• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos Diszkoszok az akvakertben

Még gondolkodom, hogy veszek hozzájuk 4 db-t, mert 10 db-os csapatokat javasolnak.
De gondolni kell a felnőtt példányokra is. közel 300 l-ben elég a 6 db, betartva az 50 l/db szabályt.
A közösségi médiákban is gyakran látni csak 4-5-6 felnőttet egy akváriumban.

Mi lesz, ha mind a 10 megmarad? Nehéz szívvel válnék meg bármelyiktől.
Szia!
Nem javasolt több helyről vásárolni őket.A bacik miatt lehet belőle gond.
Egy helyről egyszerre érdemes beszerezni.
4-5-6db-ot inkább csak fotózásra raknak össze,jobban érzik magukat ha többen vannak.
300 literbe 8-10 db simán mehet megfelelő szűrés és elegendő vízcsere mellett.
Ha nem titok,megkérdezhetem mibe kerül most egy ekkora hal a kereskedésben?
 
Rövid, növényes tájékoztató a 8 hetes akváriumról

A növények is szépen fejlődnek az akváriumban.
Több hete stabilak a víz paraméterei: ph 7,5, GH, nk 5-6 körül, nitrit, ammónia nem mérhető, nitrát egy hangyányit.
Heti 50%-os vízcsere RO és pihentetett csapvíz keverékével.
Adagolom a Green Aqua Micro-macro növénytápot, kiegészítve szerves szénforrással (SE). CO2 beoldás nincs.

A Lotus már vagy 10 levelet hozott. Ebből néhányat levágtam, mert elérte a víz felszinét. Az új levelek már nem törekednek ilyen magasra.
A Saggitaria kezdi benőni a talajt.
Az Anubias és a Microsorum növöget, hozza lassan az új hajtásokat.
A két tő Echinorodus szétnyomja az akvárium hátsó felét.

Alga minimális, az üvegen jelenik meg egy kis zöld pontalga.

Egy problémám volt. Az 5 db Oto (törpe szívó harcsa) 2 hét alatt elkopott. Kettőnek megtaláltam a tetemét a többit a halak és a garnélák eltüntették. Vagy a magas hőmérsékletet, vagy a szerves szénforrást ( vagy mindkettőt) nem tolerálták. Excel-t az előírt mennyiségben adagolom, más élőlény nem kritizálta.

Lesz fénykép is az akváriumról.
 
Szia!
Nem javasolt több helyről vásárolni őket.A bacik miatt lehet belőle gond.
Egy helyről egyszerre érdemes beszerezni.
4-5-6cdb-ot inkább csak fotózásra raknak össze,jobban érzik magukat ha többen vannak.
300 literbe 8-10 db simán mehet megfelelő szűrés és elegendő vízcsere mellett.
Ha nem titok,megkérdezhetem mibe kerül most egy ekkora hal a kereskedésben?

Bocsi, csak most értem rá válaszolni.
Utána nézhető, nem titok. Nekem 5.000 Ft volt darabja, a 6-7 cm méretűeket ennyiért árulják több helyen.
Vannak kisebbek néhány ezerért, de nagyon piciket nem akartam.
A nagyobb, 10-12 cm példányok esetén már nagy a szórás. Láttam 6.000 Ft-ért akciósan, de a Vadonban 14.000 Ft.
Nagyban függ a származási helytől az ár, a kereskedésekben általában Ázsiában, ipari méretekben tenyésztett példányok vásárolhatók.
A vadon befogott diszkoszok 25.000 Ft-tól indulnak.

Én próbáltam magyar tenyésztőtől vásárolni, de éppen nem volt senkinek ilyen méretű eladó diszkoszhal.
 
Néhány hete ígértem fényképeket, most kettőt felrakok a pillanatnyi állapotról.
Szépen növögetnek a növények és a halak is. Már az első növény nyírást is meg kell tennem.

Nem változtattam a karbantartási paramétereken (vízcsere, tápozás, szűrés, stb.), eddig bevált.

Egy problémám van a vezér diszkosszal. Nagyon keveset eszik, etetéskor el van foglalva a többiek elkergetésével. Később csipeget a maradékból, szépen tartja magát, nem húzódik el, de lathatóan fogy. Úgy látom, hogy a széklete sem tökéletes (már ami van), valószínű egy gyengébb bélgyulladása van. Kap egy hetes sós-meleg vizes kúrát.
A többiek zabálnak, csak kicsit finnyásak, a száraz tápot csak a két pigeon eszi, a többiek köpködik. Próbálkoztam több jó minőségű táppal, de nagyobb részt a neonok meg a harcsák eszik meg.
Kedvencük a fagyasztott artemia (sórák) és jöhet még a mysis, fehér szúnyog, daphnia (vízi bolha). Marhaszíves diszkosz mix-szel még nem próbálkoztam.

A két "repülő róka" civakodik egymással, az egyik szája alsó része meg is van tépve. A többi hallal nem kötözködnek.

A képek:
Diszkoszakva10.jpg

Diszkoszakva9.jpg
 
Néhány hete ígértem fényképeket, most kettőt felrakok a pillanatnyi állapotról.
Szépen növögetnek a növények és a halak is. Már az első növény nyírást is meg kell tennem.

Nem változtattam a karbantartási paramétereken (vízcsere, tápozás, szűrés, stb.), eddig bevált.

Egy problémám van a vezér diszkosszal. Nagyon keveset eszik, etetéskor el van foglalva a többiek elkergetésével. Később csipeget a maradékból, szépen tartja magát, nem húzódik el, de lathatóan fogy. Úgy látom, hogy a széklete sem tökéletes (már ami van), valószínű egy gyengébb bélgyulladása van. Kap egy hetes sós-meleg vizes kúrát.
A többiek zabálnak, csak kicsit finnyásak, a száraz tápot csak a két pigeon eszi, a többiek köpködik. Próbálkoztam több jó minőségű táppal, de nagyobb részt a neonok meg a harcsák eszik meg.
Kedvencük a fagyasztott artemia (sórák) és jöhet még a mysis, fehér szúnyog, daphnia (vízi bolha). Marhaszíves diszkosz mix-szel még nem próbálkoztam.

A két "repülő róka" civakodik egymással, az egyik szája alsó része meg is van tépve. A többi hallal nem kötözködnek.

A képek:
View attachment 69116

View attachment 69117
Szia!
elég meleg a vized?hányszor etetsz naponta?
 
Szia!
elég meleg a vized?hányszor etetsz naponta?

A vízhőmérséklet 28,5 C. Igyekszem naponta háromszor etetni, néha csak kétszer sikerül. (Később érek haza.)

Egy kivételével a többinek van étvágya, ami ízlik nekik, abból degeszre tömik magukat. Csak válogatósak.

Leturmixolt fokhagymát javasolnak cseppenteni a tápra. Meghozza az étvágyukat? A tápokat akvárium vizében áztatom 5 percet, mielőtt beadom nekik.
 
A vízhőmérséklet 28,5 C. Igyekszem naponta háromszor etetni, néha csak kétszer sikerül. (Később érek haza.)

Egy kivételével a többinek van étvágya, ami ízlik nekik, abból degeszre tömik magukat. Csak válogatósak.

Leturmixolt fokhagymát javasolnak cseppenteni a tápra. Meghozza az étvágyukat? A tápokat akvárium vizében áztatom 5 percet, mielőtt beadom nekik.
Szia!
én nem bonyolítom túl.reggel és este etetek amióta nálam vannak.reggel tetra diszkosz tápot,este artemiát és fehér szúnyogot felváltva.
 
Régen jelentkeztem, most egy gyors helyzetjelentést adok. Néhány nap múlva remélem képek is lesznek.

A diszkosz kertemmel nincs különösebb probléma. A paramétereket továbbra is tartom, semmin nem változtattam.
A növények növekednek, itt-ott már nyírnom is kellett.

A sérült sziámi algázom elpusztult. Várható volt, nagyon durván nézett ki szája. Így is két hétig bírta.

A diszkoszhalak jól megvannak. A száraz tápot, kettő kivételével, most sem akarják enni, pedig fokhagyma lében is áztatom. De következetesen próbálkozom, reggel csak száraz tápot kapnak, délelőtt azt csipegetik, Délután kapnak fagyasztott eleséget, felváltva artemiát, fehér szúnyoglárvát, mysist, daphinat, kagylóhúst. Ezeket jó étvággyal eszik, főleg az első kettőt. Az látszik, hogy melyik diszkoszhal eszik több száraz tápot, sokkal jobban nőnek.
Az egyik diszkoszhal továbbra sem olyan jó étvágyú, vékonyka, de nem bújik el, kergeti a többieket, szépen feszíti az úszóit. Olyan nagy baj nincs, én meg nem könyörgök neki, hogy egyen.

A vörös neonok, a coryk szépen megnőttek. A lányom mondta, hogy a neonok vörös csíkja mennyire erős, jobban látszanak mind a kék neon csíkok. Használ a diszkoszhalak színező tápja.
Az Amano garnélák is megvannak, csak ritkán mutatkoznak nyílt területen.
Az akvárium majdnem négy hónapos, a diszkoszok két hónapja vannak meg. Eddig működik a rendszer, eltekintve néhány apróbb kellemetlenségtől.
 
@NZotyesz az akváriumod tetszik, de a diszkoszokat nem tudom, honnan vetted, de elég csúnyán mákosak.
Amennyire tudom, ez náluk vérvonal, vagy tartás problémára utal. Amikor hozzád kerültek, már akkor is ilyenek voltak?
 
@NZotyesz az akváriumod tetszik, de a diszkoszokat nem tudom, honnan vetted, de elég csúnyán mákosak.
Amennyire tudom, ez náluk vérvonal, vagy tartás problémára utal. Amikor hozzád kerültek, már akkor is ilyenek voltak?

Már említettem, hogy a diszkoszhal vásárlást elkapkodtam. Hazai tenyésztőtől akartam vásárolni, de amikor a beszerzés aktuális volt, sajnos nem találtam megfelelőket. Én Nagykanizsán lakom, a környékünkön nincs beszerzési lehetőség, Budapestre ritkán megyek. Így, amikor más okból is a fővárosba utaztam, akkor kénytelen voltam kereskedőtől vásárolni. Már említettem, hogy ezek Ázsiából (Thaiföld) származó halak, ott pedig nagyon változó a minőség.
Sajnos később én is észrevettem hibákat a diszkoszhalakon. Az említett mákosodás, hibás szemek, a türkizeknek arányban nagyobb a szemük, amely növekedési elmaradottságra utal. a testalkatban is vannak hibák.
De már megkedveltem őket a hibáikkal együtt. Még kicsik, 7-8 cm nagyságúak, jó tartással kinőhetik néhány hibájukat, ha kicsit "korcsok" is, idővel szebbek lehetnek.
Tenyészteni nem akarom őket.
Szerintem jól érzik magukat, szépen feszítik az úszójukat, amit szeretnek, azt jó étvággyal eszik (egy kivételével), civakodnak, jönnek az üveghez, ha meglátnak.
 
Már említettem, hogy a diszkoszhal vásárlást elkapkodtam. Hazai tenyésztőtől akartam vásárolni, de amikor a beszerzés aktuális volt, sajnos nem találtam megfelelőket. Én Nagykanizsán lakom, a környékünkön nincs beszerzési lehetőség, Budapestre ritkán megyek. Így, amikor más okból is a fővárosba utaztam, akkor kénytelen voltam kereskedőtől vásárolni. Már említettem, hogy ezek Ázsiából (Thaiföld) származó halak, ott pedig nagyon változó a minőség.
Sajnos később én is észrevettem hibákat a diszkoszhalakon. Az említett mákosodás, hibás szemek, a türkizeknek arányban nagyobb a szemük, amely növekedési elmaradottságra utal. a testalkatban is vannak hibák.
De már megkedveltem őket a hibáikkal együtt. Még kicsik, 7-8 cm nagyságúak, jó tartással kinőhetik néhány hibájukat, ha kicsit "korcsok" is, idővel szebbek lehetnek.
Tenyészteni nem akarom őket.
Szerintem jól érzik magukat, szépen feszítik az úszójukat, amit szeretnek, azt jó étvággyal eszik (egy kivételével), civakodnak, jönnek az üveghez, ha meglátnak.
Ezek szerint én nem olvastam végig töviről hegyire minden posztodat... elnézést érte.
Nem bántó szándékkal írtam, de annak örvendek, hogy tudatában vagy a halak hibáinak. Ha jól tartod őket, akkor ami rajtad múlik, azt megteszed és ez a lényeg.
Egyébként anno én is meglepődtem Ausztriában, hogy igen komoly összegekért mennyire gyenge minőségű diszkoszokat árulnak...
 
Ezek szerint én nem olvastam végig töviről hegyire minden posztodat... elnézést érte.
Nem bántó szándékkal írtam, de annak örvendek, hogy tudatában vagy a halak hibáinak. Ha jól tartod őket, akkor ami rajtad múlik, azt megteszed és ez a lényeg.
Egyébként anno én is meglepődtem Ausztriában, hogy igen komoly összegekért mennyire gyenge minőségű diszkoszokat árulnak...

Lehet, hogy a diszkoszhal topikban kellene ezt kibeszélni, de néhány gondolatot leírok tanulságként.
Nem véletlen ajánlják a diszkoszhal tartók, hogy ismertebb tenyésztőtől vásároljunk. Utólag már én is belátom. A vásárlástól számítva néhány hét múlva tudtam volna vásárolni gyönyörű, parazita mentes csapatot olcsóbban, mint a kereskedésben.
Már alaposan körbejártam a témát és nagyon meglepődtem, hogy a kereskedésekben szinte csak Ázsiából származó diszkoszhalak vannak. Az 5-6 centis halak még ovisok, de több időt töltöttek zacskókba zsúfolva, mint akváriumban. Nem tudni, milyen vízben nevelték, mivel etették őket. Ezeket az infókat a tenyésztőtől megkapod.
Ráadásul a kereskedésben, legtöbb helyen bárkinek adják kérdés, tanács nélkül a diszkoszokat. A 3 helyből, ahol személyesen érdeklődtem, csak az egyikben kérdezték meg, hogy mekkora akváriumba vinném őket. Tisztelet a kivételnek, de legtöbb kereskedésben több hetes, huszonegy-két fokos csapvízben tartják őket.

Gyanúm, hogy az ázsiai diszkoszok nagyobb hányada nem éri meg a felnőtt kort.
 
@NZotyesz sajnos az első betűdtől az utolsóig egyet kell értenem Veled és ez nem téged minősít, hanem a hazai díszhal kereskedelmet! (természetesen tisztelet a kivételnek!!!:))
Tudok olyan tenyésztőt, akitől azért nem veszik a hazai boltok a halait, mert nem döglenek elég gyorsan. Bezzeg a külföldiek elkoptatják a küszöböt nála. (ha minden jól megy, a héten újra eljutok hozzá:))
 
Régen tettem közzé képeket, most feldobok néhányat.
Mivel akvakertész oldalon vagyunk, ezért most a növényekről mesélek egy kicsit.

Növögetnek a növények. Nem nagy tempóban, de hát ez egy low-tech akvárium.

A Microsorumok régi levelein új hajtások fejlődtek.

Diszkoszakva20.jpg Diszkoszakva17.jpg

Az Echinodorus szétnyomja az akvárium hátulját.
Az ívelt ágon jelent meg egy kis ecsetalga, valószínű az erősebb áramlás és fény miatt. De kezelhető, sőt csipegetik a diszkoszhalak, a garnélák és a sziámi algázó.

Diszkoszakva23.jpg Diszkoszakva22.jpg

Az anubiasok is hozzák a leveleiket, igaz a régi leveleken megjelenik egy kis zöld alga.
A talajtakaró növénykék is szépen fejlődnek. A kavicsos része kifutnak a hajtások, ezeket időnként kihúzom.

Diszkoszakva18.jpg

A kedvenc képeim, amelyek az akvárium oldalából készülnek. A 130 cm-es mélység jól mutat.
A Lotusok jó búvóhelyet adnak a halaknak, de látványosak is.

Diszkoszakva19.jpg Diszkoszakva21.jpg
 
Néhány gondolat a diszkoszhalakról.

Lassan fél éve működik az akvárium. Mind a 6 diszkoszhal meg van.
A kergetőzés most is van, a két domináns hal közül az egyik továbbra sem eszik olyan jól, a másik zabál. Meg is látszik a különbség köztük. De érdekes, hogy még most is a kisebbik a domináns, zavarja a nagyobbikat is.
A többi diszkosz is jól érzi magát, etetéskor nem hagyják magukat, jó étvággyal esznek.

Volt egy malör is. Adtam nekik spirulina tablettát, ettől a két pigeon rosszul lett (a többiek továbbra sem hajlandók szárított kaját enni). Rájöttem, hogy elég vacak kaját vásároltam (neptun), nagyobb hányada halliszt, egy kicsi spirulina is van benn. Jöttek a szokásos bélgyulladásos tünetek, elbújás, fehér, ragacsos kaki, étvágytalanság. A kisebbik három hét után jött rendbe, a nagyobbik 5 hétig diétázott. De most rendben vannak, jó étvággyal esznek.

A fél év tanulságait összefoglalva: ha jól megválasszuk a növényeket, sok friss vizet cserélünk, odafigyelünk a táplálékra, akkor lehet tartani és nevelni diszkoszhalakat növényekkel beültetett akváriumban.
Én három nagy hibát követtem el, ebből kettő a halak beszerzésével kapcsolatos:
  1. Rossz minőségű száraz tápot adtam a diszkoszoknak., ez majdnem megbosszulta magát.
  2. Legalább 10-12 db-os csapattal kell indulni, főleg ha kisebbek. A területvédésből adódó zaklatások jobban megoszlanak. Nálam kettő diszkosz rendesen hajtja a másik négyet.
  3. Lehetőleg kerüljük a kereskedésekben vásárolt ázsiai halakat, főleg a kisebb méretűeket (10 cn alatt). Hibások, rövid életük alatt már sokat szenvedtek, nem tudni mivel nevelték őket. Nagy eséllyel hullanak el, vagy nehezebben nevelhetőek. Nagy tapasztalattal rendelkező tenyésztőktől javaslom a beszerzést, legalább 8-10 cm méretben. Ő meg tudja mondani, milyen körülmények között nevelte, etette őket.
 
Back
Oldal tetejére