága mert 1nm 5cmes lépésálló hungarocell 3000 , összesen kb 72000 + a beton )
4. kb 40cm sóder (1,6 köbméter árban csak 6000Ft körül ) Hátrány : fiam megunja az életét mire kimossa :lol: de még nagyobb gond esetleges tisztántartása , meg ugyebár fehérvárcsurgói kvarchomokból brutál ára lenne ha meg a tetejére van szórva pár cm nemigen lehet bemenni az akiba mert összekeveredik , de másnem az első takarításnál keveredne az egész.

Tehát jelenleg úgy állok mint az Esztergájos Cecília abban a régi sorozatban hogy eddíg eddíg eddíg :D
Nemhiába mondja a mondás hogy akinek nincs gondja az csinál magának.

Várom az építő hozzászólásaitokat! Előre is köszi!
Üdv! Zoli

U.i.: Nemtudom hogy tudok-e ide feltölteni képet és hogyan de majd igyekszem.
 
Atya világ ez aztán grandiózus próbálkozás. Sok sikert hozzá. Az építő tanácsokat inkább átadom másnak. Én még elképzelni is nehezen tudok ekkora akit. :D Minden esetre az biztos hogy nem lesz egyszerű dolgod a co2 vel meg a szűréssel. Bár a tápozás se semmi. Lehet vödörszámra önteni be a növénytápot majd. :)
 
Hiányoltam az igazán nagy növényes akváriumokat itt a fórumon(lehet nem egyedül vagyok) és most egy 8000literes akvárium :shock:
Sok sikert hozzá :thumbup:
 
Huhh, ez brutál projekt...
Ami a CO2 beoldást illeti, én a 3 helyről történő beoldásra szavaznék és mindezt külső reaktorral. A controllert nem használnám, de erről Keymaker korábban írt egy hosszabb értekezést (mármint arról, hogy a kontroller alkalmazása viért vezet/het CO szint ingadozáshoz). A világításra sajnos nincs ötletem, de nekem a több kisebb teljesítményű fényforrás tűnik szinpatikusabbnak.

A talajemelést én is sima hungarocellel oldanám meg, méghozzá úgy, hogy nem betonoznék rá, hanem egyből a táptalaj és az általános talaj kerülne fölé. Vagy takarítás/karbantartáshoz volna szükséges, hogy be tudj lépni?

Képet nagyon jó volna, ha felraknál, mert ez egy igen érdekes projekt!
 
zoltan2000 said:
Szűrő 1000L-es műanyag tartály ( szűrőszivacs és rasserzsák kombinációját terveztem ) 3db sera 5000L/h -s szivattyúval szeretném szűrni
Szerintem egy vagy két homokszűrővel jobban járnál,fillérekért lehet kapni a kezelése gyerekjáték.Nekem 30 literes hordóból van hasonló kivitelű szűrőm,a szűrőanyag kimosása órákig tart,nagyon kínos meló.Szerencsére évente egyszer szoktam csak.A homokszűrő természetesem saját magát öblíti, hozzá sem kell nyúlni.Egy köbméter szűrőanyag is komoly költség ,és a mosása nagyon zűrös.Betegség esetén szintén borzasztó a kezelése ,lebeszélnélek róla.Ha a költségek számítanak,ekkora akiban co2 ben egyáltalán nem is gondolkodnák,szerintem egyébként a szűrés nagyrészét a talajod vígan el fogja végezni megfelelő áramlás mellett.Afényigényes növényekről szerintem úgyis le kell mondanod , igénytelenebbeket biztosan fogsz találni.Bár előfordulhat ,hogy ezek tartása sem lesz egy leányálom.A magasság fogja szerintem a legtöbb problémát okozni,mindenért búvárruhát kell húzni,a halak kiszedése lehetetlen.Nállam úgy működik,hogy eg ypárat kifogok hálóval ,a többi meg egy életre illegalitásba vonul.Csak a víz teljes leengeésével tudom kifogi az összes állatot.A 45 cm es medencét feltölteném sóderrel új aljzatbeton új szigetelés és kész ,sok bosszúságtól mented meg magad.Aljzatnak egyébként nagyobb szemű sódert nem ajánlok ,mert a leülepedő dolgok összeállva rohadni kezdenek ,nehezen takarítható.Az apró homok tetejéről viszont könnyen leszívható ,illetve a talajlakó halak mindíg turkálják ,és szépen sodródik a szűrő beszívó ágához.Nálam megfelelő talajkialakítással kiválóan működik.Hirtelen ennyi,ezek a én meglátásaim ,ha valaki nem ért egyet ,úgyis megdumáljuk.Üdv R
 
Most olvasom a bemutatkozásodat,látom nem vagy már kezdő a nagy akikban ,sorri ha alapvető dolgokkal kezdtem.
 
Érdemes megnézni Amano nagy akváriumát pár megoldás miatt:

http://3.bp.blogspot.com/_dLSVgS5AxBI/R ... g+Tank.jpg

talajra:

woodwork7vk.jpg


http://viktorlantos.com/wordpress/2009/ ... akvariuma/

CO2 biztosan több helyről kellene, hogy beldódjon.
Talaj és világítás tekintetében egyenlőre passz ;)
 
Sziasztok!

Közben Én is úgy gondolom hogy ár-érték arányban a szintemelés legjobb megoldása a sóder + betonréteg max egy 20asból megvan
"a költség számít CO2ben nem gondolkodnék"
Gondolom költség mindenkinek számít épp ezért szeretném lehetőségekhez képest optimalizálni a fenntartás költségeit.
Már egyszer régebben valahol rákérdeztem kb mennyi CO ra van szükség havonta egy ekkora akinak, akkori válaszokból működtethetőnek láttam a dolgot. De akkor most feltenném újból a kérdést. Kb hány kg / hó ? Nálunk 30kg-mos töltet számla nélkül 6600 ft
Válaszokat előre is köszönöm!
 
Szerintem 30kg CO2 lehet az általános fogyasztásod ha szinten tartod mindig. Reaktorokkal lehet ezt le tudod kalapálni kicsit de nem számottevően ráadásul valszeg a rendszer miatt a veszteseg is kicsit több. De ennyivel számolhatsz havonta.
 
viktorlantos said:
Szerintem 30kg CO2 lehet az általános fogyasztásod ha szinten tartod mindig. Reaktorokkal lehet ezt le tudod kalapálni kicsit de nem számottevően ráadásul valszeg a rendszer miatt a veszteseg is kicsit több. De ennyivel számolhatsz havonta.

Ez annak a függvénye, hogy hány reaktorod van, ugyanis a reaktoroknak is van egy maximumuk, amennyit fel lehet bennük oldani CO2-ből.
Valszeg nálad is mehetne éjjel-nappal a CO2, mint tudomásom szerint robokutynál.
Én több palackot használnék, mert egy palackból pl. 6 helyen beoldani elég körülményes lenne. A beoldott CO2-t is több különböző mélységben lehetne visszavezetni az akiba (pl. a magasság felső 1/3-ba 2 helyen, alsó 1/3-ba 4 helyen) és ezeket lehetne variálni.
Az alsó 45 cm kitöltése is segítene a "gondodon", hiszen így csökkenne a belmagasság is. Mindenképpen kibetonoznám, mert a hungarocellek között berohadhat a szmötyi. A betonra esetleg vízálló fóliát kellene kenni (pl. Ceresit CL 51). Esetleg olyan vízálló betont, ami ivóvízzel érintkező helyeken is használható, nincs káros oldódás.
A controller-re visszatérve létezik olyan, amelynél nem tud nagy mértékben ingadozni a CO2, viszont egy contr. egy palack...
 
Sziasztok!

Itt még a háttér készülőben , új fotó még nincs. Jelenleg nem ilyen színű, mert nem tetszett, átfestettem. Ha lesznek új fotók majd linkelem.
Hasonlít a jelenlegi szín a külső burkolat színéhez , bár az enyhén sárgás. A belső homok színű és annak árnyalatai, itt ott sötétebb barna.
 
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :shock: :shock: :shock: :shock:

Ez igen! Bárcsak nekem lenne helyem ilyet csinálni! Kíváncsian várom a továbbiakat! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :oops:
 
atti76 said:
Valszeg nálad is mehetne éjjel-nappal a CO2, mint tudomásom szerint robokutynál.
Nálam nincs co2 eggyáltalán,azért írtam,hogy szerintem nem feltétlen fontos ,mert az én növényeim így is nagyon nőnek.Ha nem csúcson járatott aki lesz a co 2 vel több gond lesz mint haszon.Kis akváriumok esetében is ,az elégtelen beoldás,vagy a nem megfeleő eloszlatás sok probléma forrása.Nehogy a végén a gyenge fény és a Co2 csak az algáknak legyen jó.Ennél a magasságnál a növények elrendezésére se lenne ötletem,szerinetek meddig fognak felérni? :?: Legrosszabb esetben televágnám tavirózsával,Keszthelyen láttam ilyen mélységről feltörni,Brutális volt. ;)
 
Szia!

Egy biztos, ekkora akváriummal Magyarország Co2 kibocsájtásának a felét fel fogod dolgozni! :D Minden esetre sok sikert kívánok a projekthez! Idén lehet mindenki átgondolja hova is küldje az adója 1%-át :D
 
Labirintkopoltyus said:
Szia!

Egy biztos, ekkora akváriummal Magyarország Co2 kibocsájtásának a felét fel fogod dolgozni! :D Minden esetre sok sikert kívánok a projekthez! Idén lehet mindenki átgondolja hova is küldje az adója 1%-át :D


Szia!

Köszi, nekem még az 1 % nem jutott az eszembe, de felajánlásokat elfogadok :) Nem utolsó sorban Ti is nyomon tudnátok követni mire megy az 1 %-otok! ;) :lol:
 
Back
Oldal tetejére