• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hogyan ültessek?

Épp tegnap(előtt?) láttam a TV-ben egy műsort arról, hogy a növények, fák, támogatják egymást a növekedésben úgy, hogy amelyikek a végüket érzik, azok a tápanyagot a fiatalabbaknak tolják át. Sajnos nem tudtam végig nézni, mert át kellett kapcsolni valami izére... Azt is mondták, hogy a növények kommunikálnak egymással, elektromos impulzusok(!) által.
Nem látta valaki ezt a műsort? Szívesen végignézném, ha tudnám a címét. Valami tematikus csatornán volt.
Létezik valamiféle elektrokémiai kommunikáció a fák gyökerei között.
Olyan, mint az idegsejtek közti szinapszis.
És minden egyes fának tíz a negyediken ilyen kapcsolata van a szomszédos fákkal. És összesen tíz a tizenkettediken fa van.
Igen ezt a műsort én is láttam....
AVATAR a címe. 😁
 
Létezik valamiféle elektrokémiai kommunikáció a fák gyökerei között.
Olyan, mint az idegsejtek közti szinapszis.
És minden egyes fának tíz a negyediken ilyen kapcsolata van a szomszédos fákkal. És összesen tíz a tizenkettediken fa van.
Igen ezt a műsort én is láttam....
AVATAR a címe. 😁
Nem, nem, nem. Ez komoly volt. Legalábbis nem egy április elsejei adásban láttam. Egyébként nekem is az Avatar ugrott be, hogy vajon nem ebből merítették a film ötletét? (mert valljuk be, a filmötlet valóban szokatlan volt a többi, unalmas sci-fi-hez képest)
Amire még emlékszem a műsorból, hogyha pl. egy fát megtámad egy kórokozó, akkor erről vegyi anyagok kibocsájtásával "értesíti" a többieket is, és azok igyekeznek ellenmérget termelni. A magam részéről nem tartom hülyeségnek. Sok mindent nem tudunk még, és sok olyan élőlény van ami a növények és állatok közötti határon áll. ...és, ha elfogadjuk, hogy az állatok kommunikának egymással, akkor a többi élőlény miért ne tehetné? De vajon hol van az állatok és a növények között a határ? Hol van az élő és az élettelen közötti határ? Ahol mi kijelöltük?

... és hogy jön ez a "Hogyan ültessünk" topicba egy akvarkertész fórumon??? Foglalkozott már valaki azzal, hogy esetleg egy-egy növénye miért pusztul ki, a másik pedig miért burjánzik, miközben a mért víz, fény, hőmérséklet és egyéb paraméterek egyébként tökéletesen megfelelnek minden növénynek, amit egymás mellé ültetett?
 
Utoljára módosított:
De a mûsorban erről volt szó, megnevezték ( wood wide web elhangzott). Annyi újdonság volt benne - legalábbis számomra - hogy nem csak tápanyagmegosztás van a szimbióták között, hanem a riadólàncban is részt vesznek a gombák (nem csak levegőben terjedő kémiai figyelmeztetès van) és hogy célzottan is lehet ezen keresztül tápanyagot transzferelni 2 növény között
 
Foglalkozott már valaki azzal, hogy esetleg egy-egy növénye miért pusztul ki, a másik pedig miért burjánzik, miközben a mért víz, fény, hőmérséklet és egyéb paraméterek egyébként tökéletesen megfelelnek minden növénynek, amit egymás mellé ültetett?
Mezei pipacs? Nem rémlik valami?
Vagy diófa kontra fű?
A hagyományos pipacs peremnövény, csak bizonyos vegetációban él meg. Ha hazaviszed elülteted kidöglik. Kell neki a többi növény "társasága" .
Más növények csírázás gátló, vagy sejtnövekedés lassító anyagokat termelnek, hogy elnyomják a környezetükben lévő többi növényt, így kisajátítva a tápanyag és a fény oroszlán részét.
 
I
Mezei pipacs? Nem rémlik valami?
Vagy diófa kontra fű?
A hagyományos pipacs peremnövény, csak bizonyos vegetációban él meg. Ha hazaviszed elülteted kidöglik. Kell neki a többi növény "társasága" .
Más növények csírázás gátló, vagy sejtnövekedés lassító anyagokat termelnek, hogy elnyomják a környezetükben lévő többi növényt, így kisajátítva a tápanyag és a fény oroszlán részét.
A pipacs esetében valami szimbiózisról lehet szó. Bár nem tudom, a pipacs mit ad cserébe? (Vagy inkább csak élősködő?) Erre számtalan példát találunk a természetben: madár, ami megeszi a vizilovak bőréről az élősködőket vagy a madár, ami a krokodil foga közül kicsipegeti a kajamaradékot. A nagyobb halakra tapadó kisebb halak, utazás és kaja reményében... stb. stb.

A műsorban hasonló dologról volt szó, mint az utolsó mondatodban, csak éppen ellenkező előjellel: az azonos fajták segítik egymást a fejlődésben!
Persze ezt sem lehet általánosítani, hiszen van amikor az erősebb fajtárs elveszi az életteret a gyengébbtől. Sajnos nem tudok róla többet, mert nem láttam az egész műsort. Azért kérdeztem, hogy esetleg valaki látta-e, tudja-e mi volt a címe, hogy keressem?
 
Az előző oldalon megírtam neked. Vagy vajon tiltva vagyok nálad? :)
Jaj, bocsáss meg. Dehogy vagy tiltva. Egyszerűen átsiklottam felette. (van ilyen... :( ) "wood wide web"-et begépelve inkább a gombák szerepéről találtam info-t (rajzos, meg facebook-os, meg youtube formátumban), ami többé-kevésbé eddig is ismert volt, de konkrétan azt a magyar nyelvű filmet nem találtam. Nyilván ügyetlen vagyok. :(
Mindegy is. Köszönöm, hogy rákerestél.
 
Sziasztok!
Kényes kérdéssel támadok be, ugyanis újra szeretném ültetni a növényeimet. Mindegyik nagyon megnőtt a kezdés óta, sokaknak hátra kellene kerülniük, ésatöbbi.
A tartályban lévő fákat is átrendezem, de a sarkalatos pont a növények.
Hogyan álljak neki? Engedjem le szinte az összes vizet egy vödörbe, halak ebbe a vödörbe, mintha újrakezdeném, aztán hadd szóljon?
 
Sziasztok!
Kényes kérdéssel támadok be, ugyanis újra szeretném ültetni a növényeimet. Mindegyik nagyon megnőtt a kezdés óta, sokaknak hátra kellene kerülniük, ésatöbbi.
A tartályban lévő fákat is átrendezem, de a sarkalatos pont a növények.
Hogyan álljak neki? Engedjem le szinte az összes vizet egy vödörbe, halak ebbe a vödörbe, mintha újrakezdeném, aztán hadd szóljon?
Nagyon sok G.A. karbis videó van fenn a neten. Van "kicsit átrendezős" és "nagyon átrendezős" is. Szerintem minden szónál többet ér a látvány, ahonnét minden trükköt el lehet lesni.
Ha feltöltött akváriummal csinálod, akkor nehezebb ülteni a növényeket, viszont azonnal látod az eredményt.
Ha leeresztett vízzel csinálod, akkor könnyebb ültetni, viszont az eredményt csak a feltöltés után látod. Nehéz javasolni bármit is. Ezt neked kell tudnod.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Kényes kérdéssel támadok be, ugyanis újra szeretném ültetni a növényeimet. Mindegyik nagyon megnőtt a kezdés óta, sokaknak hátra kellene kerülniük, ésatöbbi.
A tartályban lévő fákat is átrendezem, de a sarkalatos pont a növények.
Hogyan álljak neki? Engedjem le szinte az összes vizet egy vödörbe, halak ebbe a vödörbe, mintha újrakezdeném, aztán hadd szóljon?
Én víz alatt rendezkedek. Valahogy azt nem érzem annyira újraindítós történetnek. Persze ez kompromisszumokkal is jár. Én így szeretem. Ha nyomon követted mostanában a 200 literes akvámat, akkor elárulom, hogy a nagy talajrendezés, meg a köves építés is csak kb. -10cm-nyi vízszintcsökkentés mellett zajlott. (szeretem a kihívásokat🤭) Csak az elkészülés után cseréltem vizet. (Nem szeretem azt a meglepit, hogy vízzel visszatöltve már nem is olyan stabil az összerakott építmény, mert kerültem a ragasztást.) 😉
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Kényes kérdéssel támadok be, ugyanis újra szeretném ültetni a növényeimet. Mindegyik nagyon megnőtt a kezdés óta, sokaknak hátra kellene kerülniük, ésatöbbi.
A tartályban lévő fákat is átrendezem, de a sarkalatos pont a növények.
Hogyan álljak neki? Engedjem le szinte az összes vizet egy vödörbe, halak ebbe a vödörbe, mintha újrakezdeném, aztán hadd szóljon?
Még feltöltött akváriumnál próbáld meg óvatosan kihúzni a növényeket, hogy ne keveredjen fel nagyon az aljzat. Ha kiszedtél mindent, amit szeretnél átültetni, csinálj egy alapos mulmozást! Emiatt lecsökken a vízszint, könnyebben tudsz ültetni. Érdemes a növények gyökereit egy kicsit visszavágni ültetés előtt. A halak bent maradhatnak a művelet alatt, felesleges stresszelni őket.
 
Utoljára módosított:
Először is nagyon-nagyon köszönöm a tanácsokat, rengeteget segítettetek! 😊 Ismét sokat tanultam.
Alig több, mint 1 óra alatt sikerült kivitelezni a -mint menet közben kiderült- teljes átültetést. Minden növény rossz helyen volt; a hatalmas, mindent eltakaró Echinodorus bekerült hátra, ahol tovább fejlesztheti a méteres indáit, a Vallisneria tövek és a vízipetrezselyem a hátsó fal mentén lettek leültetve, a sok-sok Bacopa átkerült a másik medencébe, a Cabombát pedig egy nagy csomóba raktam össze.
A kagylótutajok is jól vannak, egyre többen vannak. Nagy öröm!
És csoda is történt: az akvárium indulásakor vásárolt, lekötözött, majd eltűnt "valamilyen" Anubias előkerült. Azt hittem, elfonnyadt az éterben, felszívódott.
De nem! Kibírta, hogy lebegett a Limbo közepén, igaz, kicsike és fejletlen, de a rizóma sértetlen, a levelek is. Úgyhogy gyorsan rákötöztem az egyik fára, immár atombiztosan, hadd nőjön.
Úgyhogy sikerrel járt a káoszkeltés. A csíkok legnagyobb örömére.. 😄
Kép is van. A víz még zavaros a mulmozás, turkálás után, de reggelre tisztázódik majd a helyzet.
 

Attachments

  • 20220531_194821.jpg
    20220531_194821.jpg
    387 KB · Megtekintések: 15
  • 20220531_194827.jpg
    20220531_194827.jpg
    364.7 KB · Megtekintések: 15
Sziasztok, remélem illik ide a kérdésem. Szóval 4 hónap alga elleni küzdelem után úgy néz ki nyertem (azaz a növények nyertek) viszont a Pogostemon Erectus-t eléggé megviselte a sok fonál alga ami rajta volt, kopasz is maradt/lett a törzse, csak az új hajtásokon jönnek már rendesen a levelei. Hogy vágjam/ültessem hogy most már szépen nőjön? Mert ha most így vissza vágom a kopasz szárak maradnak csak.
https://drive.google.com/file/d/1gsu8oeRQ-MuoZrgH0mmL1g_Jet0AmFi3/view?usp=share_link
 
Sziasztok, remélem illik ide a kérdésem. Szóval 4 hónap alga elleni küzdelem után úgy néz ki nyertem (azaz a növények nyertek) viszont a Pogostemon Erectus-t eléggé megviselte a sok fonál alga ami rajta volt, kopasz is maradt/lett a törzse, csak az új hajtásokon jönnek már rendesen a levelei. Hogy vágjam/ültessem hogy most már szépen nőjön? Mert ha most így vissza vágom a kopasz szárak maradnak csak.
https://drive.google.com/file/d/1gsu8oeRQ-MuoZrgH0mmL1g_Jet0AmFi3/view?usp=share_link
Levágod a szép egészséges szálakat, a többit kidobod, a szépet meg visszaülteted a kidobottak helyére.
 
Back
Oldal tetejére