• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A vedlés (nem döglött csak levetette szoros gúnyáját)

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Nem vagyok egy fanatikus garnéla tartó.
A témát csak azért indítottam, mert sokszor rémüldöznek az első levedlet páncél előkerülésekor a friss garnéla tulajdonosok.
Pedig erről már a "Vizipók, csodapók"-ból is ismerhetjük a rákok eme szokását.
Itt a fórumon is felmerült már több helyen.

Amit első körben tudni érdemes róla azon kívül hogy az egészséges fejlődés része:
szükségesek bizonyos anyagok (pl. Ca) kellő mennyiségben a vízben ahhoz hogy ez zökkenőmentesen végbemehessen,
a kezdeti életszakaszban és áttelepítéskor, vízparaméterek gyors változásakor sűrűbben bekövetkezik,
segíteni lehet változatos etetéssel, kiegészítő ásványok adagolásával,
általában a fejtor és potroh között szokott a kinőtt páncél felrepedni,
ritkán egy-egy láb, vagy csáp letörhet ilyenkor,
érdemes az akváriumban hagyni a páncélt elfogyasztásra, mert visszapótolják belőle a garnélák a számukra fontos anyagokat,
vedlés után idő kell az új páncél megkeményedéséhez, ezért ilyenkor sebezhetőbbek és szeretnek elbújni.

Egy friss Amano ( Caridina multidentata) "köpönyeg":
K%25C3%25A9p%2520016.jpg

K%25C3%25A9p%2520017.jpg

Ide jöhetnek még az egyéb információk, tapasztalatok!

A.ttila
 
Nálunk minden nap van ilyen,jajj megint egy dög!Ááááh nem az csak egy bunda.Micsoda megkönnyebülés.
Mert mindig a legeldugottabb helyen látszik,és nem teljesen kivehető,hogy valójában mi is az.
Szeretném egyszer videóra venni.
 
Megfigyeltem,ha vÍzcsere történik akkor másnapra tele az akvárium bundával,de sajnos ez mellett azt is tapasztaltam már, a Taiwan Bee-k, CBS-ek CRS-ek vÍzcserekor mindÍg kapnak Mosura Old Sea Mud Powder-t és sajnos másnap mindig van egy-egy elhullás.
Ennek okát még nem tudom,mit csinálok rosszul.
 
Megfigyeltem,ha vÍzcsere történik akkor másnapra tele az akvárium bundával,de sajnos ez mellett azt is tapasztaltam már, a Taiwan Bee-k, CBS-ek CRS-ek vÍzcserekor mindÍg kapnak Mosura Old Sea Mud Powder-t és sajnos másnap mindig van egy-egy elhullás.
Ennek okát még nem tudom,mit csinálok rosszul.
Vízcsere előtt és utána is kellene mérni TDS-t. A kettő között nem lehet nagy a különbség. Gondolom RO vízzel cserélsz vizet:cool:
 
Megfigyeltem,ha vÍzcsere történik akkor másnapra tele az akvárium bundával,de sajnos ez mellett azt is tapasztaltam már, a Taiwan Bee-k, CBS-ek CRS-ek vÍzcserekor mindÍg kapnak Mosura Old Sea Mud Powder-t és sajnos másnap mindig van egy-egy elhullás.
Ennek okát még nem tudom,mit csinálok rosszul.

A ph ingadozást is érdemes lenne figyelni. a RO víz ph-ja elég alacsony lehet. Egy hét alatt elképzelhető, hogy nálad is elmászik a ph és így mikor vizet cserélsz hirtelen nagy lesz a különbség és az érzékenyebb egyedek nem bírják az ingadozást.
 
Sziasztok!

K%25C3%25A9p%2520016.jpg
Egy nap múlva már csak ennyi maradt belőle:

K%25C3%25A9p%2520001.jpg


A.ttila
 
Én valamelyik nap elkaptam egy RC vedlését. Először megijedtem, hogy valami baja van :) egyszer csak kipattant a páncéljából, hát eléggé meglepődtem.
 
szedtem ma szét a 65 literest, a szűrőben már a kezdetek óta lakik egy csomó garnéla. nahát ezek annyira jól érezték ott magukat, hogy vedlett is az egyik, megtaláltam a kabátot a szivacsok közt. :)
 
Nemrég figyeltem meg, hogy vízcsere után 2 nappal rendre lefordul 1-2 garnéla és nagyon sokan levedlenek.
Valami anyag van a vízben amitől elpusztulnak, vagy ekkorát javulna a vízminőség és a vedlés rá a reakció?
3 napig pihentetett csapvizet használok.
 
Nemrég figyeltem meg, hogy vízcsere után 2 nappal rendre lefordul 1-2 garnéla és nagyon sokan levedlenek.
Valami anyag van a vízben amitől elpusztulnak, vagy ekkorát javulna a vízminőség és a vedlés rá a reakció?
3 napig pihentetett csapvizet használok.

A vízben sok olyan anyag van amit a garnélák nem szeretnek, ezért használunk vízkezelőket, hogy ezeket semlegesítsük, a víz szellőztetése sok dolgot nem szed ki a vízből. A garnélák érzékenyek a fent említett okok mellett a hirtelen hőmérsékletingadozásra is. Ne legyen 2 foknál nagyobb hirtelen hőmérsékletváltozás cserekor. Én pl RO vízzel cseréltek, így nem kell használni vízkezelőket, de ettől függetlenül csere előtt 1 nappal kiöntöm vödörbe hogy levegőzzön kicsit. Teszek hozzá egy kis seachem replenish-t is hogy emeljem a gh-t, kh-t ugyan nem piszkálom, nem tudom lenne-e szükség rá. Ugyan nincs másom csak amanom, de nekik is kijár a kényelem.
 
Nálam az RC és csokik vannak és úgy cserélem a vizet, hogy csapvizet és RO-t keverek nekik. Vízkezelőt nem használok(tam eddig, de fogok) és azt hiszem az itteni olvasmányaim eredményekétn a vízcserét teljesen átállítom RO vízre. ha már a kényelemnél tartunk. Ritkán látok levetett páncélt de akkor belém áll a frász amíg jobban meg nem tudom nézni :) Szerencsére ritka az elhullás, bár elkerülhetetlen szerintem.
 
CRS garnéla gúnyáját eszegetik a többiek (vagy ő maga is :) ). A levedlett cucc a szokásos, átlátszó, bajszokkal meg mindennel. Viszont a farokrész mintha bent maradt volna. Rendesen látszódnak a piros-fehér csíkok is. Láttatok már ilyet? Ez valami baleset volt, ahol a farokról nem tudott rendesen leválni a "bőr" és leszakadt? (nem látok farok nélküli egyedet) Vagy ez talán nem is vedlés, hanem egy elpusztult garnélát eszegetnek a többiek?
 
CRS garnéla gúnyáját eszegetik a többiek (vagy ő maga is :) ). A levedlett cucc a szokásos, átlátszó, bajszokkal meg mindennel. Viszont a farokrész mintha bent maradt volna. Rendesen látszódnak a piros-fehér csíkok is. Láttatok már ilyet? Ez valami baleset volt, ahol a farokról nem tudott rendesen leválni a "bőr" és leszakadt? (nem látok farok nélküli egyedet) Vagy ez talán nem is vedlés, hanem egy elpusztult garnélát eszegetnek a többiek?
Szerintem egy vedlett gúnya sokkal légiesebb, szinte pókháló. Ha döglöttből eszegetnek, annak sokkal vastagabb lenne a páncélja és nemcsak a farokrész lenne csíkos.
Viszont ilyennel még nem találkoztam, az tény.
 
Ha döglöttből eszegetnek, annak sokkal vastagabb lenne a páncélja és nemcsak a farokrész lenne csíkos.
Sajnos láttam már jónéhány döglött garnélát (megcsócsáltat is), tudom, hogy az nem így néz ki :) Természetesen ez az opció nem így merült fel bennem, hanem mint extrém eset, hogy pl belehalt a vedlésbe és ezt követően eszegették ki a húst a bundájából vagy mittudomén. De nyilván ez elég abszurd felvetés, csak próbáltam számításba venni minden lehetőséget.
 
CRS garnéla gúnyáját eszegetik a többiek (vagy ő maga is :) ). A levedlett cucc a szokásos, átlátszó, bajszokkal meg mindennel. Viszont a farokrész mintha bent maradt volna. Rendesen látszódnak a piros-fehér csíkok is. Láttatok már ilyet? Ez valami baleset volt, ahol a farokról nem tudott rendesen leválni a "bőr" és leszakadt? (nem látok farok nélküli egyedet) Vagy ez talán nem is vedlés, hanem egy elpusztult garnélát eszegetnek a többiek?

Én már többször találkoztam ilyennel a Sakuráknál, igaz nem a farok részen, hanem itt, ott a garnéla különböző testtájékain.
Olyan, mintha valamiért nem tudna megfelelően vedleni a garnéla, és ilyenkor a fóliával, a fényezés is lejön a verdáról.
Ugyanakkor az összetartozó darabokat mindig könnyen meg tudom találni, mert ahol a vedlett bőr vörös marad, ott a garnélán lesz egy fehér folt.
Ráadásul általában szimmetrikusan történik. Látszik is némelyik fényképemen... ;)
 
Sziasztok! Habár rég nem mozgott ez a topic, azért próbálkozom, hátha valaki hozzáértő erre jár s megszán... :D
Pár hete beüzemeltünk a gyerkőcnek egy kis 30 l-es nano kockát, berendeztük sziklákkal, növényekkel, mohákkal, majd két hét múltán érkezett tizensok garnéla apósom felesleges szaporulatából. Azóta eltelt 3 hét, ami alatt elhullott 4 garnéla, és nagyjából minden nap vagy egy-két vedledék. Tesztjeim nincsenek, szóval vízparamétereket ne kérdezzetek. 🤷‍♀️ A feltöltést és az azóta esedékes heti vízcseréket egy vízlágyítós, szenes szűrőn átengedett pihentetett vízzel végeztem, antiklórral és bacikultúrával kezeltem. (Régebben volt RO szűrőm, de már nincs meg, ezért szórakozok ezzel a szűrővel.)
Az akvárium eredetileg egy Newa More tengeri nano cube, merthogy korábban tengeriztünk, s a nano csak karanténakváriumnak lett véve a 670 literes korallos-halas mellé. :D A kérdésem is ehhez kapcsolódik. A tengeriben is voltak tisztogató garnéláink (akik ugye jóval nagyobbak voltak a mostani kis édesvíziekhez képest), és miattuk kellett jódtartalmú adalékot tenni a vízbe, hogy megkönnyítse a garnélák vedlését, nehogy “beszoruljanak” a bundába és elpusztuljanak vedlés közben. Nagyon pontosan kellett adagolni, mert a magas jódtartalmat viszont a korallok nem bírják. Olvasgattam édesvízis oldalakon és régóta “akvakertész és garnélagazdi” apósomtól is kérdeztem, de nem találtam ilyet, és ő sem hallott róla, hogy az édesvízieknek is kellene jód. Hallott erről valaki? :)
És az normális, hogy a 14-15 garnéla közül kvázi minden nap levedlik egy? Nekem kicsit sűrűnek tűnik... :unsure:
Előre is köszi, ha valaki válaszol! :giggle:
 
Sziasztok! Habár rég nem mozgott ez a topic, azért próbálkozom, hátha valaki hozzáértő erre jár s megszán... :D
Pár hete beüzemeltünk a gyerkőcnek egy kis 30 l-es nano kockát, berendeztük sziklákkal, növényekkel, mohákkal, majd két hét múltán érkezett tizensok garnéla apósom felesleges szaporulatából. Azóta eltelt 3 hét, ami alatt elhullott 4 garnéla, és nagyjából minden nap vagy egy-két vedledék. Tesztjeim nincsenek, szóval vízparamétereket ne kérdezzetek. 🤷‍♀️ A feltöltést és az azóta esedékes heti vízcseréket egy vízlágyítós, szenes szűrőn átengedett pihentetett vízzel végeztem, antiklórral és bacikultúrával kezeltem. (Régebben volt RO szűrőm, de már nincs meg, ezért szórakozok ezzel a szűrővel.)
Az akvárium eredetileg egy Newa More tengeri nano cube, merthogy korábban tengeriztünk, s a nano csak karanténakváriumnak lett véve a 670 literes korallos-halas mellé. :D A kérdésem is ehhez kapcsolódik. A tengeriben is voltak tisztogató garnéláink (akik ugye jóval nagyobbak voltak a mostani kis édesvíziekhez képest), és miattuk kellett jódtartalmú adalékot tenni a vízbe, hogy megkönnyítse a garnélák vedlését, nehogy “beszoruljanak” a bundába és elpusztuljanak vedlés közben. Nagyon pontosan kellett adagolni, mert a magas jódtartalmat viszont a korallok nem bírják. Olvasgattam édesvízis oldalakon és régóta “akvakertész és garnélagazdi” apósomtól is kérdeztem, de nem találtam ilyet, és ő sem hallott róla, hogy az édesvízieknek is kellene jód. Hallott erről valaki? :)
És az normális, hogy a 14-15 garnéla közül kvázi minden nap levedlik egy? Nekem kicsit sűrűnek tűnik... :unsure:
Előre is köszi, ha valaki válaszol! :giggle:

Szia!

A jóddal kapcsolatban: van olyan elmélet, hogy a jód adása az édesvizi garnéla izomműködését segíti, ezáltal simább lehet a vedlés. Én adok az én garnéláimnak jódot, de ha a többi dolog, ami kell egy normális vedléshez nem adott, attól, hogy kapott jódot a jószág, még beszorulhat a bundába.

Ha víz túl lágy, nem képződik elég erős, kemény páncél - visszasózod-e a lágyított vizet?
Ha ioncserélős a vízlágyítód, a páncél építéshez szükséges kálcium és magnézium helyére nátrium kerül - a sót nem annyira szeretik a garnélák.
Nem írtad, milyen fajta garnéla, de ha egyszerű red cherry (neocaridina), aki simán elvan csapvízben, én nem vacakolnék a vízlágyítóval.
 
Szia!

A jóddal kapcsolatban: van olyan elmélet, hogy a jód adása az édesvizi garnéla izomműködését segíti, ezáltal simább lehet a vedlés. Én adok az én garnéláimnak jódot, de ha a többi dolog, ami kell egy normális vedléshez nem adott, attól, hogy kapott jódot a jószág, még beszorulhat a bundába.

Ha víz túl lágy, nem képződik elég erős, kemény páncél - visszasózod-e a lágyított vizet?
Ha ioncserélős a vízlágyítód, a páncél építéshez szükséges kálcium és magnézium helyére nátrium kerül - a sót nem annyira szeretik a garnélák.
Nem írtad, milyen fajta garnéla, de ha egyszerű red cherry (neocaridina), aki simán elvan csapvízben, én nem vacakolnék a vízlágyítóval.
Köszi a választ!
Nos, nem tudom, milyen fajták (szerintem nem mind egyforma), majd megkérdem apósomat. A rákhatározós topicban láttam pár ábrát, azok alapján azt mondanám, többségük red rili, ha jól emlékszem a névre, mert az elejük-végük piros, közte meg színtelen. De akad pár olyan is, ami teljesen piros, némi fehér folttal. 🤷‍♀️ Szerintem keveredhettek apósnál.:D A legnagyobbak 2-2,5 centi körüliek, de vannak 1-1,5 centisek is, gondolom, ők gyerekek.
Nem ioncserélős szerintem, amin áteresztettem a vizet, ez gyakorlatilag egy szitaszerűség, amiben egymás alatt különféle szemcsés szűrőanyagok vannak három rétegben, az alsó a szén. Mivel a szűrők (talán kerámiagömböknek nézném őket, de nem tudom biztosan) a felületükön kötik meg a különböző méretű akármiket a vízből, míg átöntöm rajta a vizet, felteszem, hogy hamarosan telítődni fog amúgy is, ha még nem tette meg. Szóval nem is sóztam, nem is pótoltam semmit a vízbe.
Egyébként apósom saját tapasztalata, hogy az RO vizet nem szereti az akváriuma, úgyhogy nekem sem ajánlotta... :giggle:
 
Back
Oldal tetejére