• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Great Wall of Zosan

Kicsit fura megoldás, de lehet, hogy működik. Én inkább egy szivaccsal együtt működtetnék egy sima kis belső szűrőt a háttér mögött, a víz így is átmegy a hálón keresztül. Mondjuk ha hozzáférsz a háttér mögötti részhez és néhány hetente le tudod szívni az alján az üledéket, akkor majdnem mindegy.
Nálam csak egy kis lyuk volt a háttéren és be volt állítva a szűrő szívó része a háttér mögé. Mondanom sem kell, hogy mennyire volt effektív a szűrő a háttér "napos" oldalán... Kis belső szűrő meg nem fért el. Annyi előnye volt, hogy egy csővel kevesebb látszott, de így utólag elég rossz megoldás volt.
Én arra gondoltam, hogy inkább szabályos, állandó (hosszanti irányú) áramlást hozok létre. Így próbálom biztosítani a háttér mögötti baciknak az előtérből származó oldott oxigént, és ezzel nem elszeparálni a sötét oldalt, hanem bevonni a vérkeringésbe.
A kis teljesítményű szivattyúm várhatóan nem tudja az üledékképződést megakadályozni (ez volna a kívánatos), de ha az üledék csak olyan sebességgel képződik, ahogy bomlik (aerob bacik által), akkor kézben lehet tartani - ha nem, akkor nem.
 
Egy hét elteltével így néz ki a látkép:

Akvárium 8. nap_3.jpg

A növények szépen fejlődnek, a gyep sűrűsödik. A bal oldalt hátulra ültetett Valisneria fejlődik a legkevésbé, inkább rothadnak a levélvégei, de majd csak magához tér.
A Rotala is szépen erősödik, nyúlik felfele, mintha húznák.

Elfordítottam a fát, de így sem tetszik. Például azért, mert takarja a háttér előtti Stau bokrot, ami nemigen fogja túlnőni - sajnos ezt csak utólag vettem észre.:(
A fa elfordítása miatt mögötte lett egy kis hely, nem tudom, hogy a Rotala és a fa közé mit lehetne ültetni. A fa előtt nagyon beindult a Tripartita, lehet, hogy ezt kellene a fa mögé átültetni, a helyére valami alacsony növésű, gyepnél magasabb növényt ültetni? Nem tudom, mi lenne a jó. A "fatörzsre" a moha mellé gondoltam egy Anubias nana bonsai-t.(n)

A víz felszínén most kezdett gyűlni egy kis úszó hártya, skimmer nélkül megpróbálom majd papírtörlővel féken tartani.
A fán két nyálkás foltot vettem észre, ezek szerint a nyálkásodás is elkezdődött.

Sajnos a következő két hétben nem jutok el a GA-ba, így nem tudok jószágokat venni. Tervezem 5-6 Otocinclus és 10-15 garnéla beszerzését, amik mellé a 10 db neonom kerülne vissza. Van még négy Xifom is, megválni tőlük nincs szívem, így ők is bekerülnek majd. De ha jól tudom, először az algaevőket kell berakni, a többit csak utána - sokáig kell még hordóban élniük, nagyon sajnálom őket.

Minden segítség jól jönne, mert a továbbiakban nagyon bizonytalan vagyok (folyton úgy érzem, hogy biztosan csinálni kellene valamit, csak nem tudom, hogy mit). :)
 
Nyugalom és türelem.
Aki jól néz ki.
Igen, a fa kicsit furi, engem főleg a felfelé álló vége zavar, azt ha lecsapnád és eldugnád lehet jó lenne. Vagy meredekebb szögben magasabról engedném lefelé. Vagy lentről indítva meredekebb szögben felfelé. Ha középen sehogy sem tetszik, kitolhatod valamelyik szélére is. Próbálkozz nyugodtan, addig amíg már tetszik az eredmény :)
Algázók 2 hét múlva mehetnek.
Algáktól, nyálkától ne félj, egy héten belül valószínűleg előbújik ez-az, de algázók lepucolják szépen, csak arra figyelj, hogy elegen legyenek, a mennyiség amit írtál kb jó szerintem.
Felületi hártya elején normális, ha nincs skimmered, akkor a papírtörlő jó megoldás, napi 1-2X leszeded és kész, majd el fog múlni. Az üvegen is lehet finom barnás bevonat, ezt én aki indításnál pár hétig 2 naponta le szoktam törölni víz alatt papírtörlővel.
10 neon, 4 xifo nem nagy mennyiség ekkora akiba, algázok után 1-2 héttel mehetnek, ha addig alga nincs, vagy kezelve lett.
 
Ismét eltelt egy hét, immár a második. Kezdődik a buli...
A hétvégén 2-3 nap után eltűnt az úszó hártya, de elborított a barna alga:
IMG_3557.JPG

Elég gáz. Egy kicsit visszavettem a szűrő teljesítményét, pont akkor jelent meg (vagy csak akkor vettem észre), rátoltam újra, de ez nem segített.
Más változtatás nem történt. 2-3 naponta volt eddig 40%-os vízcsere, lehet, hogy ez ritka volt? Vagy low tech-ben ez sűrű?
Egy hete, és ma is az ammónium 0,05mg/l alatt volt, a nitrát 3-4mg/l a JBL teszt alapján. Mást nem tudok mérni.
Azt olvastam erről az algáról, hogy általában magától eltűnik, de azért volt, aki sokáig szenvedett vele. A staut nagyon sajnálom, a felső levelei eléggé barnulnak.
Hátul a Valisneria és a cryptocoryne apogonetifolia levelei a hegyek végétől lefele már majdnem félig elrothadtak,

Egy kicsit úgy tűnik, hogy több növényrész is fakul, üvegesedik, mintha kevés lenne a felvehető nitrogén. Az üveg mellé ültetett HC gyökerei sem terjednek úgy, ahogy vártam - lehet, hogy pont így normális, csak nincs viszonyítási alapom. Két nyomás micro-macro megy bele, az ajánlás 2,5-2,5ml. Emeljek rajta?(n)

Algaevők csak a jövő héten kedden kerülnek bele, akkor tudok a GA-ba menni, remélem, nem későn. Nyugtassatok meg!
 
A fenti kép alapján valaki meg tudná mondani, hogy a gyepem miből van? Eddig úgy tudtam, hogy HC, de a kezembe akadt a GA számla, amin Montecarlo van...:confused:
Tegnap letakarítottam a köveket és a hátfalat, amennyire lehetséges, és csináltam egy 40%-os vízcserét (két hét alatt ez volt a hatodik). Mára az alga nagy része visszanőtt, holnap ismét takarítani kell.
A bal hátsó sarokban a Vallisneria Americana azon leveleit, amik barnulnak, rothadnak, azokat gondolom, hogy le kell vágni, de akkor nemigen marad levele. Attól még vágjam le?
 
Bár a levele elég aprónak tűnik, de én mégis inkább MC-t mondanék. Egyébként jobb is, ha tényleg 0,5 körüli fényed van co2 nélkül, mert azzal a HC már igen erős kihívás. ;)

Tapatalk-kal küldve...
 
Bár a levele elég aprónak tűnik, de én mégis inkább MC-t mondanék. Egyébként jobb is, ha tényleg 0,5 körüli fényed van co2 nélkül, mert azzal a HC már igen erős kihívás. ;)

Tapatalk-kal küldve...
Köszi!
Tomi a boltban nyilván tudta, hogy mit ajánl, csak én emlékeztem rosszul.
 
A harmadik hét végére örömködök kicsit, mert úgy néz ki, mintha a barna alga visszavonulót fújna. Még nem akarom elkiabálni és azt sem mondhatom, hogy győztem, de az elmúlt három napban a két vízcsere között kevésbé támadt, mint az előző két vízcsere időszakban.:) Például a frontüveget papírtörlővel törölve minimális barnaság gyűlt össze a papíron, míg előtte durván barnult ugyanennél a műveletnél. A párom szélesebbik akvarell festőecsete nem túl kemény szőrű, azzal a hátfalról és a kövekről csak nagyját tudom lepucolni. Rendeltem a GA-tól tisztítókefét, remélhetőleg az jobb lesz.
Van viszont egyéb algám, de hál' Istennek, elég kevés. Az egyik esetében hajalgára tippeltem, egy kis csomó jelent meg az egyik stau tövénél a MC tetején. Leszedtem, két nap múlva megint ott volt.
Kísérletképpen egyébként kétszeres higítással carbo-t nyomtam minden este egy-egy kisebb területre, úgy vettem észre, hogy a barna alga nem szereti.
Most így néznek ki a növények:
Akvakertész fórum kép 20170219_1.jpg
Balra hátul a Valisneria és a hínár szinte összes levelét levágtam, de jónéhány új hajtás van. Viszont ezek sem túl egészségesek, bár a barna alga miatt nehéz megítélni.
Mivel a Rotala felső levelei gyanúsan világosak, 3-3 pumpát nyomok most minden nap. Ez persze az algáknak is tetszik, és lehet, hogy maradnom kellene az eddigi 2-2-nél.

Az MC tetejét egy kicsit igazítottam, most kevésbé hepe-hupás a felszíne. Ezzel a legbarnább részeket is igyekeztem kivágni, sokkal egységesebb lett a képe.
Van bőven csigám, nem tudom, hogy ez melyik fajta. Szinte csak a fél centinél nagyobbakat látom, a kicsik elbújnak a növények közt. Egyelőre nem zavar, egy kicsit segíthetnek az algapucolásban - ha egyáltalán esznek diatomot :).

Két nap múlva GA!
Remélem, hogy lesz készleten Amano garnéla, és még esetleg egypár sakura is jöhetne - no meg pár Otocinclusnak is örülnék...

Ha már biztos lesz, hogy a növények nyerik a csatát az algákkal szemben, a faág menni fog. Ez így sehogy se lesz jó, szerintem akárhogy is forgatom. Vagy kiegészítem valamivel, vagy kidobom, esetleg cserélem, meglátjuk.
 
Örömmel jelzem, hogy a bot kikerült az akváriumból. Helyette a GA-ban egy hete vásárolt két kisebb Red Moor került be, amiket összekötöztem, majd kötöztem rá egy kis karácsony mohát, és egy tő Anubias Barteri Nana Bonsai-t három kisebb csomóra szedve.
Szóval voltam a GA-ban, most @viktorlantos volt a kalauzom. Igen kellemesem csalódtam benne, mert türelmesen - már-már ráérősen - foglalkozott velem, amiért nagyon hálás vagyok:notworthy:. Mondtam, hogy egy-két növényt még szeretnék, s bár nem ismerte az akváriumot, azért persze volt ötlete. Javaslatára bekerült (balra hátra) egy bokor Limnophila sessiliflora, és a leszorító folyami kavics mellé jobbra, igen szűk helyre egy tő Hygrophila Corymbosa Siamensis. Mindkét növény Niki Laudaként nekiiramodott, hát, nem ártott még néhány tápfaló növény. Bár aRotala is szépen nő, azt hittem, gyorsabb lesz. Továbbá bekerült 10db Amano és 5db Sakura Red garnéla is, meg még 5db Otocinclus. Ja, és még 2db zebracsiga is. Ez utóbbiak úgy zabálták a barna algát, szinte porszívóként működtek a lávaköveken, öröm volt nézni:woot:. Másnap reggelre a La Plata teljesen kifehéredett...
De a többiek is nekiestek a terített asztalnak.

2-3 nap után elkezdtek a garnélák elbújni, 4-5 nap elteltével egy-kettőt lehetett csak látni.
Aztán négy hét száműzetés után visszakerült a 10db neon és a 4db Xifo.
A garnélák sehol. Illetve 2db-ot a hátfal mögött megtaláltam, az egyiket ki tudtam szedni, a másik túl gyors, elmenekül a tömlő elöl. Majd egyszer sikerül elkapni talán...

A negyedik hét elteltével így néz ki az akvárium:
20170227.jpg

Sajnos megjelent a hátfalon valami zöld alga (zöld por?), és a gyepen, illetve a Stau levelein az alábbi alga (a bubik csak a fotózás előtti vízcsere miatt van...):
IMG_3614.JPG

Nem tudom, most mi a helyes stratégia, egyelőre nem változtatok semmit, legfeljebb csak ha javasoltok...
(a Xifok legelik, itt-ott vele együtt még a MC-t is kitépik, de ehhez a mennyiséghez kevesen vannak)
 
Segítséget szeretnék kérni.
Eddig 2-2ml Green Aqua Micro-macro ment 2,5ml Easy Carbo mellett. (8 óra világítás, 0,5W/L, 6500K csöves, 112L)
A fenti algamező lassan alakult ki, de egy nap alatt meghökkentően visszaszorult. A stauk leveliről lecsipegettem, majd emelt Carbo adaggal (4ml) a Stauk nyakába nyomtam a Carbot. Aztán a macroból véletlenül 3ml került be. Egy nap (!) múlva a fenti képen látható helyen kb. felére csökkent a Staghorn mennyisége (ha ez az egyáltalán). Lehetséges, hogy ilyen kis Carbo emelést így megsínylett? Nem is ide adagoltam (a szűrő természetesen állt adagolás előtt-után 5 percet).

Nagyon kis mennyiségű barnás alga van a Rotala meg a Tripartita levelei szélén is. Ez azt jelenti, hogy nem túl egészségesek? Hiánytünetet nem látok, vagy nem ismerem fel. Ezért merült fel bennem, hogy a tápot emelni kellene - de ez az algának is jó.
Szóval egy kicsit tanácstalan vagyok, mit is kellene változtatni/kipróbálni.
Maradjak a 4ml Carbo adagnál, a tápon ne változtassak? (2-2ml/nap)
Előre is köszönöm!
Z.
 
Sziasztok!
35 nappal az indítás után nem lenne célszerű a micro-macro adagot emelni? (most álltam át a heti vízcserére).
Szerintem nem elég egészségesek a növények, nem tudom mi lehet a baj. Szinte az összes növény leveleinek kontúrja barna. Az MC-nél valószínűleg a fény is kevés, sok közte a barnás levelű.
Kösz!
 
Sziasztok!
35 nappal az indítás után nem lenne célszerű a micro-macro adagot emelni? (most álltam át a heti vízcserére).
Szerintem nem elég egészségesek a növények, nem tudom mi lehet a baj. Szinte az összes növény leveleinek kontúrja barna. Az MC-nél valószínűleg a fény is kevés, sok közte a barnás levelű.
Kösz!

Emeld nyugodtan. Minden akvárium más. A tiédnél is meg kell találni a megfelelő arányokat. Carbo is mehet 4ml amíg az élőlnyek nem panaszkodnak. Érdemes volna esetleg még egy csapat sakurát beszerezni had egyenek és szapaorodjanak ;)
 
Emeld nyugodtan. Minden akvárium más. A tiédnél is meg kell találni a megfelelő arányokat. Carbo is mehet 4ml amíg az élőlnyek nem panaszkodnak. Érdemes volna esetleg még egy csapat sakurát beszerezni had egyenek és szapaorodjanak ;)
Köszönöm!
A GA tápok leírását újra elolvastam, ami alapján kb. 4-4ml volna az ökölszabály. Akkor a Carbo-t sem csökkentem, bár azt, hogy hogyan jeleznek majd az élőlények, nem tudom(n). Megpróbálom így egy-két-három hétig, és maradok a heti 40% vízcserénél. Talán újra megindul a Rotala is, mert mintha megtorpant volna.
 
Köszönöm!
A GA tápok leírását újra elolvastam, ami alapján kb. 4-4ml volna az ökölszabály. Akkor a Carbo-t sem csökkentem, bár azt, hogy hogyan jeleznek majd az élőlények, nem tudom(n). Megpróbálom így egy-két-három hétig, és maradok a heti 40% vízcserénél. Talán újra megindul a Rotala is, mert mintha megtorpant volna.

Leginkább elhullással vagy furcsa viselkedéssel jelzik majd az élőlények :/ illetve a növények megégéssel. Egyébként én 32literre használok 4ml carbot. Igaz hitechben.
 
5 hét után így néz ki az akvárium:
20170305.jpg
A fát leszorító folyami kavicsot kivettem, de azért egy lávakövet még rátettem. Mivel utólag került be a fa, nincs az alsó része igazán eltemetve és egyéb módon lesúlyozva sem. Kicsit tartok tőle, hogy meg tud majd mozdulni magától is - ha matatok és hozzáérek, egy kicsit billeg, bár el nem dől.
@Selfedestroyer megerősítésével mától 4-4ml/d-re emelem a micro-macro adagot.
Az algák egy kicsit kevésbé szaporodnak, talán javult az egyensúly a 2 utóbb bekerült stem növénnyel, és a 4ml-re emelt carbo-val.
Ma 40% vízcsere volt, a köveket lepucoltam, amennyire tudtam, a hátfalat majd legközelebb...

A garnélák továbbra is bújkálnak, vízcserekor előrohannak, mint az őrült, aztán (nincs itt kérem semmi látnivaló) lassan visszasomfordálnak rejtekhelyükre.
Bár jócskán van még alga, azért elég sokat gyönyörködünk:).

5 hét után lehet, hogy már a szűrőt is meg kellene nézni? Úgyis kifelejtettem a perlont...:whistle:
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére