• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The nature tank

Zicsune

Tapasztalt kertész
Sziasztok .úgy döntöttem nyitok egy naplót de egyelőre nem mutatom meg a az akváriumot ne süljek nagyon fel...☺️
Jobb lesz ha ide írom a dolgokat a kérdéseimet és később egy helyen lesz majd fellelhető majd vele kapcsolatban minden.
Már kaptam segítséget igazából a kezdő topikban , egyelőre a vizem beállításán ügyködöm .van egy ozmo szűrőm még régről , az itt kapott tanácsok szerint próbálom beállítani a vizem vagyis közelebb hozni az értékeket 2:1(Gh,Kh) a kapott tanácsok szerint mivel nincs még itthon gh/kh+ igy a csap és ozmo víz arányainak variálásával bűvészkedem . kicsit béna kezdőben nyomom egyelőre , vagyis valamikor növényeztem én évekkel ez előtt de nem mentem bele ennyire így most tanuló fázisban vok. , no meg persze a keret is szűkös...😵
szivesen fogadom a jo tanácsokat !
 
Egy két adat:
Szűrő: egy régi Atman 3336s
üveg: 25x25x30
talaj: jbl aquabasis plus , jbl manado
világitás : 😋 egy kis kinaiban beszerzett nano ledes pilács amiről nem sokat tudok sajnos ,hiába kerestem nem találtam róla semmit ami biztos hogy hideg fehér ( dobozon a megnevezés :BPS BUENA PET SHOP QL-L300) majd lesz vele valami ...
Növények: egyelőre fán van weeping moha ha minden igaz háttérben rotala rotundifolia ,majd lesz még egy két növény meg táp is beszerezve hamarosan...
víz: egyelőre kisérletezem amint azt az előbbiekben irtam
szeretnék még garnikat is majd
 
Sziasztok .úgy döntöttem nyitok egy naplót de egyelőre nem mutatom meg a az akváriumot ne süljek nagyon fel...☺️
No para. Ez nem a fészbúk. Szerintem meg inkább tegyél fel képet, mert sokkal látványosabb lesz a változás. Mindenki elkezdi valahogy és többet-kevesebbet, de fejlődik a hobbiban. Később jó visszanézni a kezdetekhez. Szerintem ennek így van igazán értelme. Egy kész akváriumot kb néhány alkalommal megnézünk és ennyi. Az út odáig sokkal érdekesebb és izgalmasabb, főleg ha megosztod másokkal is. Mi is tanulhatunk újat tőled. 🙂
 
sziasztok itt vannak a reggeli friss mérések gh kh.
csapvíz : gh 4 , kh27
akva: gh8 , kh10
ozmo : 0 , 0
Ez olyan rossz arány, hogy felejtsd el a csapvíz-RO víz kevergetését. A kh- valószínűleg túlnyomórészt nátriumkarbonát lesz, amit a halak elviselnek, a növények nem. Az ilyen típusú természetes vizet sóstónak hívják és hosszútávon csak az algák, halak, békák maradnak meg. Rendes gazok nem.
 
akkor csak Ro val cseréljek valahogy megtanulva a viszasózást ,miután beszereztem hozzá a gh kh +
t ??
 
tudtok terméket ajánlani ami nem horror árú , gondolom kisebb kiszerelés bőven elég nekem ?
 
akkor csak Ro val cseréljek valahogy megtanulva a viszasózást ,miután beszereztem hozzá a gh kh +
t ??
Szia!
Kemény 1 napja akvarizálok, ezzel még nekem is gyerekjáték volt beállítani, könnyen feloldódik. Nem tartalmaz nátriumot (egyes helyeken mumusként állítják be a KH értéket is visszasózó termékeket, hogy biztos mind tartalmaz nátriumot) ezért merem ajánlani a GA-sat:
https://greenaqua.hu/hu/kellekek/novenytapok-vizkezelok/vizkemenyseg-novelo.html
Kisebb kiszerelést viszont nem találtam ebből, hossszú időre elegendő lenne Neked.
 
Szia!
Kemény 1 napja akvarizálok, ezzel még nekem is gyerekjáték volt beállítani, könnyen feloldódik. Nem tartalmaz nátriumot (egyes helyeken mumusként állítják be a KH értéket is visszasózó termékeket, hogy biztos mind tartalmaz nátriumot) ezért merem ajánlani a GA-sat:
https://greenaqua.hu/hu/kellekek/novenytapok-vizkezelok/vizkemenyseg-novelo.html
Kisebb kiszerelést viszont nem találtam ebből, hossszú időre elegendő lenne Neked.
Elegendő lesz nekem a 250 grammos kiszerelés és hogyan kell ezt adagolom magához a zozó hoz és mennyi vízbe mennyit kell rakni?
 
tudtok terméket ajánlani ami nem horror árú , gondolom kisebb kiszerelés bőven elég nekem ?
Azt kell mondjam, hogy a GA Gh/KH+ a legolcsóbb, ha nem vagy kémiaszaki. Ez a hobbi sajna már nem olyan egyszerű és olcsó, mint gyerekkoromban. Simán csapvizeztünk. Ma már a legtöbb helyen ezt sem lehet, ha szép növényes akváriumot szeretnénk. 🤷‍♂️
 
Azt kell mondjam, hogy a GA Gh/KH+ a legolcsóbb, ha nem vagy kémiaszaki. Ez a hobbi sajna már nem olyan egyszerű és olcsó, mint gyerekkoromban. Simán csapvizeztünk. Ma már a legtöbb helyen ezt sem lehet, ha szép növényes akváriumot szeretnénk. 🤷‍♂️
Ezzel tisztában vagyok.
 
Elegendő lesz nekem a 250 grammos kiszerelés és hogyan kell ezt adagolom magához a zozó hoz és mennyi vízbe mennyit kell rakni?
A dobozhoz nekem adtak egy műanyag kanalat, ami 2 grammos adagolásnak felel meg. A termék leírása: 2g GH/KH Plus 20 liter víz GH értékét 4-gyel, KH értékét 2-vel emeli. a TDS 70 ppm-mel emelkedik. A cserevízhez adod. Ha pl. 10 litert cserélsz 1 kis kanál 8 GH 4 KH-nak felel meg.
Hogy miként érdemes áttérned a mostani szikesről tökéletes lágyra, fokozatosan, vagy nagy vízcserével, ahhoz én sajnos nem értek.
 
Elegendő lesz nekem a 250 grammos kiszerelés és hogyan kell ezt adagolom magához a zozó hoz és mennyi vízbe mennyit kell rakni?
Egy 10 literes kanna RO vízbe 1 csapott mérőkanál só elegendő szerintem. Ezt megmérheted Gh és KH értékre. 4/2 szokott lenni. Ha mindig ugyanúgy csinálod, akkor gond nem lehet. A dobozban van egy műanyag mérőkanál, ha neten rendeled, benne szokott lenni, de a rendelésnél a megjegyzésben írd be, hogy még nincs mérőkanalad. Lesz. 😉
 
Utoljára módosított:
Egy 10 literes kanna RO vízbe 1 csapott mérőkanál só elegendő szerintem. Ezt megmérheted Gh és KH értékre. 4/2 szokott lenni. Ha mindig ugyanúgy csinálod, akkor gond nem lehet. A dobozban van egy műanyag mérőkanál, ha neten rendeld, benne szokott lenni, de a rendelésnél a megjegyzésben írd be, hogy még nincs mérőkanalad. Lesz. 😉
Én is Manadot használok, az a 4/2-es cserevíz erre értendő, mivel a talaj egy kicsit keményít. Aktív talajra ragaszkodnék a 1,5 csapott kanál/10liter(ilyenkor egzaktabb a 3 csapott kanál/20liter),de a 2 csapott kanál/10 liter is szuperjó gazoknak való vizet adna. (8/4)😉
 
Hello @Zicsune

Vannak folyékony GH növelők is, pl. Seachem Replenish. Ez nem ködösíti a vizet, könnyebben oldódik és csak kb. kétszer drágább (fajlagosan) a GA portermékétől. (Ilyen kis akváriumnál évekig elég lehet bármelyik.)
De én a porokat is úgy használom, hogy felmelegített RO vízzel csinálok belőle nagyobb mennyiségű tömény oldatot - amit használatkor mindig csak felrázok - és úgy öntöm a vízbe, így kevesebb por hullik a talajra/növények közé.
Ha már ismered az akváriumvized keménységét, a berendezéséből adódó keményítő tényezők viselkedését (ha van ilyen), már nincs szükség tesztelgetésre. Elegendő a TDS-t követni, hiszen - bár ez érték az összes oldott anyag mennyiségét mutatja - RO víz mellett pontosan fogod tudni, hogy mi van a vízben, mi adja a TDS ppm értékét. Ezért szerintem szerezz be egy olcsó TDS mérőt, nem kell hogy pontos legyen, elég ha összehasonlításra használod. Ezzel nagyon könnyen beállíthatod, hogy mennyit sózz az RO vízen, nem fog többé kelleni a cseppteszt. (többekkel egyetértve ha már adott az RO, én sem kevernék bele csapvizet, főleg nem 27/4-eset)
A növények egyébként kedvelik a full lágy vizet. Keménységet elsősorban azért adunk a víznek, hogy stabilizáljuk a pH-t (főleg ha van CO2 beoldás). De ehhez elég akár 1-es/2-es keménység is, ennél keményebbre leginkább csak az állatok igényei miatt sózunk vissza. A növények könnyen át is állnak egyik vízről a másikra, tehát akár hirtelen is lecserélheted a vizet - amíg nincsenek állatok. A vízváltozásnak mellékhatása lehet, hogy a növények a megváltozott keménység és pH miatt más arányban tudják felvenni a tápanyagot a vízből, ezért előfordulhat algásodás - de szerintem ennek a fokozatos ill. hirtelen változtatásnál is ugyanannyi (kicsi) az esélye, másképp mondva mindkét esetben pici finomhangolást igényelhet fény/tápozás/CO2 tekintetében.

Konkrétan a berendezéssel kapcsolatban: a fákat mutatósan rendezted el, csini. A talaj indokolatlanul magas, de nincs jelentősége. A manadoba rossz ültetni (túl könnyűek a szemcsék), vannak ennél sokkal jobb talajok, de ezt majd úgyis kitapasztalod idővel, baj nincs ezzel se. A növényed viszont elég kevés. Az esztétika nem is feltétlenül igényelne sokkal többet, de minél nagyobb a növénytömeg, annál könnyebb egyensúlyban tartani és algamentesen üzemeltetni az akváriumot, amihez sok sikert kívánok. 👍
 
Hello @Zicsune

Vannak folyékony GH növelők is, pl. Seachem Replenish. Ez nem ködösíti a vizet, könnyebben oldódik és csak kb. kétszer drágább (fajlagosan) a GA portermékétől. (Ilyen kis akváriumnál évekig elég lehet bármelyik.)
De én a porokat is úgy használom, hogy felmelegített RO vízzel csinálok belőle nagyobb mennyiségű tömény oldatot - amit használatkor mindig csak felrázok - és úgy öntöm a vízbe, így kevesebb por hullik a talajra/növények közé.
Ha már ismered az akváriumvized keménységét, a berendezéséből adódó keményítő tényezők viselkedését (ha van ilyen), már nincs szükség tesztelgetésre. Elegendő a TDS-t követni, hiszen - bár ez érték az összes oldott anyag mennyiségét mutatja - RO víz mellett pontosan fogod tudni, hogy mi van a vízben, mi adja a TDS ppm értékét. Ezért szerintem szerezz be egy olcsó TDS mérőt, nem kell hogy pontos legyen, elég ha összehasonlításra használod. Ezzel nagyon könnyen beállíthatod, hogy mennyit sózz az RO vízen, nem fog többé kelleni a cseppteszt. (többekkel egyetértve ha már adott az RO, én sem kevernék bele csapvizet, főleg nem 27/4-eset)
A növények egyébként kedvelik a full lágy vizet. Keménységet elsősorban azért adunk a víznek, hogy stabilizáljuk a pH-t (főleg ha van CO2 beoldás). De ehhez elég akár 1-es/2-es keménység is, ennél keményebbre leginkább csak az állatok igényei miatt sózunk vissza. A növények könnyen át is állnak egyik vízről a másikra, tehát akár hirtelen is lecserélheted a vizet - amíg nincsenek állatok. A vízváltozásnak mellékhatása lehet, hogy a növények a megváltozott keménység és pH miatt más arányban tudják felvenni a tápanyagot a vízből, ezért előfordulhat algásodás - de szerintem ennek a fokozatos ill. hirtelen változtatásnál is ugyanannyi (kicsi) az esélye, másképp mondva mindkét esetben pici finomhangolást igényelhet fény/tápozás/CO2 tekintetében.

Konkrétan a berendezéssel kapcsolatban: a fákat mutatósan rendezted el, csini. A talaj indokolatlanul magas, de nincs jelentősége. A manadoba rossz ültetni (túl könnyűek a szemcsék), vannak ennél sokkal jobb talajok, de ezt majd úgyis kitapasztalod idővel, baj nincs ezzel se. A növényed viszont elég kevés. Az esztétika nem is feltétlenül igényelne sokkal többet, de minél nagyobb a növénytömeg, annál könnyebb egyensúlyban tartani és algamentesen üzemeltetni az akváriumot, amihez sok sikert kívánok. 👍
Nem akartam azonnal tele ültetni amig még kialakulóban van.
 
Most egyelőre annyira jutottam hogy próbálom még inkább az Ro-ra cserélni a vizet közben a talajból is szívtam le. Amint tudok rendelek vízkezelő szett és tápokat plusz még staurogin repens-tszeretnék bele. Igyekszem követni a jó tanácsokat . Köszönöm mindenkinek a segítséget És a türelmet a bénázásomhoz. 😆
 
@Zicsune ha itt laknál valahol, azt mondanám ugorj be és adok növényeket.
De most látom, Pladányi vagy. Ismered az ottani halőrt? (Szakállas vékonydongájú ember.)
 
Hello @Zicsune

Vannak folyékony GH növelők is, pl. Seachem Replenish. Ez nem ködösíti a vizet, könnyebben oldódik és csak kb. kétszer drágább (fajlagosan) a GA portermékétől. (Ilyen kis akváriumnál évekig elég lehet bármelyik.)
De én a porokat is úgy használom, hogy felmelegített RO vízzel csinálok belőle nagyobb mennyiségű tömény oldatot - amit használatkor mindig csak felrázok - és úgy öntöm a vízbe, így kevesebb por hullik a talajra/növények közé.
Ha már ismered az akváriumvized keménységét, a berendezéséből adódó keményítő tényezők viselkedését (ha van ilyen), már nincs szükség tesztelgetésre. Elegendő a TDS-t követni, hiszen - bár ez érték az összes oldott anyag mennyiségét mutatja - RO víz mellett pontosan fogod tudni, hogy mi van a vízben, mi adja a TDS ppm értékét. Ezért szerintem szerezz be egy olcsó TDS mérőt, nem kell hogy pontos legyen, elég ha összehasonlításra használod. Ezzel nagyon könnyen beállíthatod, hogy mennyit sózz az RO vízen, nem fog többé kelleni a cseppteszt. (többekkel egyetértve ha már adott az RO, én sem kevernék bele csapvizet, főleg nem 27/4-eset)
A növények egyébként kedvelik a full lágy vizet. Keménységet elsősorban azért adunk a víznek, hogy stabilizáljuk a pH-t (főleg ha van CO2 beoldás). De ehhez elég akár 1-es/2-es keménység is, ennél keményebbre leginkább csak az állatok igényei miatt sózunk vissza. A növények könnyen át is állnak egyik vízről a másikra, tehát akár hirtelen is lecserélheted a vizet - amíg nincsenek állatok. A vízváltozásnak mellékhatása lehet, hogy a növények a megváltozott keménység és pH miatt más arányban tudják felvenni a tápanyagot a vízből, ezért előfordulhat algásodás - de szerintem ennek a fokozatos ill. hirtelen változtatásnál is ugyanannyi (kicsi) az esélye, másképp mondva mindkét esetben pici finomhangolást igényelhet fény/tápozás/CO2 tekintetében.

Konkrétan a berendezéssel kapcsolatban: a fákat mutatósan rendezted el, csini. A talaj indokolatlanul magas, de nincs jelentősége. A manadoba rossz ültetni (túl könnyűek a szemcsék), vannak ennél sokkal jobb talajok, de ezt majd úgyis kitapasztalod idővel, baj nincs ezzel se. A növényed viszont elég kevés. Az esztétika nem is feltétlenül igényelne sokkal többet, de minél nagyobb a növénytömeg, annál könnyebb egyensúlyban tartani és algamentesen üzemeltetni az akváriumot, amihez sok sikert kívánok. 👍
A tömény oldatos megoldásodat bevezetem.
Megint tanultam valamit. Köszi @Jopet 🤟
 
Back
Oldal tetejére