• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ez milyen alga?

Én is úgy tudom. meg egy kis ecsetet és némi zöld pontot is látok. érdemes leszedni őket. nekem is együtt jöttek egyszer. amúgy nem tudom mivel írtottam ki őket, csak figyeltem a táparányra és leszedtem ahol tudtam.
Ecset és zöld pont eddig is volt és már visszaszorulóban, csak helyettük jött az agancsos úgy tűnik... pedig már kezdtem örülni hogy javul a helyzet.
 
Sziasztok.
Segítsetek pls, hogy mi ez pontosan?
Pont algát felismerem, hogy van.
A másikra, én zöld szőr algára tippelek.
Jól látom a dolgot?

Huuh...
64L
Ro víz kb 2/4 re beállítva.
1ml 2hr zero/nap, pont alga miatt adok 1ml/nap, po4 1ml/nap, exel 1ml/nap
nitrán kb 10 körül ( csíkteszt )
po4 et nem tudok mérni teszthíján
co2 nonstop ( garnélák miatt ( PH ) limezöld környéke
chiri wrgb 2 70% üzemel napi 8 órát
szűrést most mostam át, full mátrix tetra 800 plusz

Ott is jelen van, ahol nagyobb a vízáramlás, úgyhogy valószínű nem azon múlik.
Ami furcsa, hogy a növényeken semmi hiánytünet nem látszik.. bár a ludwigia sp. n most előjött valami, de az kivételesen több dologtól is függhet.
Most, akkor lehetséges, hogy sok a táp, vagy épp ez az, hogy kevés?
Meg talán az is érdekes lehet, hogy most indítottam újra kb 1 hónapja. És a kezdetektől fogva a zero megy. Táptalaj is ment alá. Kb fele használt talaj, és fele új.

Remélem leírtam mindent ami fontos lehet..

Köszönöm.
 

Attachments

  • IMG_1209.JPG
    IMG_1209.JPG
    307.8 KB · Megtekintések: 73
  • IMG_1214.jpeg
    IMG_1214.jpeg
    353.2 KB · Megtekintések: 74
Sziasztok.
Segítsetek pls, hogy mi ez pontosan?
Pont algát felismerem, hogy van.
A másikra, én zöld szőr algára tippelek.
Jól látom a dolgot?

Huuh...
64L
Ro víz kb 2/4 re beállítva.
1ml 2hr zero/nap, pont alga miatt adok 1ml/nap, po4 1ml/nap, exel 1ml/nap
nitrán kb 10 körül ( csíkteszt )
po4 et nem tudok mérni teszthíján
co2 nonstop ( garnélák miatt ( PH ) limezöld környéke
chiri wrgb 2 70% üzemel napi 8 órát
szűrést most mostam át, full mátrix tetra 800 plusz

Ott is jelen van, ahol nagyobb a vízáramlás, úgyhogy valószínű nem azon múlik.
Ami furcsa, hogy a növényeken semmi hiánytünet nem látszik.. bár a ludwigia sp. n most előjött valami, de az kivételesen több dologtól is függhet.
Most, akkor lehetséges, hogy sok a táp, vagy épp ez az, hogy kevés?
Meg talán az is érdekes lehet, hogy most indítottam újra kb 1 hónapja. És a kezdetektől fogva a zero megy. Táptalaj is ment alá. Kb fele használt talaj, és fele új.

Remélem leírtam mindent ami fontos lehet..

Köszönöm.
Szia talán agancs alga de itt megtalálod a megoldást!
 
Sziasztok.
Segítsetek pls, hogy mi ez pontosan?
Pont algát felismerem, hogy van.
A másikra, én zöld szőr algára tippelek.
Jól látom a dolgot?

Huuh...
64L
Ro víz kb 2/4 re beállítva.
1ml 2hr zero/nap, pont alga miatt adok 1ml/nap, po4 1ml/nap, exel 1ml/nap
nitrán kb 10 körül ( csíkteszt )
po4 et nem tudok mérni teszthíján
co2 nonstop ( garnélák miatt ( PH ) limezöld környéke
chiri wrgb 2 70% üzemel napi 8 órát
szűrést most mostam át, full mátrix tetra 800 plusz

Ott is jelen van, ahol nagyobb a vízáramlás, úgyhogy valószínű nem azon múlik.
Ami furcsa, hogy a növényeken semmi hiánytünet nem látszik.. bár a ludwigia sp. n most előjött valami, de az kivételesen több dologtól is függhet.
Most, akkor lehetséges, hogy sok a táp, vagy épp ez az, hogy kevés?
Meg talán az is érdekes lehet, hogy most indítottam újra kb 1 hónapja. És a kezdetektől fogva a zero megy. Táptalaj is ment alá. Kb fele használt talaj, és fele új.

Remélem leírtam mindent ami fontos lehet..

Köszönöm.
Új indítás... Ilyenkor bármelyik, vagy az összes alga is beköszönhet. Igazából ez a része természetes folyamat, csak nem szeretjük. Én is zero tápot tolok, jelenleg 3ml/nap 200literre. Mást nem. Excellt se. A foszfátot nem pótolom. Ha agancs, akkor egyértelműen ammóniaprobléma az új indítás miatt. 🙂
 
En a pipettat helyi excel-es kezeleshez szoktak maxi elegedetten hasznali. Sokkal jobb, mint a fecskendos megoldas... 👍

View attachment 151663View attachment 151664
View attachment 151665
Sziasztok, keresztlányomnak pár hónapja összedobtam egy nagyon lowtech akvát, most sikerült személyesen újból meglesni. 20l-es kocka, akasztós szűrő, olcsó led lámpa ami csak 6 órát világít naponta. 25 fokos víz, heti 50% vízcsere, 1,5 ml profito vízcserénél meg prime, a vízfelszín csurig van salviniaval.
Csak igénytelen növények, anubias meg cryptok, és így néznek ki a növények. Mi lehet ez? A dekorokon is van. Nem lehet leszedni, olyan vízkőszerű kemény lerakódás. :unsure: 🤷‍♂️
Sziasztok! Ez engem is érdekelne, hogy mi lehet. Nekem azután jött elő, hogy 2 hétig felújítás volt a lakásban. Az akvárium le volt takarva egy bútor fóliával viszont, 3 óránként bekapcsolt a vízfelszín leszívó (levegőztetővel) egy - egy félórára. Gondoltam esetleg az húzta be a port miközben a villanyszerelők szétverték a lakást és az tapadt meg esetleg. De mondjuk számomra sem hangzik ez túl ésszerűen.
 
Sziasztok!

10 napja indítottam az első akváriumom. Rendesen beindult az algásodás. Ezek milyen algák?
Ez rengeteg mindent ellepett olyan mint a pókháló (nézem én ezt zöld békanyálnak vagy haj algának de minél többet keresgetem, hogy mi lehet annál többet látok bele :) ):

Ez zöld por alga?

És a leveleken is megjelent valami: (én szakáll vagy szőr algának gondolom)

Az üveg nem algásodik drasztikusan. Látszik, hogy van, de nem masszív tömeg és egyelőre eltudtam távolítani.

Nem teljesen passzol a topic témájához, de mit kéne állítanom, hogy kicsit előrébb lépjek?

Több érték sem jó az akváriumban és nem tudom milyen sorrendben tegyem rendbe, hogy ezek eltünjenek.
Egyáltalán eltudnak ezek maguktól (rendbetéve a partamétereket) tünni vagy drasztikusabb kezelés kell? Jelenleg két naponta 50%-os vízcsere megy és akkor amennyire tudom megtisztítom a leveleket, azt a sűrű pókhálószerűt meg leszívom amennyire tudom.

akvárium:40X40X100, bruttó 160 l, nettó kb. 130 l

világítás: - JBL Solar Natur LED, 85 cm széles, 44 watt, 6700 K, 4800 Lumen
- JBL Solar EFFECT RGB LED, 85 cm széles 15 watt, 320 Lumen

dekor: - alapvetőleg sárkány kő, de az aljzatban emelés képp van 2 nagyobb lávakő (nem látszik ki).
- vasfa
- hátlap (talán purhabalapú?)

talaj: - ADA Aqua Soil Amazonia Ver.2 (21 liter)
- ADA La Plata Sand 2 kg
- ADA Power Sand Advance S (2L) - növény táptalaj

Szűrőanyag: - Matrix 4 Kg
- Bio Rio 1 liter
- Seachem Purigen 100 ml
- Perlon vatta

Szűrő: - OASE Biomaster 350
Neptun tesztet, JBL Pro Scan-t és egy digitális mérőt (PH+TDS) használok méregetni.

A különböző mérések néha ellentmondanak számomra ezért sem tudom mivel kezdjem a rendbetételt.

A világításom teljes fényerőn megy (mind a kettő) elvileg 8 órát de vízcsere kitolja van amikor 1-2 órát (így érek rá), a színes fehérre van állítva. Ez lehet sok? Indításkor nem kéne annyi fény? Fényerőt, időt csökkentsek?

RO víz van az akváriumban, amit GA GH plusszal sóztam vissza. De nincs KH-m a Ph-m is alapból alacsony (5.8). Nagynyomású CO2 megy (világítás bekapcs előtt 1,5 órával indul és 1 órával a világítás kikapcs előtt kapcsol ki) a DC nem lime zöld de a sötét zöldtől jóval világosabb.
Viszont a JBL teszt szerint alacsony a CO2. Azonban a DC színe és az alacsony Ph miatt CO2-t nem mertem nagyon növelni.
GA GH/KH-t nem tudtam venni most mert nem volt, helyette vettem Dennerle ReMineral+-t. Most ezt adom a GH plusz helyett. Viszont hiába teszek 20 mg-t cserekor a JBL teszt továbbra is 0 KH-t mér, ugyanakkor a Neptunnal 3 körül lehet.
GH-t mind a JBL mind a Neptun 7-8 körül mér. A Ph meg felment 6,8-ra. Így emelhetem a CO2-t?
És itt jön az újabb értetlenségem a digitális TDS mérőm ehhez az alacsony KH-hoz és 7-8as GH-hoz 300-as ppm-et mér. Nem magas ezekhez ez az érték? Ez egy kínai mindent is mérő dolog, kezdem azt gyanítani, hogy nem jól mér. Mondjuk a kalibráló folyadékokat jól méri, meg szerintem a PH-t is. 50%-os vízcsere után is 130-150-es a ppm (legalább is a mérő szerint). Sima RO-ra meg 10-et mond kb.

Ammónia tesztem egy seachem akasztós teszt valahol az alert és a safety közötti a színe, tehát ammónia sincs szerintem 0-n,. Ez most emelkedett meg eleinte 0 körüli volt a szín alapján.
NO2 0- van, NO3 25 mg/l JBL teszt szerint.
Mondjuk ma vettem észre, hogy a szűrő áramlása nagyon vissza esett mert a kimenő ágon levő rácsos védőrész teljesen bepiszkolódott 10 nap alatt. Ezt most takarítottam és fullon megy a szűrő.

A tápozással is bajban vagyok kezdem azt hinni hogy túl toltam. Ga makro 7 ml, GA mikro 7 ml, Excel 3 ml ment naponta (voltak zselés növények ezért az elejétől adom). Foszfátot nem pótoltam az elején, de 2 napja az is megy 1,5-2 ml naponta. Ez sok? Visszább kéne venni? Itt mondjuk van egy későn eszmélt hibám ami lehet, hogy az erős algásodás oka is lehet. Az amazónia talajhoz külön voltak kis tápszerű anyagok adva. Én az Amazónia alá tettem táptalajt. Aztán amikor eligazgattam a talajt hírtelen felindulásból (utána sem járva, hogy mit tartalmaz és hova kell) az összes kis plusz tápot ráöntöttem a talajra egyenletesen és lenyomkodtam de szerintem ezek nincsenek igazán mélyen elő-elő bukkan egy-egy ahogy a növényeket igazgatom (ilyenkor ezeket már az akvárium aljáig letolom). Ezt már bánom. Ez nem lehet gond? Nem oldódhat túl sok tápanyag abból?

Túl sok egyelőre a rossznak tűnó paraméter, nem tudom hol fogjam meg az egészet. Bármilyen segítséget megköszönnék, hogy hol kezdjek neki, hogy ne egy alga állatorvosi ló legyen az akváriumom :)

Előre is köszi a tanácsokat.
 
Szép gyűjtemény 10 nap alatt :)
Nem írtad, de gondolom ez egy teljesen új indítás?

160l-hez az oase 350 lehet hogy kevés lesz egyébként.

Szóval ha ez új indítás, akkor nem nagyon van még szűrésed, a víz meg kapja az ívet. Azt hiszem nem tettél fel nagytotált (nem tudni milyen és mennyi növény van) de alapvetően a tápozás jó lehetne leveheted ha akarod 1-2ml-vel, de 50% vízcsere mellett nem lenne gond. Viszont nem értem h 160literre 50%os vízcserével hogy tud 25mg/l összejönni 10 nap alatt, őszintén szólva. 1ml macroban 0.49mg no3 van, 10 nap alatt napi 7ml az 70x0.49 = kb 34mg no3at toltottel be osszesen (nem /l!). Magyarázat lehet ha a szűrőd sok nh4et alakít át, de azt nem hiszem ennyi idő alatt. ( ez magyaazhatja a magasra mért tdst is, az mindent mér, ami vezeti az áramot, nem csak kht)

A világítási időt vedd le. Fényerő 30lm/l azt szerintem hagyhatod úgy. Én max 6órára tenném elején és úgy időzíteném, hogy beleférjen mindent amit akarok. Termèszetes fényt nem kap az akva?

A szűrés beállása lehet 3-4 hét. Addig tarta ki és takaríts. Ha nem adtál indításhoz bacit, én lehet megtolnám, főleg ha az nh4et még nem bontja le a szűrésed.

Nekem volt, hogy az ada táprúdból több is felszínre került napokra, beállt szűrő mellett nem okozott gondot, szűrés nélkül akár okozhat is.

Foszfátot nem adnék pluszba macro mellé, 1:7ben van benne. Talajból is kapnak majd.

Tápanyag van, fény van a növények mégis szenvednek... lehet elég sok nh4ed van, az tud mérgező lenni a növénynek is. Nem tudom hol laksz, de ha hozol 15kerbe vizet, mèrek neked szívesen.

Co2t emelheted nyugodtan, főleg, hogy még nincsenek állatok (ugye?)
 
Vettem Dennerle ReMineral+-t. Most ezt adom a GH plusz helyett. Viszont hiába teszek 20 mg-t cserekor a JBL teszt továbbra is 0 KH-t mér, ugyanakkor a Neptunnal 3 körül lehet.
GH-t mind a JBL mind a Neptun 7-8 körül mér. A Ph meg felment 6,8-ra. Így emelhetem a CO2-t?
És itt jön az újabb értetlenségem a digitális TDS mérőm ehhez az alacsony KH-hoz és 7-8as GH-hoz 300-as ppm-et mér. Nem magas ezekhez ez az érték? Ez egy kínai mindent is mérő dolog, kezdem azt gyanítani, hogy nem jól mér. Mondjuk a kalibráló folyadékokat jól méri, meg szerintem a PH-t is. 50%-os vízcsere után is 130-150-es a ppm (legalább is a mérő szerint). Sima RO-ra meg 10-et mond kb.
Ez még megütötte a szemem. Ez ugye 20g (2kanalnyi) remineral, nem 20mg?
 
Szép gyűjtemény 10 nap alatt :)
Nem írtad, de gondolom ez egy teljesen új indítás?

160l-hez az oase 350 lehet hogy kevés lesz egyébként.

Szóval ha ez új indítás, akkor nem nagyon van még szűrésed, a víz meg kapja az ívet. Azt hiszem nem tettél fel nagytotált (nem tudni milyen és mennyi növény van) de alapvetően a tápozás jó lehetne leveheted ha akarod 1-2ml-vel, de 50% vízcsere mellett nem lenne gond. Viszont nem értem h 160literre 50%os vízcserével hogy tud 25mg/l összejönni 10 nap alatt, őszintén szólva. 1ml macroban 0.49mg no3 van, 10 nap alatt napi 7ml az 70x0.49 = kb 34mg no3at toltottel be osszesen (nem /l!). Magyarázat lehet ha a szűrőd sok nh4et alakít át, de azt nem hiszem ennyi idő alatt. ( ez magyaazhatja a magasra mért tdst is, az mindent mér, ami vezeti az áramot, nem csak kht)

A világítási időt vedd le. Fényerő 30lm/l azt szerintem hagyhatod úgy. Én max 6órára tenném elején és úgy időzíteném, hogy beleférjen mindent amit akarok. Termèszetes fényt nem kap az akva?

A szűrés beállása lehet 3-4 hét. Addig tarta ki és takaríts. Ha nem adtál indításhoz bacit, én lehet megtolnám, főleg ha az nh4et még nem bontja le a szűrésed.

Nekem volt, hogy az ada táprúdból több is felszínre került napokra, beállt szűrő mellett nem okozott gondot, szűrés nélkül akár okozhat is.

Foszfátot nem adnék pluszba macro mellé, 1:7ben van benne. Talajból is kapnak majd.

Tápanyag van, fény van a növények mégis szenvednek... lehet elég sok nh4ed van, az tud mérgező lenni a növénynek is. Nem tudom hol laksz, de ha hozol 15kerbe vizet, mèrek neked szívesen.

Co2t emelheted nyugodtan, főleg, hogy még nincsenek állatok (ugye?)
Szia!

Köszi a választ.
Igen, teljesen új, ez az első próbálkozásom. brutto 160, netto 120-130 l lehet. 60 literes hordóba gyártom az RO-t azt cserélem. Első feltöltéskor voltam gondban, akkor fele csapvíz fele RO. De azóta 7 napig 50%-os RO csere, azóta 2 naponta 50%-os RO csere. Ma van a 12. nap.

Így néz ki, ezek pár napos képek:

Micranthemum Monte Carlo (IN-VITRO O 7 cm) 2 db
Eleocharis sp. Mini (IN-VITRO O 7 cm) 1 db
Hemianthus callitrichoides (IN-VITRO O 7 cm) 3 db
Vesicularia dubyana mini Christmas (IN-VITRO O 7cm) 1 db
Peacock moss (Taxiphyllum sp.) (Csésze O 7cm) 1 db
Anubias golden coin (Kosaras Holland O 5,5 cm) 1 db
Anubias nana (Kosaras Holland O 5,5 cm) 3 db
Anubias barteri (Kosaras Holland O 5,5 cm) 1 db
Cryptocoryne wendtii (Kosaras Holland O 5,5 cm) 1 db
Bacopa monniera (Kosaras Holland O 5,5 cm) 1 db
Microsorium pteropus (Kosaras Holland O 5,5 cm) 2 db
Bucefalandra sp. „Theia Red“ (Kosaras Holland O5,5 cm)1 db
Schismatoglottis prietoi (Kosaras Holland O 5,5 cm) 1 db

Tropica növény - Hygrophila sp. Araguaia TC (zselés)
Tropica növény - Alternanthera reineckii 'Rosanervig'
Tropica növény - Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia)
Dennerle növény - Micranthemum spec.´Montecarlo' PAD (15x10 cm)
Tropica növény - Lilaeopsis brasiliensis TC (zselés)

Van amelyik jobban néz ki viszont van amin látszik, hogy nem Ok. Világításkor jönnek a bubik a növényekből és többnél látszik a friss gyökereződés.

Hal még nincs, viszont 1 hét után 9 amano és 14 csiga (sün, zebra, hagyma) került a vízbe. Amanok elő-elő jönnek, egyszerre nem látom mind de olyan 4-5 kint szokott lenni, így azt gondolom azok megvannak. A csigákból egy hagyma csiga 2-3 nap után megpihent.

Indítás óta megy bele Seachem Stability (első két nap 3 kupak azóta 2) vízcserekor és Pristine-t is tettem egy ideig de aztán olvastam, hogy az elég lesz ha majd beállt így azzal leálltam.

Köszi az NH4 teszt felajánlást de beszerzek egy csepp tesztet, akkor ahhoz. Úgy is biztos kell még.

Direkt napsütés nem éri, de van a közelben üveg felület, de függöny kitakar valamennyire ott is.


Akkor a fény lemegy 6 órára, foszfát lekerül az étlapról, a CO2-t kicsit fentebb tolom, de a DC-t azért figyelem, cserekor meg kitakarítom amennyire tudom. Ha ez pozitív változást hoz, akkor mit kéne látnom? Nem lesz annyi alga? A leveleken levő alga eltűnik?

Még egyszer köszi
 
Nincs mit. Sokat sajna nem tudtam segíteni, de messze nem én vagyok az ász errefele, szóval talán idetéved valaki tapasztaltabb is majd. Mivel elég sokminden van egyszerre, esetleg nyiss egy naplót neki, érzésre ez hosszabb konzultáció is lehet :). Tippem az lenne, hogy a körûlmények jók a növényeknek (ezzel az algának is) de szűrés nélkül még nem bírják a versenyt az algával az nh4 jelenléte mellett. De tényleg csak tipp.

Az alga magától nem tűnik el. Vagy megeszik az állatok, vagy letakarítod, vagy blackouttal eltünteted ha már az alap okot meg tudtad szüntetni. (Most ne állj neki, friss növényekkel beállt szűrés nélkül nem lenne jó vége). Fonalat sajnos se amano se csiga nem eszi, azt nyissz nyissz vagy vegyszeres gyilok (elég elméleti) vagy veszel olyan állatot ami azt eszi.

A fura, hogy ami normális lenne alga - diatom - az nem jelent meg (még) cserébe viszont mind a co2 relatednek gondolt (fonal) mind az attól független típus megjelent.
 
Sziasztok!

10 napja indítottam az első akváriumom. Rendesen beindult az algásodás. Ezek milyen algák?
Ez rengeteg mindent ellepett olyan mint a pókháló (nézem én ezt zöld békanyálnak vagy haj algának de minél többet keresgetem, hogy mi lehet annál többet látok bele :) ):

Ez zöld por alga?

És a leveleken is megjelent valami: (én szakáll vagy szőr algának gondolom)

Az üveg nem algásodik drasztikusan. Látszik, hogy van, de nem masszív tömeg és egyelőre eltudtam távolítani.

Nem teljesen passzol a topic témájához, de mit kéne állítanom, hogy kicsit előrébb lépjek?

Több érték sem jó az akváriumban és nem tudom milyen sorrendben tegyem rendbe, hogy ezek eltünjenek.
Egyáltalán eltudnak ezek maguktól (rendbetéve a partamétereket) tünni vagy drasztikusabb kezelés kell? Jelenleg két naponta 50%-os vízcsere megy és akkor amennyire tudom megtisztítom a leveleket, azt a sűrű pókhálószerűt meg leszívom amennyire tudom.

akvárium:40X40X100, bruttó 160 l, nettó kb. 130 l

világítás: - JBL Solar Natur LED, 85 cm széles, 44 watt, 6700 K, 4800 Lumen
- JBL Solar EFFECT RGB LED, 85 cm széles 15 watt, 320 Lumen

dekor: - alapvetőleg sárkány kő, de az aljzatban emelés képp van 2 nagyobb lávakő (nem látszik ki).
- vasfa
- hátlap (talán purhabalapú?)

talaj: - ADA Aqua Soil Amazonia Ver.2 (21 liter)
- ADA La Plata Sand 2 kg
- ADA Power Sand Advance S (2L) - növény táptalaj

Szűrőanyag: - Matrix 4 Kg
- Bio Rio 1 liter
- Seachem Purigen 100 ml
- Perlon vatta

Szűrő: - OASE Biomaster 350
Neptun tesztet, JBL Pro Scan-t és egy digitális mérőt (PH+TDS) használok méregetni.

A különböző mérések néha ellentmondanak számomra ezért sem tudom mivel kezdjem a rendbetételt.

A világításom teljes fényerőn megy (mind a kettő) elvileg 8 órát de vízcsere kitolja van amikor 1-2 órát (így érek rá), a színes fehérre van állítva. Ez lehet sok? Indításkor nem kéne annyi fény? Fényerőt, időt csökkentsek?

RO víz van az akváriumban, amit GA GH plusszal sóztam vissza. De nincs KH-m a Ph-m is alapból alacsony (5.8). Nagynyomású CO2 megy (világítás bekapcs előtt 1,5 órával indul és 1 órával a világítás kikapcs előtt kapcsol ki) a DC nem lime zöld de a sötét zöldtől jóval világosabb.
Viszont a JBL teszt szerint alacsony a CO2. Azonban a DC színe és az alacsony Ph miatt CO2-t nem mertem nagyon növelni.
GA GH/KH-t nem tudtam venni most mert nem volt, helyette vettem Dennerle ReMineral+-t. Most ezt adom a GH plusz helyett. Viszont hiába teszek 20 mg-t cserekor a JBL teszt továbbra is 0 KH-t mér, ugyanakkor a Neptunnal 3 körül lehet.
GH-t mind a JBL mind a Neptun 7-8 körül mér. A Ph meg felment 6,8-ra. Így emelhetem a CO2-t?
És itt jön az újabb értetlenségem a digitális TDS mérőm ehhez az alacsony KH-hoz és 7-8as GH-hoz 300-as ppm-et mér. Nem magas ezekhez ez az érték? Ez egy kínai mindent is mérő dolog, kezdem azt gyanítani, hogy nem jól mér. Mondjuk a kalibráló folyadékokat jól méri, meg szerintem a PH-t is. 50%-os vízcsere után is 130-150-es a ppm (legalább is a mérő szerint). Sima RO-ra meg 10-et mond kb.

Ammónia tesztem egy seachem akasztós teszt valahol az alert és a safety közötti a színe, tehát ammónia sincs szerintem 0-n,. Ez most emelkedett meg eleinte 0 körüli volt a szín alapján.
NO2 0- van, NO3 25 mg/l JBL teszt szerint.
Mondjuk ma vettem észre, hogy a szűrő áramlása nagyon vissza esett mert a kimenő ágon levő rácsos védőrész teljesen bepiszkolódott 10 nap alatt. Ezt most takarítottam és fullon megy a szűrő.

A tápozással is bajban vagyok kezdem azt hinni hogy túl toltam. Ga makro 7 ml, GA mikro 7 ml, Excel 3 ml ment naponta (voltak zselés növények ezért az elejétől adom). Foszfátot nem pótoltam az elején, de 2 napja az is megy 1,5-2 ml naponta. Ez sok? Visszább kéne venni? Itt mondjuk van egy későn eszmélt hibám ami lehet, hogy az erős algásodás oka is lehet. Az amazónia talajhoz külön voltak kis tápszerű anyagok adva. Én az Amazónia alá tettem táptalajt. Aztán amikor eligazgattam a talajt hírtelen felindulásból (utána sem járva, hogy mit tartalmaz és hova kell) az összes kis plusz tápot ráöntöttem a talajra egyenletesen és lenyomkodtam de szerintem ezek nincsenek igazán mélyen elő-elő bukkan egy-egy ahogy a növényeket igazgatom (ilyenkor ezeket már az akvárium aljáig letolom). Ezt már bánom. Ez nem lehet gond? Nem oldódhat túl sok tápanyag abból?

Túl sok egyelőre a rossznak tűnó paraméter, nem tudom hol fogjam meg az egészet. Bármilyen segítséget megköszönnék, hogy hol kezdjek neki, hogy ne egy alga állatorvosi ló legyen az akváriumom :)

Előre is köszi a tanácsokat.
Naplót neki. Ezzel csak szétoffolnánk a topicot. Ott is lehet algakérdésre válaszolni. Meg mindenre is. 😉
 
Nincs mit. Sokat sajna nem tudtam segíteni, de messze nem én vagyok az ász errefele, szóval talán idetéved valaki tapasztaltabb is majd.
Azért nincs okod annyira szerénykedni, ahogy ezeket szépen levezetted :) Én sem a fórum tapasztaltabb feléhez tartozom, úgyhogy csak óvatosan egészíteném ki, hátha segítek valamit én is.

160l-hez az oase 350 lehet hogy kevés lesz egyébként.
Ebben is igazad van. Csak azt fűzném hozzá, hogy ezzel nem szabad kapkodni, mert legalább ez a szűrő már elkezdett beindulni.
Nekem a 110l low techben van OASE Biomaster 250. nem mondom, hogy túlszűrt, de elmegy. Valószínűleg ez az üveg sem a túl kicsi szűrő miatt borult meg.

Foszfátot nem adnék pluszba macro mellé, 1:7ben van benne. Talajból is kapnak majd.
Ezzel csak annyit vitatkoznék, hogy én pont adnék neki plussz foszfátot. nem a növényeknek kell, hanem a talajnak. Sokan elképesztő mennyiséget öntenek bele, mire lesz rendszeresen mérhető foszfát a vízben. Addig meg algásodhat ettől is.

Foszfátot nem pótoltam az elején, de 2 napja az is megy 1,5-2 ml naponta. Ez sok?
1,5-2 ml naponta az nem sok. Én a 20 literesbe naponta 2x2,5..5ml-t töltöttem az első hetekben... persze állatok nélkül és időnként mérve.
Jól látom, hogy foszfát mérés nem történt még?

nyiss egy naplót neki, érzésre ez hosszabb konzultáció is lehet :).
Ez pedig vitathatatlanul jó ötlet :) ahogy szerintem az összes többi ötleted is.
 
Sziasztok!

10 napja indítottam az első akváriumom. Rendesen beindult az algásodás. Ezek milyen algák?
Ez rengeteg mindent ellepett olyan mint a pókháló (nézem én ezt zöld békanyálnak vagy haj algának de minél többet keresgetem, hogy mi lehet annál többet látok bele :) ):

Szia!

Az első két képen lévő szerintem Rhizoclonium - indítás után találkoztam már én is vele, a szűrés éretlensége és a nem megfelelő áramlást tudtam felelőssé tenni érte. A baci kultórát told nyugodtan tovább is, mint ahogy a gyártó ajánlja, csak jót tudsz tenni vele.
Az egész alakos fotókon úgy tűnik, hogy a kifolyó az esőztetővel szembeni falon van a diffusorral átellenben. Szerencsésebb az áramlás szempontjából, ha ugyanazon a falon van, így a víznek teljesen körbe kell mennie az akván, mielőtt kiszippantódik a szűrőbe. Ha rosszul láttam a fotón, akkor bocsi, nem szóltam. Ezt az algát egy kis hydrogenperoxidos gyengítés után a garnéláim felzabálták. Miután az áramlást optimalizáltam és beállt a szűrés is, nem jött vissza.

A többi képen szép pont algák láthatóak, a foszfát hiány ékes bizonyítékai. Sanszos, hogy az aktív talaj nullára szívta a Macroból a foszfátot. Ha bármelyik tápanyag hiányzik, a növény a többi tápanyagot sem fogja tudni érdemben hasznosítani, ezért lehet a nitrát 25 körül. Az optimális nitrát-foszfát arány 10:1 körül van. Amit én tennék: csökkenteném a nitrátot (macro tápot csak minimálisan adnék, amíg be nem áll az arány) és vele párhuzamban tolnám a foszfátot, amíg nem telítődik a talaj. Ekkora akvába az 1-2 ml foszfát pimfli. Nálam a 150 l-es akvába több mint 1 hétig kellett 10-12 ml foszfátot locsolnom, hogy végre maradjon is a vízben valami, mindezt úgy, hogy sokkal kevesebb volt az aktív talajom.
Érdemes lenne még vas tesztet is beszerezned, ha a 0 foszfát mellé sok a vas, az még tovább ront a helyzeten. Amíg nincs mérhető foszfát, addig a microt is visszavenném.
A nitrát szint csökkentésében az úszó növények is tudnak segíteni - ha nagyobb levelűt teszel bele, könnyű lehalászni, ha már nincs szükség rá.

A világítási idő csökkentése mellett én a fényerő csökkentését is javasolom, amíg fennáll a foszfát hiány. Ahogy beállnak a tápanyagszintek, lehet feljebb menni a fényerővel.
 
Szia!

Az első két képen lévő szerintem Rhizoclonium - indítás után találkoztam már én is vele, a szűrés éretlensége és a nem megfelelő áramlást tudtam felelőssé tenni érte. A baci kultórát told nyugodtan tovább is, mint ahogy a gyártó ajánlja, csak jót tudsz tenni vele.
Az egész alakos fotókon úgy tűnik, hogy a kifolyó az esőztetővel szembeni falon van a diffusorral átellenben. Szerencsésebb az áramlás szempontjából, ha ugyanazon a falon van, így a víznek teljesen körbe kell mennie az akván, mielőtt kiszippantódik a szűrőbe. Ha rosszul láttam a fotón, akkor bocsi, nem szóltam. Ezt az algát egy kis hydrogenperoxidos gyengítés után a garnéláim felzabálták. Miután az áramlást optimalizáltam és beállt a szűrés is, nem jött vissza.

A többi képen szép pont algák láthatóak, a foszfát hiány ékes bizonyítékai. Sanszos, hogy az aktív talaj nullára szívta a Macroból a foszfátot. Ha bármelyik tápanyag hiányzik, a növény a többi tápanyagot sem fogja tudni érdemben hasznosítani, ezért lehet a nitrát 25 körül. Az optimális nitrát-foszfát arány 10:1 körül van. Amit én tennék: csökkenteném a nitrátot (macro tápot csak minimálisan adnék, amíg be nem áll az arány) és vele párhuzamban tolnám a foszfátot, amíg nem telítődik a talaj. Ekkora akvába az 1-2 ml foszfát pimfli. Nálam a 150 l-es akvába több mint 1 hétig kellett 10-12 ml foszfátot locsolnom, hogy végre maradjon is a vízben valami, mindezt úgy, hogy sokkal kevesebb volt az aktív talajom.
Érdemes lenne még vas tesztet is beszerezned, ha a 0 foszfát mellé sok a vas, az még tovább ront a helyzeten. Amíg nincs mérhető foszfát, addig a microt is visszavenném.
A nitrát szint csökkentésében az úszó növények is tudnak segíteni - ha nagyobb levelűt teszel bele, könnyű lehalászni, ha már nincs szükség rá.

A világítási idő csökkentése mellett én a fényerő csökkentését is javasolom, amíg fennáll a foszfát hiány. Ahogy beállnak a tápanyagszintek, lehet feljebb menni a fényerővel.
Köszi! Tényleg nem akarom szét OFF-olni a topic-ot így indítottam naplót. https://akvakertesz.hu/threads/elso-remelem-nem-utolso.8897/
 
jo a tippem, es ez staghorn, vagy beneztem (mert ami fotokat talalok, azokon nem ilyen sotet a szine)?
 

Attachments

  • 28E78113-58C9-45AB-A808-5F167F5CC873.jpeg
    28E78113-58C9-45AB-A808-5F167F5CC873.jpeg
    248.2 KB · Megtekintések: 33
  • C7B4AF29-07FF-433C-A519-53C8F35BF8B1.jpeg
    C7B4AF29-07FF-433C-A519-53C8F35BF8B1.jpeg
    211.5 KB · Megtekintések: 29
  • 9FD35846-9864-4A86-A12B-AB71EE5B0ED6.jpeg
    9FD35846-9864-4A86-A12B-AB71EE5B0ED6.jpeg
    286.2 KB · Megtekintések: 33
Annak látszik. Nincs egy kis ammónia csúcsod?
kb 2 hónapja duszihádot indítottam a parvula ellen, és kigazoltam - gondolom az akkor megbolygatott talajból jött, mert az után jelentkezett. viszont nem terjed de nem is tudok megszabadulni tőle. nyomok rájuk napi szinten seachem excelt fecskendővel, de pont leszarják - az akvárium meg kicsi 30-as, easycarbo-val nem merek kísérletezni ilyen kis liternél :/
 
Back
Oldal tetejére