• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

The change of power (avagy egy kis ződ a Livodábó)

Kevés időm volt mostanában naplózni...
Mivel bízom benne, hogy még sokkal szebb is lesz ezért, (időm se lett volna profibb fotóra) bármennyire is szerettem volna, végül nem indítottam a HAC-on.
Amilyen tempóban halad a fejlődése talán a 2014 -n tudok majd indulni vele :unsure:!
Egyelőre úgy látom jó úton haladok, alga csak minimális van!
Végül jöjjön 2 fotó:
10948676085_a790f4db6c_b.jpg


10948831684_9af03192ca_b.jpg
 
Rég jelentkeztem.
Sajnos kevés volt az időm az akvára is! Elhanyagoltam kicsit :(.
Ez először karácsony előtt egy vitroláshal megbetegedésben köszönt vissza.
Az ünnepek alatt carbo-s túladagolást eszközöltem.
Valahol olvastam, hogy ez jó lehet halbetegségekre. Bevállt, köszöni mindenki jól van!
Csak egy kicsit túladagoltam, úgyhogy sikerült a növényeken "égési" sérüléseket okoznom (1-2 kivétellel).
Kezd regenerálódni...
Egy kép még az egészséges növényekkel:
11852784993_b01808bd72_b.jpg

Majd tegnap (ma éjjel)-ről "kicsit csattogtattam az ollót is:
11852395825_b732689430_b.jpg

És végére egy örömhír: kérem végre lehet látni, hogy van Lomariopsis (hála A. Kavicsosnak, lassan 2 éve kaptam tőle).
Igaz, hogy lassan elnyomja a parvulát helyenként. De én nem bánom! :
11852507365_70cb26319c_b.jpg
 
13379346333_25b35995cf_o.jpg

Rég jelentkeztem.
Továbbra is csak lassan regenerálódik az akvárium.
Valószínűleg már nem sokáig marad ebben a formájában...
Az új koncepció, már nagyjából megvan a fejemben, csak össze kéne gyűjteni a rávalót.
CO2 még biztosan nem lesz, csak komolyabb szűrés és talaj...
Hasonló elrendezésű fog maradni, de nagyobb teret fogok engedni az alacsonyabb előtéri növényeknek...
Ha sikerül összehoznom, biztosan naplózni fogom, de ez kb még 2 hónap. Addig marad így.
 
Rég jelentkeztem...
És most is csak azért mert SOS!!!

Majd részletesen leírom (remélem hétfőn lesz rá időm) mi történt a legutóbbi írásom óta.

Most röviden. Átalakítottam az akvát még májusban!
A talaj jbl manado + táptalajra cseréltem.
A szűrőcserét halogattam.
Először az előzőekben bevált aquael fan 3 -mal ment (alul kevés szivacs majd ADA rio bio, ami belefér)
Kezdeti zökkenő után a növények mentek is a maguk LOW-Tech módján...
De halak nem maradnak meg benne!!!
Ezért többször próbáltam változtatni a szűrőn...
Többféle szűrőházat is kipróbáltam (belső szűrőt nem merek a kisfiam miatt rakni, félek előbb utóbb egy óvatlan pillanatban szétszerelné)...
Végül most 1,5 hete egy 160 -as csatornacsőből készített szűrőházat üzemeltem be (ezen már nem szívesen változtatnék).
Elvileg egy atman 2000-es szivattyúval akartam meghajtani, de rá kellett jönnöm, fasirtot csinál az akvából ( krátert ás a manado-ban akárhogy próbálom beállítani)
Így maradt az aquael 700-as szivattyúja, de ez meg lehet hogy gyenge? Cserélni kell? Ez az első kérdésem
Jelenleg van benne 3 l kerámia gyűrű + 1 l ADA rio bio + a tér további kitöltésére szivacs + perlon a tetején

Vettem jbl tesztcsíkos tesztet és így 1,5 hét és 2 full (98%-os) vízcsere után is a nitrit és nitrát erősen rózsaszín az utolsó vagy előtti színnél ál.
Tehát mérgező! (Mondjuk ezt tesztcsík nélkül is gondoltam).

Tegnap előtt vettem mérgemben (valami komolyabb nitrát megkötőt szerettem volna) sera toxivec (mást nem tudtak adni).
Ez sem használ, 400 l-re van, de egyik nap felét másik nap másik felét beleöntöttem, de a tesz ugyanazt mutatja!!!
Pedig majd 1,5-szeresen adagoltam túl.

Nem szívesen csinálnék teljes restart-ot!

Mert már valamennyire kezdtek beindulni az előtéri növényeim ennyi idő alatt.

A feleségem elvesztette a türelmét és halakat akar, már csak pár hét haladékot kaptam.
Ha nem tudok mit tenni, kénytelen leszek növények nélküli, kavics aljzatú, sok hallal benépesített akvára visszaváltani!!!
(Ez a családi kupaktanács véleménye.)
Ez igen rosszul érintene!!!

Tudom, hogy igen az utolsó utáni pillanatban fordulok segítségért.

Kérdéseim:

Hol rakódhat le a mérgező nitrát?

Ha az aljzatban, akkor ki kell vennem az aljzatot és átmosni?

Vagy tudtok ajánlani valamilyen szűrőanyagot, ami gyorsan segít levinni a nitrátot?

A jelenlegi szűrés is elég, csak vegyek indító baktériumot bele?


A jelenlegi szűrés 1,5 lassan 2 hete megy (az előző próbálkozások kudarca miatt többször ki lett szárítva a szűrőanyag, de 1,5 hete egyhuzamban megy).

Amit mindenképp csinálok:

teljes vízcsere, ameddig le bírom szívni, mivel nem vált be a toxivec.

HELP!
SOS!

Előre is köszi!


Most látom jó hosszú lettem...
 
Szia,

160 literre ez a szűrés még így is nagyon kevés. Kevés igazán jó minőségű szűrőanyagod van. A 700 liter/óra biztos kevés lesz, mert ez még csökken is, mire felér az akváriumig, meg a szűrőanyag is fogja, főleg, ha elkezd koszolódni. Én a nagyobb szivattyúval próbálkoznék, akár a motor fojtásával (csőre csap, bilincs, tömörebb szűrőanyag), esetleg barkácsolj egy nagy esőztetőt, vagy lily-t. (Ha a nagyobb motorral működik, akkor még próbálj meg jó biológiai szűrőanyagot venni.)

1,5 hét alatt egy szűrő nem fog beállni, főleg, ha egy olyan akváriumba rakod, ahol nagyon rosszak a paraméterek. Nem tudom, hogy a szűrőanyagot mennyire mostad át, sütötted ki, de az is koszos maradhatott...

Amit én javasolnék:
  • mivel nincsenek élőlényeid, csak növények, ezért mehet a napi vízcsere, amennyit csak tudsz (akár 50-75-100%). Itt kőkeményen figyelj a talaj porszívózására, próbáld meg az egész talajt átporszívózni. Többször. Sarkokban, benőtt helyeken szintén. Még akkor is, ha esetleg ki kell venned 1-2 növényt/dekort, mert nem férsz oda. Kövek/Fák alatt remekül megáll a dzsuva.
    • Klórmentesítésre figyelj, ne gyilkold le a bacikat.
  • Minden elhaltnak tűnő, bomlott dolgot (növény, dekor) vegyél ki. Ha csak 1 szép, vagy talán elő levél van a növényen, akkor a többit mind vágd le.
  • Adagolj baktériumot. Ha lehet, a legjobbat, amit meg tudsz venni. Ne Sera, meg Tetra termékeket, hanem legalább Seachem Prime-ot, vagy ha tudsz szerezni Mosura BT-9-et. Mind a kettő nagyon jó. Ezeket túl is adagolhatod, de akkor levegőztess. (Pl.: a Sera Nitrivec hazavágja a minőségi szűrőanyagokat, mert ilyen nyálkás réteget rak rájuk. Ez nem saját tapasztalat, én is csak olvastam.)
  • Levegőztess egész nap, nagyon. Ez kell a baktériumoknak.
  • A Seachem Prime-ot leggyakrabban klórmentesítésre használjuk, de a gyártó leírása szerint elég sok mindent megköt, nem csak a klórt, ezzel is érdemes próbálkozni.

Kitartó munkával a beállíthatod az akváriumot, de ha ott van benned a kisördög, hogy még ezt meg azt igazítanál az elrendezésen, akkor lehet, hogy jobban jársz, ha szétszeded az egészet, mindent átmosol, majd visszaraksz. (Szűrőt járasd vödörben közben.) A fenti macerából igazából nem úszol meg sokat, max. nem kell napi közel teljes vízcserét csinálnod. Várnod ugyan úgy kell, hogy beálljon a rendszer. Annyit nyersz, hogy biztos tiszta a talajod, és nem ül meg benne semmi.

Szerk.: ezt már írtam, de azért még egyszer: a legfontosabb a türelem. Nincs élőlényed, ami meghalhat (a növényeken kívül), tehát nincs értelme kapkodnod.
 
kiegészítve: 1.5 hét még semennyire nem elég, hogy egy szűz szűrő beálljon. az, hogy van már nitrit és nitrát a vizedben, már azt jelenti, hogy mégiscsak vannak már baktériumaid, megindult a bontás. az ammóniával mi a helyzet? az már nulla?
ha igen, akkor már nem kell neki sok, és a nitrit is az lesz - de addig persze a halak pusztulni fognak, ha teszel bele!

a nitrát mennyiségétől magában nem kell tartanod. egyrészt a növények azt eszik [meg az ammóniát, csak azt jobban:)], másrészt a legtöbb hal huzamosabb ideig elvan minden gond nélkül 50mg körüli vízben is. viszont ha nincs elég növényed, hogy ezt szinten tartsa, akkor csak a vízcsere marad ellene a fegyvered, ezért csináljuk. a szűrőd ahhoz nem elég, hogy denitrifikáció is meginduljon benne.

aztán: bio rio nagyon megfogja a szűrőt. a három liter kerámiagyűrű viszont effektive nem végez biológiai szűrést [persze ha sima kerámiagyűrű, nem siporax]! tehát van 1 liter bio szűrőanyagod. ezen én változtatnék a helyedben, legalább két és fél litert kivágnék a kerámiából, vannak egészen megfizethető áron kapható megfelelő teljesítményű szűrőanyagok is [pl. a mostanában megénekelt matrix trop, de van más is].

és végül még valami, ez fontos, és próbáld valahogy a családi kupaktanáccsal is megértetni: ha halas társas akváriumod lesz, nem növényes, a fentiek ugyanúgy érvényesek! gyenge szűrés ugyanúgy elégtelen ammónia/nitrit bontást fog okozni, ami a halakra ugyanúgy veszélyes!
 
Ha nem tudok mit tenni, kénytelen leszek növények nélküli, kavics aljzatú, sok hallal benépesített akvára visszaváltani!!!
(Ez a családi kupaktanács véleménye.)
Szia!
Ennek mi értelme lenne? Hát költöttél rá pénzt! Meg szerintem, az akváriumot rád kéne bízniuk, hisz te értesz hozzá. Csúnyán hangzik, de ők "csak" laikusok. Ők gyönyörködnek, mi csináljuk és gyönyörködünk. Persze, az anyagiak más tészta, de ennek így semmi értelme nem lenne. Folytasd csak, tarts ki. Mondd meg nekik, te tudod, mit kell csinálni. Bízzák rád az akváriumot!
 
Újévi fogadalmam volt, hogy folytatom a naplómat…

Most végre rászántam magam.

Az újraindításra még 2014 tavasszal került sor. Mindent százszor átgondoltam, biztos voltam benne, hogy minden jól fog menni.
Most először vettem rendes JBL táptalajt aljzatnak pedig manadot (korábban sima kavics volt).
Úgy döntöttem mivel se pénzem rá, és félek, hogy a gyerekek megbabrálják, próbálok egy komolyabb belső szűrőt csinálni kb. 10 l szűrőanyaggal (kerámiagyűrű, bio rio (1l) és szivacs). 2000 l/órás szivattyúval hajtva.
„A” tervem szerint egy kiszárított odvas farönk lett volna a szűrőház, amit mohásítanék.
Nekem tetszett. De jöttek a gondok. Szerintem a legnagyobb azt lett, hogy túlzásba estem a növényesítéssel, (sajnáltam kidobni a növényeket) plusz gondolkodtam 1-2 új fajtában. A növények egy része nem volt a legjobb kondiban és a szűréssel is kínlódnom kellett.
Mert csak nehezen tudtam kikísérletezni, hogyan is tudom használni a szivattyút. Mert többnyire rossz helyre hordott és túl nagy erővel. Szépen kiúsztatta a manadot és belőle a gondosan beültetett növényeket (kb 10x ültettem újra a parvula nagy részét). Ezért míg rá nem jöttem egy elfogadható megoldásra addig a régi aquael szivattyú (700 l/óra) forgatott ez meg valószínűleg így kevés volt.
Szóval sikerült az ammóniát és a nitrit/nitrát -ot az egekbe tornásznom!
De úgy éreztem nem szabad feladnom!
Ezért volt augusztusi kétségbeesett post.
Még egyszer köszönöm pstefan, nebula, cssanyi a biztató szavakat!
Akkor végül radikális megoldás mellet döntöttem kidobtam a farönköt (bár szerintem utólag nem azzal volt a baj). 160 –as csatornacsőre cseréltem, alul zárókupakkal (lyukakkal). Tettem be közel 1 hónapig SZAT-ot. Tudom, megoszlanak a vélemények róla itt a fórumon, de a leggyorsabban/legolcsóbban kellett megoldásra jutnom.
Végül október végén elérkezettnek láttam az időt és végre halakat is tehettem bele: neonok és ékfoltos razbórák költöztek bele.
Azóta megtelt élettel: a család újra örömét leli benne.
Csordogál a maga LOWTECH módján.
Nagyjából sikerült elérnem a tervezett koncepciót:
a bal oldal parvula, mc, marsilea keveréke.
Jobb oldalt a dzsungel (fő feladat a szűrő takarása): vízicsillag, Hydrocotyle Tripartita Japan, Anubias barteri, Microsorum pteropus, Riccia fluitans, jávai moha, Lomariopsis lineata.

Aztán nem tudom honnan vettem a bátorságot, de neveztem a HAC-ra, részben azért mert szerettem volna megmutatni, hogy soha nem szabad feladni.
Nagy meglepetésemre nem lett utolsó…
(a fotóm is csapnivalóra sikerült)
Talán nyárra eléri azt a formáját, amit szántam neki.

Ezt a bejegyzést nagyon nehezemre esett megírni kb 2-3 hónapja halogatom.
„Utoljára abban állapodtam meg, hogy amit lehet, elmondok, okuljanak rajta mind az unokáim, ha valamikor megszaporodok. Szóval, a memoárokat megírom. Majd meglássa, aki akarja, olyan kerek igazság kerül ki belőle…”

Nyugodtan lehet bármiért megkövezni, (már csak a hosszú kihagyásért is megérdemlem).
 
Sajnos, a képes dokumentációban sem jeleskedtem, nem sok fotót csináltam.
Képes összefoglaló:
Néhány naposan:
16185061370_109c4379c0_o.jpg

Novemberben:
16370729971_3cef136232_o.jpg

15750016054_04279e9fd6_o.jpg

Karácsony környékén:
15752472273_e704726ced_o.jpg

16371571272_bc08540fa7_o.jpg

Múlt héten:
16184826878_4967144337_o.jpg

16186590357_07e74512f3_o.jpg

16185080890_9bb0ab67f2_o.jpg

16371575732_6697885b37_o.jpg

Ezt a két fotót lányom kattintotta. Nekem nagyon tetszenek a hangulatuk miatt:
16346498216_925722f900_o.jpg

16346498576_3a6e8878e0_o.jpg

Igyekszem ezután rendesen naplózni.
 
Újra jelentkezem.
Elég jól elburjángzott. Kénytelen voltam megnyírni. Elég jó alaposan sikerült...
Szép lassan növöget minden.
Pár béna telefonos kép előtte-utána:
16872359495_6379a0f221_o.jpg

16252373883_edfd676c29_o.jpg

16871350231_716c909917_o.jpg

16684732908_530b73e82d_o.jpg
 
A növénylista blyxa-val bővült hála mickanak! (y)
16888256386_8395aca86b_o.jpg

Sajnos ezen a képen is látszik, hogy nyírás után eléggé küzdök a fonal algával...
Egyelőre én vagyok hátrányban...
De majd beerősítek!
 
Előkotortam a naplót.
Az állapotok az előző bejelentkezésem óta folyamatos mélyrepülést mutattak.
(legalábbis ahhoz képest, amit szerettem volna)
Elhatároztam, hogy beruházok egy CO2 rendszerre.
Ez nagyon elhúzódott. (több mint fél év)
Először csak reduktor Kínából, majd esztergályos keresése, mert sodastreammal akartam hajtani.
Tömítési gondok, elment 2 palack gáz mire megoldódott.
És a diffúzor beszerzése is csúszott több hétig nem kaptam amilyet szerettem volna.
Ezalatt folyamatosan küzdöttem a fonal algával.
Most kb másfél hónapja a BGA-val.
Szerintem a fő baj az lehet, hogy közel 2 éve van egyben.
A talaj nagyon koszos lehet nem tudom tisztán tartani.
Hogy kicsit húzzam még, és a növényekből amit lehet menteni tudjak próbálkoztam peroxidos kezeléssel (hyperol tablettából keverve).
De a BGA-val nem igazán bírok.
Megérett a restartra.
Ezt igyekszem majd a továbbiakban naplózni.
 
Az utolsó napokról dobok fel pár képet, amit még találtam.
25284721380_73a272f527_b.jpg
Itt még előtéri növényzettel/vagy fonal algával ültetve

25461749042_95c145ccc1.jpg Itt felszakadt az mc illetve felszedtem hátha jobban boldogulok az algával.
A többi pedig a múlt heti hyperol/peroxidos kezelés előtt és közben.
Érdekes, hogy a BGA inkább csak a talajon pusztult el tőle.
A növényeken mechanikusan küzdöttem vele.
25554213536_85b3e025b7.jpg
24949845024_ec1766887e.jpg
25212795899_c0c0e998e3.jpg
 
Back
Oldal tetejére