• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa The Swamp Thing

Molroth

Kertész bálvány
Sziasztok!

Ez az első wabi próbálkozásom, amit a munkahelyemen szeretnék tartani, hogy legyen ott is egy kis szigetnyi nyugi. :)
Mivel nem tudom, hogy fogja bírni a benti viszonyokat, illetve a hétvégéket, így egy tecso gazdaságos üveg vázával oldom meg, a benti asztali lámpámmal, nyírás utáni növényekkel és megmaradt aljzattal.
Remélem nagyon, hogy életben marad a kicsike.

Indítás dátuma: 2012.10.13.
Edény: F&F üveg váza (ultra opti white üvegből!!! :D)
Talaj: Aquatic nature shrimp soil kb 6 centis vastagságban.
Világítás: Irodai asztali lámpa 20W-os halogén izzóval 8 órányi világítást tervezek+napfény (hétvégén csak napfény, kivéve, ha hétvégén kell túlórázni, amire nem nagyon szeretnék sort keríteni. :p)
Víz: profitoval tápozott garnélapác :)

Mohák:
Riccia fluitans, de csak egy nagyon kis darabka
Talán Spiky moha, de nem vagyok benne biztos... Jávai moha álnéven kaptam. :)

Növények:
Glossostigma elatinoides az előtérben. Egyelőre teszt jelleggel, mert a garnis nanomban is küzdök az igényeivel. Ha beválik, majd emersen szaporítom.
Cryptocoryne lucens 4-5 nagyon kicsi növendék hajtás középen (kicsit szkeptikus vagyok vele kapcsolatban, de nagyon tetszik ez a növény)
Bacopa monnieri, visszavágásból 4db kicsike, mert kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz, milyen leveleket hoz. A halas akváriumomban nagyon hálás növény.
Lilaeopsis brasiliensis félkörben hátul

Kívánjatok hozzá sok sikert, mert kelleni fog. :)

DSCN1913.jpg
DSCN1911.jpg
DSCN1915.jpg
 
Üdvözlet! Sok sikert a wabi-hoz :) Saját tapasztalatból annyit tudnék mondani, a bacopa tuti hálás wabi növény, nekem virágozni is szokott, a glosso is beindul, a riccia szerintem nem jó wabi-ba, de lehet hogy tévedek... Kíváncsian várom a fejleményeket :cool:
 
Szia!

Köszönöm szépen!
A ricciaból csak egy kb fél centis darab került be, az is véletlenül. :) Ma megtörtént a tál beköltöztetése a munkahelyemre (kb 50 embernek mondtam el ma, hogy mi is ez, miért van lefóliázva, milyen "virágföld" van benne, milyen növények, stb, stb, stb... szóval terjesztem az igét. :D). Busszal történt a költöztetés. Nem volt rázós az út, de sajna holnap vinnem kell a csipeszeket, és rendbe kell tennem a "kompozíciót", mert pár növény elmászott. :( Kellett volna várnom egy kicsit, amíg eresztenek egy kis gyökeret, de persze ezzel már nem tudok mit csinálni.
 
Elfelejtett update a nagy hajtásban...
Mivel "rideg tartású" wabinak terveztem a projektet, ezért az elmúlt hosszú hétvégén magára hagytam. Pénteken alaposan megöntöztem, befóliáztam és a napfényre bíztam. Kedd este már kicsit paráztam, hogy mi lehet vele, de szerencsére nem volt semmi probléma, leszámítva, hogy a glosso nagyon felfelé törekszik, de azt elég szép ütemben. A többi növény is fejlődget, de ez nem csoda, mert nagyon sok ember kíséri figyelemmel a dolgot és drukkol a növényeknek. A bacopa pedig hozza a formáját, brutál tempót diktál.
Mivel nem fényképezőgéppel járok dolgozni, egyelőre nincs kép, de ha beválik a dolog, és szép lesz a tál, akkor majd beviszem a fotós motyót. :)
 
Ma lőttem a telefonommal pár képet, mert kicsit lazább napom volt. Hát nem kapkodja el a wabi a gyarapodást, de ez szerintem a fénynek köszönhető... Az valahogy nem az igazi, vannak benn frankó hidegfehér és jó erős kompakt csöves lámpák... valahogy el kell oroznom egy olyat valakitől. A bacopa szépen hozza az új leveleket, szép vékony szára van, kerek levelekkel és szinte rikító zöld. A lileapolis eddig nem igen mutatott semmit, de nem is pusztul a crypto detto. Gondolom gyökeresedik, vagy ilyesmi, a glosso pedig egész vékonykás leveleket hoz tök hosszú szárakon és sajnos felfelé tör nagyon. :(

Hétfőn viszem be a csipeszt, meg az ollót és a bacopát szerintem visszanyesem és a levágott szálakat visszaültetem.

És ma meg is született a wabim neve: Wabi Wan Kenobi :D
És a képek telós "minőséggel":
8190646412_5533fc4bfb_c.jpg


8189564467_99cc6b98de_c.jpg
 
Nem írtál tál méretet, de úgy 20 centis átmérőre tippelek. Ahhoz viszont kéne vagy 20 wattnyi fény, de kompakt és nem halogén. Ha a kettő közötti különbséget le tudnám játszani zongorán, akkor abból élnék:D
Ja és 4000 vagy 6500 Kelvin a 2700 nem nyerő(saját tapasztalat)
 
Hát igen, ez meglátszik az itthoni növényeimen is, amióta rendes fényt kapnak. :) Dolgozok az ügyön, csak még nem tudom, hogy fogok bent rávenni valakit, hogy cseréljünk asztali lámpát, mert sajátot nem fogok bevinni, az tuti.
Egyébként igen, kb 20 centi az átmérője.
 
Kis update.
Rettentő fos napom volt, amit azzal próbáltam oldani, hogy az edényből már kinőtt bacopát visszanyestem és a levágott részeket feldarabolva leszurkáltam. Remélem jól bedúsul majd, mert nagyon szépen mutat. :)
A glossonak mennie kellett, mert nagyon gyatra volt, helyette bekerült pár csomó UG, aminek a java kipusztult (a sziklás akimban kezdte beadni a kulcsot), de pár szál azért megmaradt. A kis darab riccia megmaradt, tök szép, húsos hajtásai vannak.
egyelőre kb ennyi. Csak ajánlani tudom minden kedves irodában dolgozó akvakertész kollégának a wabit. :) A kollégáim imádják, van pár munkatársam, aki alig várja, hogy a spricnivel locsolgathassa. :)
 
Sajna az edény még mindig itthon dekkol külön világítás nélkül, mivel új telephelyre költöztettek átmenetileg, és márciusban újra költözés lesz... :(
Az edénnyel nem vagyok kibékülve, mert túlságosan zárt, szóval tervben van, hogy átköltöznek egy ikea trygg tálaló edénybe. :D
Most be van szorítva szegényke a két akim közé és csak annyi fényt kap, ami oldalra kiszűrődik belőlük. A jó hír, hogy nem pusztul egyik növény sem, csak stagnálnak.
 
A melóhelyen kaptam egy 11Wattos 6500K power compact íróasztali lámpát.. lehet, hogy a wabinak befellegzett és dolgozós aki lesz belőle, ugyanis van egy kb 2-3 literes akim itthon üresen... :D Oliver Knott nutellás üvege és ferrero doboza meghozta a kedvem egy ilyenhez... :)
Megy az agyalás már pár napja...
 
Úgy néz ki, hogy a kis gömböt lecseréltem egy kicsit nagyobb edényre és emers kert lesz belőle.
Az edény egy kis akvárium, amiben eddig a kacatokat tároltam (24x13x15).
Az aljzat a megmaradt shrimp soil. Ha kevés lesz, akkor panzi tabik lesznek beszurkálva.
A világítást egy 6500K-s 10wattos pc asztali lámpa fogja adni napi nyolc órában, ha kevés lesz, akkor próbálok még kunyizni valamelyik kollégától. :)
Hétvégenként pedig az ablakba fog kerülni.
A dekor seyriu kő, öntözés és spriccelés leszívott akvárumvízzel továbbra is.
A növény lista:
Bacoba monnieri a bal sarokban hátul.
Lileapolis brasiliensis a kövek mögött hátul.
Hydrocotyle tripartita elszórva hátul.
Staurogyne repens középen a kövek között 2 szál.
Minden másra ott a HC. :)

Egyelőre itthon lesz az ablakban, ahol kap bőven direkt napfényből remélhetőleg eleget. Jövő héten szabin leszek három napig, szóval tutira itthon lesz még akkor is, de legalább erősödnek a gyökerek az utaztatáshoz. :)
Remélem beválik és szép lesz majd.

És egy kép:
8641226136_766c97bcc1_b.jpg
 
Sajnos ma is dolgozok, de összekötöttem a kellemest a hasznossal és behoztam a kis akit végre. :)
Elég gyatrán néz ki, mert volt egy kisebb baleset... Egyik nap arra értem haza, hogy a kis aki kint van az udvaron a tűző napon.. :S Az anyósom kicsit félreértette azt a részt, hogy szeretik a napfényt a növények, amik benne vannak. Kb 2 órát lehetett kinn, természetesen dunsztban, szóval a HC kb fele szépen megpárolódott. Ahogy a többit elnézem, jól vannak és már a HC is kezd észhez térni. Mától egy 10 wattos 6500K-s pc + a beszűrődő napfény világítja. Öntözés és spriccnizés leengedett akivízzel megy. Remélem, hamarosan beindul majd. :)
 
Úgy látom, hogy kezd magára találni az edény. :) A hc mintha elkezdett volna terjeszkedni, a hydro, és a bacopa szépen indulgat, egyedül a stau stagnál. De remélem az is beindul lassan. Már nagyon várom, hogy lesz-e összefüggő HC gyöp, mert azzal nagyon jól fog mutatni.
A kollégák mindenesetre szeretik az új helyemen is a dolgot. :D

Tegnap a főnököm csodálkozott rá, hogy mi ez az asztalomon és hát neki is el kellett magyarázni. :) Azt mondta rá, hogy nyugalmat áraszt magából, aztán elkezdte számolgatni, hogy hány kő van benne. Kiderült, hogy hobbi fotós, szóval beszélgettünk is kicsit az aranymetszésről, meg a kompozíció elrendezéséről, stb. :)
Ezek szerint nem lőttem nagyon mellé az elrendezéssel. Kezdem kapiskálni ezt az iwagumi dolgot egy kicsit.
Kép majd legközelebb!
 
A héten szétültetem a HC-t, mert szépen dúsul, de lassan terjeszkedik. A hydro is növöget, de a stau teljesen stagnál... lehet, hogy kellene neki tápgolyó? A bacopa is elvan, de túl nagy, keresnem kellene helyette valami mást, ami viszonylag magas, de nincsenek nagy levelei, vagyis illik a képbe. Erre nincs ötletem, de lehet, hogy marsilea lesz belőle, nem baj, ha felnyurgul, pont az lenne a jó. De az is lehet, hogy a sarkokban felfuttatom majd a hydrot.
Sajnos az aki fala csúnyán vízköves, valamivel le kell takarítanom majd. Úgy néz ki, hogy sikerül majd gyantát szereznem, szóval tudok majd lágy vízzel spricnizni és nem lesz vízköves.
A fólia hétfő óta egyáltalán nincs rajta, szépen elvan, issza a vizet rendesen, a kollégák is szeretik. :) Múlt héten szabin voltam és ők gondozták - alattomosan fertőzöm őket a hobbival... :D
Képet majd akkor lövök, ha letakarítottam az üveget. :)
 
Szia!
Talán megpróbálhatnád a rotala rotundifolia-t. Nekem bejött, ahogy a bonsai is.
Az átszoktatás neked mennyi időbe telt?
Tessék gyorsan lemosni a vízkövet, és dobni pár képet róla! :)
 
Szia!
Talán megpróbálhatnád a rotala rotundifolia-t. Nekem bejött, ahogy a bonsai is.
Az átszoktatás neked mennyi időbe telt?
Tessék gyorsan lemosni a vízkövet, és dobni pár képet róla! :)
Köszi a tippet, de valami olyat keresek, ami passzol a hc-hoz és a hydrohoz és nem bombázza szét a "látványt", vagyis, valami nagyon vékony, de viszonylag magas növény kellene, ami illik ebbe a kis 4,5 literes akiba. Valami olyan növény kellene, ami bambuszra emlékeztet. Szeretném magadra hagyni azt a jobb hátsó sarkot, hogy egy szép háromszög elrendezés előtt legyenek a kövek. Így is elég harmonikusan néz ki, de szerintem az még dobna rajta.

A beszoktatás... hát passz, ha szigorúan nézem, akkor kb egy hónap, de megmondom őszintén, hogy eléggé rendszertelen volt a szellőztetés. Mikor már láttam, hogy elvannak a növények fólia nélkül is, akkor szépen levettem róla véglegesen.

Amint meglesz a műgyanta és lesz lágy vizem, már tisztítom is az üveget, de addig nem sok értelme van. :(

De köszönöm szépen az érdeklődést!(y)
 
Back
Oldal tetejére