• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Schruz 2014

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Hello Mindenki!

Hosszabb szünet után visszatértem az aquascapinghez! :) Mondanom sem kell gondolom, hogy nagyon durván hiányzott már, de más prioritások léptek fel az életemben. Most hogy picivel több időm keletkezett folytatom a hobbit.

Nézegetve a fórumot így 2 év után, és ennyi szép, sikeres wabit meg emersed projektet látni nagyon szívmelengető érzés ám :) Így azt hiszem igazán sikeresnek tekinthetem a régi emersed dömpingemet. Volt értelme annyit dolgozni, fotózni, postolni mert megfertőzetem sokakat itthon meg külföldön is ezzel a réteghobbin belüli réteghobbival :D

Olyan gőzerővel mint régebben sajnos nem térhetek vissza azért. Kikötöttem magamnak hogy egyszerre egy db wabim lesz és egy 32 literes nanom, többet, nagyobbat egyszerűen nem tudok fenntartani az időhiány miatt.

Fórumozni is valószínüleg ritkábban fogok mint korábban, szóval bocsi de updatekre is ritkábban számítsatok :)

A wabit már össze is dobtam.









Lesznek szebb, részletgazdagabb képek is csak most még nincs igazán mit fotózni amíg ilyen fiatal a tál.

Világítás:
45W, 3080 lumen spirálcsöves PowerCompact, 12 h/nap

Aljzat:
Penac P, Penac W, Bacter 100, ADA Amazonia, pár szem bejáratott SubstratPro és fehér homok. Táptalaj az UG miatt nincs és Amazóniából is csak kevés, középen.

Sima RO vízzel spriccelem és ADA Do!Aqua BeBright-os RO víz oldattal öntözöm. Jelenleg naponta cserélem a vizet, később 4-5 naponta tervezem.

Növények:
Uttricularia graminifolia
Eleocharis parvula mini
Pogostemon stellata
Hygrophila sp. 'Araguaia'
Riccia flutans
Vesicularia dubyana

Ez a tál elsősorban az UG-ről szól. Elméletben ekkora fénynél az UG kis időn belül őrületes növekedésbe kezd, hamarosan benövi a tál pereme melletti "nyílt vizet" és remélhetőleg virágbaborul amit már rég el szeretnék érni nála. Ugyan a wabi jelenlegi arca egy napsütötte szigetecske hatását kelti, nem ez a hosszútávú célom. Korábbi tapasztalatom szerint az UG jobban érzi magát steril, tömörebb aljzatban, ezért a homok. Direkt nem akváriumvízzel fogom öntözni a tálat, szintén az UG miatt. Egyszerűen túl könnyen ki tud égni. Még a homokpad körüli nyílt víz is azért van hogy az UG kedvében járjak :D Úgy vettem észre úgy érzi magát legjobban ha félig submers állapotba tud kerülni, szóval ebben a wabiban maradni fog a magas vízszint. Nagyon remélem hogy az Uttri egyáltalán életben marad. Azért tartom nehéz növénynek mert submersed és emersed formában egyaránt, nagyon rosszul tolerálja ha kicsit magasabb az ammónium és a nitrát szint. Ha egy másik növény rothadó levele valahol hozzáér a már sűrű szőnyeghez és nem veszem észre akkor egy foltban nyomban kiég az UG és mivel nagyon sűrűre nő tovább is adja a rohadást futótűz jelleggel... Na ezt remélem meg tudom most előzni majd :)
 
Üdv újra itt,vártam már mikor lesznek ismét alkotásaid.
Az emersed fertőzés sikeresen volt,nekem is volt már több próbálkozásom is,csak nem kerültek naplózásra.
Kíváncsi vagyok miként fog muzsikálni emers formában az ug,és egyáltalán milyen lesz majd az összkép.
Probléma mentes folytatást-sikeres visszatérést (y)
 
Üdv újra itt,vártam már mikor lesznek ismét alkotásaid.
Az emersed fertőzés sikeresen volt,nekem is volt már több próbálkozásom is,csak nem kerültek naplózásra.
Kíváncsi vagyok miként fog muzsikálni emers formában az ug,és egyáltalán milyen lesz majd az összkép.
Probléma mentes folytatást-sikeres visszatérést (y)
Abban reménykedem hogy ilyesmit sikerül az UG-ból kihozni ;) Utricularia graminifolia pictures - Carnivorous Plants in Cultivation - Carnivorous Plants UK
 
Üdv a fórumon újra :)

Gyors kérdés. Miért váltottál más világításra a korábbiakról?
Azért bármelyik táladat nézem vissza nem mondanám, hogy fényhiányban szenvedtek. :)

Vagy csak érdekel, hogy mi van a fényen túl? :)
 
Üdv a fórumon újra :)

Gyors kérdés. Miért váltottál más világításra a korábbiakról?
Azért bármelyik táladat nézem vissza nem mondanám, hogy fényhiányban szenvedtek. :)

Vagy csak érdekel, hogy mi van a fényen túl? :)
Egyrészt igen, érdekel mi van a fényen túl :D Másrészt ennek a tálnak számomra az elsődleges célja az hogy az UG-t virágzásra bírjam. Amikor korábban növesztettem UG-t, szép egybefüggő szőnyeg lett belőle de nem virágzott 2x24W T5 alatt. A csövek nyilván túlnyúltak a tálon szóval valójában mondjuk hogy nem 48W, hanem saccra 30-35W világította, és közel sem ilyen lumen értékkel. A fényen kívül megkapott a tál mindent ezért gyanakszom erre mint a virágzást gátló ok. Meg hát eleve abból indulok ki hogy a virágzás a leg energiapazarlóbb dolog a növényvilágban. Az igénytelenebb növények meg a kisebb virágúak kevesebb fénynél is virágoznak mert jobb az energiatartalékoló mechanizmusuk vagy mert a kisebb virág kevesebb energiát igényel. De az UG igencsak nagy virágot növeszt főleg saját méretéhez képest ami kész energia bombát igényel. Röviden tehát az a teóriám, hogy az UG virágzás titka a kiváló minőségű víz mellett az erés világítás.

Egyébként boltban kérdezted, hogy nem túl meleg-e az izzó. Azt kell mondjam meglepően alacsony a hőmérsékletre melegszik. Eddig úgy érzem nagyon jó csövet fogtam ki! :)
 
Dulva! :)
Állat nagyon a fehér homok..az elszórt kis amazonia darabok is nagyon adják!
Elég volt a képekre rápillantani és már megint fáj a fejem!Kegyetlen ez a stadion világítás! ;) :D
Könnyű volt a tejes részt lefölözni?
 
Az amazoniadarabok csak lustasag okan vannak otthagyva :D A homok egyebkent terveim szerint egyaltalan nem fog latszani. A lefolozessel nem volt gond csak egy par zsepi kellett hozza ;)
 
Furcsa, furcsa növény ez az UG... Elkezdődött sajnos ugyanaz a szindróma mint a másik régebbi tálamnál, azaz egy ponton elkezdett pár frissen ültetett csomó elolvadni. Olyanok is amik szépen hajtottak eddig. Gyorsan kikaptam az érintett növénykéket ahogy észrevettem hogy ne terjedjen a rohadás. Nem is terjed olyan gyorsan mint korábban, de terjed. Most már egy 6 centis részen a tál jobb oldalán nincs is UG csak a homok látszik. Sajnos a víz tovább szállítja a felszabaduló ammóniumot a fonnyadt UGk környékére. Pedig már kezd magához térni az UG. Kezd hajtani sok helyen. Mivel egyszerűen csak felfektettem a csomókat a homokra, (úgy tapasztaltam így szereti ez a növény), most úgy próbálok meg védekezni, hogy lejjebb vettem a víz szintjét így talán kevésbé tudja a víz elvezetni egyik növénycsomótol a másikig az ammóniumot. Emellett továbbra is naponta lecserélem a víz 100%-át. A többi növény szépen él és fejlődik, semmit nem érzékelve az öngyilkos UG-ért folytatott harcból :D
 
Terveztem én is, hogy az új projektembe tesze UG-t, de pont a kényessége miatt letettem róla. Pedig azóta piszkálja a fantáziám ez a növény, amióta megláttam. Lehet csak türelem, kitartás és persze egy kis adag szerencse kérdése, hogy megszokja-e az új helyét/körülményeket.
 
Terveztem én is, hogy az új projektembe tesze UG-t, de pont a kényessége miatt letettem róla. Pedig azóta piszkálja a fantáziám ez a növény, amióta megláttam. Lehet csak türelem, kitartás és persze egy kis adag szerencse kérdése, hogy megszokja-e az új helyét/körülményeket.
Lehet hogy szerencse kérdése is, de sajnos mostmár biztosan úgy érzem inkább a kristálytiszta, beállt vizen múlik a dolog. Azt meg nem lehet gyorsan előállítani, kell a tálnak idő. Víz alatt, akváriumban az áramlás nem engedi hogy a rothadás termékek egy helyben álljanak de itt sajnos semmi nincs ami elszállíthatná az ammóniumot a növényektől.

Baaaah!! :D Teljesen bepipultam! :D Hülye UG! :D Ha nem áll meg a rohadás szétszedem a tálat és új koncepcióval kezdem az egészet. Megpróbálok majd inkább csak Fuji köveket meg egy nagyon kevés amazoniát használni. A kövekre fektetem fel az UGt porózus felépítésük miatt ezeknek a köveknek van a legnagyobb esélye elvezetni a káros anyagokat a növénytől. Ez a módszer a Down By the Riverside paludáriumomban már működött, mondjuk ott volt szűrő és áramlás... De mégis, az UG a víz feletti és alatti részeken sem rohadt, hanem baromi jól volt. Próbálkozni kell, nem tudok mit tenni. Azt hiszem egy ideig még nem adom fel :D
 
Zack, téged is látni? :) Vagy Andris vonza a régi tagokat? (y)

Szoktam én erre kolbászolni,csak keveset írok! ;)
(Lassan naplózásig is eljutok!)
Bocsi az offért,Andris! :D


Megpróbálok majd inkább csak Fuji köveket meg egy nagyon kevés amazoniát használni.

Szerintem lehet,hogy az amazoniat ki is hagyhatnád az egészből!Marad még akkor 2 dobozod,hogy újra kezd,nem? :)
 
Szerintem lehet,hogy az amazoniat ki is hagyhatnád az egészből!Marad még akkor 2 dobozod,hogy újra kezd,nem? :)

schruz azt írja, hogy nem szereti az ammóniát az UG. Közben meg akvárium indításnál pont a magas ammónia szint miatt kell állandóan cserélni a vizet. Esetleg ennek nem lehet köze a problémához most?
 
schruz azt írja, hogy nem szereti az ammóniát az UG. Közben meg akvárium indításnál pont a magas ammónia szint miatt kell állandóan cserélni a vizet. Esetleg ennek nem lehet köze a problémához most?
Dehogynem. Pont ezt írtam ;) A rohadás termék elsősorban ammóniumból áll, aminek nagy részét akváriumban szűréssel és vízcserével eltávolítunk. Itt viszont olyan kevés a vízmennyiség, hogy hiába cserélem, folyamatosan jelen lesz.

Szerintem lehet,hogy az amazoniat ki is hagyhatnád az egészből!Marad még akkor 2 dobozod,hogy újra kezd,nem? :)
Jaja, lehet az lenne a legjobb, mert az is ammónium bomba, sőt talán a legnagyobb. Helyette középre bejáratott Substrat Pro-t fogok tenni, abba ültetek mindent az UG-n kívül. Az UG-t meg a kövekre ahogy mondtam. Így azért talán lesz szűrése a tálnak már az elején is.

Sajnos nagy magabiztosan elkezdtem a másik két dobozzal kísérletezni az ablakban, és ott is elkezdett pár helyen fonnyadni szóval azt nem lenne már célszerű használni :D Veszek majd még egy dobozzal...

EDIT: Vagyis nem! elfelejtettem hogy az egyik doboz egy része nem fért be a tálba amiben kísérletezem. A maradékot bedobtam a garnélás akváriumba csak úgy. Viszont erről eszembe jutott valami érdekes... Amikor múltkor UG-vel dolgoztam az nem zselés volt. Akkor még nem is létezett UG-ból zselés. És az az UG tökéletesen működött friss amazóniával is, az Echino Mix-es tálban. Lehetséges hogy a zselés, laboratóriumi, tökéletes UG nem elég ellenálló a víz feletti körülményekhez ha hirtelen kikerül a dobozból. Ezek természetesen csak feltételezések de nekem azért ez elég gyanús... Víz alatt talán azért ellenállóbb a zselés is mert az akvárium jól van szűrve stb. Kiváncsi leszek hogy bírja a vízbe dobott UG a lowtech körülményeket. ha bírja akkor azt az adagot fogom használni az újrakezdéshez, mert ott aztán megszokja a szélsőséges környezetet.
 
Utoljára módosított:
Na kérem szépen... Pénteken szétszedtem, és egy teljesen új koncepcióval és megközelítéssel újraindítottam ezt a wabit. Az UG tovább rohadt szóval menthetetlen volt a helyzet.

A fent leírt és látott setup mindenkinek legyen tanulságos. UG-t tulajdonképpen szinte lehetlen magas ammónium/nitrit szint mellett nevelni egy wabiban. Itt nem az algától kell félni ilyen helyzetben, az még csak kisebb gond lenne, hanem attól hogy az UG egyszerűen 1-2 nap alatt elpusztul. Az új setupban azt hiszem mindent elkövettem annak érdekében, hogy amennyire egy wabiban lehetséges lent tarthassam káros anyagok szintjét. A tálban most a szilárd anyagok mindegyeike szűrőként hat. Aljzatnak bejáratott Substrat Pro-t használtam amit porózus Fuji kövek vesznek közre és tartanak egyben. A víztömeg nagyobb, hogy amennyire lehet el tudjon oszolni az ammónium ha keletkezik.

A növények, világítás és vízparaméterek maradtak ugyanazok kivéve hogy találtam itthon régről egy elfeledett ADA Geen Bactert a szekrényben (képzelhetitek hogy örül egy növényes akvarista egy ilyen felfedezésnek :D) és még azt is kap a tál minden vízcserénél hogy fejlődjenek a baktériumok.

A setup 3 napos és néhány UG ami középen a moha között vízben van már el is kezdett rohadni XD Nagyon örülök :p A kövekre fektetett példányok viszont eddig jól néznek ki. Azt hiszem kijelenthetem hogy ha ez a módszer sem jön be akkor nem tudok UG-t nevelni és elfogadom a vereségemet (egy időre ;)) Mondjuk egy tippem még van arra hogy mi segítene. Sokal több stem ami elszívná a felesleges tápot. De az ebben a koncepcióban nem mutatna olyan jól. Direkt szeretnék csak pár szállal dolgozni most hogy az UG dominálhasson ha egyszer hajlandó lesz. A stemek most még nem igazán mutatnak jól a tálban, amint először meg szabad őket nyírnom jó mélyen, elkezdenek dúsulni és természetesebben fognak kinézni.

Különben ez a wabi elég közel van most a tradícionális értelemben vett Wabi Kusához. Nincs talajnak vagy táptalajnak titulálható aljzat, nincs homok, sok a víz, letisztult, egyszerű a működése.

UG Wabi - Restart - Day 1 by András Tündik, on Flickr

UG Wabi - Restart - Day 1 by András Tündik, on Flickr

UG Wabi - Restart - Day 1 by András Tündik, on Flickr

UG Wabi - Restart - Day 1 by András Tündik, on Flickr
 
Hát... Sajnálattal jelentem, hogy jóformán az összes UG elrohadt :D Nem csak a mohákra terített példányok középen, hanem a kövön lévőek is. Még mindíg az első fázisban megjelenő káros anyagokat hibáztatom. Mivel nem forgatja a vizet semmi, nem tudják a bacik elég gyorsan lebontani az ammóniumot és az UG-nek ez elég a halálhoz. Pár napja napi 200-300%-os vízcseréket csinálok hogy legalább a rengeteg rothadó UG-től a többi növénynek ne legyen baja. A mohák jól bírják ezt a körülményt is, a stemek még gyengék és el-el fonnyad egy két levelük. Phuh! Ennyire nem volt még problémás Wabim! :D

Az lesz, hogy megvárom amíg a tál most már tényleg beáll, a mohák párnásabbak lesznek és minden növény megerősödik. Aztán egy kis csipet UG-t elhelyezek a mohán és megnézem hogyan reagál. Ha akkor is elfonnyad akkor mehet a pi+"%=ába, elegem van, nem lesz benne UG! :D
 
Back
Oldal tetejére