• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fotósuli kezdőknek

04adf47efccc2a094a843d7ed9ea2918.jpg

Ezt a könyvet nagyon tudom ajánlani.Egyszerűen és érthetően írja le a dolgokat.
Kölcsön lehet majd kérni? :)
 
Aha, szóval azok bejegyzések is magyarul voltak? Azt hittem, japán idézetek, esetleg megmoderált linkek, vagy valami ilyesmi.
Házi feladatként csattintottam pár képet kézből(!) a 60*30*35-ösömről 22mm, f5,6, iso:400-al. Közelről horrorfilmesen sötétek, távolabbról (meguntam a lovaglóállást és leültem az ágyra) már azt is lehet látni, hogy nem egy fekete kartondobozt, hanem egy akváriumot fotóztam. Ezeket a számokat még korábban írtam össze, hogy valahonnan innen kellene elkezdenem lövöldözni.
@Bandesz előnyben vagy:facepalm:
én azt sem tudom mit jelent a 22 mm:D
 
Nekem is kínai az egész, szerencsére van 2-3 fotós ismerősöm, akik bevállalták, hogy majd okítgatnak.
Nekem egy űűűber gagyi Fujifilm FinePix S304em van, amit persze fater már leamortizált. A sajátját ami egy Fujifilm FinePix S9500 meg az egyik kollégája ejtette le... 2szer :confused:
Szóval épkézláb gép nélkül vagyok itthon... egyelőre ott vagyok, ha elkészültem a galériámmal (akváriumos szoba) akkor veszek magamnak egy komolyabb gépecskét amivel már lehet valamit kezdeni. :)
 
Érdekes pl George Farmer sokszor alkalmazott tök alacsony zársebességet. 1/30 pedig legtöbben 1/50-1/100 körül fotózunk.

Házi feladatként csattintottam pár képet kézből(!) a 60*30*35-ösömről 22mm, f5,6, iso:400-al.

Pont ezért írtam a fentit. George inkább azt mondta emeli az ISO-t és csökkenti a zársebességet, hogy elég fénye legyen.

Ma már ha csak nem valami üzleti dologra fotózol nyugodtan lehet ISO 400 fölé menni. Persze egy borzalmasan gyenge gép zajos lesz, de egy mai átlagos kamera szerintem ISO 800 környékén simán jó fotókat készít.
Csökkented a zársebességet 1/30-ra mert a halakat egyébként sem tudod megfagyasztani mozgás közben. ODA kell a fény. Egy picit bemosott lesz, de cserébe rendes fotókat készíthetsz.

5.6 fölé csak akkor menj, ha tényleg sok fényed van.
 
Pont ezért írtam a fentit. George inkább azt mondta emeli az ISO-t és csökkenti a zársebességet, hogy elég fénye legyen.

Ma már ha csak nem valami üzleti dologra fotózol nyugodtan lehet ISO 400 fölé menni. Persze egy borzalmasan gyenge gép zajos lesz, de egy mai átlagos kamera szerintem ISO 800 környékén simán jó fotókat készít.
Csökkented a zársebességet 1/30-ra mert a halakat egyébként sem tudod megfagyasztani mozgás közben. ODA kell a fény. Egy picit bemosott lesz, de cserébe rendes fotókat készíthetsz.

5.6 fölé csak akkor menj, ha tényleg sok fényed van.
na ez már megint kínai :rolleyes:
 
na ez már megint kínai :rolleyes:

huh :)

Akkor ha már suli akkor egy kis házi feladat. :) Így könnyebb tanulni.

Készíts az akváriumodról egy autó képet. Minden legyen autó módban, simán kézből nem kell rákészülni.
Írjátok le milyen paraméterekkel készítette az automata a képet.
 
huh :)

Akkor ha már suli akkor egy kis házi feladat. :) Így könnyebb tanulni.

Készíts az akváriumodról egy autó képet. Minden legyen autó módban, simán kézből nem kell rákészülni.
Írjátok le milyen paraméterekkel készítette az automata a képet.
15769771503_d522a6ecd1_c.jpg

ConverseHills - BlackFire Ivagumi by andras.czesznak, on Flickr
amit a flickrről most így hirtelen le tudtam olvasni:
záridő: ƒ/2.8
Fókusztávolság? : 6.0 mm
Expozíciós idő? : 1/80
ISO: 100
 
Na probaljuk az elejen:

3 erteked van amire figyelni kell:
Fenyerzekenyseg vagyis ISO
Zarsebesseg vagyis az az ido amig feny jut be
Rekesz vagy f ertek vagyis hogy mekkora lyukon engeded be a fenyt

Ezeket kell ugy varialni, hogy
pl ha iso 100-on 1/250-ad ido es f4-re allitva X fenyegyseg jut be
de nem tudsz 4-es fokuszt allitani csak 5,6-ot, tehat egy rekesszel nagyobbat, akkor ertelemszeruen vagy az iso-t vagy az idot kell szinten egy egyseggel modositani, hogy ugyanazt az X-et kapd....

Legalabbis elmeletben nekem igy magyaraztak.......

Ezen kivul kell egy jo stabil alvany es egy tavkioldo, hogy ne remegjen be a gep
 
Ez az állvány kérdés is érdekes. Ha meg tudod oldani, hogy valamire rátedd a gépet ahol fixen, biztosan áll, akkor nem kell állvány. Ha időzítve el tudod sütni akkor még jobb.
Az állvány azért jó, mert mindenféle körülmények között stabil és könnyen átállsz egyik helyzetből a másikra.

Én is fotózok néha könyvekből készült emelvényen ha épp úgy adódik. Vagy szék támlájára kitámasztva.

Fotózásban rengeteg praktikus megoldás van mert ott aztán arcpirítóan drága minden és néha csak 1-2 fotóra kellene valami.
 
amit a flickrről most így hirtelen le tudtam olvasni:
záridő: ƒ/2.8
Fókusztávolság? : 6.0 mm
Expozíciós idő? : 1/80
ISO: 100

Ok a képed kicsit sötét. Az automatát könnyen meghülyíti az akvárium fénye.
Ilyenkor jön a kettes feladat. Lekapcsolni az autópilótát :)

Manuál mód.
ISO mehetne 400-ra
F: 2.8 maradhat
1/30 ha állványról készíted. 1/50 ha kézből.
6mm maradhat.

Próbáld meg lefotózni így is. Illetve a kettő között pl ISO 200 és 1/50
A három fotót megnézed és ki tudod választani melyik a jobb.

Ha közel jársz egy olyan állapothoz ami bejön, akkor le lehet takarni az akvárium lámpából kiszűrődő fényt, hogy ne zavarja a géped.
És próbáld meg szemből befotózni.

Ha RAW formátumot is tud a géped onnantól lehet csak egy picit meg kell tekerni, hogy jó eredményt kapj.
 
Ok a képed kicsit sötét. Az automatát könnyen meghülyíti az akvárium fénye.
Ilyenkor jön a kettes feladat. Lekapcsolni az autópilótát :)

Manuál mód.
ISO mehetne 400-ra
F: 2.8 maradhat
1/30 ha állványról készíted. 1/50 ha kézből.
6mm maradhat.

Próbáld meg lefotózni így is. Illetve a kettő között pl ISO 200 és 1/50
A három fotót megnézed és ki tudod választani melyik a jobb.

Ha közel jársz egy olyan állapothoz ami bejön, akkor le lehet takarni az akvárium lámpából kiszűrődő fényt, hogy ne zavarja a géped.
És próbáld meg szemből befotózni.

Ha RAW formátumot is tud a géped onnantól lehet csak egy picit meg kell tekerni, hogy jó eredményt kapj.
Ez az S304 hihetetlenül buta gép. Semmit nem lehet rajta átállítani :), max lehet választani, hogy a kép 0,3, 1 vagy 2 megapixeles legyen... van rajta egy gagyi makró és csókolom
eszméleletnül béndzsa :p
 
Ez az S304 hihetetlenül buta gép. Semmit nem lehet rajta átállítani :), max lehet választani, hogy a kép 0,3, 1 vagy 2 megapixeles legyen... van rajta egy gagyi makró és csókolom
eszméleletnül béndzsa [emoji14]
Akkor én nem panaszkodok az Olympus c-725 uz-mal :D Ettől még az is jobb :D
 
Én az előkészületnél kezdeném.
Körbe szépen kitakarom fotókartonnal az akváriumot, így nem világít meg a lámpa semmit ami tükröződhetne az üvegen és nem jön más irányból fény az objektívbe csak maga az akvárium fénye.
Manuál módba állványról fényképezek.
ISO régi és gyengébb gépeknél legyen az kompakt, bridge vagy tükrös 400-800 as értéknél már keményen zajosodik a kép.
F: én azt 5.6- 8 as értékek környékén szoktam használni hogy éles legyen az előtér és a háttérben lévő növények is (bután magyarázva).
záridő szerintem 1/50 1/80 ezeken nem mosódnak már el a halak.
 
Üdv.mindenkinek!
Ezen topicot bátorkodtam azért is megnyitni ,mert a fórum többi topicja leginkább a már haladó fotósokról szól.A cserélhetős objektívvel rendelkező gépek tulajdonosai nagyobb létszámmal vannak a fórumon ,ami egyrészt nembaj,sőt ,ebből látszik hogy tudás ezen a téren is van a fórumon bőven.De mivel vagyunk egy páran kezdők ,így gondoltam össze lehetne szedni egy helyre az alapdolgokat is ,hátha rajtam kívül más is kedvet kap arra hogy komolyabban is elkezdje magát beleásni a témába. @inadsz Dani légyszíves másold át ide a Nigro - blog ezen részét ,és azt is amit @Molroth posztolt be ,így elkezdődhet a nagy tanulás.Nem szeretnénk @keszalvo naplóját szétoffolni ezekkel a dolgokkal. Gondolom kiírhatom nyugodtan ,legtöbbünkkel - mármint akik kezdők e téren - a fogalmak megértése az elsődleges cél,aztán meg jöhet a többi.Szeretnék egy másik gépet én is majd ,de még ezt sem tanultam meg rendesen.Na szóval akkor hajrá.:)
Én még laikusnak számítok,úgy vegyétek ezt a szösszenetet.De talán Laci és a hozzá hasonlóak tanulhatnak belőle,mert tőlük
azért több tapasztalatom van.Konyha nyelven talán megfoghatóbb az egész.
Tapasztalatom szerint legjobb Av pozicióban fotózni.Ha valaki nem annyira érti,manuálban fotózást,ez egy jó kiinduló pont.
A gépeden(bridge-n is) van egy tárcsa,ahol választhatsz szimbólumot,P,M,Tv,A poziciót.(a gép tetején)
Av pozíció azt jelenti,hogy te mondod meg a gépnek,hogy milyen rekesszel fotózzon.
A Tv-mód általában a tükrös gépeken van.Ugyan ez a pozíció a bridge gépemen S.Ez azt jelenti,hogy te mondod meg a gépnek,hogy mennyi legyen a záridő.
Ez a kettővel lehet játszani,no meg az értékkel,valamint az ISO állítással.
Én általában az Av-módban használom(bridge gépen A),ehhez állítom az -t és az ISO-t.

Mivel általában a mezei halandó ember nincs eleresztve sok fénnyel az akvárium fotózásakor,az ISO-t elég magasra kell állítani.
Ez az első,amit beállítok a gépen(de akármit és akárhol fotózok ez az első)
Utána kiválasztom a rekeszt.Ez általában rossz fényviszonyok mellet olyan 5.6 körül van.Ez nem szentírás,de van egy függvénye
annak,hogy mennyi fényünk van,a fényképezőbe mennyi fény jut...és hogy mennyi idő alatt az pedig a záridő.
Ezt leginkább élő módban látod,mert a DSLR gép keresője nem mutat változást,ha állítasz valamit.Bridge gép tudja ezt,a kereső is egy aktív lcd monitor.
Az Fé érék azt jelenti(csak így közérthetően elmondva),hogy a gépeden finom hangolást tudsz elvégezni,ha túl sötét a kép,anélkül,
hogy az előbb említett értékekhez hozzá nyúlnál.

Nekem a bridge után ez egy lényeges dolog volt, totál másképp működött az SLR,
az addig tanultakat szinte dobhattam a kukába.A bridge gép úgy van beállítva,megtervezve,
hogy te szinte el se tudd rontani a képet,még ha Av-ben vagy akárhogy használod.A keresőben azt látod,amit az lcd-n,és
sokat segít az egész rendszer,hogy te a lehető legjobb képet készíts el.Nos én amikor SLR-re váltottam,azt hittem,tökre ugyan így lesz
....hogy a keresőben azt látod,amit az lcd-n.Nekem ez volt tök furcsa.Az előző gépet tulajdonképpen úgy állítottam,hogy a
keresőt néztem,közben nyomogattam,míg a legjobb képet nem mutatta.Nos a tükrösön ez nem működik.De hát nem lehet
hosszú távon úgy fotózni,hogy az lcd-t nézed , mert a gép sokkal nehezebb állandóan kitartani,hogy láss valamit.
Nekem is eggyel feljebb kellett lépnem,hogy a fogalmakat megértsem,sokkal jobban,mint előtte.
Ne csak a gombot nyomogasd,értsd is,hogy mit csinálsz.

Ez nagyon lényeges lenne,hogy ismerd ki a géped,minden porcikáját,mindegy,hogy bridge,vagy SLR.
..és legyél tisztában ezekkel a fogalmakkal,mit jelent a rekesz,mit korrigál,mi a záridő,mi az Fé,iso,fénymérés,hova teszed a fókuszt,mit csinál a gép ilyen olyan rekeszen,záridő,stb.
És sok sok gyakorlás.Ezt úgy teheted meg , hogy csinálsz próba fotókat,utána vissza nézed,számítógépen,mert ott sokkal jobban látod,mit csináltál.
Ezt ne az akváriumon kezd,hanem menj ki a kertbe,vagy csak fotózd a szobabelsőt,vagy a családod.Utána töltsd le és értékeld ki.Milyen a fotó,éles-e,mennyire zajos,stb. Utána megint csinálj,megint értékeld ki.Bár a Bridge lehetőségei behatároltak,azért szerintem könnyebb vele fotózni.

Most már ott tartok,hogy nem is kell néznem az lcd-t,vagy nem kell próba fotót csinálni,utána vissza nézni
az lcd-n ,be tudom állítani majdnem elsőre a jó értékeket(Av-ban).Vagy csak kicsit kell finomítani rajta.
A teljes manuálban fotózás egy még magasabb szint,amihez még kellene sokkal több idő,de azt hiszem,hogy nekem erre nincs
szükségem egyenlőre,még az Av-t is csak gyakorlom.

Ezt is el kell határoznod,hogy mit szeretnél,meg akarod érteni az egész rendszert,vagy könnyebb neked a gombot nyomogatni.
Ez utóbbi esetben a Bridge gépet ajánlom,mert sokkal könnyebb vele fotózni,még ha te állítod a rekeszt,vagy a záridőt.
Én is vettem mindenféle könyveket,internet,stb.De ez nem volt elég.Le kell ülnöm a gépemmel beszélgetni.Egyáltalán milyen gombok vannak rajta,
mire lehet ezeket használni.Mik a géped határai,hogy lehet belőle a legjobbat kihozni....és fotózz,fotózz....

Remélem,hogy közérthető voltam,és inkább erre a részére vagy kíváncsi Laci,ezért indítottad a topikot.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére