• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 180L-nyi újrakezdés

A nitrát-foszfát továbbra sem akar helyreállni. Emeltem már a Macro adagon, Seachem Purigen is kikerült, valamint kapott néhány micro/macro tartalmú talajtablettát a HM és a Sessiflora. Ennek ellenére tápozás előtt ma reggel 1-es nitrátot, és 0,5-ös foszfátot mértem. Létezik, hogy a microban lévő vas gátolja a foszfátfelvételt csak, és nyugodtan elférne még plusz macro? Logikus lenne, viszont a vas-ra 0,05-öt mértem csak..
 
Létezik, hogy a microban lévő vas gátolja a foszfátfelvételt csak, és nyugodtan elférne még plusz macro? Logikus lenne, viszont a vas-ra 0,05-öt mértem csak..
A vas és a foszfát antagonisztikus kapcsolatban van. Ez a vas viszont elég kevés a gáthoz. Rázod 1 percig erősen a nitrát tesztet? Ha nem jól csinálod fals értéket ad.
 
A csigainvázió kezelésére megpróbálkoztam egy Noplanaria kezeléssel. 9 napja került be az első adag, 2 napja a második is, de a csigák épek és sértetlenek.. Várok egy hetet még, de jobb ötlet híján megpróbálkozom néhány gömbhallal, hátha ők megritkítját az állományt. Lassan tudok amjd áttenni egy szaporulat RC-t, ők pedig végzik majd a karbantartást a csigák helyett is.
Hát ezt borítékoltam volna. Az invazív csigák körberöhögik a planária elleni szereket. Próbálkozz csigacsapdával.
 
A vas és a foszfát antagonisztikus kapcsolatban van. Ez a vas viszont elég kevés a gáthoz. Rázod 1 percig erősen a nitrát tesztet? Ha nem jól csinálod fals értéket ad.
Én is antaginizmusra gondoltam az elején, ezért mérem mindig a vasat is, de sosem lépi át a 0.1-et. "Sajnos" jól mérem, így csak arra tudok gondolni, hogy a gyors fejlődésű növények ennyi macrot esznek. Remélem most a táptabletta orvosolja a problémát.

Én sem fűztem hozzá sok reményt a noplanariahoz, de azért adtam egy próbát.
 
Hát, a noplanaria nem járt sikerrel, továbbra is televan hólyagcsigával. Következőnek megpróbálkozom mehany gömbhallal. Balra bekerült még egy kis fa, és Microsorum, sajnos lávakő nem volt már hogy lesúlyozzam, így nem passzol annyira a képbe sajnos. A Proserpinaca Palustris elég lassan cseperedik, a Super Red viszont egyelőre jól érzi magát. Rotalára ráfér újra a metszés, kezd elterülni a felszínen. HM-et teljesen kiszedtem és újraültettem, most megpróbálom 2cm-en tartani.

full.jpg
 
A nagy tavaszi udvari kertrendezésben sajnos kevesebb idő jutott a topik által követett kertészkedésre, de szerencsére szépen elketyeg az üveg. A tápozás beállt, a növények nem mutattak hiánytüneteket. HM-et hetente kellett metszeni, de szép 2cm magas gyepet kezdett alkotni mindenhol az előtérben. A Ludwigia-k szépen nőnek és pirosodnak, a Rotala szintén szép narancssárga, a Sessiflora szokásosan megtölti a jobboldalt és kellemes árnyékot ad az Anubiasnak és Buceknak.

A balra bekerült Microsorum Petite is hatalmasat nőtt, a későbbiekben szerintem állandó lakója lesz az üvegeimnek.

Az alábbi kép a június közepi állapotot mutatja, mielőtt kapott egy alaposabb nyírást.

full.jpg
 
Nos, az előző kép még a júniusi állapotot mutatja, azóta sajnos eléggé leromlott a helyzet. A talajkapszulák kimerültek és nem tudtam pótolni őket, méricskélés híján pedig q tápozással nem követtem le megfelelően a hiányokat. Több növény is elkezdett szenvedni, sajnos a Rotala, illetve mindkét Ludwigia elkezdett felkopaszodni, leveleiket eldobták.

Az elmúlt egy hétben nyaralni voltunk, így ideálisnak bizonyult az alkalom egy egyhetes blackoutra. Mikor hazaértem, a HM és az Ambúlia is rendesen megnyúlt, illetve a legtöbb növény erősen sárgulni kezdett. Alaposan metszettem, topoltam, illetve kapott pár Aquaplant és planter caps tápot. Az ARM most kimaradt, pedig már eléggé meg van nyúlva. Senki nem mondta, hogy ő igazából háttérnövény.

Ami feltűnt, hogy a Microsorum gyökerei feketék és szőrösek, igaz már vásárlás óta. Szépen nő, de furcsállom ezt a kinézetet. Ez normális lehet vajon?

full.jpg
 
Nos, az előző kép még a júniusi állapotot mutatja, azóta sajnos eléggé leromlott a helyzet. A talajkapszulák kimerültek és nem tudtam pótolni őket, méricskélés híján pedig q tápozással nem követtem le megfelelően a hiányokat. Több növény is elkezdett szenvedni, sajnos a Rotala, illetve mindkét Ludwigia elkezdett felkopaszodni, leveleiket eldobták.

Az elmúlt egy hétben nyaralni voltunk, így ideálisnak bizonyult az alkalom egy egyhetes blackoutra. Mikor hazaértem, a HM és az Ambúlia is rendesen megnyúlt, illetve a legtöbb növény erősen sárgulni kezdett. Alaposan metszettem, topoltam, illetve kapott pár Aquaplant és planter caps tápot. Az ARM most kimaradt, pedig már eléggé meg van nyúlva. Senki nem mondta, hogy ő igazából háttérnövény.

Ami feltűnt, hogy a Microsorum gyökerei feketék és szőrösek, igaz már vásárlás óta. Szépen nő, de furcsállom ezt a kinézetet. Ez normális lehet vajon?

View attachment 169161
Nem értem. Algáról nem regéltél, mégis BO-t csináltál a táphiányos gazokra. Miért...? 🤔
Ha már úgyis elfogyott, próbáld ki a Tropica tápkapszulát. Sokan használják a fórumon. A nagy előnye az egyenletes lassított beoldódás. Gyakorlatilag még nem okozott algabummot, ha felszínre kotortam. A lassított beoldás miatt szerintem hosszabb ideig megoldja a tápkapszulás gondokat. 😉
 
Nem értem. Algáról nem regéltél, mégis BO-t csináltál a táphiányos gazokra. Miért...? 🤔
Ha már úgyis elfogyott, próbáld ki a Tropica tápkapszulát. Sokan használják a fórumon. A nagy előnye az egyenletes lassított beoldódás. Gyakorlatilag még nem okozott algabummot, ha felszínre kotortam. A lassított beoldás miatt szerintem hosszabb ideig megoldja a tápkapszulás gondokat. 😉
Nincs dózispumpa, egy heti adagot pedig nem akartam benyomni. Ha megy a világítás, vagy csak a nap süt ide, szerintem csak az alga burjánzott volna tőle, de a növények biztosan felélik minden tartalékukat, így jobbhíján maradt a BO.

Ami volt itthon azt most elhasználtam, többre egyelőre szerintem nem lesz szükség, már körvonalazódik az új terv. ;)
 
Pár hete sikerült beszerezni egy 120x45x45 opti üveget, egy saját készítésű bútorral az egyik fórumtárstól. Ugyan a bútort elsőre kicsit magasnak(95cm) találom, de nem szeretnék most molyolni az átalakításával, legalább a kanapén ülve is jó szögből látjuk majd. (A gyerekeknek pedig idekerül egy sámli :D )

Elkezdem összevadászni hozzá a dolgokat, ha nagyon nincs kínálat pár héten belül akkor felkeresem az üzletet. Az EX1200 kevés lenne már ide, ezért 2080-ra cserélem majd, illetve ezt már High-tech vonalon indítanám. Hogy pontosan mire is lenne szükség, azt Itt összeszedtem.

Hamarosan indítok a projektnek egy saját naplót is, ezt szeretném már az elejétől kezdve megörökíteni. :)

full.jpg
 
Nincs dózispumpa, egy heti adagot pedig nem akartam benyomni. Ha megy a világítás, vagy csak a nap süt ide, szerintem csak az alga burjánzott volna tőle, de a növények biztosan felélik minden tartalékukat, így jobbhíján maradt a BO.
Soha nem volt dózispumpám. Nem szoktam több napi adagot beletenni. Kicsit túlgondoljátok ezt sokan. A gazok is kibírnak egy hét 0 tápozást, ahogy a halak is a koplalást. Ha nincs alga, nem kell BO. Ha ennyire aggódsz, akkor egy kicsit lejjebb csavarhatod a világítás intenzitását, de szerintem kár piszkálni. A high-tech lámpámhoz nem szoktam nyúlni, a CO2-höz sem. 😉
 
Soha nem volt dózispumpám. Nem szoktam több napi adagot beletenni. Kicsit túlgondoljátok ezt sokan. A gazok is kibírnak egy hét 0 tápozást, ahogy a halak is a koplalást. Ha nincs alga, nem kell BO. Ha ennyire aggódsz, akkor egy kicsit lejjebb csavarhatod a világítás intenzitását, de szerintem kár piszkálni. A high-tech lámpámhoz nem szoktam nyúlni, a CO2-höz sem. 😉
Ez hasznos tapasztalat, köszi. Én azon aggódtam, hogy ha meg a világítás akkor a növények ugyanúgy fotoszintetizálnak és minden maradékot felélnek majd, fény nélkül pedig esetleg tudom lassítani ezt a folyamatot.
 
Ez hasznos tapasztalat, köszi. Én azon aggódtam, hogy ha meg a világítás akkor a növények ugyanúgy fotoszintetizálnak és minden maradékot felélnek majd, fény nélkül pedig esetleg tudom lassítani ezt a folyamatot.
A természetben is lehet tápanyagban szegényebb időszak. A gazoknak van tartaléka erre. Ha BO-t csinálsz, az jobban terheli őket, ami jobban felemészti a tartalékaikat. Kicsit csökkentsd a fényerőt, (ha nem megnyugtató úgy hagyni) de ne takard le. 😉
 
Ha már úgyis elfogyott, próbáld ki a Tropica tápkapszulát.
Egész jó áron van a nagy kiszerelés, feleannyi mint az ADA megoldása. Van esetleg tapasztalatod az utóbbival? Eddig a Planter caps kifejezetten bevált, és ha jól sejtem a Tropica is hasonló megoldást használ. Elnézve a kapszulákat, a szárazföldi kertészetben is használt hosszúhatású műtrágyák összetevőit keverik itt saját recept szerint, DIY megoldásként találkoztam már ilyennel, hisz házilag is könnyen elkészíthető, de ez már másik asztal, ebbe nem merülnék bele. Mindenesetre adok neki egy próbát majd idővel, ha elkezd újra kimerülni. ;)

Szeretnék majd beüzemelni egy dózispumpát, és akkor nem lesz probléma az elutazások során - már amíg rendben üzemel minden-. Főként azért is, mivel a lámpa délben kapcsol, én pedig hajnalban vagy késő délután tudok csak tápozni.
 
Egész jó áron van a nagy kiszerelés, feleannyi mint az ADA megoldása. Van esetleg tapasztalatod az utóbbival?
ADA kapszulát még nem volt. A nyerő verziót nem szoktam változtatni.
Szeretnék majd beüzemelni egy dózispumpát, és akkor nem lesz probléma az elutazások során - már amíg rendben üzemel minden-. Főként azért is, mivel a lámpa délben kapcsol, én pedig hajnalban vagy késő délután tudok csak tápozni.
Jó játék a dózispumpa, főleg, ha szereted a technikai kütyüket. Amúgy semmi baja nem lesz a gazoknak, ha korán reggel kapják a koktélt. A fény bekapcs előtt nem esznek számottevően. Én reggel korán tápozok, a fény meg csak dél körül indul. Az egyedüli elbomló cucc a carbo tápok, abból a Seachem Excel marad legtovább egyben bomlás nélkül. Ha nincs alga, akkor tök mindegy. 😉
 
Ugyan a bútort elsőre kicsit magasnak(95cm) találom, de nem szeretnék most molyolni az átalakításával, legalább a kanapén ülve is jó szögből látjuk majd.
Nálam 85 magas bútoron van a 45 magas üveg, 5 cm plusznak még örülnék is, de a +10 cm sem gáz szerintem (pont hónaljmagasság alatt van). Ha viszont kanapés rálátás van, figyelj majd a lámpaválasztásnál/elhelyezésnél, hogy ne világítson a szemetekbe. Erre nem csak a lámpatest palástolt kialakítása, vagy "shade" kiegészítő nyújthat megoldást, sokszor elég lehet az is, ha kicsit döntünk a lámpán.
 

Attachments

  • 1661763660744.jpg
    1661763660744.jpg
    185.1 KB · Megtekintések: 11
Nálam 85 magas bútoron van a 45 magas üveg, 5 cm plusznak még örülnék is, de a +10 cm sem gáz szerintem (pont hónaljmagasság alatt van). Ha viszont kanapés rálátás van, figyelj majd a lámpaválasztásnál/elhelyezésnél, hogy ne világítson a szemetekbe. Erre nem csak a lámpatest palástolt kialakítása, vagy "shade" kiegészítő nyújthat megoldást, sokszor elég lehet az is, ha kicsit döntünk a lámpán.
Ez megnyugtató. :) Szerencsére nem közvetlen mellette ülünk, ~4m azért lesz köztünk. Elsősorban függeszteni szeretném a lámpát, de ez majd függ attól is, hogy melyik típust sikerül beszerezni, így leginkább a terelőlappal szeretném megoldani.
 
Esetleg még néhány kérdésem lenne, kíváncsi lennék a véleményetekre:

  • Használt (1 éves) Amazonia talajt érdemes lehet még legalsó rétegként újrahasználni, hogy annyival is kevesebb kelljen belőle? Természetesen gondoltam használat előtt szűrővel átöblítem, hogy kijöjjön belőle a mulm, tápkapszulák. Mindenképp csak alulra kerülne, közvetlenól a táptalaj fölé, amire még jön bőven friss talaj majd
  • Twinstar III vagy Chihiros WRGB II pro?
  • Tropica vagy ADA talajrendszer? Szívem szerint utóbbit haszánlnám, viszont az elején rettentően megtolta a nitrátszintet, és 8 hónap után is nyeli még a foszfátot
  • diffúzor vagy reaktor? Beoldás szepontjából jobb lenne utóbbi ahogy olvastam, bár szeretem a technika látványát, nem zavarna a diffúzor se
 
Esetleg még néhány kérdésem lenne, kíváncsi lennék a véleményetekre:

  • Használt (1 éves) Amazonia talajt érdemes lehet még legalsó rétegként újrahasználni, hogy annyival is kevesebb kelljen belőle? Természetesen gondoltam használat előtt szűrővel átöblítem, hogy kijöjjön belőle a mulm, tápkapszulák. Mindenképp csak alulra kerülne, közvetlenól a táptalaj fölé, amire még jön bőven friss talaj majd
Simán jó emelésnek.
Chihiros.(elfogult is vagyok)
  • Tropica vagy ADA talajrendszer? Szívem szerint utóbbit haszánlnám, viszont az elején rettentően megtolta a nitrátszintet, és 8 hónap után is nyeli még a foszfátot
A Tropica is nyelni fogja a foszfátot.
  • diffúzor vagy reaktor? Beoldás szepontjából jobb lenne utóbbi ahogy olvastam, bár szeretem a technika látványát, nem zavarna a diffúzor se
Ekkora üvegnél nem igazán hatékony a diffúzor. Igazából nano méretnél sem az, csak akkora méretben ez nem annyira releváns probléma, illetve a reaktor egy szűrő méret alatt amúgy sem játszik.
 
Az üveget elbontottam, a hardware maga eladósorba került. A következő akváriumom ebben a naplóban tudjátok követni.

Megkérnék egy admint, hogy helyezze át ezt a topikot a befejezett naplók közé.
 
Back
Oldal tetejére