• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csak egy kezdő...Sziklás meder

zegigyerek

Főkertész
DSCF0564_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Sziasztok!
Gondoltam írok egy naplót, mert a kezdeti botladozásokon könnyebben átjuthatok, ha értő szemek figyelik a tevékenységemet, tanácsaikkal segítik a fejlődésemet.
Egy pár éve kezdtem akvarisztikával foglalkozni persze guppikkal, aranyhalakkal, ahogy sokan mások. Közben olvasgattam, tanultam, figyeltem és végül Bálint fiammal (15 éves) összeállítottunk egy low-tech növényes akváriumot.
A fiam útmutatása szerint rendeztük be, persze tudom, hogy még rengeteg munka lesz vele, növények rendelése, layout megfelelő kialakítása, de most itt tartunk.
Az akvárium 2012. december 31-én indult.
Paraméterei:
Brutto 75 liter.
Szűrés: Eheim 2015 Eheim Classic (Eheim kerámiagyűrű, gyári szivacs és Siporax töltettel.
Világítás: AQUAJAPAN 55 W (compact) - napi 8 óra világítási idő.
Talaj: JBL Florapol + JBL Manado.
Halak: Rézlazac, Neon, Ékfoltos razbóra, Izzófényű pontylazac, Ezüstös pontylazac, RC garnéla.
Növények: Anubias, Crypcoryne Wendtii, Hemianthus micranthemoides, Hygrofila polysperma, Marsilea hirsuta, Sagittaria subulata, Jávai- és gömbmoha...
CO2 beoldás nincs.
Tápozás: EasyLife Carbo és EasyLife Pro-Fito.

A Marsiela hirsutat csak tesztelem, ha beválik, akkor még rendelek. Az előtérbe ez lesz nagy valószínűséggel. A Redmoor és az előtérben lévő sziklák "mohásítva" lesznek, de szépen sorjában mindent, nem akarok kapkodni.
DSCF0563_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szia Béla!

Kezdésnek szuper!

A nagyobb levelű Anubiast száműzném egy árnyékosabb helyre, mert ott fent be fog algásodni a levele (pl:jobb sarok)!

Majd idővel meglátod mi marad, minek kell mennie a növények közül!

A világítást rövidebb idővel szoktuk indítani és hetente emeljük fél órával a napi 8h körüli végleges állapothoz!

A.ttila
 
Szia Béla!

Kezdésnek szuper!

A nagyobb levelű Anubiast száműzném egy árnyékosabb helyre, mert ott fent be fog algásodni a levele (pl:jobb sarok)!

Majd idővel meglátod mi marad, minek kell mennie a növények közül!

A világítást rövidebb idővel szoktuk indítani és hetente emeljük fél órával a napi 8h körüli végleges állapothoz!

A.ttila
Köszi, rendben!
 
Kifelejtetted a növénylistából a lemna minor-t. :D Valóban ígéretes kezdés, tetszik! Ugyanazt tudnám hozzáfűzni mint Attila kolléga, a világítással csak óvatosan, lassan emeld. Miféle kövek ezek? Mintha valami csillámpala-féle lenne, az egyik ezüstösen csillog jobb oldalt. Nem értek annyira a kövekhez, szóval lehet,hogy hülyeség :)
 
Kifelejtetted a növénylistából a lemna minor-t. :D Valóban ígéretes kezdés, tetszik! Ugyanazt tudnám hozzáfűzni mint Attila kolléga, a világítással csak óvatosan, lassan emeld. Miféle kövek ezek? Mintha valami csillámpala-féle lenne, az egyik ezüstösen csillog jobb oldalt. Nem értek annyira a kövekhez, szóval lehet,hogy hülyeség :)
Teljesen igazad van, az kimaradt.
A világítást visszavettem és egy kicsit át is rendeztem a tanácsok és saját elképzelés alapján, s új növény is került bele a fára kötözve.
Képet holnap teszek fel.
Ez egy pala fajta, de az igazi nevét nem tudom, úgy kaptam egy akvarista ismerősömtől, majd megkérdezem tőle.
 
Halihó :D Régen láttunk már képet az akiról. Mi a helyzet vele?
Szia!
Igazad van, este megpróbálok képeket csinálni, csak az a baj, hogy telefonnal tudok, mert a gépemet már egy hónapja csinálja a szerviz. Köszönöm, az akvárium jól van. Élesztős CO2-vel próbálkozom, a növények nőnek, algám nincs egy darab sem! Igazából most a melóm miatt a fiam (15 éves) foglalkozik az aksival, én csak a technikát, tápozást, CO2-t, világítást felügyelem. Úgy néz ki, hogy nincsen gond vele. Majd este kiegészítem a naplómat, s képeket is dobok fel.
Egy-két új növény került bele, meg egy kicsit változtatott a fiam a layouton, de semmi bonyolult.
Nagynyomású CO2 rendszerre spórolgatok, csak egy 2 kg-os tűzoltó palackot kellene szereznem hozzá!
Örülök, hogy beszéltünk!
Nálad mi a helyzet?
 
Jelenleg Algadúr van úgyhogy tegnap estétől Blackout van, remélem hasznos lesz(igaz csak tüneti kezelés). Új szűrőre spórolok ami most van elég pici a teljesítménye valószínűleg egy 20 Literest fog majd idővel hajtani. A Co2-t hogy szabályzod, mivel oldod be? Nekem szerintem sokat betett az élesztős Co2 egyenlőtlensége.
 
Jelenleg Algadúr van úgyhogy tegnap estétől Blackout van, remélem hasznos lesz(igaz csak tüneti kezelés). Új szűrőre spórolok ami most van elég pici a teljesítménye valószínűleg egy 20 Literest fog majd idővel hajtani. A Co2-t hogy szabályzod, mivel oldod be? Nekem szerintem sokat betett az élesztős Co2 egyenlőtlensége.
Egy kerámia atomizert használok a beoldásra, ezt átviszi az élesztős is és szép kis méretű bubikat ereget. Folyamatosan megy a CO2, csak éjszakára levegőztetővel kihajtom az akiból. Így a halk és a növények is jól érzik magukat. Máshogy szabályozni nem nagyon lehet, de nálam ez a módszer bevált.
 
atomizer_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Erre a fajtára gondoltam. 3000 Ft volt. Könnyű tisztítani, ezt átnyomja az élesztős és nagyon jól porlaszt. A többi ilyen atomizer nem jó élesztőshöz!!!
 
Sziasztok!
Folytatódik a történet, s hála istennek nagyobb gondok nélkül.
Az aksiban volt néhány változás, azonban olyan számottevő nem. A családi munkamegosztás továbbra is úgy működik, hogy a fiam (15 éves) felelős a látványért, én pedig a technikáért, tápozásért, egyszóval az üzemeltetésért.
Az azóta beültetett növényekkel kísérletezünk, azaz egyelőre azt figyeljük, hogy melyik fejlődik, melyikkel vannak gondok, s továbbra is tervbe van növények beszerzése.
A jelenlegi állapotban (úgy nézzétek) nincs megnyírva, megigazítva egy növény sem, mert még nem végleges a layout.
Élesztős CO2-t üzemeltem be, mely folyamatosan megy éjszakai levegőztetéssel-CO2 kihajtással. Gondom eddig nem volt vele, gyakorlatilag algám nincs:D, aminek nagyon örülök. A szűrőben kicseréltük a szűrőanyag régi maradékát (1 l lávakő), helyette Substrat Pro került bele.
Az élővilág láthatóan jól érzi magát, persze ez a látvány közel sem olyan, mint amit szeretnénk, de itt Zalaegerszegen arany áron adják a növényeket és felhozatalról inkább nem is szólnék. Köszönöm azoknak a fórumtársaknak, akik önzetlenül segítettek növényekkel.
A Tripartita Japan csak növöget, postán érkezett egy fórumtárstól a hidegben, de láthatóan magához tért, s már ráfér egy fazonigazítás. A Marsilea is elindult, de ahogy látom, inkább a fény felé igyekeznek a levelek vagyis felfelé nő, nem látok nagy sűrűsödést. Még adok neki időt. A Ricciát most tettem bele, remélem az is átvészelte az utazgatást. Már látok rajta egy-két világoszöld új hajtást. A Jávai moha a fán megindult, pedig nagyon gyéren lett a fára kötözve, agy szerintem azzal sem lesz gond.Igazából háttérnövényeket kellene még szerezni, meg valami jó kis "bokrost" középre, legalábbis ez a terv.
Persze tervben van nagynyomású CO2 rendszer építése, amihez még egy 2 kg-os tűzoltó palack kellene, meg egy mágnes szelep, a többi már meg van.
Teszek fel egy pár képet, (bár nem akartam) de azt előre mondom, hogy nagyon sz...r minőségű, mert csak telefonnal tudtam csinálni. A rendes gépem 1,5 hónapja szervizben van.:mad:
Akármilyen is az akvárium, fiammal büszkék vagyunk rá, de ami a legfontosabb, hogy örömünket leljük benne. Annak örülök a legjobban, hogy a fiamat is kellően sikerült megfertőznöm és a tanulás és sport mellett egy nagyon szép elfoglaltságot találtunk neki.
Akkor jöjjenek azok a fránya képek:
DSCF0749_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
DSCF0736_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
DSCF0755_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

DSCF0750_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Sziasztok!
Már régen frissítettem a naplómat, de meló mellett nem egyszerű a történet.
Az akvárium dzsungelesedik, ami képeket feltettem, azok még a nyírás-rendezés előtti állapotot mutatják.
A legutóbbi állapothoz képest annyi változás van, hogy a szűrést most egy Sun-Sun HW 302-es külső (1000 l/h) látja el kísérleti jelleggel, az Eheim 2215-öt addig félretettem tartaléknak, meglátom, hogy mi sül ki belőle. Teletömtem biológiai szűrőanyaggal (Siporax és Matrix Trop). 1 hónapja üzemel, csendes, erős és egy hónap után a flow sem esett túlságosan és a felszínleszívója is jó. Most jön majd a takarítása.
Egy kis alga nálam is befigyelt, de küzdünk egymással.
A fényem egy kicsit kevés (55 W compact bruttó 80 literre), ez a fejlesztés majd májusban következik. Még mindig élesztős CO2-t használok, amit most fogok leváltani palackos rendszerre, jövő héten meg is jön, amit rendeltem.
A layout-ról annyit, hogy középen kiugrik az aksiból a nagy lapos kő és helyére megy a Ricciával benőtt 2 db kisebb. Mivel nálam a Marsilea inkább felfelé nő mint terebélyesedik, ezért lehet, hogy bevállalok helyette egy kis Parvulát.
A jobb oldali Redmoor-on lévő moha is kuka lesz, (már algás volt amikor kaptam) helyette más fajta mohával futtatom be.
Nagyjából ennyi az állapotról és a tervekről.
Most a képek:
P1010019_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

P1010024_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

P1010022_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Nem egy világbajnok képek, de ennyit tud a telefonom.
 
Back
Oldal tetejére