• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tanonc

zsfeher

Főkertész
Szisztok,


ez az első bejegyzésem, és az első gondolatok egy növényes akváriumról. Korábban már próbálkoztam több kevesebb sikerrel hagyományos akvárium szettekkel, a legnagyobb élmény az volt, mikor elkezdett terjedni az egyik növény, egy másik pedig virágzott. Sajnos a nevüket ( még ) nem tudom, de a mi nem most van itt, az később eljön...
Jelenleg egy 60 literesem van, ezt szeretném átalakitani növényessé.
A naplót leginkább azért kezdtem, hogy vissza tudjam nézni, mi történik, illetve reménykedem, hogy segitséget kapok ezen keresztül a tapasztalt fórumozóktól.

Ez hát a bevezetés, a továbbiakkal jövök majd. Nagyjából összeraktam egy elképzelést a technikáról, ezt a következőkben ideirom.
 
Üdv a fórumon! Itt megkapsz minden segítséget,kérdezz bátran, és olvass sokat. Használd a "Kérdésed van?"szolgáltatást a fejlécben mert a fórumon nagyon nagy tudás van felhalmozva csak keresni kell.:)
 
köszönöm szépen, bevallom nem számitottam arra, hogy ilyen rövid időn belül kapok üdvözlést/hozzászólást.
 
Akkor amit eddig összeszedtem innen-onnan, az alapján a következőket terveztem :

Ami megvan ( nem sok ) :
Az akvárium : standard dobozos szett - később rakok fel képet róla, már használaton kivul van, kell neki egy nagy takaritás kivül-belül,
csak az üveg marad, a műanyag alsó keret meg a bútor a többit kidobálom belőle.

Amiket szerenék hozzá :

Szűrés :

Tetratec Ex 800 plus
vagy
JBL CristalProfi e701 greenline külső szűrő - töltettel

ezek azonos árban vannak, a különbségeket még olvasgatom

meg egy
Eheim Skim 350 , ez majdnem minden eddig olvasott napló alapján hasznos dolog

Világitás :

Odyssea Quad 4x24 W T5 lámpa - 6500 K + 4x MoonLED

erre gondoltam, először talán elég lesz 2 cső a négyből, később hátha nem kell újat venni

Nézegettem Co2 szetteket is , 2 kg palackot reduktorral, mágnesszeleppel

Szeretnék üvek be és kifolyókat, találtam egy budapesti céget aki készit Liiy pipe szettet több formában és méretben, megprobalom, mert hazafi vagyok.

Egyenlőre ennyi ami a listámon van, a beszerzést hamarosan elkezdem.

Szerencsére 40 percre lakom Budapesttől, és útba esik Törökbálint is arra felé.
 
A talaj még egy kicsit nagyobb kiadás ezt is kalkuláld be.Ha már ennyire belemerülsz én az üveget is cserélném mert talán az kerül a legkevesebbe. A szabvány méreteknél az a probléma elég kicsi a mélység, egy standard 60l-es 60x30x35 szokott lenni vagy igen hasonló. Sokkal könnyebb építkezni egy 60x35x35 vagy 60x40x40-es ben. Ez csak egy javaslat, gondold át ezt az opciót is.
 
Ez így tényleg brutál fény, kezdésnek biztos elég a fele. Nekem Tetratec van, bár a 600-as, de csak jó tapasztalatom van vele.
 
nem mertem még összeadni a végét,( "szemre" 120 - 140 körül van és még se növények se adalékok ) a talajt is listáztam már :

táptalaj :
ADA Power Sand M 2 liter

aljzat, fedőréteg:
ADA Aqua Soil Amazonia 9 liter,
ADA Aqua Soil Amazonia Powder 3 liter

Aljzat adalékok:
ADA Bacter 100, ADA Clear Super

Az üvegen én is gondolkodtam már, elsőre csak próbálkozni szeretnék, nem az ára miatt tartanám meg a jelenlegit, nem szeretném kidobni.

A bútor alatta kb 90 cm széles, majd ha jól megy minden, akkor erre való medence lesz, jobban mutat biztosan, de azzal lassan szeretnék haladni ( vagy ezt mondom most )
 
Üdv fórumon.
Ha kb egy árban találsz tetra ex 800-at és jbl 701-et Én biztosan a jbl-t választanám. Nagyon jó szűrő a tetra hatásos,megbízható és tartós a kedvenceim közé tartozik de amikor tulajdonosa lettem egy jbl-nek.. Mit ne mondjak ég és föld. A 800l/h-hoz képest a 700l/h ne zavarjon meg. A jbl többet forgat vagy a tetra kevesebbet de nem lehet összehasonlítani.
Sok sikert és élményekben gazdag építkezést.A legjobb helyre kerültél!
 
A mesterektől sokszor láttuk és hallottuk már a mozgástér szót. Idővel igazolást nyert, ahogy sok mindenben ebben is igazuk van.

Szóval ha nagyobb a világítás? Majd szabályzod időkapcsolóval és később jó lesz nagyobb akihoz is.
Ha nagyobb a szűrőd a bizonyos 10szeres szorzónál is? Az egyik legnagyobb előny, de ha nagyon keveri, vagy az indításnál megtámad az ecsetalga majd visszafojtod és később ez is jó lesz nagyobb akihoz is.
Nagyobb az aki? Később úgyis nagyobbat akarsz.:D

Sorolhatnám még a végtelen listát. Amire szeretnék ezzel célozni, az a túlméretezés felsőfokon, mint legjobb döntés.(y) Persze az anyagi részét ismerjük... a keretek között értem. Sok kitartást kívánok a kihívásokhoz, várjuk a képeket.;)
 
Köszönöm a jókívánságokat, kitartásom (úgy gondolom) van elég, kínlódni is szeretek, mivel van egy Francia Bulldogom, amelyik fajta sajnos nem a tenyésztés koronája. Allergiás mindenre és állandóan van valami baja ... de ez nem ide tartozik.

A hétvégére tervezem, hogy kitisztítom az akváriumot ( köszönöm Barnapl a tanácsot, ne ellent megyek neki, de egyenlőre ezzel indítok ). Akkor majd rakok ide képet a jelenlegi állapotról, majd az "új kezdetről", akkor is ha csak üresen fog egyenlőre ácsorogni. Elkezdhetem legalább már a layout tervezgetését.

Addig is olvasgatok még, készülök a mit hogyan -ra, és jövök, most már a tapasztaltak számára biztosan sokszor unlamas vagy kissé együgyű kérdéseimmel :) .

A felszerelések beszerzését több lépésben tervezem, amiért lehet, személyesen megyek el, remélem ott is ragad rám valami esetleg. Ebben a hónapban nem akartam igazából még elkezdeni az építést, de egyre "betegebb" vagyok, és szívesen nézném már hogyan fejlődik az élet, ha ez tovább fokozódik, akkor jövő héten lehet hogy bele is vágok.
Akkor lesz majd szükségem megerősítésekre a választott dolgokkal kapcsolatban.
( Henriknek köszönöm ezúton is, megfogadom a tanácsát )
 
Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni, találtam egy hirdetést egy komplett szettről, ami most is megy :

akvárium : 60x45x30

szűrő : Eheim 2073

Co2 : 5 kg palack (elvileg félig van még ), üveg diffuzor, bubiszámláló stb.

világítás : 2 x 50 W ( led, külön vezérelhető )

Ezen kívül : Eheim skimmer, mikro-makro tápok, csipesz olló

Növények ( ezt nem tudom, milyenek amano-k és RC-k )


Kevéske tudásom alapján úgy vélem, ez megfelelő lenne kezdő szettnek.
Valamivel több, mint fél áron van, mint amiket én összeállítottam ( nem ugyanazokkal a paraméterekkel, de nem látok akkora nagy különbséget az üveg méretét leszámítva)


köszönöm a válaszokat előre is
 
Sziasztok,

segítséget szeretnék kérni, találtam egy hirdetést egy komplett szettről, ami most is megy :

akvárium : 60x45x30

szűrő : Eheim 2073

Co2 : 5 kg palack (elvileg félig van még ), üveg diffuzor, bubiszámláló stb.

világítás : 2 x 50 W ( led, külön vezérelhető )

Ezen kívül : Eheim skimmer, mikro-makro tápok, csipesz olló

Növények ( ezt nem tudom, milyenek amano-k és RC-k )


Kevéske tudásom alapján úgy vélem, ez megfelelő lenne kezdő szettnek.
Valamivel több, mint fél áron van, mint amiket én összeállítottam ( nem ugyanazokkal a paraméterekkel, de nem látok akkora nagy különbséget az üveg méretét leszámítva)


köszönöm a válaszokat előre is
Nem tudom mit értesz féláron mivel használt cuccokról beszélünk, így alapból a fél ár a reális. Egy biztos az árat te tudod ha az neked megfelelő akkor ne is gondolkozz rajta sokat mivel az általad felsorolt szett nem rossz,szinte teljes körű. A kezdő szett az kicsit enyhe kifejezés mivel ettől sokkal gyengébb felszereléssel is szoktak akvát indítani nem is kevesen.Ez egy jó szett ha ez megnyugtat még talajt nézzél hozzá,meg egy drop c-t,esetleg egy jbl 5 vagy 6 az egyben tesztcsíkot.Esetleg még egy ro víz gépet,ha nem fér bele akkor egy flakon jó fajta víz előkészítőt. De ezt már menet közben is el tudod intézni. Jó a szett.
 
sziasztok,

köszönöm a válaszokat, 80 ezer az ára kompletten, holnap egyeztetek róla, és elmegyek megnézem a hétvégén.

Tudnátok tanácsot adni, mire kell odafigyelni, hol lehetnek a buktatók ?

köszönöm előre is
 
... ami kimaradt : vennék új talajt, és inditanék egy új layouttal.

Illetve mint Henrik emlitette, vizkezekőt nézem már, egy közepes árfrkvésűt, 190 l/nap kapacitással.

Egyre jobban beleélem már magam a dologba, remélem összejön minél előbb.
 
elkészült a nagy terv :

- szombat délelőtt elmegyek a GA -ba, nyálat csorgatni, és megveszem a talajt ( amit fentebb írtam ), valmaint eg RO készüléket ( ezek úgyis kellenek, ha nem ez a szett lesz akkor is )

- szombat délután tovább Budapestre, megbeszéltem, hogy megnézem az akvát - ( ha tudnátok adni tanácsot, miket kell megnézni, milyen hibák lehetnek, azt nagyon megköszönném )

- ha minden ok, akkor vasárnap elhozom, ha sikerül, és indulhat az "őrület" !
 
Back
Oldal tetejére