• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Remény

Üdv mindenkinek!

Hetvegen mertem vizparametereket. A jo vagy a rossz hirrel kezdjem, hogy maradjunk a klasszikusoknal...:)
Az NH4/NH3 szintem 0 mg, aminek nagyon örültem. Viszont a nitritem felment 0,8 mg/l ertekre. Ez azert eleg sok. Kiszedtem ket hulla Red cherryt es egy csigat. Okozhatja nehany elpusztult garnéla a nitrit ilyen szintü emelkedeset?:eek:
A csiga nagy valoszinüseggel mar holtan erkezett, de a lenyeg, hogy most el van tavolitva. A Red cherryre szamitottam, hogy esetleg lesz elhullas. Szerencsere ugy tünik az Amanok es a többi csiga teljesen rendben vannak.
GH:9
KH:3-4
Mit javasoltok a nitrit csökkentesere? Napi 25-30% vizcsere most vagy 3-4 napig elegendö lenne?
A vilagitas 6 orat megy, az egyik 1 oraval kesöbb kapcsol be, es a CO2-n is tekertem kicsit. Nem akarom elkiabalni, de mintha nem terjedne olyan intenziven az alga. Persze folyamatosan igyekszem eltavolitani manualisan is. Par nap mulva többet tudok mondani.
Meg egy kerdes: ha vizcseret csinalok es lekapcsolom a szüröket 20-30 percre, elviselik ezt meg a bacik? Nyilvan jobb nem lekapcsolni, vagy minimalizalni ezt az idötartamot, de ha cserelek 25-30% vizet, muszaj, mert különben aztatom a szobat...:D
 
Lehet kapni rögzíthető elosztót, vagy sinre rögzíthető csatlakozókat is. A szétszedhető elosztók pedig már elő vannak készítve.
20-30 percet ki fognak bírni a bacik, szóval ne aggódj. ;)

Tapatalk-kal küldve...
 
Lehet kapni rögzíthető elosztót, vagy sinre rögzíthető csatlakozókat is. A szétszedhető elosztók pedig már elő vannak készítve.
20-30 percet ki fognak bírni a bacik, szóval ne aggódj. ;)

Tapatalk-kal küldve...
Oke, köszi, megnezem, hogy az en elosztom szetszedhetö-e, bevallom ferfiasan nem neztem meg meg.
Igen, mindent elö is keszitek, hogy minimalizaljam az idöt. A szekrenyben bal oldalon lattok egy kis tömlörendszert, hetvegen vettem itt a narancssarga barkacsaruhazban, nagyon elegedett vagyok vele. 11,5 m, mindket veget lehet gyorscsatlakozoval a csaptelepre feltenni, es a vegen van egy sajat locsolofej, amit el lehet zarni is, ugyhogy tuti jol müködik.
 
Egy kis update...
NO2 tartalom valamelyest lejjebb kuszott, de meg mindig kb. 0,5 mg/l körül van. Ma este megint csinalok egy 20% vizcseret. Eppen tegnap biukkantam ra a forumon arra a diagramra, ami az NO2, NO3 es NH4/NH3 szintek alakulasat abrazolja ujonnan berendezett akiban. Nalam pont ez a lefutas figyelhetö meg elöször az N peak-el, majd most a NO2-vel. Remelhetöleg normalizalodni fog.
A CO2 tovabbra is vagy 4-5 bubi/sec-el megy, de tegnap estere, mar kezdett a DC sarga szinbe athajlani, ezert ovatosan kell bannom vele, nehogy tuladagoljam.
Az alga mintha csökkeni latszodna, de meg akad.
Viszont megjelent a zöld pont is kis mertekben.
@viktorlantos, szerinted Viktor, ha most nyeresre allok a zöld szakall ellen, de megjelenik a zöld pont, mi lenne ilyenkor a teendö? Hagyjam egyenlöre valtozatlanul, mig likvidalom a zöld szakallt, es utana koncentraljak a zöld pontra, vagy mar most kezdjek el foszfatot merni es adagolni/esetleg tovabb csökkenteni a vilagitason?
Köszi, ha van idöd megkukkantani a kerdesem.:)
 
Remeljük @viktorlantosnak (Viktornak vagy valakinek) elöbb-utobb lesz egy pici ideje rakukkantani a kerdesemre.
De addig is untatlak benneteket: mindenki a sajat hibajabol tanul...en is. Tegnap hiv a nejem, delutan 15.30 körül, hogy kellene mennie a CO2-nek??:eek::(
Persze, hogy kellene...., mert nem megy...
Gyorsan telefonos tavgyogyitas nezd meg az idözitöt müködik-e, stb. kiprobalva megy, magneskapcsolo kapcsol..akkor mi lehet. Ennyi, elfogyott a gaz...:(
Hazaerek, nezem, palack nehez, minden rendben, akkor mas gond van. Tüszelep teker, es lam, rögtön jön a CO2. En hülye, elözö este lekapcsolas utan lejjebb tekertem a tüszelepen, de olyannyira, hogy el is zartam, tenyleg eleg erzekeny...:banghead:
Gyorsan inditom, persze estere megint benött mindent a zöld szakall, ahogy kell, ugyhogy szedegettem lefele.
Na mindegy, gondoltam ettöl hülyebb mar nem lehetek, de persze, hogy igen :whistle:. Beallitok mindent, jön a bubi, majd 10 perc mulva ismet leall...??:eek::rage:
Tekergetek, allitgatok, semmi...:mad:
majd megkerdezem parom...hany ora van....18.45...ja, hogy lekepcsolt az idözitö....:facepalm::dead:
Merten NO2 szintet, kezd csökkenni, mar nem 0,8 mg/l szerencsere, lassan elerem ujra 0,3 mg/l, es remelem meg csökkenni fog.
pH tegnap 7,5 volt, eddigi legmagasabb, gondolom a CO2 hiany miatt, eddig mindig 6,9-7,00 körül mertem. A zöld szakall meg jelen van, a talajon nem terjed olyan intenziven, de a tereptargyakon növenyeken, igen. Most 6 ora körül megy a vilagitas, majdnem egyszerre kapcsolnak be. Ha ez is sok lesz meg, lefogom venni 5-5,5 orara, addig mig a zöld szakall el nem tünik. Jövöheten el kell utaznom, remelem nem lesz gond. Halak addig nem jönnek, az tuti, mig ujra itthon nem leszek.
 
Egy kis update...
NO2 tartalom valamelyest lejjebb kuszott, de meg mindig kb. 0,5 mg/l körül van. Ma este megint csinalok egy 20% vizcseret. Eppen tegnap biukkantam ra a forumon arra a diagramra, ami az NO2, NO3 es NH4/NH3 szintek alakulasat abrazolja ujonnan berendezett akiban. Nalam pont ez a lefutas figyelhetö meg elöször az N peak-el, majd most a NO2-vel. Remelhetöleg normalizalodni fog.
A CO2 tovabbra is vagy 4-5 bubi/sec-el megy, de tegnap estere, mar kezdett a DC sarga szinbe athajlani, ezert ovatosan kell bannom vele, nehogy tuladagoljam.
Az alga mintha csökkeni latszodna, de meg akad.
Viszont megjelent a zöld pont is kis mertekben.
@viktorlantos, szerinted Viktor, ha most nyeresre allok a zöld szakall ellen, de megjelenik a zöld pont, mi lenne ilyenkor a teendö? Hagyjam egyenlöre valtozatlanul, mig likvidalom a zöld szakallt, es utana koncentraljak a zöld pontra, vagy mar most kezdjek el foszfatot merni es adagolni/esetleg tovabb csökkenteni a vilagitason?
Köszi, ha van idöd megkukkantani a kerdesem.:)

Szia!

Bár nem nekem címezted a kérdést, azért megpróbálok válaszolni. Végigbogarásztam nagyjából a naplódat és én arra a következtetésre jutottam, hogy az algáidnak magával az idővel hadat fogsz üzenni. Írtad te, is hogy a növények még nem indultak meg, nincs az a látványos növekedés, és aki is friss nem állt még be teljesen. Szerintem ha ez a két dolog teljesülni fog 1-2 héten belül akkor az algák is vissza fognak szorulni, kicsattanó növények mellett ők sem jelennek meg olyan könnyen ha nincs nagy hiba, márpedig nálad én úgy érzem nincs nagy hiba, csak sok pici apróság ami helyre fog jönni. A zöld pont algával szerintem még ne foglalkozz, adj neki még egy kis időt, és ha mindent rendben találsz és még mindig jelen van akkor gondolkozz el a foszfáton, ahogy írtad is mérni kell mindenképp és az alapján adagolni. Ez csak a saját véleményem, de nem biztos hogy teljesen halott ötlet, már most foszfátot adagolni a zöld pont alga ellen, csak én amondó vagyok, hogy egyszerre nem kell túl sok dolgon változtatni. Ez egy türelemjáték is egyben, látsz valamit teszel ellene, és vársz mi történik :)
 
Jo ötlet, köszi. Ha jol lattam tegnap, az enyem nem szetszedhetö valtozat, igy ragasztani leszek kenytelen, vagy valami hasonlo.
 
Szia!

Bár nem nekem címezted a kérdést, azért megpróbálok válaszolni. Végigbogarásztam nagyjából a naplódat és én arra a következtetésre jutottam, hogy az algáidnak magával az idővel hadat fogsz üzenni. Írtad te, is hogy a növények még nem indultak meg, nincs az a látványos növekedés, és aki is friss nem állt még be teljesen. Szerintem ha ez a két dolog teljesülni fog 1-2 héten belül akkor az algák is vissza fognak szorulni, kicsattanó növények mellett ők sem jelennek meg olyan könnyen ha nincs nagy hiba, márpedig nálad én úgy érzem nincs nagy hiba, csak sok pici apróság ami helyre fog jönni. A zöld pont algával szerintem még ne foglalkozz, adj neki még egy kis időt, és ha mindent rendben találsz és még mindig jelen van akkor gondolkozz el a foszfáton, ahogy írtad is mérni kell mindenképp és az alapján adagolni. Ez csak a saját véleményem, de nem biztos hogy teljesen halott ötlet, már most foszfátot adagolni a zöld pont alga ellen, csak én amondó vagyok, hogy egyszerre nem kell túl sok dolgon változtatni. Ez egy türelemjáték is egyben, látsz valamit teszel ellene, és vársz mi történik :)
Köszi a biztatast. Azert is kerdeztem, mert nem vagyok biztos benne, hogy kellene foszfatot adagolnom. Nem is fogok meg egyenlöre. Remelem, hogy ket heten belül eltünik a szakall, majd utana jöhet a zöld pont. Sajnos a nanonal is jelen van a zöld pont, de ott megy a foszfat es abszolut kezelhetö, persze többet is vilagitok. Abban a pici rendszerben könnyebb volt megtalalni az egyensulyt, hat ez nem ugyanaz. A nano mar unalmas, csak nö minden növeny, itt viszont most nem unatkozom...:)
 
Köszi a biztatast. Azert is kerdeztem, mert nem vagyok biztos benne, hogy kellene foszfatot adagolnom. Nem is fogok meg egyenlöre. Remelem, hogy ket heten belül eltünik a szakall, majd utana jöhet a zöld pont. Sajnos a nanonal is jelen van a zöld pont, de ott megy a foszfat es abszolut kezelhetö, persze többet is vilagitok. Abban a pici rendszerben könnyebb volt megtalalni az egyensulyt, hat ez nem ugyanaz. A nano mar unalmas, csak nö minden növeny, itt viszont most nem unatkozom...

Igen teljesen más kávéház a kettő, bár abban megegyeznek, hogy egyiknél sem 2 nap alatt lett minden tökéletes :) Szerintem tényleg csak idő kérdése, hogy itt is minden rendben legyen. Pár hónap múlva már itt is csak nőni fog minden ;)
 
Egy kis update...
Mertem Ismet vizparametereket: NH4/NH3 nulla, a nitrit is kezdet csökkeni, ahogy irtam nektek a het elejen. Tegnap este csikteszttel is neztem, azzal nulla volt. Ma reggel is megneztem cseppteszttel, mar ugy tünik 0,3 mg/l vagy az alatt van valamennyivel. Ugy tünik, a baci kultura egyenesbe jött.:)
Igy visszagondolva összefoglalnam a szerintem lehetseges okokat:
- az ültetest követöen a rothado növenyi reszek miatt, megemelkedett az ammonia szint, majd ezt követöen mire a Nitrobacter fajok eszhez tertek megemelkedett a nitrit szint is
- nem teljesen tudatosan, de viszonylag lassan növö fajok lettek ültetve
- ment a vilagitas napi 7 oraban a kezdetektöl (mondjuk ez szerintem rendben lenne igy)

4-5 red cherryt es 1 Amanot vesztettem, legalabbis amit eddig kiszedtem. Ilyen nitrit ertek mellett, ez nem is rossz arany, de nem örülök...:(
Most rendben van mindenki.
Ami üröm az örömben, az, hogy a zöld szakallal nem birok. Hiaba szedem ki fizikailag, mar amennyit birok, mindet lehetetlenseg kiszedni. A vivipara vekony levelei közül szinte lehetetlenseg eltavolitani, mert kirantom az egesz növenyt tövestöl. ..:unsure:Most a CO2 kb. 4 bubi/sec megy, a vilagitast matol levettem 5:40 perc idötartamra. A tapozason nem valtoztattam, nem tudom azon kellene-e. Az a problema, hogy ezeknek a fonalas zöld algaknak pont a feny, a tap kedvez, ami a növenyeknek is.
Jövöheten raadasul nem leszek par napig, rettegek mi fog fogadni mikor hazaerek. Most nem tudom merre tovabb...
Esetleg Black out, ha nem javul a helyzet, vagy vegyem le felere a tapozast?
Tudtok valami algaevöt, ami eszi a zöld szakallt es tarsait?
 
Szia!A zöld szakáll a növények növekedésével együtt el fog tűnni, de én azért pár stem növényt még ültetnék el, hogy gyorsabban szívják el az alga elől a tápanyagokat!
Az a pár elhullást betudhatod egy kicsit a türelmetlenségednek :), hogy hamar tetted be őket- bár ha teszt céllal tetted akkor nem szóltam!;) Amúgy szépen alakulsz! Hidd el azon veszed majd észre magadon, hogy itt is egy aki, meg ott is egy aki...:D
 
Szia!A zöld szakáll a növények növekedésével együtt el fog tűnni, de én azért pár stem növényt még ültetnék el, hogy gyorsabban szívják el az alga elől a tápanyagokat!
Az a pár elhullást betudhatod egy kicsit a türelmetlenségednek :), hogy hamar tetted be őket- bár ha teszt céllal tetted akkor nem szóltam!;) Amúgy szépen alakulsz! Hidd el azon veszed majd észre magadon, hogy itt is egy aki, meg ott is egy aki...:D
Az algaevök tudatosan kerültek be, vedekezeskeppen, bar a Red cherryket hiba volt meg betenni, elismerem. Kettö Anci is benn van, azoknak azota sincsen semmi baja szerencsere. Stemeket az a baj, hogy nem nagyon tudok ültetni, hiszen hatul egy vivipara falat szeretnek majd összehozni, ha sikerül egyszer. Nem igazan van mar helyem ültetni, mert olyan sok helyet foglalnak a dekorok. Meg mohasitast tervezek Ricciaval, meg több követ befedni, mert nö mint a gomba...:)
Az itt egy aki, ott egy aki idöszakon mar tul vagyok, most csak kettö van, de ennyi is marad...az asszony szüken fogja a gyeplöt...:D
Volt olyan idöszak, mikor 3 aki, volt amikor 1 aki es 2-3 terrarium volt a lakasban, aztan volt mikor 10 terrarium volt egyszerre...de most ennyi a limit....;)
 
Ismetelten egy kis update.
Az alga tovabbra is jelen van, de lassan mintha kezdene visszavonulot fujni... de nem akarom elkiabalni, csak suttogva mondom:)
Szedegettem hetvegen is böszen a növenyekröl, a legnehezebb tiovabbra is a vivipara szalai közül kiszedni, mert jön az egesz bokor....:mad:
A vizparameterek rendben vannak:
KH: 4-5
GH:9
NO: kevesebb mint 0,3mg/l(y)
NH4/NH3: 0 mg
pH: 7,5-7,6 körülire mertem, igaza meg a CO2 beoldas indulasa elött. Kicsit sokallom.
A vilagitas most 5 ora 40 percet megy, igy is hagyom, CO2 kb. 4 bubi.
A puding probaja az eves, most anya (marmint nejem) felügyel az akira 5 napig:nailbiting:
Viszont a heten rendelem a halacsokat!! Legyen meglepetes, hogy milyen fajokat.:)
Remenykedem a legjobbakban. Mindenesetre biztos nagytakaritas lesz az akiban, ha hazaerek...
 
Üdv Mindenkinek!

Belevagok a közepebe....hazaerkeztem penteken, es ahogyan sejtettem a zöldz szakall es tarsai, (mindenki zöld...), alkottak az akiban mire hazaertem. A parom nagyon lelkiismeretesen figyelgette az akit, söt ketszer vizet is cserelt, es algamentesitett is, de kevesnek bizonyult...Mire hazaertem, föleg a hatso soron, az Eleocharis viviparan, teljesen elhatalmasodott az alga, gyakorlatilag kiirthatatlan lett. Ami meg erdekes, hogy az eredetileg beültetett anyatövek egytöl egyig elrothadtak, mallottak folyamatosan. Ezt viszont mar az elutazasom elött eszrevettem, nem tudom miert. Sok uj hajtast hozott, föleg kis növenykeket, melyek a fö szarakon kepzödtek, de azoknak a gyökereben is nagyon elszaporodott az alga. Ezert szombaton egy kb. 30 % vizcserevel együtt, a nejemmel, a teljes vivipara allomanyt kiszedtük, eltavolitottuk az elhalt reszeket, algatlanitottunk, es a friss hajtasokat ujra ültettük. Most sokkal jobban atjarja a viz, es remelhetöleg a CO2 is. Azt mondanam, az alga 85-90% sikerült eltüntetni, zöld ször akad meg az üvegen, de ugy tünik a növenyeken megallt a terjedes. Remelem, hogy rendben lesz.
Penteken, megerkeztek a halak is, sajnos pont az ujraültetes elött, de ugy tünik rendben atveszeltek a bolygatast. Feltem, hogy most jol megemelkedeik majd az ammonia vagy nitrit szint is, de minden parameter rendben volt utana is, miutan ujraültetük a vivipara-t.
Akkor következzen az allomany:
Hemigrammus rhodostomus-30 db, gyönyörü elenk szinekkel erkeztek
Trichopsis pumila, morgo törpe gurami -6 db, hihetetlen jo fejek, ajanlom nanoba is batran, irizalo kek szemgyürüvel, nagyon erdeklödöek, batrak, most kb. 2,5 cm-esek, de nem is lesznek igazan nagyobbak.
Rineloricaria sp. "Red"- 1 db, egyszerüen csodalatos
Otocinclus affinis- 5 db, mar dolgoznak ezerrel
Ancistrus sp. "Gold"- 1 db
Pterophyllum scalare "Red devil"- 6 db, nagyon szep, peldanyok
Crossocheilus siamensis- 1 db
Gastromyzon ctenocephalus-1 db, nagyon jo fej halacska
Corydoras habrosus- 6 db, de egy tavozott az örök vadaszmezökre meg az erkezes napjan, talan a szallitas, vagy az uj vizparameterek, ki tudja.
Ha sikerül, a heten lövök nektek nehany fotot is az uj lakokrol.:)
 
Üdvözlet!

Ugy tünik, hogy az alga elleni harc lassan az en oldalamra fordul vagy csak en gondolom igy??:bored::)
Amit viszont kerdeznek töletek, az az, hogy milyen oka lehet, ha opalosnak tünik a vizem? Nincsenek benne lathatoan apro lebegö szennyezödesek, de megsincs az a kristalytiszta hatasa, mint amilyet latok a 30 literes nanoban.
UV megy folyamatosan, vagy napi 8-10 orat, igaz a legkisebb UV lampa a JBL-töl, tehat a flow biztos, hogy sok neki. Nekem nem tünik sem zöld viznek, sem infusorianak, de ettöl meg persze lehet. Vizcsere hetvegen volt, ma ismet terveztem. Halak lathatoan jol erzik magukat, a vilagitas tovabbra is napi 5:40 perc, CO2 diffivel ehhez igazitva, DC lime zöld (az adagolas vegere mar sargasba is elszinezödik).
Van valami egyeb ötletetek?
Adagoljak Sera nitrivec-et vagy kapcsoljam le az UV-t?
 
Elsőre azt tippelném, ha adtál nitrivec-et, hogy attól opálos. De lehet, hogy még mindig magas az Ammónia szinted! Az ammóniatartalom növekedésének okát a környezet szennyeződésében kell keresni (bomlásnak induló ételmaradék, elpusztult állatok...). Miután — a lehető leggyorsabban! — megszüntettük a szennyeződés forrását, fokozatos, de jelentős vízcserével csökkenteni kell az ammóniakoncentrációt. A halak megóvása érdekében erős levegőztetést is biztosítani kell.
 
Elsőre azt tippelném, ha adtál nitrivec-et, hogy attól opálos. De lehet, hogy még mindig magas az Ammónia szinted! Az ammóniatartalom növekedésének okát a környezet szennyeződésében kell keresni (bomlásnak induló ételmaradék, elpusztult állatok...). Miután — a lehető leggyorsabban! — megszüntettük a szennyeződés forrását, fokozatos, de jelentős vízcserével csökkenteni kell az ammóniakoncentrációt. A halak megóvása érdekében erős levegőztetést is biztosítani kell.
Szia!
Nem, nem adtam meg, eppen azt kerdeztem, hogy adjak-e Nitrivecet...
Az NH4/NH3 szintem 0 mg mar vagy ket hete, meg annak ellenere is, hogy hetvegen ugye nagy ültetes volt, es algatlanitas. Bar az igazat megvallva, szerintem korabban sem volt olyan igazan kristalytiszta a viz. Most varok meg, hetvegeig, hogy valtozik-e valamit, hatha csak a hetvegi bolygatas az oka. Van valami egyeb ötlete esetleg valakinek?
 
Esetleg még a dekor homok felkeveredése is okozhat ilyen jelenséget, elég nagy mennyiséged van belőle.
 
Back
Oldal tetejére