• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A vedlés (nem döglött csak levetette szoros gúnyáját)

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Nem vagyok egy fanatikus garnéla tartó.
A témát csak azért indítottam, mert sokszor rémüldöznek az első levedlet páncél előkerülésekor a friss garnéla tulajdonosok.
Pedig erről már a "Vizipók, csodapók"-ból is ismerhetjük a rákok eme szokását.
Itt a fórumon is felmerült már több helyen.

Amit első körben tudni érdemes róla azon kívül hogy az egészséges fejlődés része:
szükségesek bizonyos anyagok (pl. Ca) kellő mennyiségben a vízben ahhoz hogy ez zökkenőmentesen végbemehessen,
a kezdeti életszakaszban és áttelepítéskor, vízparaméterek gyors változásakor sűrűbben bekövetkezik,
segíteni lehet változatos etetéssel, kiegészítő ásványok adagolásával,
általában a fejtor és potroh között szokott a kinőtt páncél felrepedni,
ritkán egy-egy láb, vagy csáp letörhet ilyenkor,
érdemes az akváriumban hagyni a páncélt elfogyasztásra, mert visszapótolják belőle a garnélák a számukra fontos anyagokat,
vedlés után idő kell az új páncél megkeményedéséhez, ezért ilyenkor sebezhetőbbek és szeretnek elbújni.

Egy friss Amano ( Caridina multidentata) "köpönyeg":
K%25C3%25A9p%2520016.jpg

K%25C3%25A9p%2520017.jpg

Ide jöhetnek még az egyéb információk, tapasztalatok!

A.ttila

vic79

Kertész tanonc
Nálunk minden nap van ilyen,jajj megint egy dög!Ááááh nem az csak egy bunda.Micsoda megkönnyebülés.
Mert mindig a legeldugottabb helyen látszik,és nem teljesen kivehető,hogy valójában mi is az.
Szeretném egyszer videóra venni.

vic79

Kertész tanonc
Megfigyeltem,ha vÍzcsere történik akkor másnapra tele az akvárium bundával,de sajnos ez mellett azt is tapasztaltam már, a Taiwan Bee-k, CBS-ek CRS-ek vÍzcserekor mindÍg kapnak Mosura Old Sea Mud Powder-t és sajnos másnap mindig van egy-egy elhullás.
Ennek okát még nem tudom,mit csinálok rosszul.

eMZé

Legenda
Megfigyeltem,ha vÍzcsere történik akkor másnapra tele az akvárium bundával,de sajnos ez mellett azt is tapasztaltam már, a Taiwan Bee-k, CBS-ek CRS-ek vÍzcserekor mindÍg kapnak Mosura Old Sea Mud Powder-t és sajnos másnap mindig van egy-egy elhullás.
Vízcsere előtt és utána is kellene mérni TDS-t. A kettő között nem lehet nagy a különbség. Gondolom RO vízzel cserélsz vizet:cool:

hszilvia

VIP kertész
A ph ingadozást is érdemes lenne figyelni. a RO víz ph-ja elég alacsony lehet. Egy hét alatt elképzelhető, hogy nálad is elmászik a ph és így mikor vizet cserélsz hirtelen nagy lesz a különbség és az érzékenyebb egyedek nem bírják az ingadozást.

mizooo

Nézelődő
Én valamelyik nap elkaptam egy RC vedlését. Először megijedtem, hogy valami baja van :) egyszer csak kipattant a páncéljából, hát eléggé meglepődtem.

nebula

VIP kertész
szedtem ma szét a 65 literest, a szűrőben már a kezdetek óta lakik egy csomó garnéla. nahát ezek annyira jól érezték ott magukat, hogy vedlett is az egyik, megtaláltam a kabátot a szivacsok közt. :)

rutilans

Főkertész
Nemrég figyeltem meg, hogy vízcsere után 2 nappal rendre lefordul 1-2 garnéla és nagyon sokan levedlenek.
Valami anyag van a vízben amitől elpusztulnak, vagy ekkorát javulna a vízminőség és a vedlés rá a reakció?
3 napig pihentetett csapvizet használok.

abelszilard

Kertész szaki
Nemrég figyeltem meg, hogy vízcsere után 2 nappal rendre lefordul 1-2 garnéla és nagyon sokan levedlenek.
Valami anyag van a vízben amitől elpusztulnak, vagy ekkorát javulna a vízminőség és a vedlés rá a reakció?
3 napig pihentetett csapvizet használok.
A vízben sok olyan anyag van amit a garnélák nem szeretnek, ezért használunk vízkezelőket, hogy ezeket semlegesítsük, a víz szellőztetése sok dolgot nem szed ki a vízből. A garnélák érzékenyek a fent említett okok mellett a hirtelen hőmérsékletingadozásra is. Ne legyen 2 foknál nagyobb hirtelen hőmérsékletváltozás cserekor. Én pl RO vízzel cseréltek, így nem kell használni vízkezelőket, de ettől függetlenül csere előtt 1 nappal kiöntöm vödörbe hogy levegőzzön kicsit. Teszek hozzá egy kis seachem replenish-t is hogy emeljem a gh-t, kh-t ugyan nem piszkálom, nem tudom lenne-e szükség rá. Ugyan nincs másom csak amanom, de nekik is kijár a kényelem.

Fabian

Kertész szaki
Nálam az RC és csokik vannak és úgy cserélem a vizet, hogy csapvizet és RO-t keverek nekik. Vízkezelőt nem használok(tam eddig, de fogok) és azt hiszem az itteni olvasmányaim eredményekétn a vízcserét teljesen átállítom RO vízre. ha már a kényelemnél tartunk. Ritkán látok levetett páncélt de akkor belém áll a frász amíg jobban meg nem tudom nézni :) Szerencsére ritka az elhullás, bár elkerülhetetlen szerintem.

Jopet

Legenda
CRS garnéla gúnyáját eszegetik a többiek (vagy ő maga is :) ). A levedlett cucc a szokásos, átlátszó, bajszokkal meg mindennel. Viszont a farokrész mintha bent maradt volna. Rendesen látszódnak a piros-fehér csíkok is. Láttatok már ilyet? Ez valami baleset volt, ahol a farokról nem tudott rendesen leválni a "bőr" és leszakadt? (nem látok farok nélküli egyedet) Vagy ez talán nem is vedlés, hanem egy elpusztult garnélát eszegetnek a többiek?

star67

Legenda
CRS garnéla gúnyáját eszegetik a többiek (vagy ő maga is :) ). A levedlett cucc a szokásos, átlátszó, bajszokkal meg mindennel. Viszont a farokrész mintha bent maradt volna. Rendesen látszódnak a piros-fehér csíkok is. Láttatok már ilyet? Ez valami baleset volt, ahol a farokról nem tudott rendesen leválni a "bőr" és leszakadt? (nem látok farok nélküli egyedet) Vagy ez talán nem is vedlés, hanem egy elpusztult garnélát eszegetnek a többiek?
Szerintem egy vedlett gúnya sokkal légiesebb, szinte pókháló. Ha döglöttből eszegetnek, annak sokkal vastagabb lenne a páncélja és nemcsak a farokrész lenne csíkos.
Viszont ilyennel még nem találkoztam, az tény.

Jopet

Legenda
Ha döglöttből eszegetnek, annak sokkal vastagabb lenne a páncélja és nemcsak a farokrész lenne csíkos.
Sajnos láttam már jónéhány döglött garnélát (megcsócsáltat is), tudom, hogy az nem így néz ki :) Természetesen ez az opció nem így merült fel bennem, hanem mint extrém eset, hogy pl belehalt a vedlésbe és ezt követően eszegették ki a húst a bundájából vagy mittudomén. De nyilván ez elég abszurd felvetés, csak próbáltam számításba venni minden lehetőséget.

Trappista

Legenda
Én már többször találkoztam ilyennel a Sakuráknál, igaz nem a farok részen, hanem itt, ott a garnéla különböző testtájékain.
Olyan, mintha valamiért nem tudna megfelelően vedleni a garnéla, és ilyenkor a fóliával, a fényezés is lejön a verdáról.
Ugyanakkor az összetartozó darabokat mindig könnyen meg tudom találni, mert ahol a vedlett bőr vörös marad, ott a garnélán lesz egy fehér folt.
Ráadásul általában szimmetrikusan történik. Látszik is némelyik fényképemen... ;)

Oldal tetejére