• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fotósuli kezdőknek

A gagyi makróval időnként jól lehet fotózni... de nem akváriumot :D
16203751929_c3d2e58ae5_c.jpg

Macro mode S304 by andras.czesznak, on Flickr
  • ƒ/2.8
  • 6.0 mm
  • 1/9
  • ISO 100
Bár ez a kép sem a legtökéletesebb (kézből fotózva).

Ez nem macro. :)
Fényképezd le a a laptop fedelén a brázdákat.
Enyhén ferdén tartsd a gépet kb 10-20 cm re a laptoptól és nézd a barázdákat aztán kezd el a zoomot tekergetni addig míg élesen látod ha lehet hogy viheted közelebb is a gépet.
 
Üdv.mindenkinek!
Ezen topicot bátorkodtam azért is megnyitni ,mert a fórum többi topicja leginkább a már haladó fotósokról szól.A cserélhetős objektívvel rendelkező gépek tulajdonosai nagyobb létszámmal vannak a fórumon ,ami egyrészt nembaj,sőt ,ebből látszik hogy tudás ezen a téren is van a fórumon bőven.De mivel vagyunk egy páran kezdők ,így gondoltam össze lehetne szedni egy helyre az alapdolgokat is ,hátha rajtam kívül más is kedvet kap arra hogy komolyabban is elkezdje magát beleásni a témába. @inadsz Dani légyszíves másold át ide a Nigro - blog ezen részét ,és azt is amit @Molroth posztolt be ,így elkezdődhet a nagy tanulás.Nem szeretnénk @keszalvo naplóját szétoffolni ezekkel a dolgokkal. Gondolom kiírhatom nyugodtan ,legtöbbünkkel - mármint akik kezdők e téren - a fogalmak megértése az elsődleges cél,aztán meg jöhet a többi.Szeretnék egy másik gépet én is majd ,de még ezt sem tanultam meg rendesen.Na szóval akkor hajrá.:)

HA érdekel nem cserélhető obis gép lehet eladom majd a Canon SX230HS gépem, csak még átrágjuk asszonnyal maradjon-e pótnak a MILC mellé.
 
Ez nem macro. :)
Fényképezd le a a laptop fedelén a brázdákat.
Enyhén ferdén tartsd a gépet kb 10-20 cm re a laptoptól és nézd a barázdákat aztán kezd el a zoomot tekergetni addig míg élesen látod ha lehet hogy viheted közelebb is a gépet.
lehetetlent ne kérj :D ven egy macro gomb rajta... elviekben ezzel állítom át, de tesek egy próbát a kedvedért ;)
 
Na én is próbálkoztam különböző beállitásokkal.
Ez automatán
  • ƒ/3.2
  • 6.5 mm
  • 1/125
  • ISO100

DSC04221 by Evereka, on Flickr
ezek pedig különböző beállitásokkal lettek csinálva
DSC04222 by Evereka, on Flickr
  • ƒ/8.0
  • 7.8 mm
  • 1/400
  • ISO1000
DSC04223 by Evereka, on Flickr

  • ƒ/2.8
  • 4.8 mm
  • 1/400
  • 200
  • Ami számomra nem tiszta ,hogy mitől lesz homályos a kép ,és torzít.A fókusztávolság????Mert ha nagyon ráfókuszálok valamire(pl.garnéla)akkor az elhomályosodik,a háttérben levő növények meg kiélesednek.Na ezek a dolgok amik számomra egyenlőre nem tiszták.
  • @viktorlantos a fotókkal kapcsolatban jöhetnek ,a mit csináltál rosszul ,és így kellene ,erre figyeljetek stb:)
 
Na én is próbálkoztam különböző beállitásokkal.
Ez automatán

  • Ami számomra nem tiszta ,hogy mitől lesz homályos a kép ,és torzít.A fókusztávolság????Mert ha nagyon ráfókuszálok valamire(pl.garnéla)akkor az elhomályosodik,a háttérben levő növények meg kiélesednek.Na ezek a dolgok amik számomra egyenlőre nem tiszták.
  • @viktorlantos a fotókkal kapcsolatban jöhetnek ,a mit csináltál rosszul ,és így kellene ,erre figyeljetek stb:)
HA azt akarod hogy csak a bubi legyen éles akkor f 2.8 as értéket használod ha azt hogy az egész levél akkor f 4.5 vagy az felett
 
@viktorlantos mire szoktad rakni a fénymérést?

Evaluative metering
M módban lövök. WB-t vagy megcsinálom egy sima fehér lappal vagy utólag korrigálom. Nem sok dolgot állítok manapság, mert utólag az apró eltérések simán korrigálhatók.
Gondolkodom egy WB kártyán manapság. Vagy egy sima lastolight card vagy x-rite, spydercheckr

Csináljunk egy másik topikot inkább az ilyesminek :) Ne szórjuk tele ezt.
 
Evaluative metering
M módban lövök. WB-t vagy megcsinálom egy sima fehér lappal vagy utólag korrigálom. Nem sok dolgot állítok manapság, mert utólag az apró eltérések simán korrigálhatók.
Gondolkodom egy WB kártyán manapság. Vagy egy sima lastolight card vagy x-rite, spydercheckr

Csináljunk egy másik topikot inkább az ilyesminek :) Ne szórjuk tele ezt.
Ebből kb. a fehér lapot értettem :ROFLMAO:
 
Én még laikusnak számítok,úgy vegyétek ezt a szösszenetet.De talán Laci és a hozzá hasonlóak tanulhatnak belőle,mert tőlük
azért több tapasztalatom van.Konyha nyelven talán megfoghatóbb az egész.
Tapasztalatom szerint legjobb Av pozicióban fotózni.Ha valaki nem annyira érti,manuálban fotózást,ez egy jó kiinduló pont.
A gépeden(bridge-n is) van egy tárcsa,ahol választhatsz szimbólumot,P,M,Tv,A poziciót.(a gép tetején)
Av pozíció azt jelenti,hogy te mondod meg a gépnek,hogy milyen rekesszel fotózzon.
A Tv-mód általában a tükrös gépeken van.Ugyan ez a pozíció a bridge gépemen S.Ez azt jelenti,hogy te mondod meg a gépnek,hogy mennyi legyen a záridő.
Ez a kettővel lehet játszani,no meg az értékkel,valamint az ISO állítással.
Én általában az Av-módban használom(bridge gépen A),ehhez állítom az -t és az ISO-t.

Mivel általában a mezei halandó ember nincs eleresztve sok fénnyel az akvárium fotózásakor,az ISO-t elég magasra kell állítani.
Ez az első,amit beállítok a gépen(de akármit és akárhol fotózok ez az első)
Utána kiválasztom a rekeszt.Ez általában rossz fényviszonyok mellet olyan 5.6 körül van.Ez nem szentírás,de van egy függvénye
annak,hogy mennyi fényünk van,a fényképezőbe mennyi fény jut...és hogy mennyi idő alatt az pedig a záridő.
Ezt leginkább élő módban látod,mert a DSLR gép keresője nem mutat változást,ha állítasz valamit.Bridge gép tudja ezt,a kereső is egy aktív lcd monitor.
Az Fé érék azt jelenti(csak így közérthetően elmondva),hogy a gépeden finom hangolást tudsz elvégezni,ha túl sötét a kép,anélkül,
hogy az előbb említett értékekhez hozzá nyúlnál.

Nekem a bridge után ez egy lényeges dolog volt, totál másképp működött az SLR,
az addig tanultakat szinte dobhattam a kukába.A bridge gép úgy van beállítva,megtervezve,
hogy te szinte el se tudd rontani a képet,még ha Av-ben vagy akárhogy használod.A keresőben azt látod,amit az lcd-n,és
sokat segít az egész rendszer,hogy te a lehető legjobb képet készíts el.Nos én amikor SLR-re váltottam,azt hittem,tökre ugyan így lesz
....hogy a keresőben azt látod,amit az lcd-n.Nekem ez volt tök furcsa.Az előző gépet tulajdonképpen úgy állítottam,hogy a
keresőt néztem,közben nyomogattam,míg a legjobb képet nem mutatta.Nos a tükrösön ez nem működik.De hát nem lehet
hosszú távon úgy fotózni,hogy az lcd-t nézed , mert a gép sokkal nehezebb állandóan kitartani,hogy láss valamit.
Nekem is eggyel feljebb kellett lépnem,hogy a fogalmakat megértsem,sokkal jobban,mint előtte.
Ne csak a gombot nyomogasd,értsd is,hogy mit csinálsz.

Ez nagyon lényeges lenne,hogy ismerd ki a géped,minden porcikáját,mindegy,hogy bridge,vagy SLR.
..és legyél tisztában ezekkel a fogalmakkal,mit jelent a rekesz,mit korrigál,mi a záridő,mi az Fé,iso,fénymérés,hova teszed a fókuszt,mit csinál a gép ilyen olyan rekeszen,záridő,stb.
És sok sok gyakorlás.Ezt úgy teheted meg , hogy csinálsz próba fotókat,utána vissza nézed,számítógépen,mert ott sokkal jobban látod,mit csináltál.
Ezt ne az akváriumon kezd,hanem menj ki a kertbe,vagy csak fotózd a szobabelsőt,vagy a családod.Utána töltsd le és értékeld ki.Milyen a fotó,éles-e,mennyire zajos,stb. Utána megint csinálj,megint értékeld ki.Bár a Bridge lehetőségei behatároltak,azért szerintem könnyebb vele fotózni.

Most már ott tartok,hogy nem is kell néznem az lcd-t,vagy nem kell próba fotót csinálni,utána vissza nézni
az lcd-n ,be tudom állítani majdnem elsőre a jó értékeket(Av-ban).Vagy csak kicsit kell finomítani rajta.
A teljes manuálban fotózás egy még magasabb szint,amihez még kellene sokkal több idő,de azt hiszem,hogy nekem erre nincs
szükségem egyenlőre,még az Av-t is csak gyakorlom.

Ezt is el kell határoznod,hogy mit szeretnél,meg akarod érteni az egész rendszert,vagy könnyebb neked a gombot nyomogatni.
Ez utóbbi esetben a Bridge gépet ajánlom,mert sokkal könnyebb vele fotózni,még ha te állítod a rekeszt,vagy a záridőt.
Én is vettem mindenféle könyveket,internet,stb.De ez nem volt elég.Le kell ülnöm a gépemmel beszélgetni.Egyáltalán milyen gombok vannak rajta,
mire lehet ezeket használni.Mik a géped határai,hogy lehet belőle a legjobbat kihozni....és fotózz,fotózz....

Remélem,hogy közérthető voltam,és inkább erre a részére vagy kíváncsi Laci,ezért indítottad a topikot.
Nagyon jó leírás Marika ,erre gondoltam ,köszönöm.Amugy meg amikor mind a hármat manuálban állithatom az nálam az M. Gondolom @keszalvo gépén is.
 
Evaluative metering
M módban lövök. WB-t vagy megcsinálom egy sima fehér lappal vagy utólag korrigálom. Nem sok dolgot állítok manapság, mert utólag az apró eltérések simán korrigálhatók.
Gondolkodom egy WB kártyán manapság. Vagy egy sima lastolight card vagy x-rite, spydercheckr

Csináljunk egy másik topikot inkább az ilyesminek :) Ne szórjuk tele ezt.

Azért 80 % ba ez nekem is kínai volt o_O
én sose szenvedek a Wb vel mert van ps meg nem is tudom hogy kéne belőni értelmesen :)
 
HA azt akarod hogy csak a bubi legyen éles akkor f 2.8 as értéket használod ha azt hogy az egész levél akkor f 4.5 vagy az felett
Az első két beállitással egyszerűen nem akart tiszta kép lenni .
Amugy még egy lényegi kérdés:a jobb kezemnél az exponáló gombnál van egy roll,amivel lehet zoomolni.No ez ugyanazokat a funkciókat látja el ,mint ha közvetlenül az "objektív" tekerőjét használnám?????
és még egy :mikor érdemes használni a Manual focus/automata focus gombot a gép oldalán????
 
Nagyon jó leírás Marika ,erre gondoltam ,köszönöm.Amugy meg amikor mind a hármat manuálban állithatom az nálam az M. Gondolom @keszalvo gépén is.

A manuált az tényleg csak akkor használd,ha mélységében tisztában vagy a dolgok miértjével,vagy ha neked mindenképp szükséged van rá.
Az Av jó alap arra,hogy elkezd egyáltalán megérteni.
 
Rákerestem a gépre megtaláltam egy múzeum oldalán ;) ezt nem nagyon erőltetném szerintem rakd el a gyereknek jó lesz vele elsőnek játszani kreatívkodni .
10cm közelre tudod tolni a gépet max ennyi a macro és úgy nincs zoom
ugye!?! én megmondtam :D
 
ha a gyerekeket futkorászás közbe fényképezed akkor auto focus ha állványra teszed a gépet és áll a tárgy amit fényképezel akkor manual
Az a +- az a zoom az objektíven két tekerő szokott lenni ha nem fix egy a zoom (mm) a másikkal pedig az élességet tekergeted
 
ha a gyerekeket futkorászás közbe fényképezed akkor auto focus ha állványra teszed a gépet és áll a tárgy amit fényképezel akkor manual
Az a +- az a zoom az objektíven két tekerő szokott lenni ha nem fix egy a zoom (mm) a másikkal pedig az élességet tekergeted
Sony DSC HX200V-n csak egy tekerő van elől:)
 
A manuált az tényleg csak akkor használd,ha mélységében tisztában vagy a dolgok miértjével,vagy ha neked mindenképp szükséged van rá.
Az Av jó alap arra,hogy elkezd egyáltalán megérteni.
Azért szoktam próbálgatni képeket készíteni különböző beállitásokkal ,még ha nem is vágom még a dolgot,de meglepő hogy néha a manuális fotók jobbak lesznek mint az auto módban lőttek.Ami furcsa hogy sötétebbek a fotók általában,ha meg állitok ISO-t vagy másik értéket ,néha az MC elképesztően rikít.Fénylik mint a Salamon.....:LOL:Gondolom itt sok fényt kap a gép??
 
Sony DSC HX200V-n csak egy tekerő van elől:)
30x-os zoommal támad a Sony HX200V

"az élességállításhoz manuális fókuszgyűrűt is használhatunk,"
Tehát tegyél le egy vonalzót az asztalra és manuális módba enyhén oldalról nézd a számokat és kezd el tekergetni és látni fogod hogy egyre előrébb vagy hátrébb élesek a számok.tehát a kép méret marad mert nem zoomolsz sehova de pl amit készítettél az előbb tudsz variálni hogy a bubi legyen éles vagy az előtte lévő levélrész vagy a mögötte lévő.
 
Ami számomra nem tiszta ,hogy mitől lesz homályos a kép ,és torzít.A fókusztávolság????Mert ha nagyon ráfókuszálok valamire(pl.garnéla)akkor az elhomályosodik,a háttérben levő növények meg kiélesednek.Na ezek a dolgok amik számomra egyenlőre nem tiszták.
Erre tud valaki magyarázatot;):)
 
Azért szoktam próbálgatni képeket készíteni különböző beállitásokkal ,még ha nem is vágom még a dolgot,de meglepő hogy néha a manuális fotók jobbak lesznek mint az auto módban lőttek.Ami furcsa hogy sötétebbek a fotók általában,ha meg állitok ISO-t vagy másik értéket ,néha az MC elképesztően rikít.Fénylik mint a Salamon.....:LOL:Gondolom itt sok fényt kap a gép??
Igen ezt nehéz megoldani és általában csak a képszerkesztő programokkal lehet az ilyen fényes dolgokat korrigálni. Én sötétebb képet készítek hogy ne legyen KIÉGVE a kép sehol, aztán utólag világosítom képszerkesztőn a sötétebb részleteket.
 
Back
Oldal tetejére