• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Cseppenként tenger

Collector

Kertész segéd
Sziasztok,

Az élet és a hobbik gyűjtögetésétől való abszolút függőségem ismét a növényes akvarisztika felé terelgeti gondolataimat, így jutottam arra az elhatározásra, hogy szépen lassan összeállítok egy akváriumot, szem előtt tartva az optimális körülmények biztosítását a megfelelő eszközökkel.
Az a tervem, hogy minimális kompromisszumvállalás mellett állítom össze a rendszert, egyrészt, hogy a későbbiekben ne a technikai hiányosságok gördítsenek elém akadályokat, illetve a saját, minimális minőségfétisem kielégítése se szenvedjen csorbát. 🙃
Így egy hosszú folyamatra számítok a tényleges indítás megkezdéséig. Mindamellett, hogy nem szeretnék egyszerre egy ilyen nagy összegtől megszabadulni, ami ehhez szükséges, szeretném jól átgondolni a dolgot és nem mellesleg egy kis türelmet gyakorolni.
Szeretném továbbá a Ti véleményeteket is mindenképp kikérni, mert dilemmák, akadályok természetesen már most felmerülnek, így talán a segítségetekkel sikerül valahogyan keresztülverekednem magam ezen a szebbnél szebb kilátásokkal kecsegtető útvesztőn.

Ami már adott:
45x45x40 (magas), 81l-es Opti- white akvárium.

A terv és felmerült kérdések:
Szűrés:
Oase Biomasterről indultam, mert tetszik az előszűrő megoldásuk, mégpedig a 250-ről és eljutottam a OASE Biomaster 600-ig, de itt a fórumon olvastam vele kapcsolatban több nehézségről, így a 600-t kizárnám, mert tudom, hogy a sok értékesített szűrőhöz képest elenyésző a problémás, de amilyen szerencsém szokott lenni ezekben a dolgokban, tuti, hogy felülnék erre a sz*pórollerre. :X3: Így jelenleg a 350 sziluettje kezd kirajzolódni a horizonton.
Tisztában vagyok vele, hogy elég végletesnek tűnik ez a lista, de így talán látható vívódásom folyamata, hiszen eddigi ismereteim szerint a 250-es is elegendő egy ekkora akváriummérethez, de a maximumra törekedve a 600-as lenne a leg tutibb.
Világítás:
Mindenképpen LED-el szeretnék tervezni, csak ez a történet sem teljesen kerek valahogy.
Az első gondolatom egy Twinstar LIGHT 450E - 45 cm volt, de nagyon úgy tűnt, hogy ez kevés lenne, így az ADA AQUASKY G 451 (C plug) a jelenlegi kiszemelt, de a gyári ajánlás sajnos itt se vág egybe a már rendelkezésre álló akvárium méreteivel, így e téren is kétségeim vannak. Érdeklődtem már ezzel kapcsolatban a világításos topikban és ott tulajdonképpen megnyugtató információt kaptam, de mégsem érzem így tökéletesnek a dolgot. Megoldásként gondoltam esetleg két lámpa beszerzését, de az Aquasky-ból azért csak nem vennék kettőt viszont, ha esetleg két Twinstar kerülne be? Mit gondoltok?
CO2:
Két kilós palackról fog működni a rendszer, ezt nem feltétlenül kívánom részletezni, véleményem szerint itt eléggé fixnek mondhatók a lehetőségek.
Víz:
RO-lesz, amit egy Green Aqua RO készülék, vízlágyítóval (190 l/nap) fogok megoldani.
Sterilizálás:
Twinstar 2 M5 a terv
A tápozás jelenleg a GA tápokkal tervezem, mert tetszik, hogy hazai termék és korábban is bevált, de majd erről, a berendezésről és a növény és állatvilágról, ha közeledünk az induláshoz.

Amennyiben van észrevételetek, javaslatotok természetesen minden kritikát és jótanácsot szívesen veszek, az akvárium indulásáig meg a türelmeteket előre is nagyon szépen köszönöm!

Üdv,
Collector
 
Szia,

Kiváló ötlet volt a bemutatkozóval promózni a naplót, gratu! ;)
Tetszik az elképzelésed, hogy nem elkapkodva, hanem átgondolva és apránként raknád össze a dolgokat, kikérve a nagyérdemű véleményét is, akik már összeraktak pár működő szettet az évek alatt.
Amiket írtál technikai tervnek, jónak tűnnek, szűrésnél már az Oase 350-nel sem lősz mellé, az is elég nagy szűrőtérfogattal és erős pumpával rendelkezik egy ekkora akvához (nekünk elég sokáig dolgozott egy 150-es hightech akva alatt, nem mondjuk, hogy nem szenvedtünk vele, de elvitte szépen, csak több odafigyelést igényelt). A kocka forma miatt majd azt kell figyelembe venned, mennyire lesz erős cunami, vagy fojtanod kell, vagy pedig poppy/spin befolyókkal lehet elérni az optimális flowt, ezt majd neked kell kitapasztalni, miután kirajzolódik a kép, milyen scape lesz, milyen növényekkel, milyen jószágokkal stb.

Világítás: mivel nem az olcsóbb kategóriákat írtad, valószínűleg nem sajnálod rá a keretet (nem a zsebedben akarunk nyúlkálni), ami jó, mert látszik hogy a megfelelő típus kiválasztására törekedsz és a GA-sok is biztosan szívesen segítenek ebben, nekik elég átfogó tapasztalatuk és képük van erről a két márkáról. Vagy akár ITT is kérdezhetsz tőlük és/vagy a többiektől. Sokan választjuk a költséghatékonyabb "csináldmagad" (DIY) megoldást, azzal is szép eredményeket lehet elérni, itt kérdés, mennyire vagy barkácsolós típus, milyen növényeket szeretnél stb. :)

RO készülék: szuper, hogy ebben gondolkodsz, ez sokat segít majd hogy eredményesen fejlődjenek a növényeid, a visszasózásra kell majd ráérezned, többféle só van, lehet hogy nehéz lesz választanod, mindenkinek más-más vált be, meg itt is függ attól is, milyen állatokat szeretnél majd, CO2 miatt mennyire tudod stabilan tartani a PH-t, meg ilyenek. Nekünk EZ vált be nagyon, könnyű adagolni és egyszerűen belőttük vele a 4-es GH-t 2-es KH-t.

Twinstar: itt is megoszlanak a vélemények, nélküle is fenntartható szép algamentes rendszer, ill. ha van a vízben, ezzel is algásodhatsz. Sokan megváltást várnak tőle és azt remélik, ha bekerül az akváriumba, megszűnik minden algaprobléma. Ez sajnos nem ennyire fekete-fehér. :D
Saját példával élnénk: az elején mi is beruháztunk egyre, igaz a kínai koppintás Chihiros Dokira, de 1 év után kiszedtünk, azóta anélkül megy teljesen jól, nincs se több, se kevesebb algánk mint előtte, és a másik 3 akvában soha nem is volt (lowtech). Szóval ha ezt a pénzt tudnád másra fordítani, mondjuk pont ez hiányzik egy jobb lámpához vagy szűrőhöz stb. mi inkább arra költenénk, de nem akarunk lebeszélni róla, csak saját vélemény. :)

Tápozásnál jó választás a GA, sokan használják, rá kell érezni, nem mindig a gyári ajánlás az optimális, ezt majd ki kell tapasztalnod. Amire még beruházhatsz, azok a csepptesztek. Az elején nagyon hasznosak tudnak lenni, hogy be tudd lőni a jó értékeket. Ezek úgymond alap tesztek lehetnének: GH, KH, PH (ebből minél kisebb, mondjuk a 6-7.6 tartományban mérő, hogy pontosabb eredményt kapj), NO2, NO3, foszfát és vas.

Írtad, hogy nem nagyon találtál kocka akvához inspirációt, ha megengeded, a sajátunkat belinkeljük. Elég egyszerű anyagokból dolgoztunk: fakő, red moor :)

Na, így hirtelen ennyi, majd jönnek a többiek is hamarosan. ;) A legfontosabb tanács, amit mi is kaptunk az elején egy (akkor még nem volt az) Legendától, a türelem. Közhelynek tűnik, de tényleg kell ehhez a hobbihoz.
Sok sikert és üdv közöttünk!
 
Üdv az akvakertészek közt! Szerintem is jók az elképzeléseid. Ha van kedved és érzéked a barkácsoláshoz, akkor én is a sajátkészítésű lámpa felé terelnélek. Az is jó megoldás, ha veszel egy olcsó ledes lámpát és kicseréled benne a ledeket cri 95 ledszalagokra. Szerintem sokkal gazdaságosabb megoldás mint egy jó minőségű gyári lámpa. Egyébként én még nem láttam olyan gyári LED lámpát, ami igazán jó lenne. Az a helyzet, hogy a gyártók nem tudják követni a ledek fejlődését, mert mire megterveznek egy lámpát, tesztelik, javítanak rajta, bevezetik a piacra, addig el is avul. Ráadásul a legtöbb esetben gyenge a fénye vagy annyira keskeny, hogy rossz lesz az akváriumban a fényeloszlás. Ha elég is a fényereje, akkor is csak maximum teljesítményen, ami a túlmelegedés miatt nagyon lerövidíti a ledek élettartamát. Ha lejjebb dimmeled, akkor meg kettő kell belőle. Ezen kívül, a legtöbb gyári ledes lámpa színspektruma egy kalap sz.rt sem ér. Vannak próbálkozások színes ledek keverésével (rgb), de azoknak meg a hatásfoka nagyon kicsi.
Ha nem akarsz barkácsolni, akkor lehet, hogy jobban jársz egy jó fénycsöves lámpával.

Szűrő tekintetében én az Eheim szűrőket javaslom. Sokan próbálkoztunk (én is) más, olcsóbb márkákkal, de legtöbben végül mégis az Eheim-nél kötünk ki. Nekem a 150-es akváriumom alatt egy Eheim Experience 350 megy már 4 éve szép csendben és problémamentesen. Egyszerű mint a faék, mégis könnyű karbantartani. A sok extra, amit a gyártók kitalálnak (légtelenítő pumpa, külön kivehető előszűrő, stb...) mind hasznavehetetlen, felesleges és csak plusz hibalehetőség. Ezeknek inkább marketing célja van.

A Twinstar szerintem sem lényeges. Az árát fontosabb dolgokra is költheted. Persze, ha az általa keltett buborék ködben szeretnél gyönyörködni, akkor nélkülözhetetlen.

Sok sikert az indításhoz!
 
Üdv köztünk!

Nálam is műxik egy, 50x50x50-es úszótérrel. Ha megnéznéd, ez a jelenlegi: Moria Gate, ez pedig az első setup: Crimson valley. Picit tényleg nehezebb bele építkezni a kocka forma miatt, de ad előnyt is, mélységérzetet jobban lehet érzékeltetni szerintem.
Lámpa tekintetében nálam 2 db Chihiros A 451 plus világít fölötte, kell a kettő, egy nem világítaná be rendesen.

Sok siert és örömet az újrakezdéshez! Kíváncsian várom mit raksz össze a kis kockába!
 
Szia,

Kiváló ötlet volt a bemutatkozóval promózni a naplót, gratu! ;)
Tetszik az elképzelésed, hogy nem elkapkodva, hanem átgondolva és apránként raknád össze a dolgokat, kikérve a nagyérdemű véleményét is, akik már összeraktak pár működő szettet az évek alatt.
Amiket írtál technikai tervnek, jónak tűnnek, szűrésnél már az Oase 350-nel sem lősz mellé, az is elég nagy szűrőtérfogattal és erős pumpával rendelkezik egy ekkora akvához (nekünk elég sokáig dolgozott egy 150-es hightech akva alatt, nem mondjuk, hogy nem szenvedtünk vele, de elvitte szépen, csak több odafigyelést igényelt). A kocka forma miatt majd azt kell figyelembe venned, mennyire lesz erős cunami, vagy fojtanod kell, vagy pedig poppy/spin befolyókkal lehet elérni az optimális flowt, ezt majd neked kell kitapasztalni, miután kirajzolódik a kép, milyen scape lesz, milyen növényekkel, milyen jószágokkal stb.

Köszönöm! 🆒
Számítok rá, hogy gond lehet majd az áramlással, így biztosan poppy vagy spin fog bekerülni. Mondjuk a spin jobban tetszik, a poppy olyan kis bumszli. :giggle:

Világítás: mivel nem az olcsóbb kategóriákat írtad, valószínűleg nem sajnálod rá a keretet (nem a zsebedben akarunk nyúlkálni), ami jó, mert látszik hogy a megfelelő típus kiválasztására törekedsz és a GA-sok is biztosan szívesen segítenek ebben, nekik elég átfogó tapasztalatuk és képük van erről a két márkáról. Vagy akár ITT is kérdezhetsz tőlük és/vagy a többiektől. Sokan választjuk a költséghatékonyabb "csináldmagad" (DIY) megoldást, azzal is szép eredményeket lehet elérni, itt kérdés, mennyire vagy barkácsolós típus, milyen növényeket szeretnél stb. :)

Kifejezetten szeretek barkácsolni, viszont számomra attól valahogy elveszik egy bizonyos prémium érzet, illetve pont a garanciális dolgok azok amik még megnyugtatnak egy kicsit és részben ez az oka annak, hogy a GA-ban szeretnék lehetőleg mindent beszerezni. Nem szeretnék a saját termékemre saját magamnak garanciát vállalni. :LOL:

RO készülék: szuper, hogy ebben gondolkodsz, ez sokat segít majd hogy eredményesen fejlődjenek a növényeid, a visszasózásra kell majd ráérezned, többféle só van, lehet hogy nehéz lesz választanod, mindenkinek más-más vált be, meg itt is függ attól is, milyen állatokat szeretnél majd, CO2 miatt mennyire tudod stabilan tartani a PH-t, meg ilyenek. Nekünk EZ vált be nagyon, könnyű adagolni és egyszerűen belőttük vele a 4-es GH-t 2-es KH-t.

Rendben, köszönöm! Úgy néz ki, hogy a RO készülék lesz a szett következő része.

Twinstar: itt is megoszlanak a vélemények, nélküle is fenntartható szép algamentes rendszer, ill. ha van a vízben, ezzel is algásodhatsz. Sokan megváltást várnak tőle és azt remélik, ha bekerül az akváriumba, megszűnik minden algaprobléma. Ez sajnos nem ennyire fekete-fehér. :D
Saját példával élnénk: az elején mi is beruháztunk egyre, igaz a kínai koppintás Chihiros Dokira, de 1 év után kiszedtünk, azóta anélkül megy teljesen jól, nincs se több, se kevesebb algánk mint előtte, és a másik 3 akvában soha nem is volt (lowtech). Szóval ha ezt a pénzt tudnád másra fordítani, mondjuk pont ez hiányzik egy jobb lámpához vagy szűrőhöz stb. mi inkább arra költenénk, de nem akarunk lebeszélni róla, csak saját vélemény. :)

Amikor belebotlottam ebbe a termékbe akkor a lakók lámpaoltás utáni oxigénellátásának megoldását kerestem. Amennyiben valóban van némi haszna az algák ellen is az örvendetes. Tudom, hogy lehet lényegesen olcsóbban is oxigént beporlasztani, viszont amennyiben ez a kütyü csak a felét tudja ahhoz képest amit ígér még akkor is hasznos lehet talán és a buborékfelő is nagyon tetszik. :sneaky: Mindemellett a tapasztalataitok feltétlenül elgondolkodtatóak, így ezt a kérdést még jónéhányszor át fogom rágni!

Tápozásnál jó választás a GA, sokan használják, rá kell érezni, nem mindig a gyári ajánlás az optimális, ezt majd ki kell tapasztalnod. Amire még beruházhatsz, azok a csepptesztek. Az elején nagyon hasznosak tudnak lenni, hogy be tudd lőni a jó értékeket. Ezek úgymond alap tesztek lehetnének: GH, KH, PH (ebből minél kisebb, mondjuk a 6-7.6 tartományban mérő, hogy pontosabb eredményt kapj), NO2, NO3, foszfát és vas.

Írtad, hogy nem nagyon találtál kocka akvához inspirációt, ha megengeded, a sajátunkat belinkeljük. Elég egyszerű anyagokból dolgoztunk: fakő, red moor :)

Köszönöm! Gratulálok az akváriumhoz!!!!

Na, így hirtelen ennyi, majd jönnek a többiek is hamarosan. ;) A legfontosabb tanács, amit mi is kaptunk az elején egy (akkor még nem volt az) Legendától, a türelem. Közhelynek tűnik, de tényleg kell ehhez a hobbihoz.
Sok sikert és üdv közöttünk!
 
Szia, sok sikert és algamentesset bár egy egészséges akváriumhoz az alga is hozzátartozik valamilyen szinten!
nekem is az egyik akvám az kocka 35l es egész jól müködik! lesd meg.. https://akvakertesz.hu/threads/cheile-nerei-sp.7795/
garnélásnak indult de a növényesek közt is megálja a helyét! twinstar nélkül..

Szia, nagyon szép akváriumot építettél! Szép egészséges lakói vannak, gratulálok hozzá!
 
Üdv az akvakertészek közt! Szerintem is jók az elképzeléseid. Ha van kedved és érzéked a barkácsoláshoz, akkor én is a sajátkészítésű lámpa felé terelnélek. Az is jó megoldás, ha veszel egy olcsó ledes lámpát és kicseréled benne a ledeket cri 95 ledszalagokra. Szerintem sokkal gazdaságosabb megoldás mint egy jó minőségű gyári lámpa. Egyébként én még nem láttam olyan gyári LED lámpát, ami igazán jó lenne. Az a helyzet, hogy a gyártók nem tudják követni a ledek fejlődését, mert mire megterveznek egy lámpát, tesztelik, javítanak rajta, bevezetik a piacra, addig el is avul. Ráadásul a legtöbb esetben gyenge a fénye vagy annyira keskeny, hogy rossz lesz az akváriumban a fényeloszlás. Ha elég is a fényereje, akkor is csak maximum teljesítményen, ami a túlmelegedés miatt nagyon lerövidíti a ledek élettartamát. Ha lejjebb dimmeled, akkor meg kettő kell belőle. Ezen kívül, a legtöbb gyári ledes lámpa színspektruma egy kalap sz.rt sem ér. Vannak próbálkozások színes ledek keverésével (rgb), de azoknak meg a hatásfoka nagyon kicsi.
Ha nem akarsz barkácsolni, akkor lehet, hogy jobban jársz egy jó fénycsöves lámpával.

Szűrő tekintetében én az Eheim szűrőket javaslom. Sokan próbálkoztunk (én is) más, olcsóbb márkákkal, de legtöbben végül mégis az Eheim-nél kötünk ki. Nekem a 150-es akváriumom alatt egy Eheim Experience 350 megy már 4 éve szép csendben és problémamentesen. Egyszerű mint a faék, mégis könnyű karbantartani. A sok extra, amit a gyártók kitalálnak (légtelenítő pumpa, külön kivehető előszűrő, stb...) mind hasznavehetetlen, felesleges és csak plusz hibalehetőség. Ezeknek inkább marketing célja van.

A Twinstar szerintem sem lényeges. Az árát fontosabb dolgokra is költheted. Persze, ha az általa keltett buborék ködben szeretnél gyönyörködni, akkor nélkülözhetetlen.

Sok sikert az indításhoz!

Szia,
Teljesen logikus és érthető a világítással kapcsolatos megállapításod. Szeretek barkácsolni, ezzel nem is lenne semmi gond, viszont még bízok benne, hogy sikerül valami gyári megoldást találni.
Számomra viszont egy kicsit ellentmondásos ez a LED kérdés, hiszen a GA-ban is mennek ezek a világítási megoldások és olyan akváriumok működnek alattuk, amiket sokan, gondolkodás nélkül elfogadnánk. Így nem biztos, hogy annyira leírnám a gyári megoldásokat.

Nem vetettem el az Eheim szűrőket, még az is lehet, hogy az lesz a végén.
A Twinstart még meglátom, a bubifelhő mindenesetre nyomós érv mellette! :)
 
Üdv köztünk!

Nálam is műxik egy, 50x50x50-es úszótérrel. Ha megnéznéd, ez a jelenlegi: Moria Gate, ez pedig az első setup: Crimson valley. Picit tényleg nehezebb bele építkezni a kocka forma miatt, de ad előnyt is, mélységérzetet jobban lehet érzékeltetni szerintem.
Lámpa tekintetében nálam 2 db Chihiros A 451 plus világít fölötte, kell a kettő, egy nem világítaná be rendesen.

Sok siert és örömet az újrakezdéshez! Kíváncsian várom mit raksz össze a kis kockába!

Szia, köszönöm! Valóban, már néztem korábban a naplódat, nagyon szép kertet hoztál létre! Ez volt a kevesek egyike, ami hasonló méretű kocka mint az enyém lesz, mert nem a kockaság hiánya a gondom, hanem a formához tartozó hasonló méret. 🤪

Találtam viszont tegnap egy videót, ahol egy Twinstar lámpával világítják meg az 50 cm mélységű medencét és Jurijs se ma kezdte ezt a dolgot. 🤓
 
Szia,
Teljesen logikus és érthető a világítással kapcsolatos megállapításod. Szeretek barkácsolni, ezzel nem is lenne semmi gond, viszont még bízok benne, hogy sikerül valami gyári megoldást találni.
Számomra viszont egy kicsit ellentmondásos ez a LED kérdés, hiszen a GA-ban is mennek ezek a világítási megoldások és olyan akváriumok működnek alattuk, amiket sokan, gondolkodás nélkül elfogadnánk. Így nem biztos, hogy annyira leírnám a gyári megoldásokat.

Nem vetettem el az Eheim szűrőket, még az is lehet, hogy az lesz a végén.
A Twinstart még meglátom, a bubifelhő mindenesetre nyomós érv mellette! :)
Nem az a baj a gyári lámpákkal, hogy nem fejlődnek alatta a növények. A növények a rózsaszínű lámpák alatt is kiválóan fejlődnek, csak hát a látvány nem az igazi. Sajnos a ledek többsége nem adja vissza rendesen a színeket. Ezért is próbálkoznak a színes ledek hozzáadásával, de sajnos ezzel sem lehet minden színt visszaadni. Ráadásul a színes ledek sokkal gyengébb fényt adnak azonos fogyasztás mellett, mint a fehérek, ezért rendszerint túlhajtják őket, így hamarabb tönkremennek, plusz a rossz W/lm arány miatt magasabb a fogyasztásuk. Persze ezekkel már azért szép lehet a látvány, de a fentiek miatt én nem ezt választanám. Az, hogy lehet látni csodálatos akváriumokat gyári ledes lámpa alatt, nem jelenti azt, hogy azok a lámpák nagyon jók. Egy világos, egészséges növényekkel teli, jól berendezett akvárium, úgy elkápráztatja az embert, hogy azt nem is vesszük észre, milyen rossz a színvisszaadás. Viszont a saját akváriumodat megszokod és akkor fel fognak tűnni a hiányosságok, főleg ha összehasonlítod egy jobb lámpával megvilágítva.
Sokmindent nem éri meg barkácsolni, de szerintem a ledes lámpát igen. Egy jó minőségű, drága, gyári LED lámpa áránál sokkal olcsóbban lehet készíteni egy saját igényeidre szabott jobb fényű, kevésbé melegedő (tartósabb), praktikusabb lámpát, amit nagyon sokáig használhatsz.

Ez persze csak az én véleményem. Sokan elvannak még az olcsóbb gyári lámpákkal is.
 
Szia, köszönöm! Valóban, már néztem korábban a naplódat, nagyon szép kertet hoztál létre! Ez volt a kevesek egyike, ami hasonló méretű kocka mint az enyém lesz, mert nem a kockaság hiánya a gondom, hanem a formához tartozó hasonló méret. 🤪

Találtam viszont tegnap egy videót, ahol egy Twinstar lámpával világítják meg az 50 cm mélységű medencét és Jurijs se ma kezdte ezt a dolgot. 🤓

Köszönöm! Twinstar lámpával még sosem volt dolgom, de ahogy nézem az a példány, amit Juris használ a vidin, majdnem dupla széles, mint az én Chihirosaim. Nálam a lámpaválasztásban fontos volt a dimmelhetőség is - ha netán felüti a fejét az alga..
 
Szia, köszönöm! Valóban, már néztem korábban a naplódat, nagyon szép kertet hoztál létre! Ez volt a kevesek egyike, ami hasonló méretű kocka mint az enyém lesz, mert nem a kockaság hiánya a gondom, hanem a formához tartozó hasonló méret. 🤪

Találtam viszont tegnap egy videót, ahol egy Twinstar lámpával világítják meg az 50 cm mélységű medencét és Jurijs se ma kezdte ezt a dolgot. 🤓
Isten hozott a növényfejek között, @Collector Viktor :)
Tetszik, hogy tervezel, de én fordítva csinálnám: a majdani élővilágot kitalálni, és hozzájuk igazítani a technikát (pl. lámpa). A legfontosabbakat gyakorlatilag mind leírták előttem. Amit hozzá szeretnék tenni saját tapasztalataim alapján, hogy ha LED, akkor mindenképpen dimmelhetőt, és szűrőben pedig inkább minél nagyobbat.
Utóbbit azért javaslom, mert sokkal könnyebb a szűrőmédiákkal játszani (nem csupán biológiai szűrés tekintetében, de a flow miatt is), mint a hasznos szűrőtérfogat által szabta korlátok miatt bosszankodni, ha kisebb szűrőd van.
 
Nem az a baj a gyári lámpákkal, hogy nem fejlődnek alatta a növények. A növények a rózsaszínű lámpák alatt is kiválóan fejlődnek, csak hát a látvány nem az igazi. Sajnos a ledek többsége nem adja vissza rendesen a színeket. Ezért is próbálkoznak a színes ledek hozzáadásával, de sajnos ezzel sem lehet minden színt visszaadni. Ráadásul a színes ledek sokkal gyengébb fényt adnak azonos fogyasztás mellett, mint a fehérek, ezért rendszerint túlhajtják őket, így hamarabb tönkremennek, plusz a rossz W/lm arány miatt magasabb a fogyasztásuk. Persze ezekkel már azért szép lehet a látvány, de a fentiek miatt én nem ezt választanám. Az, hogy lehet látni csodálatos akváriumokat gyári ledes lámpa alatt, nem jelenti azt, hogy azok a lámpák nagyon jók. Egy világos, egészséges növényekkel teli, jól berendezett akvárium, úgy elkápráztatja az embert, hogy azt nem is vesszük észre, milyen rossz a színvisszaadás. Viszont a saját akváriumodat megszokod és akkor fel fognak tűnni a hiányosságok, főleg ha összehasonlítod egy jobb lámpával megvilágítva.
Sokmindent nem éri meg barkácsolni, de szerintem a ledes lámpát igen. Egy jó minőségű, drága, gyári LED lámpa áránál sokkal olcsóbban lehet készíteni egy saját igényeidre szabott jobb fényű, kevésbé melegedő (tartósabb), praktikusabb lámpát, amit nagyon sokáig használhatsz.

Ez persze csak az én véleményem. Sokan elvannak még az olcsóbb gyári lámpákkal is.
Ezzel picit vitatkoznék...
Én még nem láttam sokkal jobb, tartósabb, szebb, praktikusabb barkács lámpát, mint egy drága, kiváló minőségű gyári LED lámpa.
Ettől még biztos lehet ilyen...
De elég, ha egy ADA RGB, Twinstar vagy Giesemann lámpára gondolok, szerintem hasonlót lehet otthon készíteni, de nem hinném, hogy jobb lenne.
Persze, a no name, olcsó gyári lámpáktól tuti jobbat lehet otthon készíteni.
De, @Collector-nak figyelem a projektjét...jól hangzik.
Én akár egy ADA Solart is el tudnék képzelni felette...
Vagy, ami nekem volt, Giesemann 2x55 W.
 
Ezzel picit vitatkoznék...
Én még nem láttam sokkal jobb, tartósabb, szebb, praktikusabb barkács lámpát, mint egy drága, kiváló minőségű gyári LED lámpa.
Ettől még biztos lehet ilyen...
De elég, ha egy ADA RGB, Twinstar vagy Giesemann lámpára gondolok, szerintem hasonlót lehet otthon készíteni, de nem hinném, hogy jobb lenne.
Persze, a no name, olcsó gyári lámpáktól tuti jobbat lehet otthon készíteni.
De, @Collector-nak figyelem a projektjét...jól hangzik.
Én akár egy ADA Solart is el tudnék képzelni felette...
Vagy, ami nekem volt, Giesemann 2x55 W.
ADA Solar RGB? RGB LED-ek vannak benne, melyeknek nevetségesen kicsi a W/lm értéke (30W/lm), sz.r a színspektruma. Twinstar lámpa már jobb paraméterekkel rendelkezik, de a hatásfoka még mindíg csak fele akkora, mint egy korszerű LED-é. Mindez méreg drágán. 270000Ft-ból vagy 170000Ft-ból már olyan lámpát készítek, hogy be..arás. De hangsúlyozom, hogy ez az én véleményem.
Nyilván vannak olyanok, akik nem szeretnek, nem tudnak vagy nincs lehetőségük barkácsolni. Nekik marad a gyári lámpa, de akkor inkább fénycsöves.
Nem akarom offolni ezt a naplót, így itt nem folytatnám a témát, csak ha @Collector is szeretné.
 
ADA Solar RGB? RGB LED-ek vannak benne, melyeknek nevetségesen kicsi a W/lm értéke (30W/lm), sz.r a színspektruma. Twinstar lámpa már jobb paraméterekkel rendelkezik, de a hatásfoka még mindíg csak fele akkora, mint egy korszerű LED-é. Mindez méreg drágán. 270000Ft-ból vagy 170000Ft-ból már olyan lámpát készítek, hogy be..arás. De hangsúlyozom, hogy ez az én véleményem.
Nyilván vannak olyanok, akik nem szeretnek, nem tudnak vagy nincs lehetőségük barkácsolni. Nekik marad a gyári lámpa, de akkor inkább fénycsöves.
Nem akarom offolni ezt a naplót, így itt nem folytatnám a témát, csak ha @Collector is szeretné.
Akkor hajrá!
Barkácsolj magadnak!:) Nincs azzal baj.
Én nem szeretek és nem tudok barkácsolni, pláne nem elektromos kütyüket.
Viszont én még nem láttam olyan barkács lámpát, ami alatt szebbek voltak a növények, mint egy ADA RGB alatt, emellett még jól is néz ki és tartósabb is. De szólj, ha készen vagy vele és már működik több éve. Szerintem többen vevők lennének rá.
Ettől még drága, ez tény... nekem sincsen.
Ez az én véleményem.
Bocs az offért, @Collector .
 
Back
Oldal tetejére