• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Great Wall of Zosan

Zosan

Kertész szaki
Üdv mindenkinek!

Eddig mindenkitől azt olvastam, hogy nem bánta meg a napló indítását. Szerintem én sem fogom, főleg azért, mert tapasztalat híján a segítségetek nélkül talán nem is sikerülne fenntartani a tegnap és tegnapelőtt összerakott akváriumom.

Három éve van víz a nappali-étkező között egy üvegben, amiben néhány halacskán, tengődő növényeken kívül leginkább algák éltek. Egy jelentősebb halpusztulás után kezdtem utána olvasni, hogy hogyan kell a halak számára egészséges környezetet teremteni, így találtam rátok. Gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy egy növényes akvárium az, ami nekem kell, de csak egy évvel később, most kaptam a családtól zöld utat a megvalósításhoz.

Sajnos egy ultimátumot is kaptam: „A nagy fal marad!” Tudom, hogy ettől sokakat kiráz a hideg, de ez van (asszonnyal nem húzunk ujjat, mert „tűz, asszony és tenger miatt vesz sok ember” o_O).

Üveg: 112liter karcos-opálos (80x35x40)
Világítás: 0,5W/liter, 865-ös fénycsövek akváriumtetőben.
Talaj: Tropica táptalaj és aljzat.
Szűrés: JBL CP e1501 (alul MicroMec + szivacs, felette Matrix, felette szivacsok)
Víz: csapi, Prime-mal kezelt.
Tápozás: GA 2-2ml/d, Easy Carbo 2,5ml/d.
Dekor: lávakövek a szürkébbik fajtából, La Plata homok, Red Moor fa (és műgyanta háttér…)

Növények (köszönet a GA-nak): Valisneria Americana, Pogostemon Helferi, Hydrocotyle Tripartita, Staurogyne Repens, Rotala Rotundifolia, Hemianthus callitrichoides Cuba, Taxiphyllum Barbieri és a régi akváriumból kimentve egy-két tő Bacopa Monnieri, Cryptocoryne apogonetifolia.

A térérzet növelésére hátrafelé eléggé megemeltem az aljzatot, mert a háttér miatt kevesebb, mint 30cm helyem maradt.
Igyekeztem sok növényt ültetni. A növényekkel személyesen most találkoztam életemben először, csak homályos elképzelésem volt, hogy mit, hova, mennyit.

Ha jól gondolom, a GA-ban vett növények különböző fejlettségi szintűek, ezért elég összeszórt a scape. Balra hátul a lávakövek mögött Rotala fog nőni, csak még nem látszik, ugyanakkor a kövek előtt a Stau szinte óriásnak hat. Szeretném, ha a hegycsúcsok közül a Pogostemon kinőne, legalábbis magasabbra, mint előtte a Stau, de hát fogalmam sincs, hogy így lesz-e.

Nem tudtam, hogy a fával mit akarok kezdeni (szinte mindenki mohásítja, de nekem a fa-moha arányok miatt legtöbbször idegenül hat), nem is jó irányban meredezik az ága, de ezt csak utólag vettem észre – amúgy moha meg a nagy kavics nélkül egész jól nézett ki :). Szóval ez még nyitott kérdés.

Nyilvánvaló, hogy számos amatőr hibát elkövettem, így elsőre ennyi tellett.
Mi a véleményetek?

Akvárium 1. nap.jpg
 

Attachments

  • Akvárium 1. nap.jpg
    Akvárium 1. nap.jpg
    171.9 KB · Megtekintések: 0
Udv a csapatban. Nem rossz kezdes gratula. A stau nem fogja nagyon lehagyni a pogodat kb egy magassagba nyomjak de a stau gyonyoruen nyirhato. Csak elvagod a tetejet es kesz. Mellette a GERONIMO-rol ujra hajt.
Algamentest.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"
 
Udv a csapatban. Nem rossz kezdes gratula. A stau nem fogja nagyon lehagyni a pogodat kb egy magassagba nyomjak de a stau gyonyoruen nyirhato. Csak elvagod a tetejet es kesz. Mellette a GERONIMO-rol ujra hajt.
Algamentest.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"

Kösz a bíztatást!
Tartok az algásodástól, még gyúrnom is kell rá, de azért a szerencsémben is bízok...:finger:
 
Kösz a bíztatást!
Tartok az algásodástól, még gyúrnom is kell rá, de azért a szerencsémben is bízok...:finger:
Az algatol ne parazz. Ugy is jon ha jonni akar. A noveny is vagy novekszik vagy nem. Minnel hamarabb jon az alga annal hamarabb megtanulod kezelni. Szerintem az algat egyszerubb megelozni vagy lekuzdeni mint a vizkemiat beloni es egeszseges novenyeket nevelni.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"
 
Oké marad a háttér, de akkor belemegy a homokos ösvény a falba... Az a baj ezzel, hogy az út hátrafelé indítja a tekintetet, ami aztán a falon csattan, ez bezárt hatást kelt. Én hátteres medencébe nem építenék ösvényt.
Másrészt, szerintem sokkal harmonikusabb képet kapsz, ha a háttérhez hasonló színű és mintázatú kövekkel dolgozol mindenhol.
Ha fát is raksz bele akkor olyat rakj, ami passzol a háttér jobboldali fa részéhez. Valami vasfa szerűséget.
Az aljzat talán túl lapos, hátrafelé sokkal jobban emelhetnéd.
Nincs benne olyan elem, ami karaktert adna az akinak. Pl az aranymetszésben.

Építő jellegűnek, vagy gondolatébresztőnek szánom, nem sértésnek.
 
Oké marad a háttér, de akkor belemegy a homokos ösvény a falba... Az a baj ezzel, hogy az út hátrafelé indítja a tekintetet, ami aztán a falon csattan, ez bezárt hatást kelt. Én hátteres medencébe nem építenék ösvényt.
Másrészt, szerintem sokkal harmonikusabb képet kapsz, ha a háttérhez hasonló színű és mintázatú kövekkel dolgozol mindenhol.
Ha fát is raksz bele akkor olyat rakj, ami passzol a háttér jobboldali fa részéhez. Valami vasfa szerűséget.
Az aljzat talán túl lapos, hátrafelé sokkal jobban emelhetnéd.
Nincs benne olyan elem, ami karaktert adna az akinak. Pl az aranymetszésben.

Építő jellegűnek, vagy gondolatébresztőnek szánom, nem sértésnek.
A kőválasztással kapcsolatos gondolatoddal egyet értek. Valóban jobban illene valami más, pl. manten kő. Viszont az ösvénnyel nekem nincs bajom, egy sziklafalhoz vezet, azért ez civilizációtól nem mentes környezetben simán megállja a helyét, de lehet akár "vad csapás" is. Vezethet az út egy barlanghoz is akár. Az más kérdés, hogy "nem látszik mihez vezet". Esetleg ide lehetne egy barlang bejáratot kialakítani, úgy látom van is rá lehetőség a háttéren. Ez nagyjából jó az aranymetszéshez is. És így az ösvény vége még gondolatban tovább is vezet (csak már nem látunk be a barlangba).
 
Oké marad a háttér, de akkor belemegy a homokos ösvény a falba... Az a baj ezzel, hogy az út hátrafelé indítja a tekintetet, ami aztán a falon csattan, ez bezárt hatást kelt. Én hátteres medencébe nem építenék ösvényt.
Másrészt, szerintem sokkal harmonikusabb képet kapsz, ha a háttérhez hasonló színű és mintázatú kövekkel dolgozol mindenhol.
Ha fát is raksz bele akkor olyat rakj, ami passzol a háttér jobboldali fa részéhez. Valami vasfa szerűséget.
Az aljzat talán túl lapos, hátrafelé sokkal jobban emelhetnéd.
Nincs benne olyan elem, ami karaktert adna az akinak. Pl az aranymetszésben.

Építő jellegűnek, vagy gondolatébresztőnek szánom, nem sértésnek.

Tudom, hogy építő jellegű a hsz-od, inkább megtisztelsz vele, mint hogy bántana!:)
Nagyjából azt írtad, amit én is gondolok. Viszont szerintem rossz az "ösvény" megközelítés. A kavicsos ösvény valójában vízmosás, a kavicsot, kisebb köveket a hegyekből mossa le az alázúduló víz, amit a lankásabb völgyekben lepakol. Nekem az a bajom vele, hogy túl szabályos lett - de remélem, majd legközelebb több időm lesz.
A lávakő kényszerűségből került bele, elsősorban az ára miatt.
A következőben szerintem vasfa lesz, a vágyam pont ez lett volna, de most ez így alakult.:(
Az aljzatot jobban is emelhettem volna, de az akvárium 40cm-es magassága sokmindent nem enged meg, ha hátulra stemeket akarunk. Így bal oldalon 30cm-en csak 7-8cm-t emelkedik az aljzat:

IMG_3484.JPG

Jobb oldalt pedig kevésbé is akartam emelni:
IMG_3477.JPG

(a totál fénykép csaknem előtéri talajszintről készült, ezért az emelés elölről nemigen látszik).

A háttérből a tervek szerint később nem sok fog látszani, takarják majd a stemek, a többit pedig remélhetőleg nem alga, hanem inkább moha borítja majd.

Összességében ez tanuló akváriumnak indult, de holland stílusú tanuló akváriumot nem akartam - ezért lett köves.
 
Eddig jónak tűnik;)
Olyan, mint a gyerek: figyelj rá, szeresd, nyesegesd vissza a vadhajtásokat és minden rendben lesz:)
Bármi lesz, ami nem stimmel: kérdezz, mert a csapatból mindig segít majd valaki. Légy türelmes, ne kapkodj, ne csinálj hirtelen/drasztikus változtatásokat.
Köszönöm!
A kérdezés lehetőségével pedig élni fogok...:)
A türelemmel nem, a figyelemmel lehetnek gondok - de egyelőre elszánt vagyok:).
 
A kőválasztással kapcsolatos gondolatoddal egyet értek. Valóban jobban illene valami más, pl. manten kő. Viszont az ösvénnyel nekem nincs bajom, egy sziklafalhoz vezet, azért ez civilizációtól nem mentes környezetben simán megállja a helyét, de lehet akár "vad csapás" is. Vezethet az út egy barlanghoz is akár. Az más kérdés, hogy "nem látszik mihez vezet". Esetleg ide lehetne egy barlang bejáratot kialakítani, úgy látom van is rá lehetőség a háttéren. Ez nagyjából jó az aranymetszéshez is. És így az ösvény vége még gondolatban tovább is vezet (csak már nem látunk be a barlangba).
Hát igen, a manten - az szép kő!
Nekem elsősorban a háttér struktúrájával van bajom. Ha valami módon távoli hegyekre utalna, talán könnyebb lenne illeszteni az előtérben kialakítandó tájat (ha már mindenáronmeg kell tartani). Így meg egy mészkő fal előtt egy vulkanikus hegység születése látható - valóban zavaros...:)
Aranymetszés tananyagig még nem jutottam el :).
 
Mára (2. nap végére) a víz szinte teljesen letisztult, a vízcsere előtt NH4=0,1mg/l, NO3=4mg/l.
Mérés után 40%-os vízcsere volt.

Nálunk a vízmű nem klór-alapú anyagot, hanem stabilizált hidrogén-peroxidot (H2O2) alkalmaz ivóvíz fertőtlenítésre. Az anyag az adatlapja szerint a hidrogén-peroxidon és vízen kívül tartalmaz még 0,36g/l stabilizáló ezüstöt és 0,09g/l foszfátot. Hogy ezekből mi érkezik meg a felhasználóhoz, azt nem tudni :eek: (remélem, hogy 20km vezeték után hozzám már csak leginkább a víz :)).

Mielőtt ezt tudtam volna, Seachem Prime-ot vettem vízelőkészítésre. A Prime a címkéje szerint klórt és klór-aminokat köt meg.
Tudja valaki, hogy ez esetben van értelme a Prime-nak?
Vagy ha nem, akkor milyen előkészítőt van értelme alkalmazni?
(hátha @dexkill erre jár...)
 
A mértékegység tuti?
Ha ennyi ezüst van a vizetekben, akkor a hétvégén megyek egy tartálykocsival és kivonom belőle, mint Szalacsi bácsi ahogy kivonta a vízbű a zoxigént;)

:):):) Látom, valaki érti a csíziót...
Háromszor megnéztem a dimenziót a forgalmazó adatlapján, nem akartam hinni a szememnek (más iparágban is használják, az azokhoz tartozó leírásokban is így szerepel). Ez így nyilván marhaság.
Közben eszembe jutott, hogy a cégnél meg kell lennie a biztonsági adatlapjának, most meg is kerestem. Ez már hivatalos irat, itt az összetevőkben csak hidrogén-peroxid szerepel, egyéb összetevő "nem értelmezhető".

Mindenesetre a vízvezetékek belső falán lévő biológiai hártya (mert hogy van ilyen ;)) mindig biztosít annyi szerves anyagot, hogy az adagolt peroxid maradéktalanul el utd bomlani. Vagyis emiatt Prime-ot adagolni (duplán) felesleges. Viszont vajon lehet-e a vízben olyan anyag, ami miatt valamilyen (bármilyen) vízelőkészítőt javallott/kell alkalmazni? Kezdek kételkedni...:)
 
:):):) Látom, valaki érti a csíziót...
Háromszor megnéztem a dimenziót a forgalmazó adatlapján, nem akartam hinni a szememnek (más iparágban is használják, az azokhoz tartozó leírásokban is így szerepel). Ez így nyilván marhaság.
Közben eszembe jutott, hogy a cégnél meg kell lennie a biztonsági adatlapjának, most meg is kerestem. Ez már hivatalos irat, itt az összetevőkben csak hidrogén-peroxid szerepel, egyéb összetevő "nem értelmezhető".

Mindenesetre a vízvezetékek belső falán lévő biológiai hártya (mert hogy van ilyen ;)) mindig biztosít annyi szerves anyagot, hogy az adagolt peroxid maradéktalanul el utd bomlani. Vagyis emiatt Prime-ot adagolni (duplán) felesleges. Viszont vajon lehet-e a vízben olyan anyag, ami miatt valamilyen (bármilyen) vízelőkészítőt javallott/kell alkalmazni? Kezdek kételkedni...:)

Érdekes a fenti okfejtés, én nem mélyedtem még bele, nem vizsgáltam ilyen részletességgel a csapvizem paramétereit.
Szerintem sosem fogjuk pontosan tudni mi van a csapvízünkben amit éppen locsolunk az akiba :)
Én évekig használtam pihentetett csapvizet mindenféle előkészítés nélkül.
Egy ideje viszont mindíg használom (Seachem Prime), leginkább a megelőzés és a biztonság miatt.
Sokan azzal érvelnek, hogy kezeletlen csapvíz mellett sincs számottevő elhullás.
Én azt gondolom, hogy a nem megfelelő vízparaméterek, beleírtve nem csak a klórt, nehézfémeket, hanem pl. a vízkeménységet is, stb.., nem feltétlenül okoznak azonnali hatást (elhullás), hanem hosszabb távon is kifejthetik negatív hatásukat (rövidebb élettartam, nagyobb fogékonyság a betegségekre, szaporodásra negatv hatás, stb....)
 
Egész jó kezdés, nekem összességében tetszik! (y)
Szerintem nem zavaró az ösvény. Valóban hasonló árnyalatú kövekkel jobb lenne, de így lávakővel is hangulatos.
Egy szép nagy vasfa azért jól mutatna a jobb sarokban.
A talaj emelésében ne gátoljon a stemek mérete, lehet, hogy kicsit sűrűbben kell nyírni őket, de több fényhez jutnak, kevésbé kopaszodnak fel alulról.
A háttérről kérdeznélek (nekem is volt kezdőként 2 évig): mögötte víz van, ugye? Valamilyen áramlást tudsz ott csinálni? A pangó víz sok robléma forrása lehet a későbbiekben...
 
Egész jó kezdés, nekem összességében tetszik! (y)
Szerintem nem zavaró az ösvény. Valóban hasonló árnyalatú kövekkel jobb lenne, de így lávakővel is hangulatos.
Egy szép nagy vasfa azért jól mutatna a jobb sarokban.
A talaj emelésében ne gátoljon a stemek mérete, lehet, hogy kicsit sűrűbben kell nyírni őket, de több fényhez jutnak, kevésbé kopaszodnak fel alulról.
A háttérről kérdeznélek (nekem is volt kezdőként 2 évig): mögötte víz van, ugye? Valamilyen áramlást tudsz ott csinálni? A pangó víz sok robléma forrása lehet a későbbiekben...

Köszi szépen Neked is!

Igen, a háttér mögött víz van (Amúgy bármikor ki is vehetném - de még nem fogom. Azt mondták, hogy ne vegyem ki... :))
A háttér jobb oldalát az üveghez toltam. A bal oldalon lévő 1cm széles hálózáson át tud folyni a víz a háttér mögé, amit a jobb oldalra befektetett kis Atman szűrő (szűrőszivacs kivéve) emel át a háttér elé - a legelső képen látszik a jobb felső sarokban egy pipa vége, azon jön vissza a víz. Tartok tőle, hogy ez nem lesz elég, de majd meglátjuk.

Egyébként már én is úgy látom, hogy jobban is emelhettem volna, de most már mindegy (még aljzat is lett volna, maradt 3 liter).
Lehet, hogy ülepedett?:):)
 
Köszi szépen Neked is!

Igen, a háttér mögött víz van (Amúgy bármikor ki is vehetném - de még nem fogom. Azt mondták, hogy ne vegyem ki... :))
A háttér jobb oldalát az üveghez toltam. A bal oldalon lévő 1cm széles hálózáson át tud folyni a víz a háttér mögé, amit a jobb oldalra befektetett kis Atman szűrő (szűrőszivacs kivéve) emel át a háttér elé - a legelső képen látszik a jobb felső sarokban egy pipa vége, azon jön vissza a víz. Tartok tőle, hogy ez nem lesz elég, de majd meglátjuk.

Egyébként már én is úgy látom, hogy jobban is emelhettem volna, de most már mindegy (még aljzat is lett volna, maradt 3 liter).
Lehet, hogy ülepedett?:):)
Kicsit fura megoldás, de lehet, hogy működik. Én inkább egy szivaccsal együtt működtetnék egy sima kis belső szűrőt a háttér mögött, a víz így is átmegy a hálón keresztül. Mondjuk ha hozzáférsz a háttér mögötti részhez és néhány hetente le tudod szívni az alján az üledéket, akkor majdnem mindegy.
Nálam csak egy kis lyuk volt a háttéren és be volt állítva a szűrő szívó része a háttér mögé. Mondanom sem kell, hogy mennyire volt effektív a szűrő a háttér "napos" oldalán... Kis belső szűrő meg nem fért el. Annyi előnye volt, hogy egy csővel kevesebb látszott, de így utólag elég rossz megoldás volt.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére