• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diszkoszos "Poquito a poco"

k_zoltanka

Kertész szaki
Üdv. Mindenkinek!
Igaz itt még nem igazán publikáltam semmit, de ha idöm is úgy engedi s minden tervszerint halad most inditanék egy naplót.
Röviden rólam:
Az akvarisztikát már gyerekkorom óta üzöm,mindig is vonzott a viz alatti világ (ez talán annak is köszönhetö hogy Halak jegyében születtem)... :D
A növényezéssel már próbálkoztam úgy 3-4 éve de azt tudni kell hogy én már egy jó ideje Spanyolországban élek s az itteni nyár beköszöntével a hatalmas höségnek köszönhetöen mindig "berohadtak" az akváriumaim (azt meg kell jegyeznem hogy már most is 27-28 fokos viz folyik a csapból), s mivel egy fedett akváriumról beszélünk 4x39W-al világitva a viz höfokot sosem tudtam 30-31fok alá vinni.
Igy kénytelen voltam felhagyni a növényezéssel s az egyetlen járható utat a Diszkoszokban láttam(ök az egyetlenek akik még 33fokig is kibirják),itt egy kis videó az aki szétrobbantása elötti állapotáról:
Bocsi a hangért de a fiam mindig ámulattal nézi a halakat... :)

S a tervek a jövöre nézve.
Most jött el az idö hogy LED-re váltsak s az aki nyitott legyen s bizom benne hogy tudom tartani az optimális höfokot s egész évben élvezhessem az akim látványát.
Gyors adatok:
Akvárium: Fluval Roma 200l DIY tuning (100x40x50)
Szürés: Eheim 2078 3e (2l mechpro,2l sera sipo, 4l ehfisubstrat pro)
CO2: Levi féle reactor, UP-Reductor, 2kg tüzoltó palack
Világitás:
-jelenleg 4x39W T5
-készülöben 18-20 Cree XPG R5 1000mA-en hajtva ( ezt is postolom majd a DIY topic-ban)

Aljzat: Manado

Két okból is kezdek neki újra a növényezének kicsit magasabb szinten:
- mindenki sokat beszél már a LED-ek használatáról az akvarisztikában,s kiváncsi vagyok hogy egy házilag összedobható viszonylag olcsó (gyárihoz képest) világitással mit lehet kihozni növényes szinten s ezt megosszam mindenkivel
- a másik pedig egy "nem hagy nyugodni" érzés a diszkoszos-növényes akvarisztika kipróbálása igényesebb növényekkel,mivel mindenki nagy kihivásnak tartja,s én pedig szeretem a kihivásokat

Amit sikerült ma gyorsan összedobnom,nem sokat tervezgettem bevallom csak egy vizcsere közbeni gyors hardscape összedobása (még variálható igy ne kiméljétek a kritikákat).
Egy kis kiruccanás után az egyik kertészetben találtam némi lávakövet (Teide stone),s mivel úgy vettem észre hogy ezt a kötipust nem igazán használja senki hát gondoltam ide vele,lásuk hogy mutat! :cool:
Egyenlöre csak kövek s némi jövendöbeli lakója az akinak:
IMG_2508.jpg

IMG_2509.jpg

IMG_2510.jpg


Nagyobb köveket nem is tervezek bele mivel igen élesek s a diszkoszok a sok kergetözésben könnyen megsérülhetnek,inkább még némi apróbbat majd faragok bele... De szivesen várok bármi féle ötletet.

A növények majd csak ha kész lesz az új világitás,igy nulláról ki lehet majd tapasztalni a LED-ek hatékonyságát.
De még a növényeket is alaposan ki kell szelektáljam mivel egy picivel magasabban kell tartanom a vizhöfokot a diszkoszok miatt igy 24-25 fok helyett fel kell toljam 27 fokig de lehet lasz belöle 28-is,ezt majd meglátjuk.
A vizzel kapcsolatban csak annyit hogy RO-val töltve.

Egyenlöre röviden ennyit,hamarosan folyt.köv.
:thumbup:
 
Üdv újra!

Köszönöm Jani,de a legszebbektöl sajna meg kellett hogy váljak,igy maradt a két blue diamond amik úgy néz ki kezdenek párba formálódni,s a két "gyertyatartó" melléjük... :roll:
Az igazi siker az lenne ha egy high-tech akiban sikerülne még ikrázásra is birnom öket,igaz ez a magas szintü tápzás miatt s az erös flow miatt szerintem kicsit nehézkés vagy úgymond lehetetlen lesz majd. :?

Na de vissza a témára amiért újra postolok.
Gondoltam amig megérkeznek az utolsó alkatrészek az új LED armatúra összerakásához,ma úgy döntöttem megyek s nézek valamit amivel meg lehetne oldani a világitás függesztését.
Nos találtam is 20x20 -as aluminium zárt szelvényt s egy 16x1.5 -ös aluminium csövet ami tökéletesen illeszkedik az alu zártszelvénybe.
Valahogy igy néznek ki:
IMG_0354.jpg

Nos a tervem az hogy a két zártszelvény az aki hátsó részén a két legszéléhez felragasztom szilikonnal s abba belecsúsztatva a két alu csövet amit felül meghajlitok 90 fokban s az belógna az aki fölé s azon lógna a világitás.
Valahogy igy:
imatge.php


Na most ez eddig mind szép és jó,csak a baj ott jött amikor próbáltam elhajlítani az alucsövet úgy horpadt s tört hogy az még engem is meglepett,s itt próbáltam azt amit ezen a forumon is már láttam a DIY szürö ki- és befolyó csöveinek tuningolásánál hogy sóval feltöltve hajlítani,de sajnos ezzel sem értem el jobb eredményeket.
Igy most kicsit megfogott ez a dolog,s kérdeném töletek hogy tudtok-e valami módszert amivel meg lehetne hajlítani 90 fokban az alucsövet hogy az ne deformálódjon?¿?
Vagy keressek valami maszekost aki ezzel foglalkozik...?¿?
 
Szerintem annak a szép meghajlításához egy félisten kellene de lehet 2.

Én elvágnám és derékszögben összehegesztetném. De el fogja bírni a lámpát?
 
Ha nehéz a lámpatest, akkor szerintem jobban jársz, ha elvágod derékszögben és keresel egy hegesztőt, aki szép varratot húz rá, meg egy kis merevítőt is érdemes oda berakatni, hogy ne érjen meglepetés.
 
Meg kell tölteni a csövet száraz, finom szemcsés homokkal. Egy fa darabbal addig kell ütögetni és utánatölteni, míg olyan tömör nem lesz mint a beton. (természetesen a végén a két végét le kell dugózni).
Elvileg így meg lehet hajlítani. Ez a módszer csak a tiszta allu csőnél lehetséges, ha alludur nem fogod tudni megcsinálni.

A végén elég körülményes a betömörödött homokot kipiszkálni!

Sok sikert...
 
Igaz,hogy az enyém nem alumínium,de nem tudták meghajlítani a roszdamentes csöveimet,ezért így lett megoldva.
A direkt derékszög nekem nem tetszik,mondtam a mesternek,hogy legyen benne egy ilyen törés,így hegessze össze.

13668213_1c608596cdd390b17f40a67068d4ab4d_m.jpg
 
"Poquito a poco"

A lámpa terv szerint úgy 4-5 kg lesz,igy oldalanként úgy max. 2.5kg-ot kéne elbírnia,ami nem vészes,mert már a hajlításhoz is rengeteg erökifejtés volt szükséges amig meg nem horpadt,onnan már könyedén hajlott,vagyis tört a csö.
A töltött módszert is próbáltam,a baj hogy rövid ivben kezd el hajlani...
Közben beszéltem egy alu maszekossal,csövenként elkér 40-50eurot,az álam is leesett.Hisz maga az alapanyag nem volt több mint 12euro...
De ha nem lesz más kénytelen leszek készen megvenni ami úgy 45euro kompletten,igaz a célom az hogy amit lehet én csináljak meg,igy az mindenkinek mind ötlet terén mind megvalósitás terén hasznos információ lehet itt a forumon.
Kitartásom nem lankad! ;-)


Enviado desde mi iPhone.
 
Nekem egy lakatos mester a 22-es alucsövemet szépen meghajlította.
Sőt még fel is polírozta úgy hogy elég pofásan néz ki.
Lazán megtudják hajlítani.
 
Re: "Poquito a poco"

Egy csőhajlító kell hozzá. Spanyolban is biztos akad karosszeria lakatos. ;)

Küldve az én GT-I9001-emről Tapatalk használatával.
 
Megosztom veletek keserü tapasztalatomat a témában hátha segít valamit..
Nem akarok negatív lenni , de hasonló lekesedéssel vágtam bele a növényes diszkoszos buliba és hát..
Hiába volt jó teknika mögötte eggyütt nevelni őket képtelenség. Feltéve , hogy mindkét oldalnak megszerretnéd adni amit megkíván.
Sajnos nállam 5 diszkosz és egy tucat növény bánta a dolgot.. pár kishallal eggyütt.
Az ajzatakarítás már kizárja a növényeket az erős flow zavarja a diszkoszokat a napi 6-8 szoros etetés ( kiskorban 6-7 cm)
rontja a vízminőséget , a fény ami kéne a növényeknek ,szinzén zavarja a halakat. És ez csak pár probléma tucatból aminek a vége az lehet hogy heteken belül felborul az eggyensúly és jön az elhullás és a betegségek, amit lehet kezelni de általában az erős gyógyszerek mellett azzal kezdődik a gyógymód , hogy emeled 33-34C ra a vizet 3-5 napra..
Nem véletelen , hogy a biotop akváriumok, homok és mangroove semmi más és ebben lehet szép kifejlett diszkoszokat nevelni.
De neked lehet több szerencséd lesz.
 
ikiriki said:
Megosztom veletek keserü tapasztalatomat a témában hátha segít valamit..
Nem akarok negatív lenni , de hasonló lekesedéssel vágtam bele a növényes diszkoszos buliba és hát..
Hiába volt jó teknika mögötte eggyütt nevelni őket képtelenség. Feltéve , hogy mindkét oldalnak megszerretnéd adni amit megkíván.
Sajnos nállam 5 diszkosz és egy tucat növény bánta a dolgot.. pár kishallal eggyütt.
Az ajzatakarítás már kizárja a növényeket az erős flow zavarja a diszkoszokat a napi 6-8 szoros etetés ( kiskorban 6-7 cm)
rontja a vízminőséget , a fény ami kéne a növényeknek ,szinzén zavarja a halakat. És ez csak pár probléma tucatból aminek a vége az lehet hogy heteken belül felborul az eggyensúly és jön az elhullás és a betegségek, amit lehet kezelni de általában az erős gyógyszerek mellett azzal kezdődik a gyógymód , hogy emeled 33-34C ra a vizet 3-5 napra..
Nem véletelen , hogy a biotop akváriumok, homok és mangroove semmi más és ebben lehet szép kifejlett diszkoszokat nevelni.
De neked lehet több szerencséd lesz.
Amikor ilyet olvasok, akkor mindig eszembe jut Filipe növényes aksija ;)

350L Aquarium with Red Alenquer Discus by Faao.FilipeOliveira, on Flickr
 
Szomorúan hallom, pedig király lett volna ha működik.
Filipe akija talán azért működhet mert echnio, microsorum és anubias van benne ami nem túl igényes növény, sem a melegre sem tápanyagra. A tenellus gyepként is ezért működhet. Vagy a másik lehetőség, hogy utána tette bele a halakat.
 
Azért Filipe-vel beszélgettem a diszkoszos növényes témáról és hát ő is szív rendesen. Ez egy ilyen sport. Nem egyszerű és sok extra problémával kell megküzdeni közben. Nekünk is több ügyfelünk tolja ezt a vonalat, kompromisszumokkal de azért működhet. Előbb utóbb azért vagy az egyik vagy a másiknak kedvez az ember.
 
inadsz said:
Szomorúan hallom, pedig király lett volna ha működik.
Filipe akija talán azért működhet mert echnio, microsorum és anubias van benne ami nem túl igényes növény, sem a melegre sem tápanyagra. A tenellus gyepként is ezért működhet. Vagy a másik lehetőség, hogy utána tette bele a halakat.
Szerintem ha diszkoszokat tart az ember, akkor bizonyos kompromisszumokat be kell vállalnia, de megéri. Bár még nem volt tapasztalatom velük, de majd szeretnék. :roll:

Viktor gyorsabb volt. ;)
 
Ez tényleg jó ,köszi a növény listát!
Lehet neki futok még egyszer..:)
Mert hát szépek a diszkoszok de a biotóp akvárium úgy önmagában nem annyira...
Ráadásul én a növényes akik miatt csaptam bele az egész akvarisztikába, szóval nem vagyok elégedett amíg valami hasonlót nem sikerül nekem is össze hoznom.
Amúgy szerintem nem abban nevelte őket, lehet én is ezt szúrtam el és nekem is már kifejlett halakat kellett volna betenni egy kész növényesbe..
 
"Poquito a poco"

Üdv.
Látom nélkülem is belendült a topic ;-)
Lassan jelentkezem további képekkel,kész az új LED pilács,már csak össze kell kábeleznem s a függesztöjét összeraknom,csak nem sok idöm van mostanában, s utánna jöhetnek a növények...
De ezért is ez a neve "poquito a poco"
A növényekhez még annyit hogy a rotola sp.green s a vöröses változata is jöl türi a melegebb vizeket.
Egyébként a diszkoszokról annyit hogy az eddig tartottak közül a legstrapabiróbb a Német Stendker diszkoszok!
Most nekem is azok vannak s sok mindent kibirtak már,még én is meglepödöm rajtuk.
Tény hogy a legnehezebb müfaj a vadonfogott diszkoszok,igy azzal bele sem vágnék.



Enviado desde mi iPhone.
 
sziasztok.A diszkoszos-növényes akival kapcsolatban szeretném tapasztalataimat megosztani.Két évig neveltem vadon fogott heckeleket 1000l-es növényes akiban és szaporítani is sikerült több vegyes párost,aki ismeri a diszkoszokat tudja,hogy ez a fajta a legnehezebben tartható az extrém vízértékek miatt.A víz értékek a következők voltak a ph 5 vezetőképesség80ms a képek a www.ro-bolt.info oldalon a vadon fogott diszkoszok moonwalker halainál megtekinthetők
 
Üdv. Mindenkinek!
Na lassan lassan halad az aki... ;)
Tegnap fejeztem be az új LED pilácsot,néhány adat róla:
-20 db Cree XP-G5 LED 1000mA-en hajtva
-24V-os 3.15A-es sima hálózati adapter,azt hiszem annak idején Laptop töltöje volt
-a LED-ek meghajtásáról 3db DC/DC StepDown (BUCK) max. 1000mA-es áramgenerátoros meghajtás 3részre osztva (2X7 LED és 1X6 LED, ja és még annyit hozzá hogy PWM-el lehet a fényeröt szabájozni,de ez majd csak késöbb)
-a függesztést végül megrendeltem a gyártótól amelyiket le akartam koppintani mert igy sokkal olcsóbban jött ki ( By Sirocco )
-Hütöborda 1000mm X 150mm X 25mm, ventilátor nélkül mai nap végén 40 celsiusfokot mértem a hütöbordán,azt hiszem birni fogja...

S néhány kép akkor:
Ilyen volt elötte az aki teteje,a gondom az hogy nem tudom most hová rakjam a kis Bonsai-omat :)
d6622791.jpg
93e5c092.jpg


S akkor jöjjön egy kép az új LED piláccsal...
916c7315.jpg
c4eecd42.jpg


Néhány kép a kábelezésröl,kábelek elvezetéséröl,s a LED-ek elhejezkedéséröl...
1506f1ee.jpg
2ebeaf65.jpg
030f7ff2.jpg


És nem utolsó sorban a függesztés...

063dbca4.jpg
cb64db63.jpg
173366b2.jpg


A kupit a szobába ne nézzétek,nem sok idöm volt még rendet rakni,minden idömet lekötötte a pilács összedobása,sött még a ball hüvejkújamat is sikerült átfúrni egy 2,5-ös fúrószárral....o_O
Úgy hogy most csak félkézzel matathatok az akiban

S lassan jöhetnek majd a növények is,de azon még agyalnom kell mert igy sem megy lejebb 27-28 foknál lejebb a vizhöfok (elötte 31-32fok köröl mozgott már) ,ha vannak valami ötletek gyepre azt szivesen meghalgatom...

Egyébkén útólag hozzáfüzném hogy igy szemre a fényerö megegyezik az elözö 4X39W T5-ös világitásommal,s ha szükséges gondolkodom hogy feldobom rá a lencséket(60 vagy 90 fokos),azzal tényleg nagyon brutál,igaz sokkal feljebb kell emelnem hozzá a világitást...

Ha van egyéb kérdésetek bátran kivele!
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére