• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Visszatérés

Amit elfelejtettem beírni az előző posztba: A növények lyukasodása után kb. 2 nappal jött a alga és körülbelül egy időben a hártya. Az emelt dózisú tápozás után a hártya 2 nap után eltűnt.
Nem mondom, lehet túl lett telepítve az akvárium, de az endlerekből január végén már viszek vissza haverhoz, viszont a négy amano mellé lehet veszek még 4-6 db-ot. Az még elmegy 42 literben? Vagyis 20 endler, 2 molly, 10 amano?

Jbl 6-1

Szabó Henrik 70/883-4940
Az 50db-os csíkteszt?
 
Amit elfelejtettem beírni az előző posztba: A növények lyukasodása után kb. 2 nappal jött a alga és körülbelül egy időben a hártya. Az emelt dózisú tápozás után a hártya 2 nap után eltűnt.
Nem mondom, lehet túl lett telepítve az akvárium, de az endlerekből január végén már viszek vissza haverhoz, viszont a négy amano mellé lehet veszek még 4-6 db-ot. Az még elmegy 42 literben? Vagyis 20 endler, 2 molly, 10 amano?


Az 50db-os csíkteszt?
Szerintem a guppik nagyon koszos halak, én nem tartanék egyet sem.
 
Szerintem a guppik nagyon koszos halak, én nem tartanék egyet sem.
Elképzelhető, nem mondom hogy nem, mondjuk egy ancinál nem koszol jobban szerintem semmi :D.
Nekem nagyon üres volt az akvárium azért kerültek bele, terv szerint csak nyaralnak kicsit. Egy angol írás szerint állítólag ez az alfaj hasonlóan a mollyhoz eszi az algát, azért is kerültek bele, bár szerintem ezek ikább éhenhalnának, minthogy bármilyen algát is megegyenek.
 
Elképzelhető, nem mondom hogy nem, mondjuk egy ancinál nem koszol jobban szerintem semmi :D.
Nekem nagyon üres volt az akvárium azért kerültek bele, terv szerint csak nyaralnak kicsit. Egy angol írás szerint állítólag ez az alfaj hasonlóan a mollyhoz eszi az algát, azért is kerültek bele, bár szerintem ezek ikább éhenhalnának, minthogy bármilyen algát is megegyenek.
Szerintem enni fogják. Bár nem minden algát eszik. A fonál és cyanora tökéletes választás lehet.
 
Újabb 15l vízcsere. Csattogott az olló. Algával folytatott harc 1:1. Hmből így kétszer annyi van, az ambulia kicsit megnyúlt, pár hajtásvéget visszaültettem, két hete kellett volna megnyírni jobban, csak nem mertem. Rotalát is meg kéne nyírni, csak ahhoz meg nem férek oda rendesen a fától. Áramlással valami nem az igazi, szűrő is zizeg néha, majd ha megjött a tömítéscsere akkor ránézek mi baja. Halak elvannak, a dzsungelben nem is lehetett látni hogy van benne 4-5db nál több. Oldalüveg zöld poros maradt picit.
Most így néz ki. Január második felében meglepi ;) (főleg nekem)
IMG_2135.JPG
 
Kiszedtem a fákat, és a növények felét. Aztán mindent vissza. Rotalát topoltam, de a régi töveket kidobtam, mohákat újrakötöztem és megnyírtam. Raktam be jbl tápgolyót, 6 darabot. A vizipáfrányt elnyomta az ambúlai, így az első kis tövet beraktam hátra, ambúlia kapott még egy nyírást. Felraktam a garndélavédő rácsot, és kitakarítottam a szűrőt. Ciripelés megszűnt, valamit javult a flow is, vízcserénél most külön csővel szívtam le a vizet, nem azzal ami a szűrő elé van bekötve leerresztő, így a sarokból ki tudtam szívni azt, ami a szűrő már nem, és elöl is sikerült elég sok üledéket kiszívni az amazoniáról.
Hiába, ideoda jól mondta, csak koszolnak az Endlerek, elég sokat.
Kép majd csak jövő héten, most eléggé csatatér az akvárium, meg zavaros a sok szerencsétlenkedéstől.
 
Azzal a belső fűtővel kezdeni kéne valamit...nem mutat jól. Idővel szerintem szerezz be egy külső fűtőt. Vagy ne is fűtsél. Hány fokos a vized? Hány fok van a szobában?
 
Azzal a belső fűtővel kezdeni kéne valamit...nem mutat jól. Idővel szerintem szerezz be egy külső fűtőt. Vagy ne is fűtsél. Hány fokos a vized? Hány fok van a szobában?
19-22között van a szobában, a vizem 22 fokosra van beállítva. Eddig takarta a rotala meg a másik növény, csak most volt nyírás, átültetés. Nekem se tetszik, de a co2 van soron. A fűtés csak utána. Nyáron meg a hütéssel lesz bajom.
 
Alga szerencsére nincs, csak egy kis staghorn lett, de a többi visszavonulót fújt, ugy néz ki sikerült eltalálni az egyensúlyt. Flow gyenge, de elmegy. A héten lehet lesz már reduktor is, a garnélákat is el tudom hozni Etelétől. Hétvégén jön a ro. Cserébe nagyobb akvárium nem lesz nyárig vagy őszig, ez van.
Heti 10ml micro macro, napi 2 carbo. Világitás 4. fokozatra dimmelve napi 7 óra. Hiánytünetet nem látok. Hm bubizik így is, a többi növény már nem.

Köszi hogy benéztél!
 
Hazaértem a beszerző körútból.
Ezúron is köszönöm @Etele -nek a garnélákat és a staut! Éppen beszoknak.
És @kmisi -nek a CO2 palackot, ami még decemberben megjött.
@joesalty -nak pedig a reduktort és a mütyüröket.

Megvettem a víztesztet amit @Szabó Henrik ajánlott. Neki is köszönöm a kezdeti növényeket, és a segítséget, mint ahogy @Greg Filth -nek is!

Első mérés alapján:
NO3 25-50 mg/l között
NO2 0
GH <3°d, szóval nagyon alacsony.. ezzel okozni kell valamit
KH 3°d
pH6,4-6,8 között

Majd mérek egy másikat is később, hátha mást fog mutatni :)

Viszont ha jól mértem, akkor valószínűleg macro hiányom van, ca és mg is, mivel nem mérhető a keménység. Nitrát meg ehhez képest magas, szóval tápanyag hiány/többlet van, ettől lehet hogy szenvedek az algával. Most eltűnt a fonál, van agancs.
Tápozásom most heti 15l vízcsere mellett, 10-10 micro macro, és napi 2 carbo. Eddig heti 7 volt a micmac, amióta emeltem a dózist csökkent az alga. Emeljek mé? Mondjuk 14-14-re, és várjak egy hetet? Gondolom érdemes lenne beszereznem most már egy TDS mérőt, és Salty shrimp gh/kh pluszt.
 
Vízcsere pipa, 18 liter lett, de maradhat. Ezért most 11 pumpa micmac ment. Megjött a csomag a GA-tól, Gh 5, garnélákkal minden rendben. Egyre bátrabbak, a halakkal nem foglalkoznak, és viszont. Átlag 5-6 db mindig van elől a fényben, a maximum 13. Petés nőstény köszöni jól van. Endlerekből halászlét lehetne főzni :D
Volt kis nyírás, eggyel feljebb dimmeltem a lámpát, meglátom mi lesz, remélem az alga ott marad ahol van, és a növények jobban érzik majd magukat. Nemsokára élesedik a CO2-is. A DC már megy, érdekes hogy így is zöldes, pedig nem került bele víz, és amikor beleraktam kék volt. (plusz előfordul hogy kék)
3 napig nem adagoltam carbot, annyi történt hogy a HM is abbahagyta a bubizást.
Köszönöm hogy benéztél! IMG_20170128_2114261.jpg
 
Még megvagyok! Élünk, mint hal a vízben. Endlerek száma drasztikus csökkenést mutat (lehalásztam, és elvittem ismerősnek) Garnélákból 5 petés van, egyben mintha látszódna valami mozgolódás.
Anubias szélei visszaecsetesedtek, újra van egy kis fonál alga itt ott, és a pogo főnixeset játszik (kihajt-elolvad-kihajt-elolvad...) Mohákat ismét lehetne nyírni, de most a garnélák miatt nem vagyok olyan merész.

Mostanában lenne egy átrendezés, HMből szednék ki, a bal oldali fát előrébb hoznám, amazoniát kicsit visszasöpörném hátra, jobb oldali fa fissidenses ágából vágni szeretnék. Na most ezt hogy eszközöljem a garnélák mellett? Ahogy simán csinálnám, vagy halásszak ki mindenkit, és ha kész vagyok mindennel akkor visszatelepítés? Melyik lenne a biztonságosabb, és melyik jelentené a kisebb sokkot az élővilág számára?
 
Én hagynám az állatokat.
Bár a HM elég vékonjy, és könnyen szakad, szerintem jobban jársz ha kitépés helyett talajszinten vágot az eltávolítandó szálakat.
Így biztos nem kavarsz fel semmit.
A fánál már nehezebb a helyzet. Azt mulm zavarás nélkül a legóvatosabb mozdulattal sem fogod tudni kiemelni.
Viszont ha lekapcsolt szűrő mellett, egy vékoöny leszívócsővel plusz egy fő segítséggel csionálod, szerintem minimális felhőképződés mellett is abszolválható. ;)
 
Én hagynám az állatokat.
Bár a HM elég vékonjy, és könnyen szakad, szerintem jobban jársz ha kitépés helyett talajszinten vágot az eltávolítandó szálakat.
Így biztos nem kavarsz fel semmit.
A fánál már nehezebb a helyzet. Azt mulm zavarás nélkül a legóvatosabb mozdulattal sem fogod tudni kiemelni.
Viszont ha lekapcsolt szűrő mellett, egy vékoöny leszívócsővel plusz egy fő segítséggel csionálod, szerintem minimális felhőképződés mellett is abszolválható. ;)
Köszi

A plusz egy fő az nehézkes, akkor szerintem úgy csinálom hogy levágom a hm-et kopaszra ahol nem kell, és odarakom a fát, utána leszívom a ködöt. Bár akkor a talaj ugyan úgy marad, nem tudom hátrafelé visszahúzni ahogy volt. A bal oldali fa könnyen kiemelhető, visszarakni nehéz :D
 
Köszi

A plusz egy fő az nehézkes, akkor szerintem úgy csinálom hogy levágom a hm-et kopaszra ahol nem kell, és odarakom a fát, utána leszívom a ködöt. Bár akkor a talaj ugyan úgy marad, nem tudom hátrafelé visszahúzni ahogy volt. A bal oldali fa könnyen kiemelhető, visszarakni nehéz :D
@Trappista csak nagyon óvatos típus, ln meg a másik véglet vagyok :) Ne parázz, sima ügy az egész. Én rendeztem már át - mostanra már többször is - teljesen akváriumot sok liter plusz talajjal, mindezt az állatok kihalászása nélkül, víz alatt :D. A felkavarodott talajt a szűrő elintézi gyorsan. Azért persze nem árt óvatosnak lenni, mert az nem jó, ha a mohákban megtelepszik a sok mulm. Arra is vigyázz, hogy nehogy betemess valakit.
A HM-nél szintén jó amit Trappista írt, de ha végleg meg akarsz szabadulni tőlük, akkor próbáld az ollóval a talaj alatt elvagdosni a gyökérzetet a megmaradó és a mentesítendő terület között, majd a megmaradó növények tövénél pici ellentartást alkalmazva húzkodd ki azokat, amiknek mennie kell. Ez picit felkeveri a talajt, de erre már írtam fentebb a megoldást. Szerintem.
 
Most nagyjából ezek az állapotok vannak. Sok változás nincs, co2 a saját hibámból nincs, elhagytam egy közdarabot a reduktorról és sehol nem találok olyat, éljen kína! :/ Ezért világítás egy dimmel vissza, táp napi 1 nyomás, nagyjából működik a dolog, bár ahogy írtam a pogo főnix, az anubias meg festeget (ecset). Halakból annyi van, ami a képeken látszik, többet nem tudtam lehalászni, bebújnak a fa alá a mohába...
IMG_20170227_184423.jpg

És akkor az átalakítandó előtér:IMG_20170227_184401.jpg
Itt látszódnak a távolságok, viszonyításként a poppy most középen van. Az alatta lévő fát akarom előrébb hozni körülbelül 5-8 centimétert, a HM-el pedig megbeszélni hogy ne terüljön, hanem bokrosodjon (még jó hogy ideiglenesen került oda, és úgy néz ki ott is marad egy jó darabig) Jobb oldalon pedig az előrenyúló fissidenses ágat a felére vágni, és azt is az üveg felé mozdítani, pogo elé pedig parvula mini a terv. A rotala nem érzi ott jól magát ahol van, lehet megcserélem az ambuliával, középre pedig ha sikerül szerezni akkor ludwigia palustris kerülne.

Tudom, a nem létező mélységérzet ezzel teljesen eltűnik, de nem is az volt a lényeg hogy legyen, azt majd talán a következő akváriumnál sikerül megcsinálni.
A jelenlegi cél, egy algamentes garnélás akvárium, a fent említett egészséges növényekkel, a jelenlegi technikával, most már co2 nélkül.
 
Back
Oldal tetejére