• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Te mikor kezdted az akvarisztikát?

Levinen

Kertész szaki
Balázs (Keymaker)! Elmondod nekünk, hogy te mikor kezdtél el tudatosan foglalkozni az akvarisztikával? Én annyira kíváncsi lennék. :twisted:
 
Nyitottunk egy box topikot?

Egyébként lehetne dühöngő részt csinálni már agyaltam rajta, de valószínű teljesen más irányba menne el a fórum ami nem tenne jót a lelki nyugalmamnak ;)
Próbáljunk személyeskedő dolgok helyett a lényeggel foglalkozni.
 
viktorlantos said:
Nyitottunk egy box topikot?

Egyébként lehetne dühöngő részt csinálni már agyaltam rajta, de valószínű teljesen más irányba menne el a fórum ami nem tenne jót a lelki nyugalmamnak ;)
Próbáljunk személyeskedő dolgok helyett a lényeggel foglalkozni.

Szerintem ez is fontos, hogy az ember aki segít a kezdőknek, mikor kezdett foglalkozni ezzel a hobbival. Így el lehetne kerülni, hogy olyanok adjanak tanácsokat, akik mit sem tapasztaltak. Én úgy gondolom, hogy a hitelességben ennek is nagy szerepe van. Viktor, te ezt nem így gondolod? ;)
 
Egyébként a kérdés alapjaiban is érdekes.
Ez egy növényes fórum egyáltalán nem látom semmi közét a hagyományos akvarisztikához.

Jó valamennyi mégis van. De megfordítva egyáltalán nem számít, hogy 10-15 évet lenyomott valaki egy teljesen más szemléletben.
Ezt a szemléletet amikor növényeztél betetted a fiókba mert nem lehet alkalmazni növényezésnél.

Ti mit gondoltok erről?

Konkrétan arra gondolok, hogy hiába volt 10+ évig 110 literes akváriumom gyarkolatilag mostani fejjel abból az időből semmit sem használok.
Tápozás: Úgy volt rossz ahogy használta az ember általában elégtelen. Így inkább új növényeket vettem.
Szűrés: Belső? ....Legtöbbünknek
Világítás: T8 valahol 0.25-0.5 watt/liternél. Szerencsés volt akinek több volt
Talaj: kavics, bazalt miegyéb
Halak: összevissza sok embernél túltelepítve
Halbetegségek: naná minden ok megvolt rá.
Növények: szigorúan az igénytelen fajtából. csak ami megmarad. nem voltak hosszú eletűek.

Szóval azt gondolom erről, hogy az előző időszak szép volt jó volt, de a növényezésben SEMMI hasznát nem veszem.
Új nézetek, teljesen más igények, igényes növények stb stb.

Ezért nem a 15 évvel ezelőtti emlékkönyveket kell lapozni, hanem körbenézni a világban milyen módszereket használnak MOST.
Ha növényest akarsz akkor mi kell egy ilyen akihoz stb stb. Tanulás, olvasás, tanulás.....

Sajnos nemhogy 10 éve de 4-5 éve sem volt sehol Magyarországon növényes akvarisztika.
 
Szerintem ez is fontos, hogy az ember aki segít a kezdőknek, mikor kezdett foglalkozni ezzel a hobbival. Így el lehetne kerülni, hogy olyanok adjanak tanácsokat, akik mit sem tapasztaltak. Én úgy gondolom, hogy a hitelességben ennek is nagy szerepe van. Viktor, te ezt nem így gondolod?

közben én is írtam egyet és lényegében meg is válaszoltam a kérdést.

növényes akvarisztikában mások a szabályok. más igények, más játék. itt a saját korlátok között igazán új dolgokat csak a több éve növényező és eredményes akvakerteszektől lehet ellesni KÜLFÖLDI forrásokból és fórumokból. A mérvadó az lesz, hogy ki mennyi időt szán ezen információk felkutatására, kipróbálására és megosztására.

Nem szeretnék tanácsot kapni a helyi akvarisztikai boltból ahol EGYETLEN egészséges akváriumot sem látok, pedig már ott vannak 15 éve. szóval ezért fontos megérteni, hogy lehet ő/ők ott voltak mikor még növény sem volt az országban, de ott is ragadtak. És vagy nem akarnak, vagy nem is tudnak haladni a korral. Amit felmutatnak pedig egyszerűen nem növényezésről szól. Ez a baj a régi akvarisztikai dolgokkal. Az halakról szólt nagyrészben. Bár minden tiszteletem az övék de ez más kategória. A fenti pelda nem rólad szól, hanem a "régi" tapasztalatokról próbáltam példát hozni.
 
Én is kíváncsi vagyok, hogy ti mit gondoltok ezekről? (Én természetesen nem konkrétan a növényes részére gondolok, hanem az összefüggések értéséhez szűkséges alapokra, tapasztalatokra. Csak, hogy egy kicsit visszaferdítsem a témát.) :) Na ebből még kialakulhat egy egészséges vita is, csak hogy létjogosult legyen ez a topic is. ;)
 
Nagyon jó péda erre illetve a hazai viszonyokra a következő pár link.

Japán bolt idős bácsika, nénikével. A technikai berendezések sok esetben nem tipp toppok, és latszik van akvárium ami több mint 10 éves is lehet.
Dőlnek ki az üzletből az egészséges növények, és több minőségi berendezés is van. Nem néznek furán ha CO2-t vagy növényes tápot kérsz. Tudják mi az a kerámia difi stb stb. Egy ilyen boltba idehaza is bemennék beszélgetni.

http://www.naacademy.pl/Galerie/JAPAN-2 ... ?photo=192

Korábban linkeltem, de tényleg pörgessetek bele az oldalon található képekbe:

http://www.naacademy.pl/Galerie/JAPAN-2 ... 10,424.htm

2 akvarisztikai bolt is látható rajtuk. Nem újgazdag ficsúrok. :lol:


Levi most őszintén mi az amit több évbe kerül megtanulni az alap összefüggésekről? Szerintem ha van egy akváriumod 0.5-1 év alatt mindent megtanulsz róla amit tudni kell. Mármint az alapokról. És akkor ebben a saját tapasztalaton alapuló tanulást értem.

Utána jöhetnek a finomságok amitől döglik a légy.

Érdekességképpen 1 éven belül készült el a 4. növényes akim. A nanóval kapcsolatosan amikor megjelentek a képek róla sorban kaptam az üziket UKAPS-on, és a Maláj fórumon is, hogy hogyan tápozok, mit javaslok stb. Olyanok akik 4-5 éve növényeznek. Az ő hatásukra is kezdem növényezni és most amit csinál az ember őket inspirálja. Ettől most én lennék a faszagyerek? Hát nem. De örömmel mondtam el miből lett a dolog, hátha más is sikerrel jár.

Jó kis körforgás, sok sok sok tapasztalattal és tanulni valóval. Ezért járok több fórumra is. Ott is vannak megmondó emberek, elég a ukaps-os ceg (clive)-ra vagy tom barra gondolni, de malajon is vannak ilyen emberek. Amiért mégis más mint idehaza, hogy az emberek befogadóak és sokmindent meghallanak. Végülis rajtad áll az olvasott infók alapján mit hasznosítasz.
 
Sziasztok!
Kicsit én is belekóstolok a témába! Most 23 éves vagyok még egy fél éve sincs hogy újrakezdtem az akvarisztikát és annak is a növényes részével próbálkozok (a költségvetésem nem örül neki). A topik címe miatt eszembe jutott az első akváriumom, meg amit azzal leműveltünk kb. 10 évvel ezelőtt volt. Csak zárójelben merem leírni ( 2havonta teljes kavicsmosás, teljes vízcsere előkészítés nélküli vízzel, megjegyzem a halak valami oknál fogva többéségében bírták, élő növények rendszeresen kipusztultak). Szerintem abban az időben sokan csinálták így, sőt még lehet most is. Ez a növényes akvarisztika tényleg egy sokkal komolyabb már-már tudományos hobbi.

A boltban történő informálódás nem reménytelen, csak jó helyre kell menni, én sokszor járok egy (itt is sokat emlegetett) debreceni akvarista boltba. És ott sok hasznos dolgot meg lehet tudni, tényleg komolyabban foglalkoznak a növényes akavarisztikával. Több növényes akvárium van elkészítve náluk ahol különböző tápozásokat alkalmaznak, mindenhol megy a CO2 és kis túlzással minden növény kapható.
 
Hát igen webshop link moderálva. Elférne még néhány hasonló szemléletű bolt az országban. A fenti bejegyzésem nem róluk szólt.
 
Bő fél éve kezdtem, (a kezdeti egy-másfél hónap kivételével) abszolút a növényes new-wave alap pillérei és elvei alapján, melyek itt, ukapson és bizonyos blogokon megtalálhatóak.
99%-ban ez a tudásbázis, ahonnét építkezem, boltokban nem kérdezek, max azt hogy van-e a kiszemelt dologból. ;)

Még messze vagyok Tőletek, de hiszek abban amit csinálok, mert látom, hogy többé kevésbé (itt nagyon a többé-n van a hangsúly) működik amit tanácsoltok. És a legjobb igazolása a tanácsok minőségének, használhatóságának, ha saját bőrödön (bocs. akidon) tapasztalod meg, hogy ez tényleg bejön, használható. Sose néztem meg mikor kezdte az illető tanácsot adó az akvarizálást. (nálam biztos előbb. :))

(
Kicsit OFF:
Szólásszabadság van, mindenki azt mond amit akar, ezután mindenkinek szíve joga eldönteni kinek "hisz", kit "követ". Több jó út is létezhet, melyek megférnek egymás mellett.

A véleménykülönbségekből adódó személyeskedéseket, kakaskodásokat, nem építő jellegű vitákat meg félre kell tenni, vagy áthelyezni egy másik topicba (egy másik fórumba... ;)) ...hogy azoknak is csak a buja zöld növényes lényeg maradjon meg, akik nem rendelkeznek beépített tartalomszűrővel az ilyen hsz-ek kiszűrésére. :)
)
 
Na, akkor én is bemutatkozom :)

Hogy mikor kezdtem az akvarisztikát...fogalmam sincs. Én inkább úgy fogalmazok, hogy volt akváriumom már gyerekkoromban, 10-12 évesen is. Akkoriban egy kicsit más volt még a világ, a max. a szivacsszűrő, körte izzó...stb. :) Szóval, mint a legtöbb akkori "haltartó" gyereknek voltak guppijaim, xiphoim. Aztán egy ideig (kb. 1,5-2 évig) tartottam otthon 1 pár balatoni naphalat(mai napig töröm egyébként a fejemet az újbóli tartásukon, mert gyönyörű jószágok). Aztán jött a gimi és valahogy felváltotta a halazást a bulizás és a csajozás :D Jókora szünet után 2005 környékén, ismét belevágtam a dologba, vettem egy 126L-s akváriumot és megpróbáltam igényesebb halfajokat(pontylazac félék, labirintkopoltyúsok, vitorlások) tartani. Kb. 1,5 évet működött az akvárium, ért rengeteg kudarc és siker is eközben.

A 126L-s:
5906653_ac81239e743471118cc03d15d4bb3e11_m.jpg

Akkoriban kezdett el érdekelni a növények tartása és egyre többet kezdtem kutakodni, hogy mit, hogyan kellene csinálni. Csináltam élesztős CO2-ot, építettem belső reaktort, tuningoltam a világítást, kevertem Sears-Conlin-t stb. és a fenti képen látható akváriumot sikerült ezekkel az eszközökkel összekalapálnom. Aztán rájöttem, hogy jó-jó működik, de mégsem az igazi és úgy döntöttem, hogy eladom az akváriumot és addig, amíg nem veszünk egy lakást az akkori albérlet helyett, nem lesz újabb.

Az akvárium nélküli időszakban folyamatosan olvasgattam a kezembe kerülő könyveket és bújtam a netet, a fellelhető információk után. A net bogarászása közben akadtam Nigro blogjára és abban a pillanatban el is döntöttem, hogy itt a helyem. Közben vettünk lakást is és így már semmi akadálya nem volt az újrakezdésnek, ami 2008 szeptemberével indult. Az azóta történt események, pedig már fellelhetőek Nigro blogján és itt a fórumon :)
 
Véleményem szerint hasznos az akvarisztikai gyakorlat bemutatása, már ha még nem történt meg a bemutatkozó topicban. (Én megtettem)
De nem elég az èv megadása, fontos, hogy milyen területen, milyen mélységben foglalkozott az akvarisztikával. Nem mindegy, hogy valaki 15 éve tart egy akit, mely esetében háromnaponta beszór valami szárazkaját, évente kipucolja és pótolja kipusztult élőlényeket, vagy valaki, aki két éve kezdte, de már diszkoszokat tenyészt. (Ilyet is ismerek)
Természetes ezeket az információkat csak tájékoztatásnak kell venni, mely inkább egymás megismerését szolgálja.
Az akvakertészet valóban új területe az akvarisztikának, de egy tapasztaltabb akvaristának nem kell elmagyarázni a vízparamétereket, szűrési ismereteket, halfajtákat, tartási körülményeket, etetést, az aksiban lezajló folyamatokat és még sorolhatnám.

A bemutatkozásomban már írtam, hogy az életem eddigi részében mindig jelen volt az akvarisztika különböző intenzitással. Most is van hat akváriumom, fele sügéres, egy gőtés, egy idősebb halakkal (van 12 éves díszmárnám, 8 éves vitorlások) és van egy kis növényes nanom. De az egyik 112 l nevelőmet tervezem átalakítani növényessé.

Egy gondolat még az akvarisztikai tapasztalatról. A véleményem szerint az ADA versenyek legjobb akváriumainak létrehozása már művészet. Hiába rendelkezik valaki óriási tudással, tapasztalattal ezen a területen, betartja pontosan az ajánlásokat, szabályokat, ha nincs meg benne a szükséges művészi érzék, akkor nem kerül a verseny első harmadába. De nem is ez a fő cél többség számára, hanem saját és barátaink, ismerőseink örömére szép akváriumot gondozni. De természetesen kívánom, hogy minél több magyar akvakertész akváriuma szerepeljen a legjobbak között.

NZoli
 
A véleményem szerint az ADA versenyek legjobb akváriumainak létrehozása már művészet. Hiába rendelkezik valaki óriási tudással, tapasztalattal ezen a területen, betartja pontosan az ajánlásokat, szabályokat, ha nincs meg benne a szükséges művészi érzék, akkor nem kerül a verseny első harmadába. De nem is ez a fő cél többség számára, hanem saját és barátaink, ismerőseink örömére szép akváriumot gondozni. De természetesen kívánom, hogy minél több magyar akvakertész akváriuma szerepeljen a legjobbak között.

Természetesen az akvakertészkedéshez is sok sok kreativitás kell. Így ha felszívtad magadba a legtöbb tudást, hogy egy ilyen rendszert működtetni tudj, ez lehet az egyik nagy vízválasztó, hogy sikeres, esetleg elismert is legyél az akváriumaiddal.

Nem mindenkinek cél az ADA top 100-ba való kerülés, de a kertészkedés tanulható. Az izléses stílusok, sablonok fantázia és kreativitás nélkül is összerakhatók.

Óriási szakadék van a jelenlegi akvarisztikai növényezés és az akvakertészkedés között. A cél az akvakertészkedés alapjain nyugvó akvarisztika lenne.

Sajnos nem tudom megmutatni, de volt egy ADA dealer nap a napokban. Ahol 1-2 óra alatt építettek egy Iwagumit és egy Ryubokut 90-es méretben. Az akváriumok másnap már úgy néztek ki, hogy azok akár versenyre is mehettek volna. Sok sok sok növény és izléses belső. Egyszerű tanulható lépésekből.

Amano azt mondta az egyik interjúban, hogy korábban amikor akikat rendezett be egy egy kő elrendezéssel sok időt eltöltött. Összerakta, de este amikor lefeküdt aludni is ez járt a fejében és reggel addig igazgatta míg jó nem lett. Napjainkra ott tart az öreg hogy mutatsz neki egy kőkupacot 15 perc alatt megcsinálja a layoutot és a következő 1 órában már feltöltve van az aki. Gyakorlás, tanulás, de nem lehetetlen.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem a top 100 ADA szintjére kell eljutni, de a végeredményben az akvakertészetben használatos növények, fák, dekorok alkossák az összképet ami természetesnek hasson. Meg lehessen különböztetni a stílusjegyek alapján egy vegyes akitól, vagy épp egy holland akváriumtól. Gyakorlással, layout nézegetésekkel sok kis finomság eltanulható.

Az akarat és a kitartás bennetek kell hogy meglegyen, hogy ilyen akváriumokat szeretnétek.

Az alapokra visszatérve tényleg azt gondolom, hogy a jelenleg fellelhető magyar infók alapján fél év gyakorlással már képbe kerülsz mindennel. És onnan inkább a kísérletezés következik.

Én várom a pillanatot amikor egy lelkes tinédzser fél 1 év rutinnal a háta mögött odateszi magyarország legjobb növényesét. Csak idő kérdése.
És mi akik addigra évek óta űzzük a hobbit csak pislogunk majd. ;)
 
Én várom a pillanatot amikor egy lelkes tinédzser fél 1 év rutinnal a háta mögött odateszi magyarország legjobb növényesét. Csak idő kérdése.
És mi akik addigra évek óta űzzük a hobbit csak pislogunk majd. ;)

ezek a sorok néhány embernek nagyon ösztönzőek lehetnek. nekem is az volt =)
Annyit hozzátennék, hogy azt a tudást, amit mi felhalmozunk, nem fogjuk elfelejteni hogy kiknek köszönhetően tanulhattok meg,sajátítottuk el.

emlékeszem a mikor a nano-t közösen raktátok össze, fennmaradtam veletek iskolaidőben 2-ig.

éljen a fiatal generáció ;) a nagyok nevét meg soha el nem felejteni !
gyerünk emberek, jövőre sok-sok magyar akit szeretnék én is látni a külföldi versenyeken és persze a HAC-on.

még valami. vik megtudnád mondani , hogy eddig hány akváriumot küldtek ki a versenyre? csupán kíváncsiság :)

art.
 
Levinen said:
Balázs (Keymaker)! Elmondod nekünk, hogy te mikor kezdtél el tudatosan foglalkozni az akvarisztikával? Én annyira kíváncsi lennék. :twisted:

:twisted:

Nem szeretnék idézgetni ezért egybe írom a véleményemet.
Szerintem a negatív tapasztalat is tapasztalat, bár ez lehet egyéni vélemény. Ha valakinek csak csodaszép (relatív hogy kinek mi a szép) akváriuma volt semmi alga, minden tökéletes akkor honnan tudja hogy az a jó és a tökéletes? Maximum képekről. Lesznek tapasztalatai,de erősen egy oldalú. Nekem soha nem voltak beteg halaim illetve egyszer, de az boltból hurcoltam be ez nem kérdéses, hétfőn jöttek új lakók és pénteken már látszott a dara kór az összes halon... Viktornak igaza volt ebben a növény elhullásos dologban, de nálam azért volt pár szép növény inkább anubiasok maradtak meg, de azok eszméletlen sebességgel nőttek. Az évek alatt elég sok ismerősöm abba hagyta az akvarisztikát már én is ezen a síkon haladtam hogy nem sikerül értelmes akit összedobni inkább abba hagyom. Hála az internet csodáinak, Haldorádónak, Nigro blogjának köszönhetően ez meg változott és amíg világ a világ nekem lesz akim az fix :)

De a témához is írjak 12-13 éve van akváriumom...
 
Ha kivonom az aki nélküli éveimet,gyerekkorom óta kb 12-15 év volt az amikor duruzsolt a neptun légpumpa az akvárium alatt.Egyáltalán nem voltak haszontalan évek,sőt a növényes újrakezdésnél sok-sok rutinfogást tudtam hasznosítani.El tudtam kerülni a banális hibákat,melyeket bizony a teljesen kezdők csípőből elkövetnek (lásd akvarista.hu helpeket )
 
Én tavaly augusztusban kaptam meg első akimat, mert hogy szép, meg nincs vele sok gond (jah persze) :lol:
Kb. egy héttel utána rátaláltam Nigro blogjára innen már tudjátok a történetet, januárban eladtam az akit majd augusztusban neki láttam a mostani 72 literes aki berendezésének. (januártól augusztusig az összetevők beszerzése zajlott).
Ez az én történetem, rövidke de akv. múltam nem sok van :lol:
 
Én se vagyok valami öregróka az akvarisztika terén,
2007 karácsonyára kaptam 8-literes akváriumot , jelzem két napot nem bírt a víz -alga- !
Az én édes párom maszekba etette a halakat,{hát sokat mint keveset}
hát így kerültem azonnal kapcsolatba az algával!
Azóta túl vagyok néhány algacsapáson és hamar pusztuló növényen!
A hozzá valamit se értő bolti eladók jóvoltából {is}!
Tisztelet a kivételnek!
De mióta itt olvasgatok ,azóta kezdek tisztában látni és szebb növényeket ápolni !

Az életben mindenért harcolni kell,
ez is harc a természettel csak itt a természet öt üveglap közé van bezárva !
Hát most hirtelen ennyi !
 
Én 33 évvel ezelőtt kezdtem el egy örökölt 20 literes guppis, Xifós aksival, de már ez is növényes volt, tele valisneriával.Hamar megvetettem anyámmal az akkor kapható akvás könyveket, Horn-Zsilinszky-Akvarisztika, Wiesinger M.-Akvarisztika, Lányi Gy.:Korszerű akvarisztikát és az utóbbiban látott kép alapján eldöntöttem, hogy soha nem lesz olyan aksim amelynek legalább 50-75 százalékában ne legyen növény.Megtanultam a nád, fák, kövek kezelését és attól kezdve csak biotóp aksim volt.Persze csak Low Tech, de éppen ezért soha nem volt algás aksim, nem is ismertem milyen az.(hogy az ég szakadjon rám :) )Lehet, hogy csak szerencsém volt,ami szinte biztos mert azért ilyen mélyen nem merültem bele a növények lélektanába.(Erre szokták mondani hogy több szerencséje van, mint esze.)Csak az itthon kapható könyveket olvastam, és gyűjtöttem az ilyen kis akvás prospektusokat amin bizony profi növényes aksik voltak tehát számomra ez volt az etalon.Nekem a növényekkel akkoriban nagy szerencsém volt pusztulás ritkán volt, de megjegyzem akkoriban nyilván csak toleránsabb igényű növényeket lehetett kapni.De azért voltak igényesebb növények is ezeket sikerrel tartottam.Az is igaz, hogy végül ezek halas akik voltak, de a növény minden aksiban rengeteg volt.Számomra egy afrikai sügeres akvárium maga a borzalom.Sok aksim volt,sokféle növényt tartottam de akkoriban nem csináltam nagy faksznit belőle--éltek azok maguktól is, egy kis tabletta, egy kis Neptun folyékony táp, alulra kétszer rostált sóder, világításnak 100-as égő vagy egy-kettő a későbbiekben aztán T 12-es majd T8-as fénycső "oszt hadd szójjon" ment minden mint a Schaffhausen.Csak tudnám miért volt ilyen egyszerű? És most miért nem megy?
Megjegyzem, hogy abszolút nem érzem magam semmilyen gurunak a az eltelt idő ellenére sem, mert csak olyan amatőr műkedvelő vagyok, számomra csak az volt a fontos, hogy az akvárium dísze legyen a szobának, a halak, és a növények jól érezzék magukat és kiélhessem a természet iránti szeretetemet-ennyi.

Növényes akvárium nélkül lehet élni, de nem érdemes :)
 
Back
Oldal tetejére