• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tetratec EX 700

Köszönöm a gyors választ! :)

Hát, én a gyári szűrőanyagot használom egyenlőre. Most a hétvégén szeretném kicserélni Seachem Matrix-ra és Seachem Purigen-re. Tehát hol nézzem, esetleg hol keressem a fojtás okát?
Kimenő csap nincsen elzárva? Cső megtörve? Nincs túl mélyen az akváriumhoz képest? Megfelelő emelőmagasság miatt. Van benne perlonvatta? Nem túl koszos?
 
Kimenő csap nincsen elzárva? Cső megtörve? Nincs túl mélyen az akváriumhoz képest? Megfelelő emelőmagasság miatt. Van benne perlonvatta? Nem túl koszos?

Kimenő csap nincs elzárva, a cső sincs megtörve, azonban az eredeti hosszát meghagytam. Az aki egy 85 cm-es szekrény tetején van, a szűrő pedig a szekrény mellett a földön. Tehát nagyjából 120 centit kell megemelnie a szűrőnek. A gyári szűrőanyagban volt perlonvatta, így az is benne van. Így 3 hét után az akvárium indítás után jó ötlet lenne szétszedni a szűrőt, és kitakarítani? Valamint a szűrő anyagokat cserélni?
 
Kimenő csap nincs elzárva, a cső sincs megtörve, azonban az eredeti hosszát meghagytam. Az aki egy 85 cm-es szekrény tetején van, a szűrő pedig a szekrény mellett a földön. Tehát nagyjából 120 centit kell megemelnie a szűrőnek. A gyári szűrőanyagban volt perlonvatta, így az is benne van. Így 3 hét után az akvárium indítás után jó ötlet lenne szétszedni a szűrőt, és kitakarítani? Valamint a szűrő anyagokat cserélni?
A perlonvatta, ha esrősen koszos, nagyon eltömiti a rendszert. De ezeket is kb 2 havonta szokták csak cserélni. Lehet hogy érdemes lenne egy megközelítő vízhozamot mérni valahogy. Ez a te esetedben olyan 500-600 lph lehet. Soha nem éri el a gyári értéket mert azt üres szűrővel mérik. Vagy esetleg lemérheted üresen is, és ha csak meg sem közelíti a gyári értéket akkor ott valami más baj lehet a szűrővel.
 
A perlonvatta, ha esrősen koszos, nagyon eltömiti a rendszert. De ezeket is kb 2 havonta szokták csak cserélni. Lehet hogy érdemes lenne egy megközelítő vízhozamot mérni valahogy. Ez a te esetedben olyan 500-600 lph lehet. Soha nem éri el a gyári értéket mert azt üres szűrővel mérik. Vagy esetleg lemérheted üresen is, és ha csak meg sem közelíti a gyári értéket akkor ott valami más baj lehet a szűrővel.

Értem. Ugyebár most ez a szűrő közel 3 hete üzemel. Ma mindenképpen szétszedem, kitakarítom, és új, normális töltettel vértezem fel. :) Esetleg a töltetek elhelyezésének sorrendjében tudnál segíteni? :)
 
Nem tudom mennyi biologiai szűrőanyagod van, mennyi kosárra, és azok hány literesek. De esetedben a kerámiagyürűket meghagynám alul. következő a mátrix, majd Seachem Purigen, esetleg szivacs és a legvégén perlon. A bioballt félretenném, mert szerintem nem sok haszna van, legalábbis baktériumok szempontjából, akkor inkább szivacs.
 
Értem. Ugyebár most ez a szűrő közel 3 hete üzemel. Ma mindenképpen szétszedem, kitakarítom, és új, normális töltettel vértezem fel. :) Esetleg a töltetek elhelyezésének sorrendjében tudnál segíteni? :)
Alul kerámiagyűrű+szivacs (az idők végezetéig jó ez mechanikai szűrésre, több nem is kell), aztán szivacs (ez később cserélhető/cserélendő, ha kevésnek érzed a szűrést), a harmadikba mátrix, utolsóba mátrix+perlon és csak aztán a Seachem Purigen. A mátrix helyett természetesen bármilyen biológiai szűrőanyag megfelel, sőt, a magam részéről a szűrőanyagok kombinálását tartom a legjobbnak a különféle szerkezetek és pórusméretek miatt.
 
Alul kerámiagyűrű+szivacs (az idők végezetéig jó ez mechanikai szűrésre, több nem is kell), aztán szivacs (ez később cserélhető/cserélendő, ha kevésnek érzed a szűrést), a harmadikba mátrix, utolsóba mátrix+perlon és csak aztán a Seachem Purigen. A mátrix helyett természetesen bármilyen biológiai szűrőanyag megfelel, sőt, a magam részéről a szűrőanyagok kombinálását tartom a legjobbnak a különféle szerkezetek és pórusméretek miatt.

Akkor ez szerint fogok eljárni. Viszont nem gond, hogy 3 hét elteltével "megbolygatom" a szűrőt, illetve cserélem a szűrő anyagokat? Természetesen mindent (amit lehet) a "használt" vízben mosok.
 
Akkor ez szerint fogok eljárni. Viszont nem gond, hogy 3 hét elteltével "megbolygatom" a szűrőt, illetve cserélem a szűrő anyagokat? Természetesen mindent (amit lehet) a "használt" vízben mosok.
3 hét alatt elméletileg pont beértek a szűrőanyagaid, úgyhogy kicsit rosszul jön ki, de érdemes minél hamarabb áttérni minőségi szűrésre, úgyhogy nyugodtan cseréld amit kell. Esetleg annyit tudsz tenni, hogy 2 részletben cseréled ki a szűrőanyagokat, kb 2 hét csúsztatással, így könnyebben "beérik" az új anyag. Ha az akvárium most indult, akkor a talaj kezdeti "porzása" miatt egyébként is érdemes ilyenkor a perlont újra cserélni.
 
3 hét alatt elméletileg pont beértek a szűrőanyagaid, úgyhogy kicsit rosszul jön ki, de érdemes minél hamarabb áttérni minőségi szűrésre, úgyhogy nyugodtan cseréld amit kell. Esetleg annyit tudsz tenni, hogy 2 részletben cseréled ki a szűrőanyagokat, kb 2 hét csúsztatással, így könnyebben "beérik" az új anyag. Ha az akvárium most indult, akkor a talaj kezdeti "porzása" miatt egyébként is érdemes ilyenkor a perlont újra cserélni.

Hát valószínű, hogy akkor egyben kicserélek mindent. Viszont sajnos perlonom nincs új. Ha a "régit" alaposan kimosom, az is megteszik egyenlőre?
 
A perlonvatta, ha esrősen koszos, nagyon eltömiti a rendszert. De ezeket is kb 2 havonta szokták csak cserélni. Lehet hogy érdemes lenne egy megközelítő vízhozamot mérni valahogy. Ez a te esetedben olyan 500-600 lph lehet. Soha nem éri el a gyári értéket mert azt üres szűrővel mérik. Vagy esetleg lemérheted üresen is, és ha csak meg sem közelíti a gyári értéket akkor ott valami más baj lehet a szűrővel.

Végeztem a takarítással... Alig vártam, hogy összerakjam a szűrőt, légtelenítés, éééés... és sajnos ugyan olyan keveset "pislákol" az esőztető. Én úgy használom, hogy teljes hosszában van fent az esőztető, a vízfelszín alatt kb. 5 cm-re. Ha a végéből kiveszem a záró kupakot, akkor is elég lassan, talán alig észrevehetően mozognak a növények az akvárium alján.
Igazából nem tudom, hogy mekkora flow-ra kellene számítanom ennél a szűrőnél, de minimum annyit elvárnék, hogy azért rendesen forgassa a vizet. Kezdő külső szűrő tulajdonosként (ugyebár most takarítottam először) belefutottam abba, hogy amikor a csöveket megnyitottam, és a vödör elkezdett telni vízzel, gyönyörűen visszaömlött az akiba a sok dzsuva.. :( Szóval most az lenne a szűrő feladata, hogy ezt valahogy keverje, szívja, szűrje.. Csak remélni tudom, hogy nem hibás a szűrőm... (Még annyi, hogy lehet, nekem a gyári belső szűrő után furcsa ez, ami tiszta állapotában úgy keverte a vizet, hogy csak na).

Egyébként hogyan tudom mérni a vízhozamot? Milyen módszer van rá?
 
Ha takaritás után dzsuva jön a szűrőből akkor vmit nem jol csinálsz.. Mosd át alaposabban a matériát, és használhatsz csapvizet is. Másik dolog, h a szivacsot ne erőltesd, ha alul van kerámia gyűrű, az után már mehet végig kőzet! Végül perlon, és Seachem Purigen. Szivacsot egy hirtelen mozdulattal balra hátra a vállad mögött dobjad át...
 
Vízhozamot meg úgy mérünk, h az akiba befolyó ágat egy vödörbe vezeted, aminek tudod a terfogatat, stoppert elindítod és voila...
 
Vízhozamot meg úgy mérünk, h az akiba befolyó ágat egy vödörbe vezeted, aminek tudod a terfogatat, stoppert elindítod és voila...

Köszi a válaszokat, most még a perlon visszakerült. Jól átmosva. Természetesen hamarosan cserélem azt is. Gondolom ez nem lesz nagy baj a biológiai egyensúly végett, hogy mondjuk a jövő héten cserélem le a perlont?

Viszont most némi felhősödés látszik a vízben. Ez gondolom nem nagy baj, hiszen újból új szűrőanyag van a szűrőben. Remélem, hogy a Seachem Purigen jelenléte miatt tényleg szép lesz a víz. :)

Még annyi, hogy ugye az nem baj, ha elosztva, sorrendben úgy, ahogy itt írtátok, közel 1 liter mátrix került a szűrőbe? Talán ez is lehet az oka a "visszafogott" működésnek?
 
Köszi a válaszokat, most még a perlon visszakerült. Jól átmosva. Természetesen hamarosan cserélem azt is. Gondolom ez nem lesz nagy baj a biológiai egyensúly végett, hogy mondjuk a jövő héten cserélem le a perlont?

Viszont most némi felhősödés látszik a vízben. Ez gondolom nem nagy baj, hiszen újból új szűrőanyag van a szűrőben. Remélem, hogy a Seachem Purigen jelenléte miatt tényleg szép lesz a víz. :)

Még annyi, hogy ugye az nem baj, ha elosztva, sorrendben úgy, ahogy itt írtátok, közel 1 liter mátrix került a szűrőbe? Talán ez is lehet az oka a "visszafogott" működésnek?

A perlon nem a biológia szűrés miatt kell, hanem hogy a legapróbb szennyeződések ne kerüljenek vissza a medencébe. Tehát perlon nélkül is közel ugyan az lesz a biológiai szűrésed, mert az döntően a kőzetben játszódik le.
A felhősödést okozhatja indítóbaktérium is (használsz?), vagy ha új szűrőanyag kerül be és nem mostad át.
Ha Seachem Mátrixod van, akkor az kevésbé fogja vissza a szűrőt, mint a Matrix Trop, mert nagyobb a szemcseméret. Ha nincs agyontömve a szűrőkosár, akkor egy ilyen töltet kombónak nem szabadna nagyon visszafognia a szűrőt.
 
Köszi a válaszokat, most még a perlon visszakerült. Jól átmosva. Természetesen hamarosan cserélem azt is. Gondolom ez nem lesz nagy baj a biológiai egyensúly végett, hogy mondjuk a jövő héten cserélem le a perlont?

Viszont most némi felhősödés látszik a vízben. Ez gondolom nem nagy baj, hiszen újból új szűrőanyag van a szűrőben. Remélem, hogy a Seachem Purigen jelenléte miatt tényleg szép lesz a víz. :)

Még annyi, hogy ugye az nem baj, ha elosztva, sorrendben úgy, ahogy itt írtátok, közel 1 liter mátrix került a szűrőbe? Talán ez is lehet az oka a "visszafogott" működésnek?
Ja, és a Purigenben bízhatsz. 1-2 nap és tükör lesz a víz.
 
Ja, és a Purigenben bízhatsz. 1-2 nap és tükör lesz a víz.

Nem, nem használok indító baktériumot. Most reggelre a felhősödés eltűnt. :)

Igen, Seachem Mátrixot használok. Használat előtt átmostam (csapvízben). Viszont a Purigenből a 250 ml-s verziót használom, ami nem éri körbe a szűrőkosarat. Így megpróbáltam a kosár jobb felére igazítani, a kifolyó cső alá. Ez így nem baj? Vagy jobb lett volna inkább egy nagyobb kiszerelés?
 
Nem, nem használok indító baktériumot. Most reggelre a felhősödés eltűnt. :)

Igen, Seachem Mátrixot használok. Használat előtt átmostam (csapvízben). Viszont a Purigenből a 250 ml-s verziót használom, ami nem éri körbe a szűrőkosarat. Így megpróbáltam a kosár jobb felére igazítani, a kifolyó cső alá. Ez így nem baj? Vagy jobb lett volna inkább egy nagyobb kiszerelés?
Én 100ml-t használok 100 literre. Kb. ezt az arányt ajánlják a GA-s fiúk is. (Mekkora a medencéd?) Nem kell kitöltenie a szűrőt, elég ha ott van, teszi az a dolgát.
 
Én 100ml-t használok 100 literre. Kb. ezt az arányt ajánlják a GA-s fiúk is. (Mekkora a medencéd?) Nem kell kitöltenie a szűrőt, elég ha ott van, teszi az a dolgát.

112 liter bruttó. 80 x 40 x 35. Akkor szuper, most akkor a perlont kell már csak lecserélni. (Ja, meg egy vízhozamot mérni, mert az egy kicsit aggaszt...) :)
 
112 liter bruttó. 80 x 40 x 35. Akkor szuper, most akkor a perlont kell már csak lecserélni. (Ja, meg egy vízhozamot mérni, mert az egy kicsit aggaszt...) :)
112 literre a 250 ml nagyon sok!
Készülj fel, hogy lehet majd nitrát hiányod!
 
Back
Oldal tetejére