• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első próbálkozás

girhes

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Az alábbi naplóban első akváriumommal elkövetett ámokfutásom szeretném nyomon követni.

Nyíregyházán élek, és itt is dolgozok programozóként. Az utóbbi pár évben madárpókokat tartottam, de sajnos menniük kellett - valamivel viszont molyolnom kell, és a növényes akváriumok nagyon megtetszettek. A beszerzési osztály meglehetősen alacsony költségvetést ítélt meg, viszont imádok "tákolni", így DIY megoldásokban valószínűleg nem lesz hiány. Előre is elnézést kérek, ha némely megoldással megbotránkoztatnék valakit, remélhetőleg agyérgörcsöt azért senki nem fog kapni :)
 
Szia!

Üdvözöllek körünkben!
Attól nem kell tartanod, hogy károsodást szenved a közösségben bárki a ténykedésedtől, én lassan 1 hónapja teszem próbára a türelmüket és nagyon jól bírják!:D Amit tanácsolni tudok, hogy olvass rengeteget és ossz meg minden ötletet a tervezés szakaszában, hogy ne kövesd el az én és kezdőtársaim hibáit.
Várjuk a folytatást!

Üdv,
Ákos
 
Akvárium

Első körben az akváriumot és a szűrőt szeretném beszerezni, a költséghatékonyság érdekében az akváriumot magam fogom ragasztani. Csináltam egy gyors táblázatot a legfontosabb adatokkal, az utolsó sorba kékkel kiemelve bekerültek a Nigro blogján említett ADA (3mm hasasodás a hosszú oldalakon 3.64 biztonsági tényező mellett) adatai is.

akvarium.png


Leginkább a 90x45x45-ös méret tetszene 8-as üvegből, itt a biztonsági tényező is lényegesen magasabb, mint az említett akváriumnál. Ráadásul a bútorhoz meg kell vennem egy fél tábla MDF-et, és a 90x45x70-es méret pont kijönne belőle. Nem elhanyagolható viszont, hogy ennél a méretnél a talajigény 4 liter lenne centiméterenként, míg a 6-os üvegből is biztosabb 70x35x35-ös méretnél ez csak 2,5 liter / cm, nem beszélve a dupla űrtartalommal járó egyéb plusz költségekről. Így egyelőre maradok a 70x35x35-nél, aztán ha sikerül megfertőződni majd váltok később egy 90x45x45-ös opti white klónra. Az élcsiszoláson nem akarok spórolni, és ekkora méreteknél a kézi zámolásba sem kezdenék bele, így az anyagköltség 3.626.- (üveg) plusz 3.640.- (T profilos gépi csiszolás), tehát összesen ca. 7.400.- Ft lesz, ami nagyjából a nagyobb méret anyagköltségének a fele.

Egyébként a cég árai igen jók, a legtöbb helyen duplaennyi az üveg négyzetmétere, a csiszolás pedig tripla áron szerepel az árlistákon. Az opti white-nak megfelelő alacsony vasoxid tartalmú üvegük is van, de ebből a teljes 7 négyzetméteres táblát meg kell venni. Inkább meg sem kérdeztem az árát, de ha több ember összeállna egy táblára Nyíregyháza környékén szívesen rákérdezek az árakra.
 
Köszönöm a biztatást :)

Tegnap megrendeltem az üveget, szabással csiszolással 7.300 lesz az ára, péntekre ígérték. Ehhez jön még egy kartus DC 881 1.700-ért. Az utóbbinak a nagy része valószínűleg meg fog maradni, ha a környéken valakinek szüksége van rá jelezze. Az akváriumot körbeépítéssel fogom összerakni, a hét elején már összedobtam hozzá a szerelőállványt is, tehát hétvégén ha minden jól megy el is készül.

Még a múlt héten vettem egy szivattyút is a külső szűrőhöz. Biotop H430-as típus, névleges 1000 l/h-val. A hangjához sajnos nincs összehasonlítási alapom, nekem elég csendesnek tűnik. Mivel megszűnt a beszállító ahonnan a bolt vette 2.000 volt az ára az új, de garancia nélküli kütyünek. Tulajdonképpen a garancia úgyis ugrott volna, mert meg lesz vágva a vezeték. Ha valakinek érdekes lehet ugyanitt van még egy 2.000 l/h teljesítményű is 2.500 jó magyar forintért.

Ha meg már úgysincs garancia gondoltam játszok vele egy kicsit :) Víz alatti változat, 15/11 körüli kifolyó ággal. Első körben egy 15/13 körüli kerti tavaknál használatos szilikon szerű csövet találtam itthon (mosható vízipipa cső készült anno belőle), ezzel 480 l/h-t mértem. A kifolyó csonkot és a szűrőház kifolyó részén lévő 10mm-es furatot kitágítottam 11.5mm körülre, a csonk belsejét políroztam, a műanyag házról lepattintottam a flow csökkentésére szolgáló műanyag darabot, és vettem 20/16-os csövet. A korábbival megegyező elhelyezés mellett így már 900 l/h-t mértem. Jelenleg KG csövet keresek, két métert túlzás lenne azért megvenni, hogy aztán másfelet kihajítsak :\
 
Az üveg sajnos késett kicsit :\ A géppel csiszolt élek nagyon szépek, a ragasztással viszont bajban vagyok, lassan az összes maradék hajam kitépem :)

Csináltam egy derékszögű enyhén döntött keretet, ezzel viszonylag egyszerű az összeállítás. Az üvegek között 1mm hézagot szeretnék hagyni, ezeket is tökéletesen be tudom lőni itthon tákolt távtartókkal. Derékszögű bútorlap darabokat használok, az egyik oldalukra kétoldalú ragasztó kerül, a merőleges oldalra pedig egy facsavar aminek a fejére puha anyagot ragasztok. A csavarok állítgatásával szépen be lehet lőni, hogy mennyi hézag maradjon a két üveg között, és így a fölös szilikon is rögtön kaparható a ragasztás teljes hosszában.

A problémám az, hogy bár az üveget a helyére téve a ragasztások tökéletesek voltak, ma reggelre megjelent pár apró buborék :( Hirtelen nem is tudom mit kezdhetnék vele, persze csak azután, hogy sikerült maradéktalanul lekaparni mindenhonnan. Gondolom a hőfok és a páratartalom nem megfelelő a vulkanizálódáshoz, előbb megpróbálok majd hidegben ragasztani és akkor emelni a hőmérsékletet+párát ha a helyén az épp ragasztott üveg, ha nem válik be akkor eleve meleg páradús levegőt csinálok, viszont így hamar elkezd majd bőrösödni a ragasztó, és ha nem sietek kagylós lesz a ragasztás :\
 
Az élek:
csiszoltelek.jpg


Egy távtartó:
tavtarto.jpg


Első próba :D
elsoy.jpg


Az első sikeres ragasztások
ragasztas.jpg


Ugyanezek reggelre :(
reggelre.jpg


Most, hogy túl vagyok a második kávémon valószínűbbnek tűnik, hogy a nagy állítgatásban/kaparásban túl sokat mozogtak az üvegek, és ezért jelentek meg száradás közben a bubik. Úgy gondoltam sokkal könnyebb a plusz szilikon nagy részét rögtön ragasztás után kikaparni, de ehhez valószínűleg jobban kellene rögzítenem az üvegeket. Vészmegoldás lehet a teljes száradás után pengével óvatosan kivagdosni a fölösleget.

Szerk. A fotókat sajnos nem sikerült egymás mellé pakolni, ráadásul mentéskor a méretezést is leveszi róluk az engine, sorry :\
 
Azért ezen jót mosolygok!

Már bocs, de nem mindig az olcsóbb a jobb. Sőt nem mindig az olcsóbb az olcsóbb.

Én egy 60x35x40 (bruttó 91 literes) akváriumot csinálttam kerek 6000 forintért. Ez tartalmazta az üveget, az összeragasztást és az élcsiszolást. Nekem nem volt más dolgom, csak megtakarítottam!

Nem idegeskedtem, nem szoptam és nem töltöttem vele az időt. :)

DIY szűrőre meg nem is vállalkoznék, elég egy rossz tömítés és mire hazaérek 90 liter víz áztatja a laminált parkettát. Akkor inkább Tetra szűrő. Jó is szép is csendes is és nyugodt is vagyok....
 
Azért ezen jót mosolygok! Már bocs, de nem mindig az olcsóbb a jobb. Sőt nem mindig az olcsóbb az olcsóbb.

Kinek a pap, kinek a papné... Pl. bennem már most megfogalmazódott, hogy egy forintot nem fogok gyári külső szűrőre költeni, elgagyisodott a legtöbb, most is taglalják a srácok egy másik topicban, hogy kinek hogy szivárog a tetrája.
girhesnek meg hajrá! Jó lesz az, egyszer úgyis elkészül. (y)
 
Köszi Tonyó, remélem úgy lesz :)

Cheetah: egyértelmű, hogy a diy megoldások nem mindig a legolcsóbbak, de nekem itt és most ez az út a legcélravezetőbb. Nem kell egyszerre nagyobb összeget kiadnom, és szeretek is pepecselni vele. Az akváriumnál maradva természetesen ha tudnék olyan helyet ahol ugyanezt megcsinálják készre szerelve 6.000-ből és a szállítás sem lenne horror nem is gondolkoznék a dolgon.
 
Köszi Jani, egy-két rajzot már láttam a szerkezetről, de a teljes cikkre még nem leltem rá. Hasonlót csináltam én is, de a köré építés miatt nálam teljes lapokból áll az alsó rész és a hátfal. Maszkoló szalagot viszont nem használtam az első körnél, ezt kipróbálom, remélem könnyebbé teszi majd a takarítást.

Anno amikor ragasztással kapcsolatban keresgéltem szinte mindenhol találkoztam a kérdéssel, hogy mivel lehet oldani az ecetsavas szilikonokat. Szerintem leginkább semmivel, de gondoltam mivel úgyis takarítás előtt állok kipróbálok pár dolgot ami hirtelen a kezembe akad. A tesztekhez már teljesen vulkanizálódott szilikon csíkokat használtam, kb. fél milliméter átmérővel. Negatív: 30%-os ipari sósav, 30%-os hidrogén peroxid, DOT 5.1 fékfolyadék, WD40, 96%-os alkohol, acetonos körömlakklemosó. A T betűs multi saját márkás szintetikus hígítója viszont oldja valamennyire. Nem eszi meg teljesen, de a kis szálat beledobva rögtön elveszti a színét, és elkezd összekunkorodni. A szálat újra kivéve sokkal puhább, mint a kezelés előtt, szóval ez segíthet valamelyest a kaparásban, és a ragasztás utáni még nedves anyag letörölgetésében is.

Az egyik résztvevő
oldoszer.jpg


Elszaladtam ma egy "százas" boltba is szivacsot venni, és véletlenül nagy jóságot találtam. A pénztárnál kiderült, hogy a 10-es csomag szivacs magában épp nem kapható, 2x10-et adnak egy műanyag tartóval együtt. Gondoltam magamban ezen már ne múljon, legalább el leszek látva szivaccsal. Út közben az irodába jobban megvizsgáltam, és a tartó hátulján két nagyon szép kivitelű átlátszó tapadókorongot találtam :) 12/16-os akril csöveket szeretnék majd használni, a terv az, hogy a csövek oldalába 1mm mély kúpokat fúrok, és ezekbe fogom beleragasztani a tappancsokat. Így 400Ft-ból végül lesz 40db szivacsom, és 4db tappancsom a csövekre.
szivacs.jpg
tappancs.jpg
 
Az pályinkás üveg az első képen? :rolleyes: Vigyázz nehogy DOT 5.1 vagy egyébb csúnya cucc maradjon benne! Elég, ha a pálinka éget. :D
 
Az pályinkás üveg az első képen? :rolleyes: Vigyázz nehogy DOT 5.1 vagy egyébb csúnya cucc maradjon benne! Elég, ha a pálinka éget. :D
Fütyülős felespohár, valami ünnepi csomagban adhatták a pálinkának csúfolt italhoz. Na nem iszok ám ilyesmit, az asszony szerzett pár ilyen poharat valahonnan. Kisikálva jó lesz ez még valamire (házipálinka fogyasztására, esetleg bubiszámlálónak? :)), a fékolaj meg megy a motorba tavasszal (y)

Jut eszembe hallottam már szerelőről aki véletlenül megnyalta a fékolajjal összemaszatolt ujját, úgyhogy alaposan el lesznek mosva a poharak :D
 
Szerintem szét akarja szedni az első verziót és újra nekifutni, ezért kell "oldani" a szilikont. Ha tévedek akkor majd girhes kijavít. :)
 
Azt hiszem, hogy a tökélességre kényes ADA fanok ettől a naplótól le fognak izzadni egy párszor.
Következő DIY megoldás mi lesz, a szűrő?
Hajrá!
 
Jani, Tonyó: valóban a szétszedést szerettem volna megkönnyíteni. Segített egyébként valamennyit a hígító, de így is leizzadtam, mire az egyik oldallapot sikerült karcolás nélkül lepucolni, így a ragasztás valószínűleg hétvégére tolódik.

Baki: na igen, én is ettől tartottam :)

Azért azt hozzátenném, hogy a DIY és a szépségre/igényességre való törekvés nem feltétlenül zárja ki egymást. Ha csak a költséget akarnám lefaragni nem csiszoltattam volna az üveget, hanem kézzel zámolom és összedobom a maradék FBS-el ami itthon volt, a kibuggyant anyaggal simán kifugázva. Így megúsztam volna 4.000 forintból az egészet, és már ültetnék. Viszont amikor elkezdtem nézegetni a növényes akváriumokat találtam egy review-t egy ADA tankról, és rögtön láttam, hogy nekem olyan ragasztás kell. Google-ben "ada cube garden 120"-ra keresve nekem elsőként hozza, na ezt a látványt szeretném elérni.

A szűrő valóban DIY lesz, eddig a KG cső a legszimpatikusabb alapanyag. 160-as csőből készül majd 50cm magasan. Alul 10cm ülepítő, fent 10cm szivattyúház, így 6L marad a szűrőanyagnak. Annyit szeretnék módosítani a dolgon, hogy a levehető szivattyúházban lesz a pumpa körüli kihasználatlan területen egy spirális CO2 reaktor, legfeljebb ha nem válik be a dolog csinálok egy új tetőt üresen, és külső reaktort kap.

Informatikusként legjobban természetesen azt a részt várom amikor már meglesz az üveg és a szűrés, az itteni holtidőben kezdem tervezni a vezérlést. Napkelte/napnyugta power ledekkel, víz hőmérséklet/átfolyás mérés, hűtés-fűtés peltier cellával, esetleg webes és telefonos felület.
 
...a vezérlést. Napkelte/napnyugta power ledekkel, víz hőmérséklet/átfolyás mérés, hűtés-fűtés peltier cellával, esetleg webes és telefonos felület.
Nagyon jól hangzik! Már alig várom a naplózását. Mivel én egy villanykörtét is nehezen csavarok be, imádom olvasni az ilyen és ehez hasonló teljesítményeket.(y)
 
Hali girhes!

Kb az általad leírt szűrő készül most otthon, bár én nem álmodtam bele a co2 reaktort. :D Majd dobok fel képeket, ha kész, mondjuk nem kapkodok vele...
 
Back
Oldal tetejére