• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Nem gondolkodtam naplóban de lehet hogy jó ötlet. Durva volt a helyzet a tegnapi ammónum mérésen 3mg/l jött ki. Azonnali 50-60% vízcsere után 1 órával újra mértem, jobb lett a helyzet: 0,4. Szerencsére úgy tűnik kiapadóban lehet a forrás is amiből a sok ammónia származott, mert 7 órával később is ugyanezt mértem.
Állítólag nem halmozódik fel belőle semmi. Nyiss naplót, ne offoljuk szét ezt a topicot.
Mi történt azelőtt, hogy 3 lett az ammónia szint?
A dekor fád is gyanúba keveredhet. Nem rohad valahol?
 
Állítólag nem halmozódik fel belőle semmi. Nyiss naplót, ne offoljuk szét ezt a topicot.
Mi történt azelőtt, hogy 3 lett az ammónia szint?
A dekor fád is gyanúba keveredhet. Nem rohad valahol?

Hát egyik lehetőség hogy a tropica talajkapszulából jöhetett: vagy túllőttem a mennyiséget (19 darabot nyomtam le 100x40 alapterületre), vagy mélyebbre kellett volna nyomni mint 4cm (csak gondoltam amíg kicsik a gyökerek hadd érjék el mielőbb), vagy felkeveredett néhány tabi mikor átültettem néhány növényt a 3. héten.
(Esetleg mindhárom egyszerre)
Másik lehetőség a kevés vízcsere az első héten, 3 naponta csak 30% volt a napi 50 helyett. Az is lehet a bacikultura volt xar, vagy lehet kevés volt az oxigén.
Fa nem hiszem hogy rohad mert GA redmoor 5000ft direkt akvába való kiszárított fa.
Szerencsére mostmár jók a.viz értékek, ammónia másnapra 0 lett, nitrit meg még 3 vízcsere után lett 0,6 amit már fél nap alatt lezúztak 26 fokon 2 oxidátorral a nitrobakterek így az is 0. A növények meg felvették a keletkezett nitrátot mert 40ről magától 25re csökkent pár óra alatt. Foszfát 0,4 vas 0,1 (pedig tripla adag Green Aqua Micro van beadva de a piros reinickiik miatt nem bírom felvinni a vasat 0,1 fölé :D), kálium 8, réz 0. (Mértékegység lemaradt: mg/l.)
Köszi mindenkinek a javaslatokat :)
 
Utoljára módosított:
Hát egyik lehetőség hogy a tropica talajkapszulából jöhetett: vagy túllőttem a mennyiséget (19 darabot nyomtam le 100x40 alapterületre), vagy mélyebbre kellett volna nyomni mint 4cm (csak gondoltam amíg kicsik a gyökerek hadd érjék el mielőbb), vagy felkeveredett néhány tabi mikor átültettem néhány növényt a 3. héten.
(Esetleg mindhárom egyszerre)
Másik lehetőség a kevés vízcsere az első héten, 3 naponta csak 30% volt a napi 50 helyett. Az is lehet a bacikultura volt xar, vagy lehet kevés volt az oxigén.
Fa nem hiszem hogy rohad mert GA redmoor 5000ft direkt akvába való kiszárított fa.
Szerencsére mostmár jók a.viz értékek, ammónia másnapra 0 lett, nitrit meg még 3 vízcsere után lett 0,6 amit már fél nap alatt lezúztak 26 fokon 2 oxidátorral a nitrobakterek így az is 0. A növények meg felvették a keletkezett nitrátot mert 40ről magától 25re csökkent pár óra alatt. Foszfát 0,4 vas 0,1 (pedig tripla adag Green Aqua Micro van beadva de a piros reinickiik miatt nem bírom felvinni a vasat 0,1 fölé :D), kálium 8, réz 0. (Mértékegység lemaradt: mg/l.)
Köszi mindenkinek a javaslatokat :)
Fura tápanyag értékek ezek... :eek:
A nitrátod jó helyen van, de a másik 2 makro elem, a foszfát és a kálium is alacsony, mindkettőt triplázni kéne kb, vagy duplázni, és csökkenteni a nitráton (NO3 10-30, K 10-30, PO4 1-3 határokkal, arányosan egymáshoz). Csapvizet nem mértél véletlenül? Sok helyen tartalmaz az ivóvíz is 10-30 mg/l nitrátot, könnyen be tud zavarni a rendszerbe... A vasad kevés lesz vörös növényekhez, azt is feljebb kéne lökni 0,3-0,5 mg/l-re.
Valószínűleg a talaj játszik a szintekkel, az első 2-3 hónap a jó minőségű agyagos talajoknál sajnos könnyen ilyen lehet.
 
Fura tápanyag értékek ezek... :eek:
A nitrátod jó helyen van, de a másik 2 makro elem, a foszfát és a kálium is alacsony, mindkettőt triplázni kéne kb, vagy duplázni, és csökkenteni a nitráton (NO3 10-30, K 10-30, PO4 1-3 határokkal, arányosan egymáshoz). Csapvizet nem mértél véletlenül? Sok helyen tartalmaz az ivóvíz is 10-30 mg/l nitrátot, könnyen be tud zavarni a rendszerbe... A vasad kevés lesz vörös növényekhez, azt is feljebb kéne lökni 0,3-0,5 mg/l-re.
Valószínűleg a talaj játszik a szintekkel, az első 2-3 hónap a jó minőségű agyagos talajoknál sajnos könnyen ilyen lehet.

Köszi a javaslatot, nincs agyagos talaj csak manado, ami sztem nem sokat vàltoztathat a vizen, max keményíti egy kis calciummal. Nem is tudtam hogy a kaliumnak ugyanolyan magasnak kell lennie mint a nitrátnak, a foszfát viszont nagyon meglep mert a JBL cseppteszten 0,2ig zöldnek, 0,3 fölött pedig már pirosnak mutatják. Persze nektek jobban hiszek mint a tesztnek, ezért felemelem akkor legalább 0,6ig vagy 0,8ig. Nitrátot max 20ig kéne hagyni, káliumot meg akkor vagy 15ig. A vasnál olyan kérdésem lenne, hogy jó úgy ha komplex mikroelemes táppal probálom elérni a 0,3mas álomhatárt vagy érdemes külön vasat is adagolni hogy a többi mikroelem ne legyen túl sok?
 
Köszi a javaslatot, nincs agyagos talaj csak manado, ami sztem nem sokat vàltoztathat a vizen, max keményíti egy kis calciummal. Nem is tudtam hogy a kaliumnak ugyanolyan magasnak kell lennie mint a nitrátnak, a foszfát viszont nagyon meglep mert a JBL cseppteszten 0,2ig zöldnek, 0,3 fölött pedig már pirosnak mutatják. Persze nektek jobban hiszek mint a tesztnek, ezért felemelem akkor legalább 0,6ig vagy 0,8ig. Nitrátot max 20ig kéne hagyni, káliumot meg akkor vagy 15ig. A vasnál olyan kérdésem lenne, hogy jó úgy ha komplex mikroelemes táppal probálom elérni a 0,3mas álomhatárt vagy érdemes külön vasat is adagolni hogy a többi mikroelem ne legyen túl sok?
Ezek az értékek egy ajánlást jelentenek. Nem ennyinek KELL lennie, hanem VALÓSZÍNŰLEG JÓ, ha ezek a határok között mozognak. Minden akvárium más, minden csapvíz is más, és minden növény és hal összeállítás is más, a világítás, a pH, a hőfok, stb... Nem nehéz kitalálni, hogy minden akváriumban más tápanyagszintek lesznek, és a növények igényei is eltérnek, tehát nem vakon a tesztek után kell menni, hanem figyelni a jelzéseket, és ha valami nem egyértelmű, akkor mérni.
Lukas a levél? Valószínűleg K hiány, mérjünk egyet. Eltaláltuk? Mehet egy kis potassium...
Zöldül az üveg? Vagy a PO4 kevés, vagy az NO3 sok, ideje mérni. De az is lehet, hogy simán csak "túlvilágítjuk" az akváriumot.
Van elég fény, mégsem vörös aminek kéne? Esetleg fakó sárgák a levelek? Vasat mérjünk...
Szóval figyeld a növényeidet, heti 1-2 alkalommal alaposan nézd meg a régi, és új leveleket, hidd el, beszélni fognak Hozzád, elmondják, hogy mi bajuk, csak meg kell Őket hallgatni! (y)
 
Ezek az értékek egy ajánlást jelentenek. Nem ennyinek KELL lennie, hanem VALÓSZÍNŰLEG JÓ, ha ezek a határok között mozognak. Minden akvárium más, minden csapvíz is más, és minden növény és hal összeállítás is más, a világítás, a pH, a hőfok, stb... Nem nehéz kitalálni, hogy minden akváriumban más tápanyagszintek lesznek, és a növények igényei is eltérnek, tehát nem vakon a tesztek után kell menni, hanem figyelni a jelzéseket, és ha valami nem egyértelmű, akkor mérni.
Lukas a levél? Valószínűleg K hiány, mérjünk egyet. Eltaláltuk? Mehet egy kis potassium...
Zöldül az üveg? Vagy a PO4 kevés, vagy az NO3 sok, ideje mérni. De az is lehet, hogy simán csak "túlvilágítjuk" az akváriumot.
Van elég fény, mégsem vörös aminek kéne? Esetleg fakó sárgák a levelek? Vasat mérjünk...
Szóval figyeld a növényeidet, heti 1-2 alkalommal alaposan nézd meg a régi, és új leveleket, hidd el, beszélni fognak Hozzád, elmondják, hogy mi bajuk, csak meg kell Őket hallgatni! (y)

Köszi szépen a tippet igazad van, úgy érzem ez a legjobb tanács amit ezekre a kérdésekre kapni lehetett. Próbálom magam is kiértékelni ezeket a jeleket de még csak 4hete kezdtem a szakmát s nem könnyű eldönteni hogy vajon hiánytünetek okozhatnak egy-két érdekes furcsaságot vagy valami más oka lehet. Tegnap találtam pl. 1 nagyon apró lyukat az egyik taiwan levélen így gyorsan nyomtam be 2milli káliumot. Amit még észrevettem hogy furán torzan csavarodott egy-két levél az pl. Lehet mezo elem hiány de lehet hogy csak így nő a levele és nem is hiánytünet. Van olyan növény is aminek oldalról húzódik bele barna minta a szép zöld leveleibe ezt sem tudom hogy hiánytünet-e vagy csak ilyen a növény. Az is fura még hogy nagyon nyújtottak is egyes új levelek meg vilagosabb kissé sárgásabb zöldek is mint kéne lenniük, ez is lehet akár nitrát többlet akár természetes növekedési jelenség. Pici zöld színű sztem szakál algákat is leszedegettem az meg mintha pont nitráthiányra utalna. Mindezek mellett pedig mégis minden növény latvanyosan nő napról napra meglepődök mikor hazaérek hogy mennyit nőttek amíg nem láttam őket. :)
Kezdőként egyszerűbb lenne mérni és beállítani a helyes tápanyagszinteket, mint elemezni a jeleket, de igyekezni fogok. Esetleg teszek majd fel képeket amikben bizonytalan vagyok, biztos lesznek mindig akik tudnak segíteni :)
 
A JBL foszfát cseppteszttel mérve az akvárium vizem bebarnul, de ha csak tisztán Fosfoval csinálok egy oldatot, az megfelelő reakciót ad. Ez mitől lehet? Mi zavar be az akváriumi víznél? A kontrollként használ víz átlátszó. Tápozásként GA Mac-Mic és E.L. Fosfo szolgál. Jó lenne, ha tudnék foszfátszintet mérni...
 
A JBL foszfát cseppteszttel mérve az akvárium vizem bebarnul, de ha csak tisztán Fosfoval csinálok egy oldatot, az megfelelő reakciót ad. Ez mitől lehet? Mi zavar be az akváriumi víznél? A kontrollként használ víz átlátszó. Tápozásként GA Mac-Mic és E.L. Fosfo szolgál. Jó lenne, ha tudnék foszfátszintet mérni...
Nem találkozott senki hasonló problémával??
 
Nem találkozott senki hasonló problémával??
Nekem elsőre ilyen halvány sárgás (barnás?) volt. Én sem értettem, ezért egy csepp Macrot adtam neki, ettől természetesen olyan lett mint a tinta. Gondolom 0 volt a faszfát szint. Emeltem rajta és a következő mérésnél már halvány kékes volt sárga helyett. Nem tudom, hogy nálad ez van-e, de hasonló.

Tapatalkról.
 
Nekem elsőre ilyen halvány sárgás (barnás?) volt. Én sem értettem, ezért egy csepp Macrot adtam neki, ettől természetesen olyan lett mint a tinta. Gondolom 0 volt a faszfát szint. Emeltem rajta és a következő mérésnél már halvány kékes volt sárga helyett. Nem tudom, hogy nálad ez van-e, de hasonló.

Tapatalkról.
Foszfátadagolás után ma újra mértem és már látok egy enyhén kékes reakciót. Szerintem a teszthez használt por és oldat alapból kicsit megbarnítja a vizet. E mellett a korábbi mérésnél a felrázáskor összekeverhettem a nitrátos és a foszfátos kupakokat, így lehet, hogy egy-két csepp bekeveredett a nitráttesztből a foszfáttesztbe, ami a barnulást magyarázhatja.
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek abban, hogy szeretném ellenőrízni a JBL vas tesztem pontosságát, de egy kicsit gondban vagyok a kalibráló oldat elkészítésvel. Green Aqua Micro tápból mennyit kellene adagolnom 100 liter vízhez, hogy 1 ppm-es tápanyagszint növekedést érjek el?
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek abban, hogy szeretném ellenőrízni a JBL vas tesztem pontosságát, de egy kicsit gondban vagyok a kalibráló oldat elkészítésvel. Green Aqua Micro tápból mennyit kellene adagolnom 100 liter vízhez, hogy 1 ppm-es tápanyagszint növekedést érjek el?

x ml / 100 000 ml × 2 000 mg/ml = 1 mg/ml -> x = (1 / 2 000) × 100 000 = 50 ml

ellenőrzés: 50 ml × 2 000 mg/ml / 100 000 ml = 1 mg/ml (~1 ppm)

Ha a helyedben lennék, 2,5 ml GAMic tápot 4997,5 ml (jóóó, legyen 5 l :D ), RO vízzel elegyítenék, és ebből vizsgálnék 5 ml-t.
 
x ml / 100 000 ml × 2 000 mg/ml = 1 mg/ml -> x = (1 / 2 000) × 100 000 = 50 ml

ellenőrzés: 50 ml × 2 000 mg/ml / 100 000 ml = 1 mg/ml (~1 ppm)

Ha a helyedben lennék, 2,5 ml GAMic tápot 4997,5 ml (jóóó, legyen 5 l :D ), RO vízzel elegyítenék, és ebből vizsgálnék 5 ml-t.

Elfogadtok minden hülyeséget, amit leírok, mi?! :D

Elnézést kérek, egy-egy 1000-sel "elvarázsolódtam", de a végeredmény ettől még jó.

Helyesen:

x ml / 100 000 ml × 2 000 mg/ml = 1 mg/ml -> x = 1 mg/l × 100 l / 2 mg/ml = 50 ml

ellenőrzés: 50 ml × 2 000 mg/ml / 100 000 ml = 1 mg/ml (~1 ppm)
 
Pár hét? Remélem csak pár nap mert szombaton szeretnénk hozni a halakat. Persze ha marad ez a magas nitrit szint akkor nem fogjuk de addigis mindent megteszek amit lehet hátha. Teszek be 2oxidatort, emelem a hőfokot tolok be még kulturat, hátha csoda történik és lemegy szombatig a nitrit
Szia, Tegyél bele seachem stabiltyt, a vízcseréket 50%-on végezd minden esetben heti formában álltalánoságban. Jelenleg 2-3 naponta s a tápozást kezd el újra mert algaháború lesz a tápanyaghiány miatt valamint növény hullás. Sok sikert, üdv ;-)


iPhone 6s plus készülékről küldve a Tapatalk segítségével
 
Elfogadtok minden hülyeséget, amit leírok, mi?! :D

Elnézést kérek, egy-egy 1000-sel "elvarázsolódtam", de a végeredmény ettől még jó.

Helyesen:

x ml / 100 000 ml × 2 000 mg/ml = 1 mg/ml -> x = 1 mg/l × 100 l / 2 mg/ml = 50 ml

ellenőrzés: 50 ml × 2 000 mg/ml / 100 000 ml = 1 mg/ml (~1 ppm)

Húúú ezer köszönet a részletes levezetésért és a gyors reagálásért. Ez a vegyészkedés nem teljesen az én asztalom. :)
Szerencsére minden okés a tesztemmel. (y)
 
Sziasztok!

Mivel nincs minden rendben az akvámmal(semmi sincs rendben) tesztelgettem kicsit. A KH-ra 10dkh értéket mutatott a sera teszt. Mivel a lakásban gyantás vízlágyító működik ez gyanus volt. rámértem a csapra is. Az 12 dkh lett. Gondoltam elromlott a vízlágyító ezért szóltam az ismerős vízszerelőnek aki beüzemelte annak idején a gépet. Ő is rámért a saját tesztével az érték 4dh lett. Most ez hogy lehet? Az ő tesztje nem KH-t mért talán? És ha GH-t akkor az hogy lehetett kevesebb? Vagy nem jó a tesztem?
 
Back
Oldal tetejére