• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos "Poquito a poco"

Ez nagyon baró lett! Tetszik a kivitelezés és a végeredmény is. Szabad tudni a munkaórák számát és az anyagköltséget?


iPad-ről küldve, Tapatalk HD használatával
 
Üdv.
Hát a munkaórát nem igazán tudnám megmondani,mert volt hogy több napon át csak napi 10perceket tudtam vele foglalkozni,s várni is kellett vele még megszáradt a szilikon s a thermoragasztó,de szerintem ha a ragasztók száradási idejét levonjuk egy nap alatt össze lehetne dobni (gondolkozok is a sorozatgyártáson...) :)
A költségek megközelítöleg:
- 20db LED 80€
- hütöborda 60€
-függesztés 40€
- 3db DC/DC BUCK 1000mA 35€
- 24V-os trafo 1€ bolhapiacról
- kábelek,sodrott acél huzal,ragasztók,egyéb kiegészitök úgy 20€

Az összes úgy 235€ ha nem hagytam ki semmit,de hogy kerekitsük felfele legyen 250€...




Enviado desde mi iPhone.
 
Első ránézésre kevesebbre gondoltam, de ez nem azt jelenti, hogy drágállnám, sokkal inkább azt, hogy nem értek hozzá. :D
 
Szerintem az ára nem vészes,sött viszonylag olcsón kihoztam,s remélem az elkövetkezendö 10 évben nem kell hozzányúlnom (csak azt számolva hogy az éves csöcsere 50€- ba került elötte...)
:)
Az igényességén van még mit javítani,még tervezek rá egy fényeröszabájzót,s az aljára egy opál-aluminium szinü akrill lapot a ledek helyén kifúrva ahova majd az optica kerül ,s hogy védjem a víztöl s ne látszódjon az a "sok" kábel.
De most még össze kell állitanom a növénylistát mert az az elsö s utánna ha begyógyul a lyukas hüvejkujam jöhet újra a barkácsolás... ;-)

Gyepnek mit javasoltok ami birja az állandó 27-28 fokot?


Enviado desde mi iPhone.
 
Kíváncsi leszek hogy a növények hogy fognak viselkedni a led pilács alatt (bízok benne hogy jól), jól néz ki amit összeraktál, de az ára még tuti emelkedni fog a dizájn miatt és a szabályzó miatt, tehát a végső ára nagyon karcolni fogja egy hasonló méretű prémium 4*39W ATI lámpa árát vagy akár egy ADA Solar lámpáét (persze most nem a fogyasztást nézem)!! Viszont HA tényleg nem kell hozzányúlni 10 évig akkor megéri!!
Viszont az éves csőcserédet sokallom, a feléből (25€-ból) meg lehet úszni egy ilyet.
Na de a növény kérdésedre a válaszom az, hogy használhatnál Marsiela hirsuta-t, Cryptocoryne parva-t vagy megpróbálhatod at eleocharis parvula-t is, s ami még bírja a meleget és az elrendezésedhez is illene egy kis Monosoleinum tenerum.
Sok sikert, ha a pilács beválik nagy áttörés lesz!!;)
 
Köszi Cecska,én is csak bizakodok...!
De eddig a LED világitással csak jó tapasztalatom volt,az egész lakás (kültér-beltér) "LED"-röl megy,voltak kültéri lámpáim éjszakai világításra ahol az izzókat 8-10havonta cserélni kellett,s most 6W-os GU10 -es led refikkel már jó 2-2.5 éve megy...
Az más téma hogy akvarisztikában ez még új,de amiket eddig láttan ott azért müködtek,a buktatója a LED-ek fény spektrumában lehet mert fénye van böven.S a 4xT5 39W-os csöcseréim tényleg elérték az 50€-t sima osram vagy sylvania csövekkel,itt sajna ez az áruk... Sött a lakóparkban ahol élek van néhány kültéri pilács amiben már 5éve húzzák a LED izzók,ez is volt ami megihletett a váltásra! :)
A növények terén meg kösz a hasznos infót,lassan össze kell irnom a bevásárló listát s talán jövö hétre be is programazok magamnak egy kis ültetést.
Remélem ezzel a naplóval "fény derül" minden jó s rosz tulajdonságára egy ilyen DIY LED pilácsnak s kipróbálhatom végre a növényes-diszkoszos mélyvizet,eddig külön-külön van már tapasztalatom mindkét ágával.



Enviado desde mi iPhone.
 
Ég és föld az előtte és az utána kép, nagyon sokat javult az összkép szerintem, most már nincs más hátra, mint az aksival foglalkozni. ;) Sok sikert!
 
Jó lett nagyon a lámpa;)
Anno én is gondolkodtam egy ugyanekkora Cree Ledes lámpa összerakásán, de az előző kínai ledes projektem kudarca eltántorított.
Na meg az is, hogy nekem is ez az összeg jött ki amit írtál, emiatt nem mertem belevágni. Inkább dobtam hozzá még 10.000 forintot és vettem egy profi ATI lámpát.
Persze a T5-nek dupla akkora fogyasztása van, szóval hosszú távon biztosan a Led a nyerő. Mivel manapság már sokféle gyári Led lámpát kínál több gyártó(már az ADA is) és mind Cree-vel van szerelve, ezért nem hiszem, hogy gond lesz a lámpáddal.
Kíváncsian várom a fejleményeket !

Még annyi, hogy én biztosan felraknám a lencséket és feljebb húznám a lámpát, mert úgy könnyebb lenne karbantartani az akit és talán kevesebb lenne a fényszivárgás is.
Legalábbis egy próbát megérne, ha már úgy is megvannak a lencsék.
 
Köszönöm a sok elismerést,örülök hogy tetszik mindenkinek! :sneaky:
Kedves eMZé,kinai LED-ekkel én is próbálkoztam,van itthon belöle egy szatyorral de mit ne mondjak annyit is ér mint egy....
Az elsö bekapcsolás után hidd el engem is meglepett a végeredmény,én is csak bizakodva csináltam ,hittem annak amit látam külföldi forumokon. A lencséket csak akkor ha megvan a fényeröszabájzóm,mert valami brutál fényt ad a pilács velük s nem akarom túllöni a fényt mert azt a diszkoszok sem nagyon szeretik. De terv szerint úgy lenne hogy az középsö sorban 90fokos lencséket s két szélsö sorra 60fokos lencsék kerülnek,a 90fokos lencsék hatásfoka 50cm-re 1.5X fény s a 60fokos lencséké 50cs-re 1.9X fény a gyártó adatai szerint.
Na de ez még a jövö...
Most rá kell koncentrálnom a növényekre,megyek böngészgetem a Torpica honlapját.
Lassan folyt.köv.
Tudjátok: "Poquito a poco" ;)
 
Üdv. Mindenkinek!
Újra egy érdekességgel s egy kérdéssel fordulnék hozzátok.
Na hol is kezdjem,találtam egy progit iPhone-ra a neve LuxMeter Pro,nem nagy vasziszdasz de gondoltam mérvadónak valamire használható,szóval gondoltam "rámérek" az új pilácsra mit is produkál lencsékkel s lencsék nélkül.
S az igazság hogy megdöbbentett az eredmény.
Na de jöjjenek képekben mit is mértem,s milyen "kalibrálással",szóval a pilács úgy 10cm-re az aki fölött lencsék nélkül:
7a326205.png


S most megemelve a pilács úgy 40cm-re az akitól s 60fokos lencsékkel:
b6f3139a.png


Kicsivel több mint a duplája 40cm-es vizoszlopon keresztül az aljzaton mérve...
Szóval nem tudom hogy valaki használta már-e ezt a progit de ha igen az löhetne pár képet s feltehetné ide hogy legyen valami viszonyitási alapja az egésznek,(világitás adatokkkal,távolságok,vizoszlop magasság...), a beállitások a képeken kivehetöek.
 
Üdv. Mindenkinek!
Na végre eljött a napja hogy bekerültek a növények,azért tartott idáig mert több helyröl rendelve nem igazán találtam meg a minöséget,igy sok növény a kukában landolt,mignem megjött ma a postás s egy dobozban végre elfogadható növényeket dobott az ajtóm elé... :)

S akkor egy gyors növénylista hogy mi is került az akiba:
-Pogostemon Helferi
-Micranthemun Umbrosum
-Rotala Sp. Green
-Ludwigia Arcuata
-Eleocharis parvula
-egy igen picike Hottonia inflata csak úgy próbaképp
- s kaptam ajándékba Alternanthera Sessiliss egy Polygonum Sp amit csak úgy bedobtam leghátulra de lehet késöbb megy ki az is...

S akkor néhány kép amit gyorsan mobillal löttem mert már igen késö van,azaz éjjel fél 3 s pont most fejeztem be az ültetgetést s nem volt kedvem keresgélni a kamerát.

c80a7d3d.jpg


26652e25.jpg


141bba47.jpg


a553ad13.jpg


f3bec11b.jpg


A parvulát nem tudom eléggé sürün ültettem-e,szerintetek igy összefognöni szépen,s még kell bele több vagy jó igy ahogy van?
29124851.jpg


Na röviden igy sikerült,lássuk mit produkál 200 literben (netto 170 liter) 60W LED alatt...
 
Löttem egy-két képet kicsivel komolyabb kamerával s gondoltam feldobom ,mivel még nincs egy hetes sem az aki de azért már látszik valami érdemleges felylödés,amin meglepödtem az a Parvula,ontja magából az új leveleket,gondolom ezek már a vízalatti levelek mivel kicsit világosabbzöld mint az eredeti levelei,s már néhol meg is indult oldalirányban.
A halak láthatóan elvannak,sött ha nem tévedek a pár Ramirezim a hátsó sarokban az egyik növény tövében már ássák a fészküket... :)
Nos egy-két foto a még nem egy hetes akiról,eddig azt kell mondjam a LED meglepöen jól szuperál!

IMG_2520.jpg

IMG_2528.jpg

IMG_2521.jpg


IMG_2523.jpg

IMG_2524.jpg

IMG_2526.jpg

IMG_2527.jpg
 
Köszönöm Jani!
Nos egy újabb kérdéssel fordulok újra hozzátok... :)
Tervezem egy adagoló pumpa beiktatását s találtam is egyet ami igen jó árban is, igaz nem tudom mit produkál minöségben.Ha jól emlékszem az adagoló szivatyúkat már az egyik itteni fórumtársunk Viktor már haszálja egy jó ideje egy Omron vezérléssel,igy öt is kérdezném egy úttal hogy hogyan szuperálnak.
Amit én találtam az valahogy igy néz ki:
dosingpump.jpg


Nos kiváncsi lennél hogy van-e valakinek valami tapasztalata ezzel a kis?¿?
Ezzel meg tudnám oldani a Micro, Macro, s a EasyCarbo adagolását.
Ami tetszik benne az az hogy ha jól értettem a leirásban,hogy a napi kivánt mennyiséget be lehet adagolni egyszerre, vagy akár 24 ciclusban.
 
Szia!

Milyen véletlen, hogy épp benéztem ide, és pont az én barkácsolásomról volt szó :). Jelenleg most ugyan szenderden van az aki, árulom, mert szeretnék váltani ha összejön opti withe, ha nem akkor is frontüveg csere, meg a szekrényt is le akarom cserélni, mert semmi nem fér bele.(ez utóbbi miatt gondoltam egyben eladni)
De visszatérve az adagolóra, durván fél liternyi tápot nyomattam ki velük, teljesen jól működött mint három. Indításkor annyit észrevettem, hogy ugyan a teszt alatt full kinyomta a csőből a folyadékot, tehát a levegőt is tolta, de a folyadékoszlopot mégsem bírja megtartani. Ennek ellenére nem tettem bele visszafolyásgátlót, hanem az időzítésnél rászámoltam a csőfeltöltést is ami 5mp. Amíg használtam, többször is mértem a mennyiséget adagolópohárral, mindig pontos volt. Nagyon örülök, hogy megcsináltam, sajna néha azt sem tudom, hol áll a a fejem, na meg 3 műszak miatt is, néha elfelejtettem tápozni.
Nekem is volna kérdésem LED világítással kapcsolatban, ugye én is tervezek ilyent, de egyenlőre még a 3 db 54 wattos csöveim közé kerül majd 6-6 darab és 3 a garnélásra. Abban igazad lehet, hogy a 30 fokos lencséket elhamarkodottan rendeltem, így valószínűleg majd rendelek másikat, még jó hogy ez nem olyan nagy tétel. Viszont azt szeretném kérdezni, hogy szükséges mindenképpen olyan kis elektronika is a LED-ekhez? Eddig úgy úgy terveztem a meghajtásukat, hogy 3-3 db-ot sorba kötnék, és az Omron 12 voltos ipari tápjáról mennének, ez hajszálpontosan 12 voltot ad.
 
Szia Victor!
Na ennek örülök hogy jól muzsikálnak ezek az adagolók,az igazság az hogy nem birtam várni igy vettem egyet s már ugy 2 napja teszt üzemmódban van,de eddig kalibrálás után úgy 60X10ml-ert adagoltattam vele s azt kell mondjam eddig OK!

A LED-ekre visszatérve...
A ledeknél a meghajtás "áramgenerátoros" vagyis fontos a fix áramerösség s meg kell hogy legyen a minimális nyitófeszültség,ez azért fontos mivel ezek a LED-ek melegszenek,s itt fontos hogy mindig csak a kivánt fix áramerösséget engedjük át rajta,ha sima tápról üzemelne akkor a melegedéssel egyre több áramot venne fel,s az egyre több áramfelvétel még nagyobb melegedéssel jár,mig a végén kipurcan.
Én azért választottam ezt a megoldást mert sima mezei tápról meghajtható, kicsi, s van lehetöség PWM-es fényeröszabájzásra,de egy sima LED Driver is ugyan úgy megfelel.
Nekem pl. a LED-eket max. 1500mA-el lehet meghajtani ,de viszont én csak 1000mA-el hajtom öket a valamivel jobb hatásfok miatt s hogy ne melegedjenek annyira,s pont ezért nem is volt szükségem hütöventikre.
De olyat si láttam akinek csak sima tápról volt meghajtva s óriási hütöfelülettel,s az egész védelme csak egy sima olvadóbiztositék volt,igy ha túlmelegedett, s több áramot akart felvenni egyszerüen csak kiégette a biztosítékot, a véleményem az mivel a LED még sajna nem egy olcsó mulatság ezért vigyázni kell rájuk...
 
Na most egy kicsit elbizonytalanítottál, sajnos nem vagyok túl járatos az elektronikában, bár azért sok mindent megcsinálok. A táp amiről az Omron Zen vezérlőm megy, egy szintén Omron 12 volt 4,2A-es ipari táp, és a 6 darab ledet 3-as csoportokba kötve gondoltam működtetni. Természetesen vettem hozzá 40x40-es hűtőbordákat, és központi ventilátoros hűtést is tervezek rá. Szerinted ez így életképes ötlet? Vagy mindenképpen szükség lenne valami elektronikára is a táp és a led-ek közé? Cree Q5 7090 Xlamp ledeket rendeltem, leírása szerint 1000mA-en ad a 230 lumen fényerőt, minimálisan biztos túl lesz hajtva, hiszen 4 voltot kapnának fejenként, a 3,7 helyett.
Ha ez így nem túl hosszú életű lenne, akkor tudnál PÜ-ben küldeni valami aukciós link moderálva linket amit szerinted a LED-ek elé kellene tenni, ha lehet olyant amire min 3 ledet lehet kötni.
Az összeállítást, hűtést úgy tervezem, hogy van még itthon CD 27/60-as gipszkarton profil, ezekre a ledeknek megfelelő méretű furatokat fúrnék, belülre kerülne a hűtőborda, kívül pedig a furaton keresztül kidugva a led. Persze az U profilt lefedném, így egyfajta hűtőalagút képződne, a központi hűtésért pedig egy 12 centis 800 fordulatos folyadékcsapágyas PC venti lenne a felelős.
 
Nos újra itt vagyok,pont ma három hetes az akvárium.
Hát mit ne monjak ,döcögös volt újra nekikezdeni a növényezésnek,mind például a szüröcsövek gyorsabb elkoszólódása,amit kicsit késön vettem észre,az ideális CO2 szint is eleinte problémás volt,mert már vagy egy éve nem takarítottam ki a külsö reaktoromat, s mivel a szekrény leghátsó s legeldugottabb sarkában van ezért valahogy nem is figyeltem rá oda,na de ezentúl több figyelmet szánok az egész akváriumnak. Ja és újra vannak algáim,hogy is hiányoltam már öket,az igazság hogy ezek a diszkoszok nagy szemétdombot hagynak magukután,s eleinte nem is mertem porszívózni a parvula szönyegemet,ahol szépen begyült a kosz...:)
Szóval jöjjenek a képek is hogyan fejlödtek a növények az utóbbi 3 hétben.
Ma meg is történt az elsö komolyabb nyirás.
ded0f546.jpg


c3e697a4.jpg


5cdb3f1f.jpg


7f1c6d61.jpg


8c281a49.jpg


S akkor egy kép a nyirás után

e10c4d9d.jpg


Ezúton is elnézéseteket kérném,de sajna telóval kellett fényképeznem,mert már megint nem tudom hol van a fényképezögépem... o_O

Ja és még annyi változás történt hogy bekerült egy tápoldat adagoló ami mikro-t,makro-t s carbo-t adagol,igy soha nem felejtödik el!
Ja és az egyik diszkosz eltávozott,régóta betegeskedet a bélparazitáival,sajna nem tudtam rajta segíteni,igy már csak hárman maradtak a csapatban,de próbálok egyet elcsipni olcsón az egyik diszkoszos fórumon valamelyik kolegától.
Szóval igy halad a LED-Diszkoszos projekt.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére