• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első túlfolyós próbálkozás

Amit tegnap nem irtam le. Valahogy ki ment a fejembol. Szoval szamomra aggodalomra ad okot a magas ph ingadozas estetol reggelig. Napkozben ugye 200bpp-vel megy a diffuser es tolja a bubikat. Ezzel leviszi a ph szintet olyan 6.82-ig kb. Ha ejszakara hagyom a reaktort automatan bekapcsolni, akkor kb 7.3 kozul megall. Ha kikapcsolom ejszakara a reaktort siman felmegy 7.6-7.7-ig a PH. Tartok tole, hogy ekkora ingadozas ilyen rovid ido intervallumban nem tesz jot az halaknak hosszu tavon. Lehet ejszakara nagyobb intenzitassal kellene jaratnom a reaktort, hogy legalabb 7.1-7.2 korul maradjon a ph. Bar azon is gondolkodtam, hogy a szenzort kellene mas helyre tennem. Jelenleg a szuro akvariumban van, pont a szuro anyagok utani kiaramlo nyilas elott. Szoval mindig aramlasban van, nem allo vizet mer.

A természetben a pH simán ingagozik 1-1,5 egységet, csak ott pont fordítva, mint az akváriumban: nappal magas, mivel a fotoszintézis miatt a CO2 szint lemegy, éjjel/hajnalban alacsony, amikor a CO2 feldúsul.

mert egyre jobban kezdem elvesziteni a bizalmamat az also polcos szuressel kapcsolatban

Nem az alsópolcos megoldás a hibás, hanem maximum a kialakítása. A plug-n-play az egyszerűbb, hiszen megoldásokat kapunk, míg a DIY-nél meg olyan megfontolásokat kell tenni, amikre a plug-n-play esetén nincs szükség, így sokkal kevesebb a referencia is. Ez a kísérletezés vagy életet valakit, vagy gátol/blokkol. A legelső szűrőakvás növényesemnél vért izzadtam, minden(!) algával találkoztam, de aztán csak-csak kiderült, hogy nem (csak) a szűrés volt a problémák forrása... :)
 
A legelső szűrőakvás növényesemnél vért izzadtam, minden(!) algával találkoztam, de aztán csak-csak kiderült, hogy nem (csak) a szűrés volt a problémák forrása... :)

Az a fura, hogy az en elso novenyesemmel semmi gond nem volt. Se co-t nem hasznaltam se tapozast jo ideig es megis nagyon jol mukodott. Sot meg se terveztem csak bedobaltam mindent egy adag soderre aztan annyi. Ezt meg gondosan tervezgettem es epitettem fel. (Teszem hozza hogy a meglevo tudasommal)
De ahogy jonnek az ujabb es ujabb gondok ugy fejlesztem es tokeletesitem tovabb a rendszert. Hat most az agancsalga szivat. Valami nem ok, csak nem tudok rajonni hogy mi :D

Itt van a DIY megoldas hogy a tulfolyos rendszert hogy vittem le also szivasra. De azert csinaltam felulre is befolyokat hatha esetleg valami eltomitene az also lyukakat aztan nehogy tulcsorduljon a cucc.
A kek cso le lesz cserelve feketere mielott valaki meg szolna. Ez meg csak egy kiserleti megoldasnak indult kekkel.

25709828-50E2-4BDA-82C2-068BAA712D3E.jpeg C88EE919-CAD7-4CEC-80B0-2BA18076E5C2.jpeg
 
Egyenlore ugy tunik, hogy a takaritas nem valt be. Igaz, hogy csak 4 nap telt el maig, de tegnap reggeltol estig az agancsalgak megmaradt mennyisege is siman megduplazodott. Lehet finoman is fogalmaztam. Modositottam kicsit a befujo csovek iranyan, es athelyeztem a co2 diffusert is. Inkabb attol tartok, hogy meg mindig a keringessel lesznek gondok. Sot a sejteseim kozott a tul eros keringes is szerepel. Lehet azert terjed ennyire ez a szemet, mert tul nagy a sordras az akvaban, es a novenyek nem tudjak felvenni rendesen a tapanyagot.
Bar ez azert is fura, mert szepen fejlodik minden. Nincs rohadas, elszinezodes vagy mas problema a novenyek kozott. Az ammonia szint nagyon minimalis.
Nem tudom mi lehet a gond :mad:
 
Biztosan jelentem, hogy a takaritas nem valt be. Nemhogy javult volna, inkabb romlott. Egyre rosszabb a helyzet, es otletem sincs mivel van a gond. ket napja elkezdtem mikro makro tapot adagolni es a fenyt is vissza allitottam 85% erossegre napi 7 oraban. Meg egy utolso modositas lesz a befulyo agakon es a reaktort is vissza teszem az also polcos felnyomo cso egyik agara, a masik agra pedig megy egy JBL kulso diffuzer, mert az akvaban levo difit sehogy sem sikerul ugy beallitani, hogy a keringes is jo legyen, es a co is rendesen elkeveredjen. A kulso szurore pedig szerelek egy csapot amivel vissza fogom az erejet legalabb 50% koruli ertekre. Jelenleg a reaktor fogja vissza, de az meg tulzottan, folyamatosan alacsony atfolyassal riaszt nekem :)

Egyenlore ebben az allapotban fogom jaratni, es meglatjuk mi tortenik. Amit tudok mehanikusan kipucolok, es varom az eredmenyt. Vizcserevel lehet vissza allok heti kettore es nem sima RO vizet fogok hasznalni, hanem csapvizet is keverek bele 1/3 reszben. Amig igy csinaltam nem volt gond. Miota sima RO megy azota jott elo az agancs. Teljesen logikatlan. Nem tudom mi nem jo :)
 
Utoljára módosított:
Eleg volt a szivasbol :) Elkepeszto mertekben terjedt el az akva egyes reszein az agancsalga. Akarhogyan allitottam a keringest, valamelyik reszen mindig noni kezdett. A CO2 ket palackkal ment egyszerre es igy is keves volt a szint. A kovetkezo ket hetre lekapcsoltam az also polcos szurest az akvarol. Egyenlore nem szamolom fel, hanem tovabb keringetem a vizet benne, par ujonnan vasarolt novennyel es garnelakkal egyutt. A displayen csak a kulso szuro megy es egy co2 diffuzer. Az aramlas teljesen jonak latszik. Az akva jobb felso oldalara tettem az esoztetot ami teljesen ateri az egesz oldalt. A befujas iranyat ugy allitottam be, hogy egy picit azert mozogjon a viz felszin, de ne tul erosen, hogy a co-t se kavarja ki tul hamar a vizbol. Ugyanerre az oldalra kozepre helyeztem el a beszivo csovet is, igy most nagyjabol megvan a kor-koros aramlas fentrol lefele. A diffuzer az ellentetes oldalon kapott helyet, es lathatoan eleg jol elkavarja a bubikat az aramlas. Ezen meg lehet picit modositok, majd meg meglatom.
 
Tortent nemi valtozas ismeteltem. Veglegesitettem az also polcos szures meneszteset. Miota csak a kulso szuro uzemel, kezd latszodni az agancsalga hatterbe szorulasa. Meg nem sikerult teljesen kiirtanom, de mar lenyegesen kevesebb van belole es ugy tunik nem is nagyon akar ujabb helyeken megjelenni. Eddig ket agon ment az ossz bubi szam volt olyan 330 korul es ugy is meg sotet zoldet mutatott a DC. Jelenleg 1 diffuzer megy 90-100 bpm-el es szep vilagoszold. A szuro aku szetszedese soran kb 50-80 apro garnelat sikerult ossze gyujtenem akik jol ereztek magukat a szivacsok es egyeb szuro anyagok kozott. Ugy gondoltam ha mar felszabadult az akvarium, berendezem egy kis garnela neveldenek. Kapott egy sima apro szemu fekete aljzatot, par novennyel, egy kis eheim 350-es lehabzoval es beuzemeltem a 2215-osomet is amit az akvariumbol kinyert - mar beallt - szuroanyagokkal toltottem fel. Vilagitasnak egyenlore az egyik A80-as Kessil-t es probakent vettem melle egy Chihiros C361-es ledet is, ami ha bevalik, akkor levaltja majd a kessilt.
Fenykepet is hamarosan teszek fel, csak varok meg par napot, hogy teljesen letisztuljon.
 
Tortent nemi valtozas ismeteltem. Veglegesitettem az also polcos szures meneszteset. Miota csak a kulso szuro uzemel, kezd latszodni az agancsalga hatterbe szorulasa. Meg nem sikerult teljesen kiirtanom, de mar lenyegesen kevesebb van belole es ugy tunik nem is nagyon akar ujabb helyeken megjelenni. Eddig ket agon ment az ossz bubi szam volt olyan 330 korul es ugy is meg sotet zoldet mutatott a DC. Jelenleg 1 diffuzer megy 90-100 bpm-el es szep vilagoszold. A szuro aku szetszedese soran kb 50-80 apro garnelat sikerult ossze gyujtenem akik jol ereztek magukat a szivacsok es egyeb szuro anyagok kozott. Ugy gondoltam ha mar felszabadult az akvarium, berendezem egy kis garnela neveldenek. Kapott egy sima apro szemu fekete aljzatot, par novennyel, egy kis eheim 350-es lehabzoval es beuzemeltem a 2215-osomet is amit az akvariumbol kinyert - mar beallt - szuroanyagokkal toltottem fel. Vilagitasnak egyenlore az egyik A80-as Kessil-t es probakent vettem melle egy Chihiros C361-es ledet is, ami ha bevalik, akkor levaltja majd a kessilt.
Fenykepet is hamarosan teszek fel, csak varok meg par napot, hogy teljesen letisztuljon.
Sajnálom, hogy nem jött össze. Nekem tetszik minden próbálkozás, új út keresés, a kitaposot ösvény elhagyása. Ezúttal csak tapasztalatot nyertél.
Azért mérget nem venék rá, hogy egyértelműen a túlfolyós szűrőd volt az oka az agásodásnak, hiszen rengetegen küzdünk agancs és miegyéb algával, pedig nincs túlfolyós szűrőnk. ... és még az ellenpróbát sem venném bizonyított ténynek, hogy a külső szűrő használata miatt csökken az algád.
 
Sajnálom, hogy nem jött össze. Nekem tetszik minden próbálkozás, új út keresés, a kitaposot ösvény elhagyása. Ezúttal csak tapasztalatot nyertél.
Azért mérget nem venék rá, hogy egyértelműen a túlfolyós szűrőd volt az oka az agásodásnak, hiszen rengetegen küzdünk agancs és miegyéb algával, pedig nincs túlfolyós szűrőnk. ... és még az ellenpróbát sem venném bizonyított ténynek, hogy a külső szűrő használata miatt csökken az algád.

Nekem az a gyanum, hogy ezzel a szuresi teknikaval azt ertem el, hogy a displaybol lefolyt vizbol teljesen kioldottam a co2-t. A felerkezo viz teljesen co mentesen erkezett az akvaba, es akarhogy allitottam a befulyo csoveket, ami azok utjaba kerult ott az agancsalga totel elszaporodott. Kb ezeken a reszeken a co szint a nullaval volt egyenlo. Persze nem tudom ezt semmivel 100%-osan bizonyitani, de erre gyanakszom, mivel 300bpm felett se tudtam megfelelo mennyisegu co-t juttatni a vizbe. Most meg alig 100-as ertek mellett is siman jo a mennyiseg. Talan most egyenletesebb a viznek a tapanyag eloszlasa is. Nem tudom mi lehetett a gond, de miota kivontam a forgalombol, megindult a javulas.
 
Nekem az a gyanum, hogy ezzel a szuresi teknikaval azt ertem el, hogy a displaybol lefolyt vizbol teljesen kioldottam a co2-t. A felerkezo viz teljesen co mentesen erkezett az akvaba, es akarhogy allitottam a befulyo csoveket, ami azok utjaba kerult ott az agancsalga totel elszaporodott. Kb ezeken a reszeken a co szint a nullaval volt egyenlo. Persze nem tudom ezt semmivel 100%-osan bizonyitani, de erre gyanakszom, mivel 300bpm felett se tudtam megfelelo mennyisegu co-t juttatni a vizbe. Most meg alig 100-as ertek mellett is siman jo a mennyiseg. Talan most egyenletesebb a viznek a tapanyag eloszlasa is. Nem tudom mi lehetett a gond, de miota kivontam a forgalombol, megindult a javulas.

A megoldás Silence Master 1.0 névre hallgat ;) Még tesztelem, ha végleges lesz, publikálom... :)
 
Nekem az a gyanum, hogy ezzel a szuresi teknikaval azt ertem el, hogy a displaybol lefolyt vizbol teljesen kioldottam a co2-t. A felerkezo viz teljesen co mentesen erkezett az akvaba, es akarhogy allitottam a befulyo csoveket, ami azok utjaba kerult ott az agancsalga totel elszaporodott. Kb ezeken a reszeken a co szint a nullaval volt egyenlo. Persze nem tudom ezt semmivel 100%-osan bizonyitani, de erre gyanakszom, mivel 300bpm felett se tudtam megfelelo mennyisegu co-t juttatni a vizbe. Most meg alig 100-as ertek mellett is siman jo a mennyiseg. Talan most egyenletesebb a viznek a tapanyag eloszlasa is. Nem tudom mi lehetett a gond, de miota kivontam a forgalombol, megindult a javulas.
Távol álljon tőlem, hogy vitakozzak veled (miért is tenném?), de szeretném megjegyezni, hogy pl. a Green Akva is használ túlfolyós szűrőt, kb. 2 bubi/sec sebességű CO2 beoldással és nyomát sem láttam semmilyen algának, bármilyen irányból néztem. Az akvárium gyönyörű állapotban van. Erről beszélek:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=277&v=j6yIQTS-tdQ

Ugyan akkor, mellette van (volt) egy akvárium, amiben annyi ecset, fonal, meg ki tudja milyen alga volt, hogy a betelepített állatállomány és a teljes karbantartó szeményzet sem bírt vele. Ez kb. 2-3 hete volt, amikor ott jártam. Az akvárium alatt akkora külső szűrő van, hogy alig fért be a szekrénybe, CO2, világítás, szakmai tudás, minden csúcsminőségben.
Szóval... ;)
 
Távol álljon tőlem, hogy vitakozzak veled (miért is tenném?), de szeretném megjegyezni, hogy pl. a Green Akva is használ túlfolyós szűrőt, kb. 2 bubi/sec sebességű CO2 beoldással és nyomát sem láttam semmilyen algának, bármilyen irányból néztem. Az akvárium gyönyörű állapotban van.

Nem gondolnam hogy vitatkozol velem, sot a video lattan, felmerult bennem egy masik lehetseges problema is. Ha ez az akva a vidiben tenyleg mukodik rendesen mar honapok ota, akkor nalam a tul eros aramlas is a hibak koze sorolhato volt. Ha megnezzuk a vidiben szereplo akvat, kb meg sem mozdul a viz felszin, vagy a novenyek barmelyike. Ugyanott van a befuvo lili ahol a lefolyo is. Elkepzelni nem tudom, hogyan forgatja meg az akvarium ellentetes sarkaban levo vizet egy ilyen gyenge aramlas, azt pedig hogy a mulm hogyan tavozik a tulfolyon, az megint csak egy erdekes kerdes szamomra. En levittem alulra az egyik tulfolyonak a beszivo agat, de az sem volt elegendo. Az aljzat tisztitasnal brutal mennyisegu mocskot szivtam le folyamatosan. De lehet ez a kulcs, itt volt a hiba. Nalam a nagyobb novenyek mindegyike mozog valamennyire. Lehet nem tudnak elegendo tapanyagot felvenni a tul eros keringes miett?? es ennek a hatasara a tobblet tapanyagot az agancs hasznalja fel? Az is lehet hogy a talajjal is gond van? Eleg sok a kerdes ezen a teren, de most egyenlore maradok a kulso szuronel, legalabb is addig biztosan amig nem sikerul normalisan beallitani az akvat. A jelen beallitasok szerint, van javulas, igaz nagyon lassan. Par hetig biztosan nem valtoztatok semmin, mert eddig akarmit modositottam csak rosszabb lett, most eloszor van javulas.
 
Jol elfelejtettem a garnelas akvarol feltenni a kepet. Hat most potolom :)

005F0CCD-BD98-4A13-8AC6-2D154264798A.jpeg

58liter viz van benne es egyenlore jonak tunik. Amivel valoszinu hibat kovettem el, az az egyik noveny leultetese volt amit a display akvambol szedtem ki. Bar a viz es a szuroanyagok is ugyanabbol szarmaznak, szoval ha itt is megindul az agancsalga szaporodas akkor legalabb tudom, hogy miert. Amugy a novenyen amit levittem szinten volt agancs, sot most is van. Remeljuk a garnelak elbannak vele. Csak saccolni merem mennyien lehetnek, kb 60-70. Ebbol a fele meg csupan 2-3mm. Ha megnonek mennek fel :)
 
N
A garnélák nem igazán nyúlnak a agancshoz. Talán a amanók, ha le van carbózva, de az sem biztos.

Nem merem carbozni a pici akvat. Eddig egyszer adtam be kb 1ml-t es utana este 2 garnelam is elpusztult. Se elotte se azota nem volt veszteseg. Legalabb is a nagyobbak kozott.
 
Jol elfelejtettem a garnelas akvarol feltenni a kepet. Hat most potolom :)

View attachment 68005

58liter viz van benne es egyenlore jonak tunik. Amivel valoszinu hibat kovettem el, az az egyik noveny leultetese volt amit a display akvambol szedtem ki. Bar a viz es a szuroanyagok is ugyanabbol szarmaznak, szoval ha itt is megindul az agancsalga szaporodas akkor legalabb tudom, hogy miert. Amugy a novenyen amit levittem szinten volt agancs, sot most is van. Remeljuk a garnelak elbannak vele. Csak saccolni merem mennyien lehetnek, kb 60-70. Ebbol a fele meg csupan 2-3mm. Ha megnonek mennek fel :)

A képen le van engedve a vízből? Ha nem akkor figyelj arra hogy az eheim fűtő olyan része is a víz felett van aminek nem szabadna.
 
N


Nem merem carbozni a pici akvat. Eddig egyszer adtam be kb 1ml-t es utana este 2 garnelam is elpusztult. Se elotte se azota nem volt veszteseg. Legalabb is a nagyobbak kozott.
Melyik Carbo volt? Amikor anno Easy Life-ot használtam, nem volt gond. Átálltam az Excelre, az első adagnál (0.7 ml 30 literre) mindenki megkergült, menekülni akart. Most már a hülye garnéla beleúszik a löttybe és nincs tőle baja. Szerintem lassan szoktasd őket hozzá, előírt adag negyede RO-ban higítva, aztán pár naponta növelni az adagot.
 
Melyik Carbo volt?

Ugyanazt hasznaltam mint amit a nagy akvamba. Azt a lengyel cuccot. A fentivel nincs semmi gond. Ha nyomom az agancs pofajaba masnapra mar piros.

De akkor meg probalom easy carboval mert van meg belole itthon.
 
A képen le van engedve a vízből? Ha nem akkor figyelj arra hogy az eheim fűtő olyan része is a víz felett van aminek nem szabadna.

Egy kicsivel van csak leengedve de a futest a maxon sem lepi el. Szoval ez igy nem ok? Talan fent van a termosztatja? Furaltam is hogy 23-ra van beallitva es 26-os vizet csinal. Sajna mashogy nem fert el, kissebb futesem meg nincs. Akkor vennem kell egyet
 
Ugyanazt hasznaltam mint amit a nagy akvamba. Azt a lengyel cuccot. A fentivel nincs semmi gond. Ha nyomom az agancs pofajaba masnapra mar piros.

De akkor meg probalom easy carboval mert van meg belole itthon.
Egy próbát megér. :)
 
Back
Oldal tetejére