• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Építsünk akváriumvezérlőt Arduino-ból

Csináltam néhány képet az enyémről. Ha már szétszedtem. Besült az egyik relé... Mégis az omron lett volna a jó választás... Amúgy kattog, de mindkét pólus zárt. Még jó, hogy a világításom automatikusan kikapcsol.



 
Akkor összegzésbe, mennyibe kerülhet egy lcd-s led-ed vezérlő szabályzó ami tudja a naplemente hatást?
 
Akkor összegzésbe, mennyibe kerülhet egy lcd-s led-ed vezérlő szabályzó ami tudja a naplemente hatást?
Erősen függ attól, hogy mit kell tudnia. Nekem külön van a LED szalag vezérlő. Bármikor használható kapcsolóórával is. A vezérlő is csak ki-be kapcsolja, a naplementét/felkeltét a kis panel tudja (méri az időt, alkalmazkodik). Ennek ára uC 550HUF + FET 350HUF + nyák, poti, egyebek max 600HUF kb 1500 összesen. Persze a legolcsóbb Arduino panellel is megoldható.

Az LCD-s vezérlő már összetettebb, nálam valahogy így néz ki:

Atmega8/88 bár én így utólag minimum Atmega16-ost ajánlok 1000-1200HUF
LCD 1600HUF
EEPROM 300-600HUF
óra IC 300-500HUF
4db relé 2 áramkörös 550 * 4 = 2200HUF (nekem 3 relés),
MCP1541 fesz. referencia IC 163HUF
78L05 50HUF
B800S diódahíd 78HUF
nyomógombok 3x50 = 150HUF
műszerdoboz 1084HUF
LM 2576T-ADJ 5V DC/DC, ha szeretnél szervókat is működtetni tápozáshoz/etetéshez 468HUF
trafó 1x9V 3,2VA 230V 1550HUF minimum ha szervók is vannak és egy legalább 4700uF kondi, mert amikor a szervók tápja bekapcsol, akkor egy pillanatra sok áramot vesznek fel
kb 1500HUF még a nyák és egyéb alkatrészek.

Ez megközelítőleg 10.000HUF. És még kell 3 vagy 4 dugalj, vezetékek. A vezérlő természetesen bővíthető hőmérővel ph szenzorral, stb...

Vagy ha csak a világítást kell vezérelni, értelem szerűen lehet ritkítani az alkatrészeket :D tehát marad az LCD, a uC (vagy arduino panel), egy kis táp az elektronikának és a kb 950HUF költségű LED vezérlő panel uC nélkül.

A költségek drasztikusan csökkennek ha külföldről rendeled amit csak lehet, illetve pár alkatrészt ki lehet termelni régi panelekből vagy kifogni a a chipcad kiárusításaiból.

Amúgy az előlapot nem babarózsaszínre akartam, hanem világos kékes színűre, de így jött ki a nyomtatóból. :)
A fólia alatt fehér papír van, mivel a nyomtató nem tud fehér színt.
 
Erősen függ attól, hogy mit kell tudnia. Nekem külön van a LED szalag vezérlő. Bármikor használható kapcsolóórával is. A vezérlő is csak ki-be kapcsolja, a naplementét/felkeltét a kis panel tudja (méri az időt, alkalmazkodik). Ennek ára uC 550HUF + FET 350HUF + nyák, poti, egyebek max 600HUF kb 1500 összesen. Persze a legolcsóbb Arduino panellel is megoldható.

Az LCD-s vezérlő már összetettebb, nálam valahogy így néz ki:

Atmega8/88 bár én így utólag minimum Atmega16-ost ajánlok 1000-1200HUF
LCD 1600HUF
EEPROM 300-600HUF
óra IC 300-500HUF
4db relé 2 áramkörös 550 * 4 = 2200HUF (nekem 3 relés),
MCP1541 fesz. referencia IC 163HUF
78L05 50HUF
B800S diódahíd 78HUF
nyomógombok 3x50 = 150HUF
műszerdoboz 1084HUF
LM 2576T-ADJ 5V DC/DC, ha szeretnél szervókat is működtetni tápozáshoz/etetéshez 468HUF
trafó 1x9V 3,2VA 230V 1550HUF minimum ha szervók is vannak és egy legalább 4700uF kondi, mert amikor a szervók tápja bekapcsol, akkor egy pillanatra sok áramot vesznek fel
kb 1500HUF még a nyák és egyéb alkatrészek.

Ez megközelítőleg 10.000HUF. És még kell 3 vagy 4 dugalj, vezetékek. A vezérlő természetesen bővíthető hőmérővel ph szenzorral, stb...

Vagy ha csak a világítást kell vezérelni, értelem szerűen lehet ritkítani az alkatrészeket :D tehát marad az LCD, a uC (vagy arduino panel), egy kis táp az elektronikának és a kb 950HUF költségű LED vezérlő panel uC nélkül.

A költségek drasztikusan csökkennek ha külföldről rendeled amit csak lehet, illetve pár alkatrészt ki lehet termelni régi panelekből vagy kifogni a a chipcad kiárusításaiból.

Amúgy az előlapot nem babarózsaszínre akartam, hanem világos kékes színűre, de így jött ki a nyomtatóból. :)
A fólia alatt fehér papír van, mivel a nyomtató nem tud fehér színt.

Köszönöm. tudnál küldeni egy privit az elérhetőségeddel nekem?! előre köszönöm

Jah és még egy kérdés, megoldható ennek a mérésével esetleg sókoncentrátum, mert nekem brakk vizem van.
 
Utoljára módosított:
Csinált már valaki átfolyási sebesség mérőt? Ha igen akkor mennyibe jött ki neki és mennyiért tudna egyet vállalni?
 
Nos, több heti próbaüzem után múlt szombaton élesben is üzembe lett állítva a vezérlő.
Az eredeti programhoz képest több változás lett, kisebb finomítások.

Nagyon tetszik a vezérlőd. Már egy jó ideje én is hasonló megvalósításon töröm a fejem. Jelenleg OMRON ZEN vezérli az akváriumokat (köszönet Victor-nak a kezdeti segítségért). Világítás 2 fokozat, naplemente-napfelkelte ledekkel lépcsőzve, levegő, Co2, UV, etetés (szűrők időzítése), hűtés, fűtés, tápozás (macro, micro, carbo).
A nemzetközi aukciós oldalról megrendeltem már szinte minndent, és az ünnepek alatt építést tervezek. Hozzájárulásoddal felhasználnám a programod, mivel ez a terület még nem az erősségem :(.
Kérlek amennyibe van újabb program verziód, esetleges jó/rossz tapasztalatod, jó tanácsod, mit csináljak és mit ne........ oszd meg velem. :bookworm: (y)
Köszönettel: Adrián (nagyharcos@freemail.hu)
 
<az ünnepek alatt építést tervezek. Hozzájárulásoddal felhasználnám a programod, mivel ez a terület még nem az erősségem :(.
Kérlek amennyibe van újabb program verziód, esetleges jó/rossz tapasztalatod, jó tanácsod, mit csináljak és mit ne........ oszd meg velem. :bookworm: (y)
Köszönettel: Adrián (nagyharcos@freemail.hu)
Szia,
Természetesen, azért raktam ki, aki akarja, merithet ötletet belőle.
Tapasztalatok: Most már jó ideje megy, meg vagyok elégedve vele.
Kisebb gondok voltak-vannak vele. Most (ősszel) jött elő, hogy időnként újraindul a vezérlő. Ez zavaró, mert co2 relé csattan, elenged, újra meghúz, világítás elalszik egy pillanatra.
Végül rájöttem, a fűtés zavar be. Be ill. kikapcsoláskor valami zavart okoz, miatta indult újra. Átkábeleztem a 230V vezetékeit, most jobb. De még mindig, már csak átlag naponta kb. 1-szer rebootol a cucc. Valószinüleg szét kell szedni, és egy nagyobb elkót rakok a tápfesz-re, ahol a vezérlő megkapja, illetve van egy másik, remélhetőleg jobb alkatrészekből épült arduino-m, majd arra lecserélem.
Az még a nyár elején kiderült, téves volt a koncepcióm, hogy a hűtés a nappali világítás tápjáról megy. Sajnos kevés csak addig járatni a ventit, amíg világítás is van.
Ezért a hűtőventi az továbbra is a külső időzítőről ment nyáron. Sajnos ahhoz eléggé át kell variálni a dolgokat, hogy egy nagyobb 12V-os tápról mehessen minden, világítás, hűtés.
A legutolsó progi verziót elküldöm a privát mail-edre. Üdv, RJ.
 
Utoljára módosított:
Szia,
Természetesen, azért raktam ki, aki akarja, merithet ötletet belőle.

Köszönöm a választ és a progit! Átnézem és tanulok belőle. Ha valami nem világos zaklathatlak kérdéseimmel? Előre is köszönöm.
A fűtés okozta zavart lehet ki lehetne iktatni szilárdtest relékkel. A fűtésnél elég erős lökést kap a rendszer. Ez csak egy tipp.
Üdv: Adrián
 
Köszönöm a választ és a progit! Átnézem és tanulok belőle. Ha valami nem világos zaklathatlak kérdéseimmel? Előre is köszönöm.
A fűtés okozta zavart lehet ki lehetne iktatni szilárdtest relékkel. A fűtésnél elég erős lökést kap a rendszer. Ez csak egy tipp.
Üdv: Adrián
Természetesen kérdezhetsz, ha tudok, akkor válaszolok is. :)
Sajnos, valószinüleg magában a fütőtestben lévő bimetál, mikor kapcsol, az zavar be. De meg lesz oldva valahogy. Csak szét kell szedni a cuccost, amitől ódzkodom :confused:
 
Sziasztok!
Én csak egy egyszerű ledszalaghoz szeretnék napkelte/napnyugta szimulációt készíteni. Ebben esetleg tudnátok segíteni?
Üdv, Peti
 
Sziasztok!
Én csak egy egyszerű ledszalaghoz szeretnék napkelte/napnyugta szimulációt készíteni. Ebben esetleg tudnátok segíteni?
Üdv, Peti
Hol akadtál el?
(ha a google-be beírod, hogy: LED arduino moonlight, akkor egy rakás leírást találsz forráskóddal, kapcsolási rajzzal..mindennel)

Ha csak a kérdésedre várod a választ, akkor: igen
 
Hol akadtál el?
(ha a google-be beírod, hogy: LED arduino moonlight, akkor egy rakás leírást találsz forráskóddal, kapcsolási rajzzal..mindennel)

Ha csak a kérdésedre várod a választ, akkor: igen
Nem nagyon találtam a google-ben...esetleg valami konkrét oldalt tudnál ajánlani ahol részletesen le van írva az építés?

Köszi!
 
Talán nézd meg ezt:
&bull; View topic - DIY LED CONTROLLER (Sunrise and Sunset feature)

esetleg még rákereshetsz így "arduino led sunrise sunset".

Egy használható programnak, programszakasznak, egy esetleges későbbi megvalósítás miatt én is örülnék, mivel a legtöbb ilyen netről letöltött program ellenőrzéskor hibát ír ki, és sajna az előbbi linken szereplő progi is ilyen. Ha jól nézem ez még 1.0-ás verzióban íródhatott, ilyen régit fordítópogit nemigazán találok már, sajna az újabbak, mint az én 1.03-asom meg a régiben megírtakat nem érti, és milliónyi hibát ír ki.
Szóval ha van valakinek egy kis ideje, esetleg tudna bemásolni egy kisebb programot, csak annyi kellene, hogy x időben bekapcsol és pl 30 perc alatt éri el a max fényerőt, majd ugyanezt délutáni időben visszafelé.
 
Talán nézd meg ezt:
&bull; View topic - DIY LED CONTROLLER (Sunrise and Sunset feature)

esetleg még rákereshetsz így "arduino led sunrise sunset".

Egy használható programnak, programszakasznak, egy esetleges későbbi megvalósítás miatt én is örülnék, mivel a legtöbb ilyen netről letöltött program ellenőrzéskor hibát ír ki, és sajna az előbbi linken szereplő progi is ilyen. Ha jól nézem ez még 1.0-ás verzióban íródhatott, ilyen régit fordítópogit nemigazán találok már, sajna az újabbak, mint az én 1.03-asom meg a régiben megírtakat nem érti, és milliónyi hibát ír ki.
Szóval ha van valakinek egy kis ideje, esetleg tudna bemásolni egy kisebb programot, csak annyi kellene, hogy x időben bekapcsol és pl 30 perc alatt éri el a max fényerőt, majd ugyanezt délutáni időben visszafelé.
Sajnos semmi használhatót nem találtam... milyen Arduino lapot érdemes venni? Ha jól láttam akkor van kivehető mikrovezérlős és fix SMD-s. Illetve az óra modulon kívül mi szükséges még a ledszalag vezérléshez? Ha nem bonyolult, akkor esetleg még egy vízhőfok mérőt is beépítenék, ehhez viszont már LCD kijelző is kell.
Valami bevásárlólista szerűséggel esetleg ki tudna segíteni valaki? :)

Kösziköszi
 
Ezt a témát már végigolvastad az elejétől ? Én az csak belekotnyeleskedtem a dologba, de Rodenj egész komoly rendszert rakott össze, van minden alkatrészlista program...
Építsünk akváriumvezérlőt Arduino-ból | Page 3 | Magyar Akvakertész Fórum
Arduinoból szerintem elég lesz neked is egy Uno, szabadon gyártható ezért vagy 150-en gyártják is világszerte azt veszed meg amelyik szimpatikus, de LED-jeid fényerőszabályzásához mindenképpen kell venned mosfet panelt is.

Végre találtam 1.00-ás Arduino szoftvert :D ezzel mennek a netről letöltött régebbi programok
http://files.arduino.cc/downloads/arduino-1.0-beta1.zip
 
Utoljára módosított:
Sajnos semmi általam érthető leírást nem találtam a keresőoldalon...
Nagyjából mindent megtaláltam viszont az aukciós oldalon a rendszerhez, de a mosfet panelt nem...erre esetleg egy típust tudnál írni? 5050 és 3528 ledszalaghoz kellene. 4 féle színben. (hidegfehér, melegfehér, zöld, piros)

Esetleg valaki egy ehhez való bevásárlólistát tudna írni nekem? Vagy ha van akkor dokumentációval, programmal...stb.
Amit a rendszernek tudnia kellene az a napkelte, napnyugta szimulálás és vízhőfok mérés. Semmi más extra.

Sajnos csak nagyon alap szinten értek az elektronikához, ezért van szükségem a szájbarágós változatokra :)

Köszönöm előre is a segítséget!
 
Sajnos semmi általam érthető leírást nem találtam a keresőoldalon...
Nagyjából mindent megtaláltam viszont az aukciós oldalon a rendszerhez, de a mosfet panelt nem...erre esetleg egy típust tudnál írni? 5050 és 3528 ledszalaghoz kellene. 4 féle színben. (hidegfehér, melegfehér, zöld, piros)

Esetleg valaki egy ehhez való bevásárlólistát tudna írni nekem? Vagy ha van akkor dokumentációval, programmal...stb.
Amit a rendszernek tudnia kellene az a napkelte, napnyugta szimulálás és vízhőfok mérés. Semmi más extra.

Sajnos csak nagyon alap szinten értek az elektronikához, ezért van szükségem a szájbarágós változatokra :)

Köszönöm előre is a segítséget!


Ne vedd sértésnek, de szerintem egy pénzkidobás lenne részedről ez az egész, ha már az alkatrészek listájánál elakadsz. Ugyan az arduino nagyságrendeket könnyít egy sima mikrovezérlő programozásához képest, de azért nem annyit, hogy megveszed összedugod és már működik is. Persze, ha nem ez a cél hanem meg szeretnéd tanulni, akkor jó alkalom lehet, bár erre nem ez a fórum a legalkalmasabb.
Ha egy picit értessz a logikai kapuk és egyebek működéséhez, lehet hogy jobban járnál, ha vennél egy egyszerű plc-t amit létrával tudsz programozni.
Vagy rábíznád egy hozzá értő szakemberre aki elkészíti neked. Egyéni véleményem a naplemente-napkelte effektről: Azon kívűl, hogy jópofa semmi értelmét nem látom.
 
Ne vedd sértésnek, de szerintem egy pénzkidobás lenne részedről ez az egész, ha már az alkatrészek listájánál elakadsz. Ugyan az arduino nagyságrendeket könnyít egy sima mikrovezérlő programozásához képest, de azért nem annyit, hogy megveszed összedugod és már működik is. Persze, ha nem ez a cél hanem meg szeretnéd tanulni, akkor jó alkalom lehet, bár erre nem ez a fórum a legalkalmasabb.
Ha egy picit értessz a logikai kapuk és egyebek működéséhez, lehet hogy jobban járnál, ha vennél egy egyszerű plc-t amit létrával tudsz programozni.
Vagy rábíznád egy hozzá értő szakemberre aki elkészíti neked. Egyéni véleményem a naplemente-napkelte effektről: Azon kívűl, hogy jópofa semmi értelmét nem látom.
Nem szokásom a sértődés :) Véleményem szerint a napkelte/napnyugta effektnek a halakra nézve elég nagy jelentősége van. gondolj csak bele, mikor korán reggel fekszel az ágyban és valaki hirtelen felkapcsolja a lámpát. neked se kellemes érzés. ráadásul a halak sokk ijedősebbek mint az emberek. szerintem a hirtelen fényhatás nincs rájuk jó hatással. De ez az én magán véleményem :)

Az elektronikai részénél meg igazából csak a programozáshoz nem értek...de szerintem ez egy jó lehetőség a tanulására. Meg persze én nem akarok ezzel foglalkozni, csak egy ilyen világítást szeretnék. Így nem gondolom, hogy mélyebben bele kéne másznom a programozás világába :)

De azért köszönöm a válaszodat és várom a további segítséget, véleményeket...stb. :)
 
Sajnos semmi általam érthető leírást nem találtam a keresőoldalon...
Nagyjából mindent megtaláltam viszont az aukciós oldalon a rendszerhez, de a mosfet panelt nem...erre esetleg egy típust tudnál írni? 5050 és 3528 ledszalaghoz kellene. 4 féle színben. (hidegfehér, melegfehér, zöld, piros)
Esetleg valaki egy ehhez való bevásárlólistát tudna írni nekem? Vagy ha van akkor dokumentációval, programmal...stb.
Amit a rendszernek tudnia kellene az a napkelte, napnyugta szimulálás és vízhőfok mérés. Semmi más extra.
Sajnos csak nagyon alap szinten értek az elektronikához, ezért van szükségem a szájbarágós változatokra :)
Köszönöm előre is a segítséget!

Lehet, hogy jobban mint én, nekem ugyanis nem is villamossági a szakmám, esztergályos vagyok ( na most biztos röhögnek a hozzáértők :p), de azért kísérletképp össze tudtam dobni egy egyszerűbb rendszert (lásd mindjárt a téma elején). de nálam egyenlőre marad az Omron zen akváriumvezérlésnek.
Azért írtam, hogy olvasd el az egész témát, mert itt arra kértem mindenki, hogy ha épít ilyent, akkor lehetőleg ossza meg az alkatrészlistát, és a programját is , az előbbi linken Rodenj meg is tette fényképekkel. Mos-fet modult (Mour Channel 4 Route MOSFET Button IRF540 V2.0+ MOSFET Switch Module Arduino) amúgy nemzetközi aukciós oldalon lehet beszerezni, ha fényerőszabályzást szeretnél. De osztom Feinadam véleményét a napfelkelte naplemente funkcióról, ezért maradtam én is inkább a PLC-nél
Programozás szempontjából egyszerűbb megoldás:
Akvárium elektromos vezérlő kicsit másképp | Page 2 | Magyar Akvakertész Fórum
 
Lehet, hogy jobban mint én, nekem ugyanis nem is villamossági a szakmám, esztergályos vagyok ( na most biztos röhögnek a hozzáértők :p),
Aki látta, miket csináltál, (DIY szaki ) nem röhög, az biztos. Hanem tisztelettel tekint rád és munkáidra.
Én is neked köszönhetem, hogy belekezdtem az aruino-s vezérlőmbe. Ami kiválóan működik azóta is.
 
Back
Oldal tetejére