• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első próbálkozásom 40L-ben.

Ati89

Kertész tanonc
Üdv mindenkinek!

Úgy döntöttem, hogy készítek egy naplót a most elkészült növényes akváriumomnak. Ez az első nekifutásom, ahol igazán a növények vannak előtérben. Maga az akvárium már 2011 július óta üzemel, leginkább halas akváriumként. Aztán időközben belefutottam ebbe a fórumba, onnan pedig elkerülhetetlen volt az átalakulás. :)
Egy 40L-es gyári szettről van szó, amit szép lassacskán igazítottam az igényekhez. Mostanra sikerült beszerezni a legfontosabb dolgokat egy low-tech indításához, már csak a növények hiányoztak. Sajnos e téren volt egy kis gubanc, mert két növényt nem tudtak beszerezni az üzletben, kettő helyett pedig mást kaptam, ezenkívül egy kicsit eltúloztam a növények számát.

Adatok:

Akvárium: 40L (panoráma üveggel)
Világítás: 24W 6500K PowerCompact a gyári tetőben
Szűrés: EHEIM 2222
Tápozás: Green Aqua Micro és Macro, EasyCarbo: 1,5ml, 1,5ml, 1,5ml
CO2: Nincs
Talaj: Sera Floredepot + apró szemű riolit

Növények:

-Eleocharis parvula
-Anubias barteri var. nana
-Pogostemon helferi
-bacopa australis
-myriophyllum aquatica
-Cryptocoryne (?) ezt tenellusként kaptam a boltban... :crazy:

Állatok:

Jelenleg 2db hal maradt a halas korszakból, de szeretnék újakat, és garnélákat is.

Képek:

img0016res.jpg


img0012res.jpg
 
Pár építő jellegű kritikát szívesen fogadnék. :roll:
A tápozással, világítással, ültetéssel kapcsolatban például nem vagyok biztos benne, hogy jól csináltam.
 
Szia!

Nekem kicsit sötét ezzel a háttérrel, szerintem érdemes lenne megpróbálni valami világosabbal.
Nem igazán látszik, hogy az anubiast a talajba ültetted, vagy esetleg kőre van kötözve. Ha a talajban van, az nem biztos, hogy a legjobb, mert a gyökerei egy idő után berohadhatnak. Szerintem szebben mutatna valami fára, vagy esetleg kőre kötözve, illetve ezáltal kicsit a fényhez is közelebb lenne.

Ha valami ordas hülyeséget írtam, akkor majd úgyis kijavítanak, remélem. A tápozással kapcsolatban meg inkább nem nyilatkoznék. :)

Egyébként szép zöldek a növények, csak így tovább! :)
 
Szia!

A háttér nekem is sötétnek tűnik, de csak fekete kartonom volt itthon, megnézem majd, hogy mutat világoskékkel, vagy fehérrel.
Az anubiast elültettem a talajba, remélem nem lesz gond vele. :?

A növények egyelőre még tényleg zöldek, a legtöbbnek még az emers levelei vannak meg, remélem ilyen szépek lesznek mindig.
Üdv! :)
 
Az Anubiasnak a gyökerei a talajba fognak nőni előbb-utóbb mindenképpen. Csak a rizómát nem szabad(a levél és gyökér közötti rész) a talajba ültetni.
Érdemes lett volna agyagos talajjal indítani, azzal azért látványosabb a fejlődés és nagyobb a sikerélmény.
Illetve a parvulából még jónéhány cserép elférne. Ezt még utólag is tudod sűríteni. Máskülönben elég sokat kell várni az egybefüggő gyepre.
Amelyik stem elérte a vízfelszínt azt vágd félbe és ültesd vissza, hogy sűrűbb legyen.
Ha elég sűrű, akkor lehet formára nyírni.
 
Köszönöm a tanácsokat, megfogadom. :)
Elfelejtettem leírni, hogy 9 órát világítok. Ezen kellene változtatni? Kicsit félek, hogy az elején elkap egy algaáradat.

Aminek még örülök, hogy a myrophyllumnak piroslik a csúcsa. Gondolom ez jót jelent, az első 1-2 napban nem volt ilyen. :thumbup:
 
Szia!

Nekem (ha jól látom és tényleg ott van) az a kő szúrja a szemem a bacopa-k között...azt lehet inkább máshová raknám, így nehéz lesz besűríteni (amit már el is kezdhetsz) meg el is veszti az értékét így.. talán a baloldali nagy kő köré valahol jobban mutatna, na meg természetesebben is hatna..

Sok sikert és kitartás :)
 
Szia Dorci!

Köszönöm az észrevételt és a tanácsot.
A köveket én sem így terveztem, de az ültetés során teljesen átrendeződtek, leginkább azért, mert a stemeket ezzekkel szorítottam le.
Mindjárt megpróbálom átrendezni őket.

Csináltam pár képet:

Az anubias így van elültetve: http://img834.imageshack.us/img834/7636/img0013res.jpg
A myrophyllum teteje: http://img607.imageshack.us/img607/2981/img0007res.jpg
Ez lehetséges, hogy az, amire gondolok? :D http://img819.imageshack.us/img819/5961/img00062res.jpg (A beültetés utáni 3. napon fényképeztem, vízcsere is akkor volt)
 
Dorcinak igaza van. Most, hogy jobban nézem az összes kő túlságosan hátul van. Talán a főkővet nem bántanám egyedül, de lehet, hogy azt is előrébb lehetne hozni 1-1,5 centivel és akkor vaskosabb stem erdőt lehetne mögötte csinálni.
 
Ha "friss" indításról van szó, akkor a napi 9 óra világítás túl sok (5- 6 óra lenne ideális)! Ezt kell szépen fokozatosan hétről- hétre feltornászni max. 7,5- 8 óráig.
 
Az akvárium kb. fél éve megy, a szűrő 2 hónapja. A növények lettek most beültetve egy 80%-os vízcserével egybekötve.
Ez esetben kellene csökkenteni a világítást?

Tapatalk-ról küldve
 
Ati89 said:
Az akvárium kb. fél éve megy, a szűrő 2 hónapja. A növények lettek most beültetve egy 80%-os vízcserével egybekötve.
Ez esetben kellene csökkenteni a világítást?

Tapatalk-ról küldve

Akkor bizony friss indításról van szó... :) Én visszavenném 5,5 órára és hetenként emelném szépen fél óránként a világítás időtartamát egészen 7,5 óráig.
 
Rendben, köszönom a segítséget.
Akkor 13:00-18:30-ig világítok, jövőhéten pedig emelek egy órát.


Tapatalk-ról küldve
 
Szia Ati89!

Kezdésnek jó lesz!

A Crypto biztos nem tenellus, majd ha hoz új leveleket könnyebb megmondani melyik fajta!

Bal oldalon ugyan van egy Echinodorusod is (az se tenellus) (aminek felfelé álló indáin virágok vannak), a beazonosításhoz kéne közelebbi kép róla!

Minél kevesebb algát!

A.ttila
 
Szia!

Akkor én is összekavartam, azt az indásat néztem Cryptocorynnak. Annak a neve simán Echinodorus ?
Ott elöl a Crypto még a halas setup-ból maradt, de eléggé le van pusztulva.

Köszönöm szépen a jókívánságokat és a segítséget :)
 
Üdv!

Csináltam egy közelebbi képet az Echinodorusról: http://img338.imageshack.us/img338/8678/img0003bum.jpg
Nem tudom mennyire lehet látni a képen, nagyon beleolvad a környezetébe.

Ma reggel a tanácsoknak megfelelően elvágtam pár felszínig érő stem szárát és elültettem...Pár szál után abbahagytam, mert ahogy elültettem egy szárat, feljött kettő. Kicsit még nehézkes az ültetés, nem tudom, hogy a talaj, vagy a rossz minőségű csipesz miatt. Vagy csak még a tapasztalat hiánya. :roll:
Várok, amíg lesz egy kis gyökerük. Akkor már a köveket is tudom alakítgatni, de most nem nagyon merem még megmozdítani.
A Myrophyllumnak lesznek gyökerei ?
 
Szia!

Echinodorus amazonicus, vagy bleheri, de még várni kellene vele mert feltehetőleg még emers levelei vannak többségben (azok meg más formát mutatnak mint a víz alattiak).

Ati89 said:
A Myrophyllumnak lesznek gyökerei ?

Igen, bár elég vékony és kevés gyökeret ereszt, többnyire a természetben is vízközt lebegve élnek!
Azért ne add fel a harcot, csak a tapasztalat hozza meg a megfelelő ültetési módszert, igaz elég idegölő a kezdeti folyamatos felúszás!
Próbáld meg a víz 2/3-át leszívni, úgy beültetni és utána nagyon óvatosan vissza tölteni!

A.ttila
 
Szia!

Akkor várunk a levélváltásra. :)

Azért már látszik, hogy elkezdtek gyökerezni a stemek, pár nap és újra próbálkozom az ültetéssel.
Addig meg gyakorolom a fotózást. :D
köszönöm a segítséget.
Üdv!
 
Elkezdtem törni a fejem, hogy milyen állatok kerüljenek bele. Amire gondoltam:
-5db amano garnéla
-8db Boraras brigittae (Zöldsávos törperazbóra)
-6db Danio margaritatus (Galaxy razbóra)


Ez így sok lenne br. 40L-re ? Esetleg még Oto-n is gondolkodtam. :roll:
 
Back
Oldal tetejére